ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,266 έως 29,280 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511989

    Ρε συ Νικολα να με συγχωρεις που το ρωταω κι αν θες απαντας…………!

    Με μεσω ορο τα 10 πουλια κάθε μερα είναι 70 την εβδομαδα και καμια τρακοσάρια το μηνα …….με 4 μηνες είναι στα 1200 πουλια τη σεζον…………!

    Και ρωταω ρε φιλε τοσα πουλια τα τρως όλα ή τα μοιραζεις………εγω μονο το ξεπουπούλιασμα να σκεφτω θα σαλταρω ………!

    Και παλι με το συμπαθιο αλλα εισαι ο μονος που παει κάθε μερα εκτος τις μερες με κακοκαιρια δηλαδή και εχω αυτή την απορια………! :unsure:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511992

    Καλησπέρα αγαπητέ zabala213!

    Aυτό το καθημερινό απογευματινό καρτέρι το κάνω πολλά χρόνια τώρα, λόγω του ότι είμαι δίπλα στον κυνηγότοπο…!

    Όντως καρπώνομαι πάρα πολλά πουλιά κάθε σεζόν…! Τα περισσότερα (80-90%) τα καταναλώνουμε εμείς οι ίδιοι στην οικογένεια για μεγάλο χρονικό διάστημα…! Έχουμε απόθεμα στην κατάψυξη για ολόκληρο σχεδόν το έτος…! Τα υπόλοιπα (10-20%) τα φιλεύω σε γνωστούς και φίλους…!

    Όσο για το μάδημα, τα ετοιμάζω κάθε βράδυ μετά το κυνήγι όσα και να είναι…! Για να κάνω γρήγορα όμως δεν τα μαδάω, αλλά… τα γδέρνω…! Είναι πολύ πιο σύντομη αυτή η μέθοδος…! Εν συνεχεία, τα ξεκοκκαλίζω και τα φιλετάρω, δηλαδή κρατάω τα στηθάκια τους καθαρά, και τα μπουτάκια τους με το κόκκαλο φυσικά…! Τις φτερούγες και τα κεφάλια τα πετάω…! Μην σου φαίνεται δύσκολο: το ‘χω συνηθίσει τόσα χρόνια κι έχω πάρει το κολάι για τα καλά…!

    Καλά κυνήγια…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511994

    Παω πασο Νικολα………!

    Ενας γνωστος μου μονο για το κυνηγι πηγενε και τα πουλια επιδη δεν τα τρώγανε κανενας στο σπιτι τα χαριζε όλα …….τωρα αν αυτος λεγετε κυνηγος εγω δεν εχω κατι άλλο να πω………!

    Αφου τα τρωτε σχεδόν τα περισοτερα μπραβο ρε φιλε ………!

    Καλη συνεχεια……!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #511996

    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα….. Βασιλακη κλαιω..

    Οι υπολογισμοι σου ειναι διαπλανητικοι….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512022

    Σήμερα στο ίδιο καρτέρι με εχτές, ήτανε “η μέρα με τη νύχτα”…!!! Από τα ψηλά (τα χτεσινά), στα… χαμηλά (τα αποψινά)…!!! Μετά τη χθεσινή “σφαγή”, σήμερα ήταν ιδιαιτέρως υποτονικό το απογευματινό ανέβασμα των πουλιών…!!! Καλά – καλά, ούτε “μαύρες” δεν είχε αργά, στο σούρουπο…!!! Με το ζόρι 3 τσιχλίτσες και 1 κότσυφα έκανα! Ένας φίλος δε, στα 100 μέτρα από εμένα δεν έκανε ούτε μπαμ…!!!
    Τελικά το πήρα απόφαση: αύριο επιστρέφω στο άλλο μου απογευματινό πόστο, μετά από 20 περίπου ημέρες…! Αρκετά…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512029

    Το άλλο απογευματινό καρτέρι σήμερα απέδωσε, τελικά, τα μέγιστα…!!!
    Μέχρι που κρύφτηκε ο ήλιος δεν είχε εμφανιστεί πουλί… αλλά όταν σουρούπωνε άρχισαν να περνάνε “σχοινί – κορδόνι”, το ένα πίσω απ’ τ’ άλλο…!!! “Πυρακτώθηκαν” οι κάννες του SKB για περίπου ένα 20λεπτο…!!!
    Τελικός απολογισμός: ακριβώς 20 τσιχλοκότσυφα!!! Πιο πολλές οι τσίχλες (15) και λιγότερα τα κοτσύφια (5). Θεσπέσιος ο “Ιάπωνας” εφέτος…!!! Μου ‘χει ‘ξηγηθεί “σπαθί”…!!! “Ξυρίζει” σαν Katana…!!!
    Αύριο πάλι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512035

    Ούτε του παπά μην το πεις Νικόλα ούτε του παπά!!!! Εδώ με το σκ@τοκαιρο που εχουμε δεν γίνεται παιχνίδι. Πεταλούδες , κουνούπια και μύγες περνάνε και σε λίγο θα έρθουν και τα χελιδόνια να τα φανε!!!! Πέρα από την πλάκα πολύ λιγα πουλιά και δύσκολα και στα καρτερια και στο περπατητο. Τα λίγα μαύρα που υπάρχουν δίνουν ευκαιρία για μερικές τουφεκιές και αυτό είναι ολο. Με δεδομένο ότι τα καλά επιστροφια είναι το Μάρτη πιστεύω πως θα πάμε έτσι μέχρι τέλους. Ελπίζω βέβαια να πέσω εξω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512044

    Σήμερα στο ίδιο απογευματινό με εχτές. Τα πουλιά ελαφρώς λιγότερα, αλλά αρκετά…! Πέρασαν όλα στο τελευταίο τέταρτο!!!
    Με “μπαράζ” εύστοχων, γρήγορων ντουφεκιών, πήρα 16 τσιχλοκότσυφα: 10 τσίχλες και 6 κοτσύφια!!! Πολύ καλά ήτανε τελικά, εκεί που φαινότανε ότι πάμε για “φόλα”, καθώς μέχρι τις 18:00 είχαν φανεί 2 – 3 τσίχλες όλες κι όλες!

     

    Υ.Γ. Όντως Μητσάρα, εγώ από την εφετινή σεζόν και για τα απογευματινά που κάνω αποκλειστικά, δεν μπορώ να πω ότι ήταν κι άσχημα…! Καλά τα πήγα και από τσίχλες και από κοτσύφια, δεδομένης και της γενικότερης “φτώχειας” που επικράτησε εφέτος στα περισσότερα μέρη…! Το μόνο θήραμα που με στεναχώρησε κάπως ωστόσο, ήταν οι κυργιαρίνες, αν και πρόλαβα να πάρω αρκετές για μια καλή μαγειριά στην αρχή του Νοέμβρη…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512050

    2ώρο περπατητο και μετά καρτερι είχε το μενού σήμερα. Πουλιά λίγα αλλά με 9/9 στο περπατητο και 4/6 στο καρτερι πήγα καλα. Από νωρίς το απόγευμα βλέπαμε συνεχώς κοπάδια από γερακοτσιχλες να περνάνε από βόρεια προς νοτια!!!! Δεν μας έδωσαν ευκαιρία για τουφεκια αλλά ήταν ένα εντυπωσιακό θεαμα καθως τα πουλια ηταν πολλα. Τώρα που θα πιάσουν αυτές ένας θεός ξερει :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512057

    Στο σημερινό απογευματινό τα πουλιά ήταν ακόμη λιγότερα από εχτές (γεγονός ίσως φυσιολογικό, λόγω του “ροκανίσματος” των τελευταίων ημερών) και φυσικά καθυστερημένα…! Η πρώτη εθεάθη στις 17:50 και η τελευταία στις 18:10…! Είχε βαριά συννεφιά και σκοτείνιασε κάνα τέταρτο νωρίτερα από το κανονικό…! Τελικό “ταμείο”: 12, ακριβώς μισά – μισά, τσίχλες – κοτσύφια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #512061

    καλησπερα ενα ακομη οριο στο σημερινο 5ωρο περπατητο στο κλασικο πλεον μεροσ της βοιωτιας.ειχε πουλια αρκετα και καθολου κυνηγους μονο εγω με τον αδερφο μου περπατησαμε εκανε και αυτος αλλες 14.σιπε και οσκαρ κοκκινο τα σημερινα πυρομαχικα μια χαρα ακομα και στις μακρινες βολες.3 πουλια δε τα βρηκα ποτε παρολο που επεσαν σε σχετικα καθαρο τοπο.τεσπα.αυριο λογω υποχρεωσης δε θα βγω περιμενω νεα σας.ΥΓΕΙΑ………………..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #512064

    kαλησπερα σημερα μετα απο ενα απραγο κυνηγι μπεκατσαs επεσα σε ενα μεγαλο κοπαδι απο κερδοτσιχλεs και πηρα 2 δεν ειχα ξαναδει τοσεs πολλεs τετοια εποχη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512065

    Outlander μια χαρά τα πας φέτος!!! Σήμερα πήγα να καρτερωσω για τις γερακοτσιχλες (Μάκη και εδώ εμφανίστηκαν κοπαδια ) αλλά λίγες πέρασαν και πολύ μακριά. Άλλαξα μέρος και περπατησα 2μισή ωρες. Μπορώ να πω ότι ήταν καλή η μέρα σήμερα αφού είχε κοτσύφια περισσότερα από τις άλλες φορές αλλά η χθεσινή ευστοχία μου εξαφανίστηκε σημερα. Με τα πολλά πήρα 11 μαύρα και 4 τσιχλες και έχασα αλλά 2. Αν ήμουν σε φόρμα ηταν για όριο σήμερα και μάλιστα σε σημείο όπου πριν 6 μέρες δύο όπλα ρίξαμε μονο 13 τουφεκιές συνολικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512069

    Και σήμερα το απόγεμα σχετικά λίγα τα πουλιά και από τις 17:50 και μετά…! Με μπηχτές τουφεκιές μες στο μισοσκόταδο (που το επιδείνωνε και η πυκνή συννεφιά) κατάφερα πάλι 12 τσιχλοκότσυφα: 5 κοτσυφάδες και 7 τσιχλούλες! Ευτυχώς, μου έκανε τη χάρη και κρατήθηκε ο “φορτωμένος” με πυκνή νέφωση ουρανός και δεν έβρεξε μέχρι που τελείωσα το κυνήγι μου…! Έπιασε αμέσως μετά…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512086

    Σήμερα, στο ίδιο απογευματινό καρτέρι με τις τελευταίες ημέρες, ήταν ακόμη πιο λίγα και πολύ καθυστερημένα τα πουλιά: ξεκίνησαν σαν “νυχτερίδες βολιδάτες” στο μισοσκόταδο από τις 18:00 και μετά…!!! Φυσικά, κατ’ αυτόν τον τρόπο, δεν μπορούσα να χτυπήσω πάνω από 6 πουλιά που χτύπησα τελικώς: 5 κελαηδόκιχλες και 1 κότσυφα! Δεν πειράζει! Καλά είναι κι αυτά…!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,266 έως 29,280 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων