ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,446 έως 29,460 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #515235

    Στη Ζάκυνθο δεν έχουν μπει πουλιά ακόμα, κάποιοι λένε είδα ή άκουσα μια Τσίχλα αλλά τόσο νωρίς και από τέλη Σεπτέμβρη ακόμα, μιλάμε για εσωτερική μετανάστευση μικρών πληθυσμών από τόπο σε τόπο. Δεν ξεχνάω πως πέρυσι οι Κότσυφες που μπήκαν ήταν πολύ περισσότεροι από κάθε άλλη χρονιά, με αποτέλεσμα το καλοκαίρι να βλέπεις και να ακούς συνεχώς το είδος. Μια ακόμα παρατήρηση για τον τόπο μου πάντα… το μέρος που κυνηγάω κάθε Οκτώβρη φέτος είναι καταπράσινο, σε αντίθεση με την περσινή χρονιά που έμοιαζε με καμένο τόπο. Όπως πάντα θα εξαρτηθούμε από τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατούν στην ευρύτερη Ευρώπη, αλλά και στον τόπο μας ιδιαιτέρως, όπως και από τις μεταναστευτικές οδούς που θα διαλέξουν τα πουλιά λόγω των ανωτέρω. Για το αν θα μείνουν πουλιά ή όχι εξαρτάται απ΄το φαγητό, το νερό και τους ιδιαίτερους βιότοπους της κάθε περιοχής. Με το καλό από αύριο ξεκινάω το πεστάρισμα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515253

    Καλή αρχή liverisst και ελπίζω να τις σμπαριασεις αυριο. Ο τόπος φέτος είναι και εδώ ιδανικός για να πιάσουν οι τσιχλες. Βροχή έριξε πάρα πολύ και το βουνό έχει πάρα πολύ κουμαρο. Ελιές δεν έχει αλλά και πέρυσι που μαζεύαμε ως τέλος Φλεβάρη είδαμε τι πουλιά εμειναν. Εν αναμονή μπασιματος λοιπόν αλλά δυστυχώς για εδώ Εύβοια χλωμό το κοβω. Δίνει μποφόρ πολλά και βροχές και τις πιο δυνατές μάλιστα το Σαββατοκύριακο. Στραβά ξεκινάμε αλλά ελπίζουμε παντα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #515257

    Χτες το πρωι ειδα τις τρεις πρωτες……….! :good:

    Οσοι τις εχετε  <<αχτι>> καλα θα κανετε να αρχισετε τα καρτερεματα………! :yes:

    Αυτά περιοχη Κορωπιου………..αντε και καλη αρχη….!  :good:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #515258

    Σήμερα είδα την πρώτη!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Ορέστης Baikal στις #515261

    :unsure: Παιδιά ξέρεις κανείς ποτέ έρχονται οι τσίχλες στην ήπειρο ; Έλεγα να κατέβω αρτα γύρω στις 18 του μήνα για κανένα μπασίματακι αλλά δεν είναι και σιγουρος

    εκει κάτω έχει μέχρι 20 βαθμούς το μεσημέρι κι το βράδυ πέφτει ως τους 11

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    dimitris simis στις #515262

    Καλησπερα παιδια, εν αναμονη των μπασιματων, δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος με τον αερα  και τον καιρο που εχει δωσει γενικα, με δυνατους ανεμους κ κατα τοπους βροχες. Ετσι ηταν κ περυσι και δεν πηγαν καλα τα πραγματα… για να δουμε φετος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #515266

    για τον φιλο ορεστη Baikal από πληροφοριες και σημερα ειχε κατι λιγα πουλια προς πρεβεζα πλευρα οσο περνουν οι μερες πιστευω θα είναι και καλυτερα  :good:  :bye:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Ορέστης Baikal στις #515267

    Zaitsevasily ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά είσαι σιγουρος ;;ελπίζω μέχρι τις 18 να έρθουν προς αρτα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515275

    Ορέστη καλως ήρθες στο φόρουμ. Στις 18 που θέλεις να πας έχουμε μπει στις καλές μέρες για μπασιματα ΠΑΝΤΑ καιρου επιτρέποντος. Επιβεβαιωμένες πληροφορίες κάνουν λόγο για καλουτσικο περασματακι και στα μερη μου σήμερα. Έρχονται και 2000 τεμάχια από Ρουμελιώτη για όλη την παρέα. Έτσι να εχουμε να κεράσουμε τα κορίτσια το κατιτίς μας!!!! Μάνο που είσαι ρε φιλε. Έχουν αρχίσει και με ζώνουν τα φίδια σε λεω!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #515283

    Καλημέρα στην παρέα.

    Εχθές φίλος από Βέροια σε πέρασμα είδε συνολικά γύρω στα 100 πουλιά. Τα περισσότερα ψηλωμένα. Έριξε 4 τουφεκιές και κράτησε την πρώτη. Εμείς οι νότιοι θα τις δούμε σίγουρα μες το Σ/Κ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #515284

    Μάνο που είσαι ρε φιλε. Έχουν αρχίσει και με ζώνουν τα φίδια σε λεω!!!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Kαλημέρα σε όλους.

    Μήτσο πέριξ θεσσαλονικης-καβάλας και γύρω περιοχών έβαλε κάποια πουλιά,και άν πάει κάποιος  πρωινό αυτές της μέρες θα κάνει πουλιά.

    Απο την μεριά της άρτας έβαλε και εκεί πουλιά (όχι πολλά) και εκεί.

    Στερεά ελλάδα και Αττική ήρθαν πολύ λίγα εώς εχθές που μίλησα,δεν ξέρω για σήμερα βέβαια.

    Μήτσο απο της 20 μέχρι και τέλος του μήνα κοίτα τι θα γίνει :good:  :good:  :yes:  😉  😉

    Μόνο να έχεις φυσέκια πάνω σου……………………… :good: χαλάρωσε και απολαυσε τες :whistle:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #515285

    Σήμερα είδαμε καμιά δεκαριά μεμονωμένες Τσίχλες…η παρέα μου καρπώθηκε την πρώτη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515289

    Σήμερα είδε ο πατέρας μου μπασιματιαρικα πουλιά το πρωι (ψηλωμενα) αν και ο καιρός ήταν θεωρητικά ακατάλληλος για περασμα. Μάνο πλέον έχω πυρομαχικά για να κρατήσω όλο το μέτωπο της αποδημίας μόνος μου :yahoo:

    <span style=”line-height: inherit;”>Τώρα έχει μαυρίσει έξω και ψιλοβρεχει. Μιλαμε για σκηνικο προχωρημενου χειμωνα! Αν δεν ρίχνει το πρωι θα πάω στο ταμπουρι!!!!</span>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #515291

    καλησπερα εμαθα σημερα οτι θερσπρωτια μερια κανανε μερικοι και το οριο ετσι αν και ειχα στο νου μου ορτυκι αυριο θα σε επισκεφτω μητσο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515293

    Εμαθα πως μπηκαν και παραθαλασσια το πρωι!Βρεχει καλά τωρα και φυσάει αρκετά. Αυτά για όσους φίλους όπως ο outlander που έχουν κατά νου να έρθουν Κεντρική Εύβοια αύριο. Εγώ το ξαναλέω πως αν δεν ρίχνει τον καφέ μου θα τον πιω στο καρτερι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,446 έως 29,460 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων