ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,586 έως 30,600 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #523227

    Πρίν καμιά ώρα ανάμεσα στο σπίτι και το βουνό είδα να περνάνε 7-8 κοτσίφια μαζί…… Αυτά τα βλέπω απο αρχές Οκτωβρίου συνήθως…… Για να δούμε τι μας έχει για φέτος

    Καλησπέρα,

    Εγώ έχω δει….στην Αττική οδό αλλά και στο Κρυονέρι. Μάλλον ντόπια είναι και δεν σχετίζονται με κάτι άλλο.

    Σε αναμονή!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523231

    Ντόπια είναι , αυτό πιστεύω και εγω. Έχουν κάνει γέννες καλές φέτος. Έχω δει πολλά μικρά όσες φορές βγαίνω για τρυγόνια. Για να δούμε τα βόρεια ξαδέρφια τους , θα μας κάνουν την τιμή φετος;;; Δύο χρόνια ούτε μπασιμο έχουν κάνει σε εμας εδώ ούτε τον χειμώνα έχουν εμφανιστεί κοτσύφια. Τις προηγούμενες χρονιές αυτά ήταν που εσωζαν το τελευταίο δίμηνο την παρτίδα. Αναμονή όπως λέει και ο Overlord. Σε 15 ημέρες θα πιούμε τους πρώτους καφέδες στα μπασιμοκαρτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #523256

    Γεια σας και απο εδω τσιχλες δεν ξαναειδα εκτος απο εκεινη την μερα που σας το ειπα,τωρα απο κοτσυφια παρα πολλα αλλα ολα ντοπια σημερα μετρησα 6-7 ενα πισω απο το αλλο δεν εχω ξαναδει τετοιο καιρο τοσα πολλα πρεπει να πηγαν πολυ καλα οι γενες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523257

    Το απόγευμα είδα τις πρώτες 3 που σηκώθηκαν από ένα αμπελι!!!!!!! Επίσημα οι πιο πρώιμες που έχω δει. Εχουν δει και άλλοι τις προηγούμενες μέρες εδώ γύρω. Τι γίνεται φέτος;;; Πολύ νωρίς ηρθαν και ελπίζω να είναι καλός προάγγελος αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #523258

    Μητσοοοοο ετοιμάσου…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523259

    Έτοιμος είμαι φιλε και με τρώει ο κ@λος μου για μια βολτίτσα αύριο στα αμπέλια αλλά θα πάω για καρακαξες. Κυριακή έχω κανονίσει ψάρεμα οπότε το επόμενο Σ/Κ ο πρωινός καφές θα είναι στο μπασιμοκαρτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523274

    Άλλη μια επαφή με τσιχλιτσες σημερα!!!! Δύο ήταν και έφυγαν από το πεύκο πολύ χαλαρα!!!!! Επίσης και άλλοι φθινοπωρινοι επισκέπτες εθεάθησαν! Σουσουραδες κίτρινες και πολλές μάλιστα! Τις επόμενες μέρες έχει και πανσέληνο και ίσως κατέβει τιποτα. Αλλά τα 34άρια που καραδοκούν το επόμενο Σ/Κ μου κόβουν την ορεξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #523275

    Βερμουδίτσα , σαγιονάρα , γυαλί ηλίου , σκαμπουδάκι , φραπεδούμπα και όλα καλά….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523276

    Λες , ε;;;;; Όλα δεκτά εκτός της σαγιοναρας! Έχει οχιτσες ακομη!!!! Πάντως και με την απογευματινή καταιγίδα έχουν φτιαχτεί αγριλιες και σκινοκαρπος. Θα έχει φαγάκι για τις τσιχλιτσες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523282

    Καλησπέρα,

    αν μπορούσα να τουφεκαω τα κοτσύφια στο απογευματινό μες το χωράφι, στο χωριό, θα έκανα το όριο σε ένα τέταρτο……

    ας έρθουν έτσι και οι τσιχλιτσες…….

    σήμερα Μητσο πήρα και τον φίλο σου τον Ρουμε – δεν μου χει στείλει τα ψιλά γιατί περιμένει την ΜΒ για τα χοντρά…..του λέω στείλε τα ψιλά, σε λίγο θα μπαίνουν και τα τους ρίχνω τα τεσσάρια!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523291

    Με τον Ανδρέα χρειάζεται λιιιιιγο υπομονη! Μόνος του τρέχει άλλωστε!!!! Εγώ βάζω παραγγελίες νωρίς και του δίνω περιθώριο!!! Τι καλούδια του παρηγγειλες Ηλια;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523295

    Μητσο η παραγγελία έχει γίνει αρχές Ιουλίου!! Και έχει εξοφληθεί αρχές Ιουλίου, την ίδια μέρα που έλαβε την παραγγελία. Έτσι το έχω με τον Ρουμε.

    αλλα είναι αλήθεια ότι του είχα πει να μη βιαστεί γιατί ήθελα το 34αρι με την ΜΒ, το βαρύ, μαύρο κάλυκα – ασημί παφυλα, και όχι το ελαφρύ στον διάφανο κάλυκα, πάλι με 34 γραμμάρια.

    τωρα που βλέπω ότι η ΜΒ μπορεί και να μη φτάσει ποτε, του πα να μου στείλει το τσιχλοφυσιγγο, psb 32 που το χει έτοιμο και το 34αρι να μου το γεμίσει με την psb II που γεμίζει την ελαφρύτερη γόμωση, αλλά να φτιάξει λίγο την συνταγή βαρύτερη.

    βεβαια, ομολογώ ότι το μαύρο – ασημί μου άρεσε πολύ και σαν εικόνα φυσιγγίου – ίδιο το rotweil special selection σε εμφάνιση – παρόμοιο σε αποτελεσματικότητα και μισό στην τιμή……

    βαρετος άνθρωπος Μητσο μου, δυο φυσίγγια μόνο……και αν δεν ντρεπόμουν την κατακραυγή να πηγαίνω στην τσίχλα με 34, θα έφτιαχνα μόνο το 34αρι, σε 9 και 6……

    τώρα που το σκέπτομαι, μπορεί του χρόνου να το κάνω έτσι, και προς αποφυγή της καζουρας, να του πω στο 9αρι να τυπώσει τον κάλυκα ανάποδα να μοιάζει με 6!!!!!!!

    πρεπει να ζήσουμε και οι μέτριοι σκοπευτές …….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523296

    Δύο ριχνω και εγώ σαν βασικα.  28άρια και csb32. Τα άλλα είναι για δοκιμές και παιχνίδια!!! Τα psb 34 σε νο8 κόβουν και σκοτώνουν πολύ πολύ μακρια!!! Αυτά τα mb 34 να πω την αλήθεια ειχα σκοπό να τα παραγγείλω πιο μετά προς Νοέμβριο. Το θέμα είναι οτι φυσίγγια έχουμε αλλά με την ξηρασία και την ζέστη που έρχεται για ένα δεκαπενθήμερο τουλάχιστον , βλέπω τις τσιχλες να το κοβουν πισω για Σιβηρία!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523297

    Πάλι καλά που γράφεις εσυ σωστά τις πυρίτιδες…….

    εγω τις μπέρδεψα βέβαια, αλλά τις έβαλες εσυ σε σειρά – τα ξέρεις τα φυσίγγια του και κατάλαβες ποια λέω. Συμφωνώ μαζί σου, φυσίγγια έχουμε, κάνα πουλάκι να χούμε να τουφεκίσουμε.
    Εγώ ξεκάθαρα υπερπαραγγελνω σε σχέση προς τις μέρες που κυνηγάω και του προγραμματισμού που χρειάζομαι για να κυνηγήσω.
    Στο τέλος, όλο και κάποιο φιλαράκι που πάει περισσότερο από εμενα, καβατζωνει και καμια κούτα ολόκληρη…..

    όποτε, ακολουθώ την παροιμία «άμα δεν περισσέψει θα λείψει» και στοκαρω και κάνα κουτί.

    αν φέτος δεν είχε περιορισμούς και έκανα και κανένα από τα εκτός συνόρων σε μέρος που μπορείς να πάρεις φυσίγγια μαζί, θα τα έκαιγα. Αλλά όπως πάει, εντός και βλέπουμε κιόλας…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523298

    Και εγώ πάντα αγοράζω περισσότερα από αυτά που θα χρειαστώ. Έχω ένα πρώτο ξάδερφο που τα φέρνει δύσκολα βόλτα.  Έχουμε μεγαλώσει μαζί και κυνηγάμε πάντα μαζι. Ένα , ενάμιση κιβώτιο του τα δίνω και χαλάλι του γιατί το κυνήγι τις τσιχλας δεν ειναι το ίδιο χωρίς την παρέα του!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,586 έως 30,600 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων