ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,841 έως 30,855 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #526539

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΤΥΧΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΗΜΕΡΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΜΈΡΟΣ ΤΟΥΣ.ΠΕΡΙΞ ΘΗΒΑΣ ΜΕ 12 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΕΡΑ.ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΜΕΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΝΕΥΡΙΚΑ ΚΑΙ…ΣΑΙΤΕΣ!!ΤΕΤΟΙΑ ΓΚΙΝΙΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΦΤΑΝΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ.ΣΤΑ 34 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 17 ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕΠΟΥΡΝΑΡΙΑ,ΣΥΚΙΕΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΛΙΕΣ ΣΕ ΒΑΤΑ….ΤΙΣ ΠΗΓΑΙΝΕ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΗΜΑΔΕΥΤΑ.ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ.ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ ΜΕ 14 ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ 15 ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ…

    Η ΓΚΙΝΙΑ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ,ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΝΕΡΑΚΙ ΕΙΧΕ ΔΥΟ ΣΑΡΣΕΛΕΣ.ΛΕΩ ΤΗΝ ΕΣΩΣΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ,ΠΑΩ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΩ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ…ΡΙΧΝΩ ΔΥΟ ΣΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΥΨΩΜΑ (ΑΓΚΑΘΑΚΙΑ ΚΑΙ ΧΕΡΣΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΟ) ΣΤΑ 80 ΜΕΤΡΑ.ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ,ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.

    ΠΑΝΤΩΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΜΕΝΕΣ!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #526582

    Καλησπέρα. Γράφω εδώ μετά από καιρό, για να αποχαιρετήσω ένα παλιό μέλος της παρέας, γνωστό τσιχλάς, από Κρήτη. Ο Βίκτωρας γνωστός εδώ ως victz, μας άφησε για να κυνηγήσει αλλού, με τον Άγιο Πέτρο. Έφυγε στον κυνηγότοπο που αγαπούσε, ξαφνικά.

    Καλό του ταξίδι και συλλυπητήρια στην οικογένεια του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #526583

    θλιβερο το θυμαμαι το παιδι οταν ποσταρε παλια…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #526586

    Πολύ νέος…Ας είναι ελαφρύ το χώμα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #526588

    Καλημέρα σε όλη την ομάδα, μετά από αρκετά χρόνια (5 νομίζω) αποχής, φέτος καταφέραμε με τον πατέρα μου να ξαναβγάλουμε άδεια. Λέμε αύριο να πάμε προς το κλειδί (Δερβενοχώρια). Έχεις κανείς άποψη αν έχει πουλιά; Να πάμε αλλού;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #526589

    Καλημέρα σε όλη την ομάδα, μετά από αρκετά χρόνια (5 νομίζω) αποχής, φέτος καταφέραμε με τον πατέρα μου να ξαναβγάλουμε άδεια. Λέμε αύριο να πάμε προς το κλειδί (Δερβενοχώρια). Έχεις κανείς άποψη αν έχει πουλιά; Να πάμε αλλού; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    σου μιλαω απο πρωτο χερι αν περπατησετε 5 με 10 ο καθενας αναλογα με τως πως ριχνεται καρτερι τιποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #526590

    Δεν έχει φέτος εννοείς ή δεν έχει η συγκεκριμένη περιοχή; Να πάμε αλλού;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #526591

    ναι για τη συγκεκριμενη περιοχη να πατε αλλου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    41
    nik72 στις #526594

    Σαββατοκυριακο σε περιοχη της κεντρονοτιας Ευβοιας  το απολυτο μηδεν. Σηκωθηκαν 3 τσιχλες σε 3ωρο περπατητο και χτυπησα την μια η οποία επεσε και μεσα σε ενα ποταμακι και την εχασα. Απιστευτη ελλειψη πουλιων σε μερος που αλλες χρονιες εσφιζε απο ζωη….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #526600

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΧΤΕΣ ΜΙΑ ΜΙΝΙ ΠΡΩΙΝΗ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΠΕΡΙΞ ΜΕΓΑΡΩΝ.ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΟΜΩΣ.ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΡΙΕΜΕΝΑ,ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ….”ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ”.ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΥΣΤΟΧΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΧΑΜΕΝΕΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΜΕ 20 ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΙ 4 ΜΑΥΡΟΥΣ.ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΑΛΙ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    488
    panos citori στις #526605

    Δυστιχος παρολο τα πολυ καλα μπασιματα του οκτομβρη τα πουλια δεν εκατσαν…….. λιγες τσιχλες στο περπατιτο και ακομα πιολιγες στα περασματα που οπως εχω παρατιρισει σε γνωστα και φοβερα περασματα της περιοχης μου τα πουλια λες και πονηρεψαν……… περνουν ολα μαζεμενα πολυ αργα και χαμιλα οποτε και να χτηπισεις καμια δεν την βρησκεις γιατι νυχτονει….. δεν ξερω τι εχει αλλαξει……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    nickzotos στις #526607

    δεν ξέρω αν τα καμένα δάση στην Εύβοια παίζουν κάποιο ρόλο (σίγουρα θα παίζει αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλο)

    Εγώ την Κυριακή λέω να πάω μια βόλτα προς δερβενοχώρια από την πλευρά της Βοιωτίας.. άντε να δούμε.

     

    Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και χαρές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #526609

    καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. κανω μια μικρη περιληψη στα μεχρι τωρα για τη τσιχλα  γιατι δε μπαινω πολυ συχνα φετος. για μια ακομα φορα ισχυει οτι μονο οποιος εχει ποδια εχει καλεσ καρπωσεις το καρτερι δυστηχως τουσ 2 τελευταιους μηνεσ παρα το ραδιο αρβυλα ειναι για 5 πουλια.πρωινο εννοω.τελοσ παντων σε περιπου 10 εξοδους φετος με πολυ περπατημα πλησιασα τα 200 πουλια με ταση μειωσης τις τελευταιες 2 εξοδους καρτερι δεν εχω παει ακομα φετος και μαλλον δε με βλεπω θα παω λιγο στις μπεκατσες και ισωσ το φεβρουαριο στηθω σε κανα ποστο ευχομαι καλη χρονια σε ολουσ με υγεια……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #526625

    Δυστιχος παρολο τα πολυ καλα μπασιματα του οκτομβρη τα πουλια δεν εκατσαν…….. λιγες τσιχλες στο περπατιτο και ακομα πιολιγες στα περασματα που οπως εχω παρατιρισει σε γνωστα και φοβερα περασματα της περιοχης μου τα πουλια λες και πονηρεψαν……… περνουν ολα μαζεμενα πολυ αργα και χαμιλα οποτε και να χτηπισεις καμια δεν την βρησκεις γιατι νυχτονει….. δεν ξερω τι εχει αλλαξει……..

     

    τι να χει αλλάξει ρε Πάνο;

    έχει αλλάξει το dna των πουλιών.

    βγάζω άδεια από το 92 και κυνηγούσα σαν πιτσιρικάς και

    παλιότερα. Με το φλομπεράκι έφτανα κάτω από την ελιά στα δέκα μέτρα και

    δεν έφευγε η τσίχλα.

    τα πουλιά κυνηγηθήκανε και μάθανε:

    πετάς; σκοτώνεσαι.

    λουφάζεις; ζεις.

    απλό είναι.

     

    γι αυτό από ημερόβια γίνανε νυκτόβια και τώρα πετάνε γι απογευματινό

    ΜΕΤΑ το νόμιμο μισάωρο, δηλαδή σχεδόν ντάλα σκοτάδι.

    οπότε: τα καρτέρια θα δουλεύουν μόνο πέντε μέρες το χρόνο,

    όταν τα πουλιά μπαίνουν ή βγαίνουν και ενεργούν ως μπάλα

    από ένστικτο σε μαζική μετακίνηση.

     

    κατά τα λοιπά, με τα ποδαράκια, μόνο σε πολύ σφιχτά σχήματα κυνηγών,

    μόνο δηλαδή σε στενά ρέματα που να περπατάει ο ένας κυνηγός δέκα μέτρα πλάι στον άλλο, ή τούφα – τούφα που να πιέζονται

    αφόρητα από τους κυνηγούς.

    αλλά και στα ρέματα έχουν μάθει να τινάζουν πολύ μπροστά και

    να μη πετάνε, αλλά να σέρνονται μεσ το ρέμα.

    δεν αλλάζουν μόνο αυτά, όλα τα είδη που πιέζονται αλλάζουν.

    είχαν πιάσει κάτι γουρούνια σε ένα φαρδύ ρέμα με καλάμια.

    το σκυλί τα μύριζε και στεκόταν στα πίσω πόδια σαν την

    αρκούδα από το ντορό.

    έμπαινε μέσα και το ακούγαμε που το προγκούσαν τα γουρούνια

    και έβγαινε έξω με την ουρά στα σκέλια.

    είπα στον φιλαράκο να πετάξουμε τριάντα ευρώ για

    να τα παγανίσουμε, και κάναμε την παγάνα ο ένας δίπλα στον

    άλλο ΜΕ ΔΡΑΜΙΑ.

    ΜΕ ΔΡΑΜΙΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΜΕΣ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ, και δεν

    βγήκε έξω ούτε ένα.

    και αυτά το ξέρουν το μάθημα: μέσα; ζεις.

    έξω; μπάζει……

    άσχετο για το τόπικ. αν θέλουν να μειώσουν τον

    υπερπληθυσμό με ημερήσιο κυνήγι, χαιρετίσματα.

    δεν παίζει με την καμμία, ιδίως στα υβρίδια.

    αν αποφασίσουν, με την παρουσία δασικού, από συνεργείο κυνηγών σε ψηλά σημεία

    με φώτα, ναι, θα μειωθεί ο υπερπληθυσμός.

    κάλο βόλι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #526660

    Από φίλους τσιχλαδες….

    Κάηκε η Κύμη …..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,841 έως 30,855 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων