ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,521 έως 29,535 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #515593

    Μπραβο στο φιλαρακι από Ζακυνθο (ονομα….;;;;; )………το ντρουβαδακι σου φιλε όλα τα λεφτα………. :good:

    Λιβέρης Σταύρος ονομάζομαι, να σαι καλά…( ντρουβαδακι) σημαίνει;

    Κάθε μέρα άλλη μέρα…εκτός του σεισμού που μας ανησύχησε βραδιάτικα (κυρίως τα παιδιά μου), από ξημέρωμα άρχισαν να περνάνε ψηλά και έτσι συνέχισαν μέχρι το τέλος. Αν και κατάφερα αρκετές, δεν είχε ούτε τη διάρκεια, ούτε τη χθεσινή ένταση, σαφώς λιγότερα πουλιά, με τη διαφορά ότι πρώτη μέρα σήμερα πήρα και δυο Κότσυφες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515594

    Εδώ το πρωί κάτι πιασμενες παίξανε και από τις 8μισή έως τις 9μισή δεν πέταγε τίποτα. Από εκεί και μέχρι τις δέκα όμως άνοιξε η κάνουλα  :unsure:  και εριξα ένα κουτί φυσίγγια μπορεί και παραπάνω και μετά παλι μαχαίρι κοψανε. Είδα και τα πρώτα κοτσύφια σήμερα. Για την ιστορία 12 στο χερι και 4 χαμένες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    tiger στις #515608

    σε απογευματινή βόλτα σήμερα, σχεδόν παραθαλάσσια, σε ελιές πολύ λίγα πράγματα. Όταν πιάσει πουλιά στο συγκεκριμένο μέρος πετάγονται από παντού. Ούτε άλλα όπλα άκουσα, κάτι άξιο λόγου δηλαδή. Υπάρχει σχετική  καθυστέρηση για την εποχή. Αντίθετα βορειότερα έχουν μπει αρκετά πουλιά. Πληροφορία από φίλο που μένει μόνιμα εκεί.

    Μπεκάτσες  έχουν εμφανιστεί και κάνουμε από καμία στα ψηλά όμως ακόμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #515611

    ( ντρουβαδακι) σημαίνει;

    Καλημέρα! Λογικά εννοεί τον ντορβά (κυνηγετικό σακίδιο). Και μένα μου αρέσει! Παραδοσιακός, μιας άλλης εποχής. Και όπως είναι γεμάτος θηράματα…ζωγραφιά! Τώρα οι περισσότεροι έχουμε τα κυνηγετικά γιλέκα. Προσωπικά χρησιμοποιώ έναν τέτοιο του πατέρα μου, μόνο για τα τρυγόνια του Σεπτέμβρη, που είναι ακόμα ζεστός ο καιρός, και δεν θέλω τίποτα πάνω απ’ το κοντομάνικο μπλουζάκι. Από τσίχλες λιγοστά πράγματα εδώ, αλλά πιστεύω αυτό το Σ/κ θα είναι καλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #515613

    Μάλιστα (κυνηγετικό σακίδιο), για 20 χρόνια με ακολουθεί στις εξορμήσεις μου και δεν το αλλάζω!!! Σήμερα είδα μερικά πουλιά ψηλά χωρίς δυνατότητα ούτε καν προσπάθειας. 4 Τσίχλες μπήκαν στο δίχτυ και αυτό ήταν για σήμερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ktz561 στις #515614

    Αταλάντη σήμερα το απόλυτο 0.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #515615

    κεντρικη ευβοια σημερα μετριο περασμα κι αυτα στο θεο ειδα και τα πρωτα κοτσυφια σε μπασιμο λιγο χαμηλοτερα αυτα και καταφερα 2.αυτα για σημερα καηκε πολυ φυσιγκι στο γαμο του καραγκιοζη ηθελα να ξερα δεν καταλαβαινουν που ειναι το πουλι τινα πω αμα ευχαριστει το κοσμο αυτο παω πασο,,,,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #515616

    Μάλιστα (κυνηγετικό σακίδιο), για 20 χρόνια με ακολουθεί στις εξορμήσεις μου και δεν το αλλάζω!!! Σήμερα είδα μερικά πουλιά ψηλά χωρίς δυνατότητα ούτε καν προσπάθειας. 4 Τσίχλες μπήκαν στο δίχτυ και αυτό ήταν για σήμερα.

    <hr />

    Ζάκυνθος

    Μια χαρα μπραβο,εδω στην Αχαια ελαχιστα πουλια,α εχω και εγω την ιδια τσαντα 20 χρονια και ειναι ολοκαινουργια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    killer17 στις #515617
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515618

    Ενώ ξεκίνησαν καλά σήμερα έκοψαν γρήγορα. Βέβαια περνούσαν σποραδικά μέχρι και τις 10 αλλά τόσο ψηλά που σε έπιανε απογοήτευση. 3 τσιχλες και 1 κοτσυφι στο χερι και 2 χαμένες.Μπορώ με σιγουριά πλέον να πω ότι βαδίζουμε στην μεγαλύτερη φολα απο το 2005 και μετα. Τα πουλιά έχουν κατεβεί όλα στην Δυτική Ευρώπη και εδω έχουν περάσει απειροελαχιστα. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά δεν βλέπω πως μπορεί να σωθεί η κατάσταση αν αναλογιστούμε και το καλοκαίρι που θα έχουμε για δέκα μέρες και βάλε…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #515621

    Ναι Σταυρο όπως λεει και ο φιλος ο Μπενετος τον ντορβα  εννοω , ( ο μικρος ντουρβας = ντουρβαδακι…..χαχαχα) πραγματι η φωτο ηταν σαν ζωγραφια και μου θύμησες τα παιδικα μου χρονια που σηκωνα τον ντουρβα του πατερα μου όταν τον ακολουθαγα στα κυνηγια ……..απλος ο δικος μας ηταν σαν σακιδιο πλατης δερματινος με δυχτακι και όταν δεν με επερνε μαζι του , μολις γυρνουσε  το περικυκλωνα να δω τι εχει μεσα το δυχτακι ……….ααααααα ρε ομορφα χρονια…….!!!!!! :yes:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #515622

    Λεβέντες καλησπέρα.

    μητσο – κάνε λίγο υπομονή. Εγώ κυνηγι μετά την έναρξη δεν εχω βγει, αλλά η διαίσθηση μου, αλλα μου λέει. Οτι θα μπουν πουλιά.

    μπιλυ – στο γυναικοχωρι σου είμαι αυτό το σκ. Παραδόξως, είδα και το πρώτο κοπάδι ψαρονια να παίζει στη μιάμιση με 22 βαθμουσ. Στις 4 τα ξημερώματα ομως, μες την παραλία είχε 5 βαθμούς.

    Γι αυτό λέω, υπομονεψετε…..

    Outlander – πες το αλλη μια φίλε…..κάποτε ήρθε ένας κυνηγός από διπλανό καρτέρι, στα επιστροφια στην Αργολίδα και μου λέει, ρε φίλε, τι κανεις, δεν τα βλέπεις τα πουλιά και τουφεκας μόνο τα μισά; οχι του λέω, τα βλέπω όλα, αλλά τουφεκαω μόνο τα βολικά….. δεν βλέπω τι νόημα έχει να κανεις οριακές τουφεκιές – για τα 60+ μέτρα που βλέπει κανεις στην τσίχλα, τι να πω…..μάλλον δεν καταλαβαίνουν την απόσταση, ειδάλλως θα μιλάμε για αγιοβασιλιάτικα ρίξιματα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515627

    Καλημέρα παλικάρια. Στα ελατα σήμερα έγινε παιχνίδι για καμία ώρα προς μεγάλη μου έκπληξη. Φυσαγε ένας μέτριος νοτιάς και είχε ομίχλη αλλά εμφανίστηκαν πουλιά και τρία άτομα κάναμε από καμιά δεκαριά ο καθενας. Χτύπησα και την πρώτη κοκκινη. Πλειοψηφία οι κοινές , λιγοστά κοτσύφια καθόλου κυργιαρες. Στην επιστροφή περπατήσαμε ένα συνορι με πουρνάρια και σκινα απο περιέργεια και είχε πιασμενες τσιχλες αρκετές θα ελεγα. Πήραμε άλλα 6 πουλιά και κλείσαμε καλά τη μερα. 300 μέτρα περπατήσαμε και γίναμε μούσκεμα με τον σκατοκαιρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515633

    Καλησπερα σε ολλους Σαββατο ειχε πολυ καλο περασμα και μπηκαν και αρκετα κοτσυφια Κυριακη μετρια πραγματα εκτος απο μερικα κοτσυφια που μπαινανε σε κοπαδακια 4-5,εγω ημουν για αλλα θυραματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Παναγιώτης Παζ στις #515636

    Συκαμινο εμεις σημερα ελαχιστα πουλια κ τα περισσοτερα ψηλομενα τερμα.Στο περπατητο κατι εγινε αλλα ελαχιστα πραγματα.10:30 ημασταν με κοντομανικα απιστευτα καλος καιρος για την εποχη κ παλι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,521 έως 29,535 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων