ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,131 έως 29,145 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #510607

    Αν σκεφτείς…πόσοι κυνηγοί μαζεύονταν κάθε ξημέρωμα εκεί….και ότι 7 συνάδελφοι χάθηκαν στο σημείο…είναι να σε πιάνει τρέλα!

    Δε θελω να παιξω εξυπνος, αλλα δε μπορω να καταλάβω με τετοια θεομηνια γιατι βγηκαν για κυνηγι!?!?!?

    Κριμα οι ανθρωποι και τα σκυλια…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    gtrullis στις #510608

    Εντάξει,είπαμε Νοτιάς είναι,αλλά όχι κι έτσι.5 πουλιά είδα όλα κι όλα,ως τις 9.00.Πήρα μόνο ένα κότσυφα,ενώ ο Κωστάκης που ήμασταν παρέα,κρέμασε 3 μαύρους,(τους 2 στο πρωινό).Κατέβασα όμως και μια κουρούνα και το ευχαριστήθηκα.Για αύριο,μάλλον στα ”ψηλά”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510620

    Πήγα εγώ στα ψηλά απογευματινό. Πουλιά λίγα και αέρας που σήκωνε πέτρες. Τα πεύκα ετριζαν σε μερικές ριπες. Αύριο λένε για περισσότερα μποφόρ οπότε δεν ξέρω αν μια εξόρμηση ψηλά θα ήταν ιδανικη. Στα ελατα νομίζω ότι ο άνεμος θα είναι πολύ δυνατός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    FISHEYE στις #510621

    Αν σκεφτείς…πόσοι κυνηγοί μαζεύονταν κάθε ξημέρωμα εκεί….και ότι 7 συνάδελφοι χάθηκαν στο σημείο…είναι να σε πιάνει τρέλα!

    Φιλε μου καλε.Εσυ ξυπνας το πρωι και φτανεις ακριβωσ πριν αρχισουν να πετανε οι τσιχλες?Το κυνηγι ειναι ιεροτελεστια.Στην καντινα μαζευομαστε τουλαχιστον μια ωρα πριν.Στον Οδυσσεα παλιοτερα που ειχε και καζανι με ζεστο νερο για τσαι και καφε και μπουκονε και το τζακι..Στις 6,00 το πρωι δεν εριχνε τιποτα.Κατι ψηλα και ουτε εριξε πολυ βροχη στο σημειο.Η βροχη ηταν απο πιο ψηλα οπωσ και απο εκει ηρθε η καταστροφη.Δεν πιστευω οτι υπαρχει κυνηγος που μασαει απο βροχη το πρωι για να μην παει για κυνηγι.Εστω για εναν καφε να δει τους συγκυνηγους και φιλους θα παει και θα γυρισει πισω αν ριχνει θεομηνια.Μιλαω παντα για τους λαγοκυνηγους αλλα και για τους αλλους το ιδιο ισχυει.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510663

    Μετά από αποχή 3 συναπτών ημερών λόγω αντίξοων καιρικών συνθηκών, πήγα σήμερα στο απογευματινό μου καρτεράκι:
    όλα τα λιγοστά πουλιά που είδα να ανεβαίνουν, ήταν το τελευταίο 20λεπτο…! Δεν προσφέρονταν όλα για ντουφεκιά…! Με το “στανιό” έκανα τρεις τσίχλες…!
    Και 2 αξιοπερίεργα αποψινά συμβάντα: 1 τσίχλα με το που έσκασε βαριά τραυματισμένη σε καθαρό από μεγάλο ύψος, εφόρμησε ένας γέρακας και την άρπαξε για το βραδινό του! Καλή όρεξη του φώναξα! .eat..eat.
    Μία τσίχλα είχε κομμένο “στεγνά” και απολύτως επουλωμένο το ένα της ποδαράκι λίγο πιο κάτω από τη κνήμη! Μάλλον από παλαιότερο σκάγιασμα…! Τη λύτρωσα τη καημένη…! Δεν ήταν ζωή αυτή…! :(:( 😥 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #510664

    καλησπερα.περιληψη του σκ.βοιωτια και ευβοια οι εξορμησεις και τα δυο πενταωρα περπατητα.1ο η πρωτη μερα 13 η δευτερη με 5 χαμενες.τα λιγοτερα πουλια που εχω δει μεχρι τωρα.με το ζορι γινανε οι καρπωσεις και με μεγαλο ποσοστο ευστοχιας και τυχης θα ελεγα.σιγουρα κατι δε παει καλα μαλλον η ζεστη που ηταν ανυποφορη στο περπατητο.με το κοντομανικο γυριζα.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #510675

    Περιμένω να δώ αν και τι θα αλλάξει μετά τα πρώτα κρύα. Μετά απο τούτο το ΠΣΚ εξακολουθώ να πιστεύω το ίδιο: τα πουλιά βρίσκονται στα χαμηλά του βουνού, κοντά σε ρεματιές και λαγκαδίες. Η κάρπωση στα χαμηλά είναι γύρω στα 10 – 12 και αυτό εφόσον δεν έχεις ή έχεις ελάχιστες αποτυχημένες βολές απο τις 16:10 και μετά, ενώ σε ψηλότερα πόστα 2 – 3 Τσίχλες και μάλιστα δύσκολες, απο τις 17:00 και μετά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #510678

    Καλημέρα στους φίλους. Παρότι δεν γράφω συχνά να ενημερώσω ότι Σάββατο εγώ στην Πελοπόνησσο έκανα 20 πουλιά με δύο χαμένα. Τα 7 ήταν κοτσύφια. Στο πρωινό πήρα 2 και τα υπόλοιπα σε τρίωρο περπατητό. Αν είχα και άλλον παρέα το αποτέλεσμα θα έφτανε σίγουρα στο όριο γιατί πουλιά υπήρχαν αρκετά. Ήθελε βέβαι προσοχή γιατί υπάρχει αρκετός κόσμος που μαζεύεει ελιές και πολλοί δεν μας βλέπουν και με καλό μάτι. Την Τετάρτη Βοιωτία ένα τρίωρο περπατητό με άνάλογα αποτελέσματα. Δεκαπέντε πουλιά όλα τσίχλες όμως και 2 χαμένες. Μετά ένα δίωρο για άγρια μανιτάρια με συγκομιδή ενάμιση κιλό γεωτρόπες και υγροφόρες ρούσσουλες.Καλή συνέχεια σε όλη την παρέα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #510690

    Εδω κατω παρολο που δεν ημουν παρων στα βουνα…. η ενημερωση που εχω ειναι πως τα μανιταρια ειναι πιο πολλα απο τα πουλια!!!  :wacko:  :wacko:  Ελπιζουμε σε μια καλη μετακινηση με τα κρυα που ερχονται  :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510691

    Σημερινό απογιεματινό πάλι, και τα πουλάκια δεν λένε να “αυγατίσουν” (πληθύνουν) με τίποτα…!
    Ό,τι λιγοστό ανέβηκε για κούρνια, ανέβηκε το τελευταίο 20λεπτο “ίσα με τη νύκτα”…!
    Παρά ταύτα, κατάφερα και χτύπησα 6 τσιχλοκότσυφα (4 κελαηδό + 2 αράπηδες)!
    Και πάλι καλά να λέω δηλαδή…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510736

    Βοριάς πολυ δυνατος σήμερα και τσουχτερό κρυο με ψιχάλες που και που. Το καρτερι ψηλά και τα πουλια πάλι ούτε λίγα ούτε και πολλά. Λίγα βγήκαν για βολή και τα πήρα ολα (6) στο χερι. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η σταθερή παρουσία από κοκκινουλες. Πότε πιο λίγες ποτέ περισσότερες αλλά υπάρχουν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510748

    Το σημερινό απογευματινό ήταν από τα χειρότερα…! Παρόλο το κρύο, ελάχιστα πουλιά ανέβηκαν σαν σαϊτες αργά το σούρουπο…! Μόνο 1 κότσυφα και 1 κελαηδότσιχλα κατέρριψα…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510825

    Στο σημερινό απογευματινό μου καρτέρι φανήκανε κάπως περισσότερα πουλάκια, σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες, από τις 17:00 και μετά…! Όχι σπουδαία πράματα, αλλά κάτι φάνηκε…! Ίσως έπαιξαν ρόλο οι παγωνιές των τελευταίων δύο ημερών…! Δυστυχώς όμως, οι περισσότερες πέρασαν “μονόμπαντα” μακριά, δεξιά μου…! Λες και ήταν συνεννοημένες ένα πράμα βρε παιδί μου…! Αφού το φιλαράκι που καθόταν αριστερά μου, δεν έριξε ούτε μία ντουφεκιά σχεδόν…! Τελικά 2 τσίχλες και 1 κότσυφας που πέρασαν πιο βολικά τα πήρα…! Το φιλαράκι ούτε μία…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510871

    Σήμερα, Παρασκευή το απόγευμα στο καρτέρι ήταν κάπως ενθαρρυντικά τα πράγματα…! Φάνηκαν αρκετά πουλάκια, αλλά τα περισσότερα ψηλωμένα, “κουκίδες”…! Τελικά, βάρεσα 7 τσιχλάκια…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510873

    Φέτος οποίος έχει ποδάρια και χρόνο για περπατητο κάνει δουλίτσα. Μόνος μου σήμερα σε τρείς ώρες έκανα 17 πουλιά εκ των οποίων 15 στο χέρι. Το πρωί πέρασαν μετρημένα 5 πουλιά ατουφεκιστα. Στο περπατητο όμως εξεπλάγην ευχαριστα!!!! Αν είχα και τους συμπαίκτες μου σήμερα το όριο ήταν θέμα 2 ωρών maximum!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,131 έως 29,145 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων