ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,921 έως 28,935 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509400

    Σημερινό απογευματινό, 6 στην τσάντα!

    Μπορώ να πω, πλέον, ότι έχει αρκετά πουλάκια για την εποχή…!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    Christosseter στις #509401

    Νίκο όντως τα έξι είναι πολύ καλά για την εποχή και ειδικότερα για τον καιρό που επικρατεί.πιστευω με την αρχή του νέου μήνα τα νούμερα θα είναι σαφώς πιο μεγάλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509402

    Το καλό είναι ότι μπαίνουν πουλάκια σχεδόν καθημερινά έστω και με αυτές τις συνθήκες. Αύριο λέει 28 βαθμούς η πρόβλεψή και θα ανεβούμε στα ελατα να δούμε τι παίζει και εκει. Νικόλα ελπίζω να κάνουμε σεφτέ και στις viscivorus αυριο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509406

    Μακάρι Χρήστο…! Όλοι λένε ότι τα πουλιά τον Νοέμβρη “εξαφανίζονται”, αλλά εγώ κάθε Νοέμβρη στα απογευματινά μου βρίσκω τσιχλάκια σε ικανοποιητικό βαθμό και μάλιστα, έχω κάνει και πολύ καλές καρπώσεις…! Μάλλον, λοιπόν, απλώς πρόκειται για άλλον έναν “μύθο” του “κυνηγετικού καφενείου”…! Τουλάχιστον, αυτό έχω διαπιστώσει εγώ…!

     

    Μήτσο, εύχομαι αύριο να “ανοίξετε λογαριασμό” και με τις “χοντρές”…! Πάντως, σίγουρα έχουνε μπει μερικές και αναμένεται ο κύριος όγκος οσονούπω…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509408

    Σεφτέ καναμε Νικόλα αλλά τα πουλιά ελάχιστα και τα μικρα και τα μεγάλα. Το μόνο που μου δίνει ελπίδα είναι η ανυπαρξία κοτσυφιών και ότι παλι σήμερα πέρασαν αρκετά χελιδόνια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #509409

    καλησπερα.εμεις σημερα βοιωτια περιξ θηβων.πολυ λιγα πουλια  ανεμισαν.μπασιμο δεν ειδα αλλα κατα τις 11 η ωρα περασαν μεσοουρανα 2 καλα κοπαδια τσιχλων με κατευθυνση προσ το βουνο.στο διαταυτα 5 τσιχλες αλλα και 2 ορτυκια με ακολουθησαν σημερα.αφορητη ζεστη.αντε να δουμε.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509412

    Ειδα και εγω τις πρωτες 3 για φετος  :yahoo:  Φευγοντας απο την αναγνωριση πηγα σε ενα αγαπημενο μερος να τσεκαρω κατι αγριελιες….και ειναι φουλ στο φαι…. αμα δεν βρεξει πολυ και μπουν πουλια, προς το τελος του Νιοβρη με αρχες Δεκεμβρη εκει κανω μαχες…. νωρις ομως για συμπερασματα!!! Καλη συνεχεια σε ολους!!!  :bye:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    110
    gregwng στις #509417

    Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου πει μέρος για καρτέρι τσίχλα στην Ξάνθη???

    Είμαι καινούργιος στην περιοχή

    Ευχαριστώ!!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #509425

    Bρε παλικάρι μου, η περιοχή αυτή είναι <<Κυνηγετικός παράδεισος>>…….εσύ για

    τσιχλοκάρτερο ψάχνεις…???…….. :wacko:

    Εμείς πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά και κάνουμε χιλιάδες χιλιόμετρα για να έρθουμε

    εκεί πάνω γιά Φάσσες, παππιά και άλλα <<χοντρά>> θηράματα.!!!!!

    Φρόντισε να δικτυωθείς με τους ντόπιους κυνηγούς και θα κάνεις πολύ ωραία

    κυνήγια…. :good:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    Christosseter στις #509426

    Μικρό μπασιματακι και σημερα.αρκετα ψιλωμενα πουλιά και κάποιους να ρίχνουν στον Θεό με αποτέλεσμα να κάνουν ζημιά στους άλλους…έριξα σε πέντε και κρέμασα τις δύο.και αυτές με πολύ τύχη γιατί πέσανε μακριά μου…πιασμένα αρκετά στον Αυλώνα για περπατητο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509435

    8 χτυπημενες 6 στο χέρι σήμερα και ευχαριστώ να λεμε!!!! Τουλάχιστον ηταν μπασιματιαρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509437

    Μήτσο μπράβο! Και (έστω και καθυστερημένα) καλώς ήρθες στον όμορφο κόσμο μας, τον κόσμο των “δικαννάκηδων”, και δη, των “αλληλεπιθετάκηδων”…!!!

    Σήμερα για φάσσες που ήμουνα είδα αρκετές τσίχλες να ανεμίζουν, και μπασιματιάρες και πιασμένες…! Κάτι τσιχλάδες “γαμήθηκαν” στο ντουφεκίδι μακριά από μένα μέχρι τις 10  παρά…! Βέβαια, ήταν πολλά ντουφέκια και μερικές μάλλον τις “διπλο-τριπλο-ντουφεκούσανε”…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509438

    Νικόλα ειλικρινά δεν μου λείπουν τα αυτογεμη. Καθόλου!!! Σήμερα με τα 28άρια του Κενταύρου  (περσινά) και **+*** έβγαλα ονειρικές βολές στα όρια! Εδώ λίγα και πολύ ψηλωμενα ηταν τα πουλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #509440

    πολυ λιγα τα πραγματα σημερα μεταξυ λουτσας και στενης.ελαχιστο μπασιμο και μερικα πιασμενα το σημερινο σκηνικο.4 στο χερι πολυ δυσκολες τουφεκιες .ενω εχασα μια που θα την επερνε και τυφλος.τουφεκισα συνολικα 8 πουλια .καμια σχεση η περσυνη χρονια.το ημερολογιο μου λεει οτι τετοια εποχη καιγομαστε στο συγκεκριμενο μερος.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509443

    Μητσο Νικολα και λοιποι φιλοι…. μηπως παει για πατατα η χρονια? Το να κανετε 6…8 ή 10 πουλια σε εποχη μπασιματων, δεν ειναι λιγα? Περσυ αν θυμαμαι καλα τετοια εποχη δεν κανατε το οριο? Δεν λεω,  καλα ειναι και αυτα… αλλα σε συγκριση με αλλες χρονιες ειναι στα ιδια επιπεδα το περασμα ή μηπως ειναι πισω τα πουλια ακομη? :unsure:  Ειλικρινα το ρωταω…και οχι ειρωνικα!  :good:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 28,921 έως 28,935 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων