ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,091 έως 30,105 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519591

    Μπράβο ρε Μανο. Δείχνει καλή η κατάσταση ως τωρα. Χθες δεν πηγα γιατί έκανα τον τελευταίο τρύγο στα μελίσσια και τα ετοίμασα για ξεχειμωνιασμα και έφαγα όλη τη μερα. Αλλά αυτό που άκουγα και είδα ηταν εξαιρετικά ωραίο! Ανατολική πλευρά της Διρφης με θέα το Αιγαίο και ο τόπος να βογγαει απο τα πιασμένα τσιχλοκοτσυφα!!!! Το απόγευμα στην επιστροφή και φτάνοντας στα ελατα είδα και κυργιαρες μπόλικες. Σε 20 λεπτά πιάνω καρτέρι και ενημερώνω αργότερα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519592

    Μικρο μπασιμο με ψηλα πουλια οπως βεβαια και ολες της προηγουμενες μερες,τελικα 7 πουλια στο χερι,νομιζω τα μπασιματα φτανουν στο τελος τους,οι τσιχλες μπηκαν και μενουν τα κοτσυφια να δουμε αν θα περασουν απο δω μετα την κακοκαιρια πιστευω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #519594

    Μητσο να πεις στο φιλαρακι μας να μην βαζει στη φωτο τα πουλια ολης της παρεας ……. B-)

    τα δικα του μονο να βαζει η κουφαλιτσα……..χαχαχαχα :yahoo:

    Αν μπορεσω θα σου ανεβασω μια χθεσινη με ένα τσαμπι κυριαρες που σου αρεσουνε εσενα …….όχι αυτά τα τσιχλακια που βαρανε καποιοι αλλοι…….χαχαχα :yahoo:

    Απλα εχω ένα θεμα με το λαπ τοπ και δεν μου την ανεβαζει……..λες να κανε καποιος βουντου…….;;;;;; :yahoo:

    Και παλι χρονια πολλα…… :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #519595

    Βασιλάκη είσαι μεγάλη κουφαλίτσα με τσιγκλάς αλλα δέν θα ενδώσω χαχαχαχα

    Φώτο με όλης της παρέας δεν θα ανεβάσω για κανένα λόγο,πάνε αυτά………..

    Εκτός απο τον αριθμό δεν μου σχολίασες τι ΚΑΛΟ βλέπεις στην φώτο :yes:  :yes:  :yahoo:  B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519596

    Σκατουλες σημερα. Η μέρα ξεκίνησε με σκισμένο λαστιχο. Το άφησα όπως ήταν και πιάσαμε τα καρτερια. Είδαμε πουλιά αλλά πολύ ψηλωμενα. Τα πρώτα κοπαδακια με κοτσύφια στα καρτερια μας έκαναν την εμφάνισή τους σήμερα Γιάννη. Μακάρι να ρίξει καμία βροχη αλλά δεν το βλέπω. Αν σπρώξει πουλιά η διαταραχή που έρχεται Πεμπτη Παρασκευη , ακολουθεί Σ/Κ αρα βολευει!!!

    Βασίλη μην πειράζεις ρε συ το Μανο! Πάντως τα φυσίγγια που στοκαραμε βλέπω να τα ρίχνουμε και να παίρνουμε κι αλλα. Παρά την απίστευτη ξηρασία έχουν πιάσει πολλές σε καναλιες και αμπέλια ενώ ακριβώς λόγω της ξηρασίας οι ελιές έχουν ήδη μαυρίσει οπότε βοηθάνε και αυτες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #519599

    Καλησπερα και απο εμενα την παρασκευη και σαββατο περασανε πουλια αλλα οχι πολλα κυριακη και σημερα εγινε χαμος απο κυργιαρες και πολλα κοτσυφια ειχα πολλα χρονια να δω κοπαδακια με κοτσυφια να μπαινουνε,πιστευω φετος θα σας παει καλα.Μπραβο Κωστη και στα αλλα παιδια για τις φασσες. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #519613

    Χθές 28 Οκτωβρίου κάτι έγινε για μισή ώρα και πήρα 10 Τσίχλες. Σήμερα ξαναγυρίσαμε στις 3 ο καθένας. Χθές και σήμερα πήρα από έναν Κότσυφα τη φορά και το αναφέρω γιατί όλες τις προηγούμενες μέρες…απλά δεν υπήρχαν. Καλή σας μέρα και χρόνια πολλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519625

    Σημερα πηγα γιδες ευβοιας οπως παντα στα περασματα,ελαχιστα πουλια και επρεπε να ειχες και υπομονη,τελικα 8/15 εκανα,παντως ολοι ξερουμε οτι εκκατομυρια πουλια περνανε βραδυ και τα οπια φευγουν,εμεις βαραμε τις οτι εχει μεινει το πρωι και πιστευω οτι ειναι 1%,τελως παντων τα τελευταια πουλια θα μπουν μετα τις οπιες βροχες κανει,και οι μερες σαβ,κυρι,δευτ,τριτ,θα ειναι ιδανικες,τωρα μητσο καλα θα ειναι και ελατα αρκει να μην εχει ανταρα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519627

    Γιάννη ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι και εγω. Κυριακή δείχνει ελπιδοφόρα η καιρικη κατάσταση. Δευτέρα λέει κάτι νοτιοανατολικους  αέρηδες αλλά είμαι στο τσακ να βάλω άδεια. Θα περιμένω ως την Παρασκευή και αν δώσουν καλό καιρό θα την πάρω και θα ρίξω την τελευταία μπασιμοζαρια!!!! Τα κοτσύφια εχω να τα πετυχω 3-4 χρόνια σε μπασιμο και τα έχω άχτι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #519628

    Καλησπερα. Σήμερα βορεια Αττικη εφαγα μεγαλη πικρα. Μια τσιχλα και παλι καλα να λεμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519630

    Απόψε στο απογευματινό ειδα παρα πολλα πουλιά αλλά πολύ ψηλωμενα τα περισσότερα. Απορω πως έχει κρατήσει ένας καταξερος τόπος τόσα πουλια.  Όσον αφορά τα περάσματα πιστεύω πως έχει πουλιά πίσω αφού όλη η Βαλκανική βιώνει ένα μικρό καλοκαίρι και τα πουλια έρχονται σιγά σιγά αφού δεν πιέζονται. Αν σφίξει από πάνω μας ο καιρός θα σπρώξει πληθυσμούς προς τα κατω. Δεν θέλω να προτρεξω αλλά μάλλον βαδίζουμε προς μια καλή τσιχλοχρονια.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #519632

    Μπραβο Μητσο. Πάντα τετοια. Πάντα την πρωτη βδομαδα του Νοεμβρη κανει ενα καλο μπασιμο για μια δυο μερες. Τουλαχιστον αυτος ο καιρος βοηθησε πολυ τα μελισσακια, οποτε ολα καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519633

    Όπου είχε βρέξει Δημήτρη και το μέλι ερευσε άφθονο και γόνοι απλώθηκαν τρελοί για την εποχη. Όλα έτοιμα για ξεχειμωνιασμα πλέον!!! Το καλυτερα μπασιματα στην…καριέρα μου ηταν 2/11 και 17/11. Το πρώτο 60% κοτσύφια,  40% τσιχλες. Το δεύτερο 60% κοτσύφια 40% κυργιαρες/γερακοτσιχλες! Αξέχαστα και τα δυο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #519642

    2-11-2011 Δημήτρη από το φωτογραφικό μου αρχείο…

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519649

    2/11/14  Σταυρο μετά από χλιαρά μπασιματα και διήμερο με βροχες!!! Τέσσερα όπλα όλοι στο όριο με διαλεχτες τουφεκιές καθώς είχαν περάσει κυριολεκτικά χιλιάδες πουλιά! Η χρονιά που ακολούθησε ηταν και μια από τις καλύτερες για δεντροτσιχλες/γερακοτσιχλες.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,091 έως 30,105 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων