ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,176 έως 29,190 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #511194

    απο την εξορμηση του σαββατου οπως ταλεει ο δημητρης εχει καποια πουλια στο περπατημα και μονο εγω περιξ θηβων 15 χτυπημενα 12 στη τσαντα λαμπρο καφε και ρεμινγτον 1187 ο συνδυασμος.εδω θελω να τονισω στο φορουμ η μικρη διαφορα που βλεπω με την αλλαγη των φυσιγγιων στην αποδοση μου που φετος αλλαξα διαφορα.αρα για τους νεοτερους προσεχτε τις επωμισεις και την τενικη σκοπευσης και μην αναλωνεστε στα φυσιγκια ολα σκοτωνουν….. υγεια σε ολους

    Αφου ριχνεις με την κορυφη ολων…τι περιμενεις ;; αστοχιες και ζωντανα πουλια


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511196

    Μπραβο ρε παιδια για να τουφεκατε τις τιχλες με λαμπρο καφε πρεπει ή να εχετε πιασει κανα τζοκερ ή να ειστε απο τους κονομιμενους συνταξιουχους που ελεγα προχθες……………….χαχαχαχα :yahoo:

    Δε λεω αριστο φυσιγγι αλλα για ευγενη θηραματα και λιγες τουφεκιες αλλα μετρημενες και ζυγισμενες…….περδικα ,φασσα, παπια……!

    Τα score του κενταυρου που δουλευω με 6.30  το κουτι απλα κεντανε ……..απο κοντα μεχρι πολυυυυυυ μακρυα…………..τωρα με τα μεγαλα κρυα δεν ξερω αλλα με νορμαλ καιρους οπως ειπα κεντανε……………..! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #511221

    mitsovinci θα συμφωνησω μαζι σου μια απο τα ιδια και στην φθιωτιδα  : :good:  :bye: 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #511231

    Ο καιρός κρύωσε πολύ αλλά τα πουλιά λιγότερα από κάθε άλλη φορά φέτος στο συγκεκριμένο καρτερι . 8 βολές και 3 τσιχλες και 3 κοτσύφια ήρθαν σπίτι μαζί μου. Είδα άλλα δέκα αριστερά και δεξια. Όλα τελευταίο τέταρτο πέρασαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #511235

    Μπραβο ρε παιδια για να τουφεκατε τις τιχλες με λαμπρο καφε πρεπει ή να εχετε πιασει κανα τζοκερ ή να ειστε απο τους κονομιμενους συνταξιουχους που ελεγα προχθες……………….χαχαχαχα :yahoo: Δε λεω αριστο φυσιγγι αλλα για ευγενη θηραματα και λιγες τουφεκιες αλλα μετρημενες και ζυγισμενες…….περδικα ,φασσα, παπια……! Τα score του κενταυρου που δουλευω με 6.30 το κουτι απλα κεντανε ……..απο κοντα μεχρι πολυυυυυυ μακρυα…………..τωρα με τα μεγαλα κρυα δεν ξερω αλλα με νορμαλ καιρους οπως ειπα κεντανε……………..! :good:

    βρε συ πιο πολυ οικονομια εχεις με ενα ακριβο φυσιγκι  σιγουρα καλο παρα με φτηνοτερα γιατι απλα ριχνεις πιο πολλα για να χεις τις ιδιεσ επιτυχιες.τωρα το συγκεκριμενο φυσιγκι το ριχνω  μονο μετ ην 1187 γιατι της ταιριαζει γαντι.ασε που υπολογιζω και που θα ριξω.αν ομως παει η βολη πανω στο πουλι ειναι τελειωμενο δεν εχει μαδησε καπνισε κτλ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511241

    Λοιπόν παίδες: στο σημερινό απογιεματινό η ίδια, περίπου, εικόνα με προχτές (στο ίδιο καρτέρι)… Τα τσιχλάκια άρχισαν τη ρότα τους για την κούρνια 15 λεπτά μετά τις 17:00… Το πέρασμα κράτησε για 20 λεπτά περίπου με σταθερή ροή και αρκετά πουλάκια, τόσα, για να πάρει αρκετά, ένα “καλό” ντουφέκι που κατέχει από μπηχτές, γρήγορες ντουφεκιές…! Τελικά, χτύπησα 9 τσιχλάκια!
    (Εννοείται ότι δεν πάω εκείνη την ώρα που πέφτουν να τα μαζέψω, διότι δεν προλαβαίνω, θα μου “βγει η γλώσσα” και θα “πελαγοδρομίσω”, χώρια ότι θα χάσω και δεν θα προλάβω να ντουφεκίσω και τα περισσότερα πουλιά που θα περάσουν…!!! Θυμάμαι καλά που έχουν πέσει και πόσα έχουν πέσει, και τα μαζεύω στο τέλος με την ησυχία μου και με τη βοήθεια ενός καλού φακού κεφαλής…!!! Είναι πάγια και επιτυχής η τακτική μου αυτή, εδώ και αρκετά χρόνια…!!! Δοκιμάστε τη και ‘σεις και θα με θυμηθείτε…!!!)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giannis στις #511274

    σημερινο κυνηγι στα μεγαρα.το πρωι εριχνε χιονονερο,ψηλα τα βουνα ειχαν χιονη,αποτελεσμα δυο ατομα ειδαμε δεκα τσιχλες χωρις να τουφεκισουμε καμια

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #511312

    Ξεκίνησα μοναχικό περπατητο στις 8 και τελείωσα τον κυκλο πριν 25 λεπτά. Πουλιά έβαλε και το πρώτο όριο για φέτος ήρθε με 22 στο χέρι και 3 χαμένες. Τα κοτσύφια ηταν σε μερικά κομμάτια παρα πολλά. Είχε και λίγες κόκκινες και πηρα 3 έτσι για την ποικιλία!!!! Τα φυσίγγια του Ρουμελιώτη άψογα. Τα πουλιά ήταν σαν να χτύπαγαν σε τοιχο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511313

    Μπράβο Μητσάρα!!!

    Εγώ δεν μπορώ να κυνηγήσω από προχτές, διότι είχαμε συνεχή χιονόπτωση και τώρα πολύ χιόνι και θα πρέπει να περιμένω να το λειώσει για να βγω με ασφάλεια (τόσο από πλευράς νομικής, όσο και για τη δική μου ασφάλεια)…!

    Του Ρουμελιώτη τα 32άρια ρίχνεις Μήτσο; Μήπως έχεις δοκιμάσει και τα 30άρια ή τα 28άρια του (είναι ακόμη πιο φθηνά)…; Επίσης, αυτά τα πιο ελαφριά θα είναι σκέτη απόλαυση για χρήση με τα δικαννάκια μας…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #511314

    Προσοχή με τα χιόνια Νίκο! Τα 32 με csb ριχνω. Έχω δοκιμάσει και τα 30άρια του και ναι είναι πιο φτηνά. Τα 28άρια τα δοκίμασε ένας φίλος και κακά λόγια δεν ειπε. Απλά τα 32αρια μου κάθισαν καλύτερα από την αρχή και συνέχισα με αυτα. Όλα τα φυσίγγια που βγάζει μου φαίνονται σφιχτά σε κατανομές αλλά με το **** κάνουν παπαδες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511315

    Α, πολύ ωραία! Ευχαριστώ Μήτσο! Κι εγώ το 4άρι και το 3άρι (το καταλληλότερο τσοκάρισμα για δίκαννο και γενική χρήση) “φοράω” μόνιμα για καρτέρι πάντα (περπατητά δεν κάνω)! Οπότε θα είμαι “κομπλέ” μ’ αυτά τα φυσιγγάκια και για τις μακρινές…!

    Πρώτα, βέβαια, θα πρέπει να τελειώσω κάμποσα (καμιά χιλιάδα) J&B 30g No 9 του Δημήτρη Τσιπούρα…! (Και του Τσιπούρα όλα πολύ καλά, για όποιον ενδιαφέρεται, αλλά “τσουχτερά” στις τιμούλες τους…!)

    Αλλά εάν ξεμείνω και πάρω από του Ρουμελιώτη, θα πάρω πάρα πολλά για να είμαι απόλυτα καλυμμένος και για του χρόνου, καλά να ‘μαστε…! Το αργότερο να τα πάρω στο τέλος της σεζόν, για να τον “βοηθήσω” να ξεστοκάρει κιόλας…! Ίσως, τότε βρω και ακόμα καλύτερες προσφορές (επειδή θα θέλει να τα “ξεφορτωθεί” τα παλιά…)!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #511316

    Νικόλα με του Τσιπουρα πιο παλιά ήμουν και εγώ ευχαριστημένος αλλά τώρα είναι πολύ ακριβά και σε εμένα που ριχνω πολλά φαίνεται η διαφορά. Τα 30άρια του Πατρινου στα μπασιματα που τα έριχνε ο πιτσιρικάς της παρέα με ένα πλάγιο ισπανικό με τσοκ *+*** εκαναν ζημιές!!!!! Πάρε λίγα και δοκίμασε και μετά φόρτωσε αυτά που θα σου πάνε καλύτερα. Απόψε πήγα να μαζέψω κλαδιά ελιάς για τα κατσίκια και τα απογευματινά ακούγονταν να κάνουν δουλειά. Πάνω από το κτήμα που ήμουν  πέρασαν καμία 15άρια κόκκινες ψηλωμενες. Αύριο καιρου επιτρέποντος θα εξορμησω παλι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #511344

    Χαιρετω τα παιδια!!! Μητσο τι οριο ρε φιλε? Και εγω στο οριο ειμαι…. της υπομονης μου ομως!!! Τα πουλια ειναι σχεδον αφαντα εδω κατω…. απο μηδεν μεχρι 5 ο καλυτερος  :negative:  Σημερα μετα απο σχεδον 3 βδομαδες βγηκα μια βολτα, ειδα καμια 10αρια πουλια, πηρα 1 τσιχλα και σκεφτομαι τι να την κανω! Να την βρασω? ή να την αφησω στην καταψυξη και μετα απο καμια δεκαρια εξορμησεις που θα κανω 10 πουλια να αναψω τα καρβουνα?  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #511346

    Ημιορεινη Κορινθία για πουλιά. Λίγα και πιασμενα, δεν έπαιζαν καθόλου. Περπατητο με την κοκκερινα για κανένα κοτσυφι και τελικά προέκυψε λαγαρος αρσενικος κοντά 3,5 κιλά.Centro και Sipe n10 στα 18- 20 μετρα με κυλινδρο.Μπεκατσα μια ανέβηκε το πρωί, την έψαξα με μια κουταβιτσα Επανιελ 9 μηνών αλλά δεν…

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #511348

    μια χαρα τα λεει ο μητσος οριο σημερα και για μενα στο περπατητο περιξ θηβας.ο χιονιας ειχε ριξει και κοτσυφια και κοκκινες . sipe s4 και οσκαρ κοκκινο μαζι με το ρομπυστ μια χαρα ητανε.χορτασα τουφεκιες.καλα χριστουγεννα σε ολους με υγεια……

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,176 έως 29,190 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων