ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,281 έως 29,295 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #512101

    ΣΚ αργολιδα και ευβοια οτι χειροτερο εχω να θυμαμαι απο την φετινη χρονια !!!!ελπιζω το επομενο σκ να μην εχει παλι βροχες για να μπορεσουμε να παμε λιγακι μακρια μπας και τουφεκισουμε !!!!! :bye:  :bye:  :negative:  :unsure: 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512110

    Είδες Βασίλη που σου τα έλεγα για την Εύβοια;;;; Πρέπει να πέσεις στη μέρα για να κανείς πουλια και οι μέρες αυτές φέτος είναι απελπιστικά λιγες. Στα πρωινά ειδικα ή φολα πάει συννεφο. Αν εξαιρέσουμε μερικά απογευματινά και μερικά κομμάτια που κρατάνε πουλια για περπατητο, η κατάσταση είναι από τις χειρότερες ever!!! Ότι υπάρχει ειναι μεσα στα ζαβα και δεν παιζουν ΚΑΘΟΛΟΥ.Χθες 1 ώρα πρωινο είδα 6 πουλιά και πηρα 2. Περπάτημα 2ώρο πήρα 6 ακομη. Σήμερα με βοριά και ψυχρουλα ανέβηκαν κάτι λίγα αργοπορημενα και με την βοήθεια του brain bell πήρα 8 με 9 φυσίγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #512111

    Καλησπέρα στην παρέα. Έχω την αίσθηση ότι με τόση ζέστη κρατάει πουλιά μόνο όπου υπάρχει νερό . Το επιβεβαίωσα την Κυριακή πρωί όταν μίλησα με φίλο μου που ήταν 5 km μακρύτερα σε κυνηγοτοπο χωρίς νερό. Εγώ έκανα τις ντουφεκιες μου ενώ ο ίδιος έφυγε απελπισμένος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512113

    Σήμερα το απόγεμα, ελέω ισχυρού βοριά, άλλαξα καρτέρι και πήγα στο άλλο μου, απάνεμο στον βοριά απογεματινό μου πόστο…

    Ε, λοιπόν, ήταν ίσως το χειρότερο απογευματινό που έχω κάνει ever…!!! Είδα όλα κι όλα 5 – 6 πουλιά από τα οποία πήρα τα 2 (κοτσύφια ήτανε)…!!! Και μη χειρότερα…!!! Λες και ήτανε αρχές Οκτώβρη με τόση “νέκρα” και όχι Φλεβάρης…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #512127

    mitsosvinci τετοια εποχη στην ευβοια στα ποταμια στα κισσα εχω κανει απο τα καλυτερα κυνηγια μου σε κοκκινες και γερακοτσιχλες αυτο που εζησα την κυριακη δεν το πιστευα εχεις απολυτο δικιο ισως να ειναι πισω ακομη τα επιστροφεια ας ελπισουμε !!! :bye:  :bye: παντος εγω θα τραβηχτω βορεια που εχω δει πουλια δεν αντεχω αλλο σκ χαμενω τετοια εποχη ΚΡΙΜΑ!!!!! :unsure:  😉 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512128

    Ο καιρός μας τα χάλασε φέτος  όπως μας είχε φτιάξει πέρισυ. Ελπίζω να μας δώσει κατι τις τελευταίες ημέρες.  Φεύγω από τη δουλειά και πάω καρφί περπατητο και κατα τις 7 δινω ανταπόκριση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512130

    Περπάτημα λοιπόν 2μισή ωρών και τα πράγματα πάνω κάτω τα ίδια. Το καλό ήταν ότι όσα σημεία πέρασα είχαν έστω και ένα πουλί που έδινε ευκαιρία για βολη. Αρκετά κοτσύφια μέσα στις μυρτιές αλλά σε 2-3 κισσους που πέρασα δεν είχε κάτι σπουδαίο. 12 πουλιά πήρα και βρήκα τα 10.  Η ζέστη να μου σπάει τα νεύρα καθώς στα πρώτα 15 λεπτά εσταζα κανονικά. Στο καρτερι κλασικά όλα μαζί και σχεδόν νυχτα. Πήρα 7 και βρήκα 6. Σύνολο 19 και 16 στο χερι. Ήταν καλά σήμερα και το ευχαριστήθηκα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512132

    Σήμερα το απόγεμα πάλι άλλαξα καρτέρι (πήγα εκεί που ήμουν προχτές)… Το πρώτο πουλί (κότσυφας) εθεάθη στις 18:15…!!! Το πολύ μικρό πέρασμα κράτησε μόνο για 10 λεπτά και πάπαλα…!!! Με τα χίλια ζόρια κατέβαλα 4 πτηνά: 2 κοτσυφάδες και 2 τσιχλούλες…! Πολύ καλά θα έλεγα, δεδομένης και της κατάστασης…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512149

    Σήμερα, στο ίδιο με εχτές καρτέρι, τα πράγματα σχεδόν τα ίδια… Τα λιγοστά και “νυχτεριδάτα” τσιχλοκότσυφα άρχισαν τη διέλευσή τους στις 18:10…! Ωστόσο, με χαρακτηριστική ευστοχία, κατάφερα και πήρα ακριβώς 10 πουλιά: 6 κελαηδότσιχλες & 4 κοτσυφούς!!! Άριστα, δεδομένης της κωλοκατάστασης…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #512150
    • In
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #512156

    Φέτος στη Ζάκυνθο έζησα μια απ’ τις χειρότερες χρονιές όσο αφορά το κυνήγι της Τσίχλας. Δεν ήταν μόνο ελάχιστα τα πουλιά, αλλά και δύσκολα στην τουφεκιά τους, τόσο ώστε είπα οτι είναι χρονιά μόνο για φτασμένους κυνηγούς του είδους. Οι εξορμήσεις μου πολλές και οι πιέσεις για ευστοχία στο μέγιστο (φανταστείτε να περιμένετε 2-4 ώρες για 2 με 5 ή και 1 μόνο πουλί και στο τέλος να χαθεί!!!) Κάτι τέτοιες χρονιές που δοκιμάζεται η υπομονή και η επιμονή μου στο θήραμα και τη φύση, είναι αυτές που με κάνουν Τσιχλοκυνηγό. Μέχρι τώρα στο τραπέζι μου έχουν φαγωθεί 160 Τσιχλοκότσυφα και στην κατάψυξη περιμένουν άλλα 90 για καλή παρέα και συζήτηση. Δυστυχώς έμειναν 20 μέρες ακόμα για να τελειώσει η φετινή σεζόν και καλά νά μαστε για του χρόνου τον Οκτώβρη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #512160

    Φέτος στη Ζάκυνθο έζησα μια απ’ τις χειρότερες χρονιές όσο αφορά το κυνήγι της Τσίχλας. Δεν ήταν μόνο ελάχιστα τα πουλιά, αλλά και δύσκολα στην τουφεκιά τους, τόσο ώστε είπα οτι είναι χρονιά μόνο για φτασμένους κυνηγούς του είδους. Οι εξορμήσεις μου πολλές και οι πιέσεις για ευστοχία στο μέγιστο (φανταστείτε να περιμένετε 2-4 ώρες για 2 με 5 ή και 1 μόνο πουλί και στο τέλος να χαθεί!!!) Κάτι τέτοιες χρονιές που δοκιμάζεται η υπομονή και η επιμονή μου στο θήραμα και τη φύση, είναι αυτές που με κάνουν Τσιχλοκυνηγό. Μέχρι τώρα στο τραπέζι μου έχουν φαγωθεί 160 Τσιχλοκότσυφα και στην κατάψυξη περιμένουν άλλα 90 για καλή παρέα και συζήτηση. Δυστυχώς έμειναν 20 μέρες ακόμα για να τελειώσει η φετινή σεζόν και καλά νά μαστε για του χρόνου τον Οκτώβρη…

    <hr />

    Ζάκυνθος

    μια χαρα τα πηγες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512161

    Σήμερα το απογευματινό ήτανε περισσότερο… “νυχτερινό”…!!! Το πρώτο πουλί πέρασε στις 18:20 (!!!) και το τελευταίο στις 18:30…!!! Ίσως λόγω απόλυτης ξαστεριάς…
    Κατάφερα τελικά, με μπηχτές και πολύ γρήγορες ντουφεκιές στο μισοσκόταδο, 6 πουλάκια: 5 κίχλες και 1 κοτσυφό!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #512163

    Χθές το απόγευμα κάθισα σ’ ένα απο τα καλύτερα πόστα για να πάρω 2 Τσίχλες ενώ στα δύο άκρα του λαγκαδιού κι’ εγώ δεν ξέρω πόσες πέρασαν…αν επιτρέψει ο καιρός σήμερα θα δώσω το παρόν.

     

    Outlander: μια χαρά τα πήγα και παράπονο δεν έχω κυρίως απ’ τον εαυτό μου και το setup των δύο τελευταίων ετών (Breda Astro ****- Nobel Speed 9), απλά δεν το χόρτασα εκτός απο τις 27/28/29-10-2017 και κάνα δύο ανηφορήσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512170

    Κάναμε το κλασικό 2μισάωρο περπατητο. 2 όπλα 16 στο χέρι κανένα χαμένο. Είχε περισσότερα πουλια σημερα αλλα δεν πλησιαζονταν με τιποτα. Το καρτερι μια από τα ίδια,  λίγα και αργά. 5 στο χέρι και 2 χαμένες το αποτέλεσμα. Συνολικά 21 στο χέρι και 2 χαμένες για 2 άτομα. Για φέτος μια χαρά ήταν σήμερα. Τουλάχιστον βλέποντας πουλιά έστω και αν έφευγαν μακριά μας εκανε όρεξη να περπατήσουμε πάρα τη ζέστη. 9 Φλεβάρη και να περπατάμε με κοντομάνικο και να σταζουμε απο τον ιδρώτα. Απλά τραγικό!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,281 έως 29,295 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων