ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 253 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #240729


    [font=”Comic Sans MS”]
    από την άλλη η εμπλοκή στην συζήτηση άλλων κρατών και λαών, θολώνει τα νερά και λειτουργεί σαν πρόσχημα να ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ!!!!

    [/font]

    Μα δεν εμπλέκουμε άλλους λαούς …τους δικούς μας μπλέκουμε.Ο εχθρός είναι γνωστός…οι τούρκοι.Εγω όμως λεω ότι πιο επικίνδυνοι ήταν και είναι οι προδότες….και δεν το λεω εγω αλλά το λεει η ιστορία.Η εμμονή με τα τούρκικα μας κάνει να μην βλέπουμε τους ¨Εφιάλτες¨….και απο τέτοιους έχουμε πάρα πολλούς.

    …………..και μιας και μιλάμε για εγχώριους προδότες για κοιτάξτε εσεις οι Μακεδόνες Θεσσαλονικείς να κάνετε κάτι με αυτόν τον τύπο και αφου εξαντλήσετε την ενεργητικότητά σας σε τέτοια άτομα ( που υπάρχουν πολλά ) τότε να ασχοληθείτε και με τα τούρκικα προιόντα.

    Μετά την πρόσφατη πρόταση του δημάρχου Θεσσαλονικης για μετονομασία των δρομων της συμπρωτεύουσας με τουρκικά ονόματα (!)…
    πολλές είναι οι αντιδράσεις…………


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #198677


    Η «Αθηναϊκή Ζυθοποιία» στηρίζει την Ελληνική Οικονομία

    Με αφορμή τον θόρυβο που έχει δημιουργηθεί σκόπιμα για την προώθηση των «Ελληνικών προϊόντων», τα σωματεία των εργαζομένων στην Αθηναϊκή Ζυθοποιία σας ενημερώνουν:

    Το τελευταίο διάστημα, παρατηρούνται ανώνυμες, ανακριβείς και παραπλανητικές προσπάθειες που καταδικάζουν αυθαίρετα τα προϊόντα εταιριών, όπως της Αθηναϊκής Ζυθοποιίας, προβάλλοντας δήθεν τα « Ελληνικά προϊόντα»….

    Για την αποκατάσταση της αλήθειας:
    – η Αθηναϊκή Ζυθοποιία διατηρεί 4 εργοστάσια στην Ελλάδα και 1200 εργαζόμενους
    – παράγει τις μπίρες Amstel, Heineken, Fischer, ΑΛΦΑ, Buckler, BIOS 5 το εμφιαλωμένο νερό ΙΟΛΗ και εξάγει 17 προϊόντα σε 30 χώρες και σε 5 ηπείρους
    – προμηθεύεται πρώτες ύλες από την Ελληνική αγορά
    – το 90% του συνόλου των δαπανών της παραμένει στην Ελλάδα
    – συνεργάζεται με 4.530 Έλληνες προμηθευτές.
    – συμβάλει στην αύξηση της αγροτικής οικονομίας με την προμήθεια 40.000 τόνων υψηλής ποιότητας Ελληνικού κριθαριού από Έλληνες αγρότες.
    – στηρίζει την Ελληνική οικονομία και ειδικότερα την τελευταία τετραετία, έχει συνεισφέρει σε φόρους περίπου 1 δις € και την τελευταία δεκαετία έχει επενδύσει στην Ελληνική αγορά περίπου 500 εκατ. €, επιλέγοντας να παραμείνει στην Ελλάδα στηρίζοντας την Ελληνική κοινωνία.

    Στις δύσκολες στιγμές της χώρας μας δηλώνει πάντα παρούσα (πυρκαγιές, σεισμοί κλπ) ,προσφέροντας εμπράκτως στην κοινωνία, κατασκευάζοντας νηπιαγωγεία, ΚΑΠΗ, δωρίζοντας πυροσβεστικά οχήματα, κάνοντας δενδροφυτεύσεις στις καμένες περιοχές και καθαρισμούς παραλιών.

    Από πού απορρέει το δικαίωμα κάποιων «ανωνύμων» με ύπουλους και εύκολους λαϊκισμούς, να διαστρεβλώνουν τις αλήθειες και ποιές σκοπιμότητες άραγε εξυπηρετούν;

    Μήπως θέλουν να βάλουν σε κίνδυνο τις θέσεις εργασίας των ανθρώπων που εργάζονται στην Αθηναϊκή Ζυθοποιία όταν η πολιτική της Εταιρίας είναι να μην απολύει εργαζόμενους διατηρώντας ένα πολύ καλό εργασιακό περιβάλλον και επιβραβεύει τους εργαζόμενούς της;

    Για να πάμε μπροστά χρειαζόμαστε Εταιρίες που πιστεύουν στην Ελληνική οικονομία, που επενδύουν, που δημιουργούν θέσεις εργασίας, σε μία περίοδο που η ανεργία μαστίζει την χώρα μας. Μία από αυτές είναι η Αθηναϊκή Ζυθοποιία.

    Τα Διοικητικά Συμβούλια των
    Σωματείων των Εργαζομένων στην Αθηναϊκή Ζυθοποιία
    ΑΘΗΝΑΣ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ -ΠΑΤΡΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #198683

    Υπάρχει όμως και η άλλη άποψη που δεν την "διαλαλούν" τα μέσα ενημέρωσης:

    Η Αθηναϊκή Ζυθοποιία πράγματι έχει παραπεμφθεί στην Επιτροπή Ανταγωνισμού Για κατάχρηση μονοπωλιακής θέσης . Την ακριβότερη μπίρα σε όλη την Ευρώπη πίνουμε στην Ελλάδα
    Δυστυχώς όλες οι εταιρίες εκμεταλλεύονται ότι η ελληνική αγορά δεν υπακούει σε κανενός είδους κανόνα
    Οι συνθήκες μονοπωλίου που επικρατούν στην αγορά του ενός δισεκατομμυρίου ευρώ, την οποία ελέγχει κατά 82% η Αθηναϊκή Ζυθοποιία, δεν επιτρέπουν ούτε να έρθουν νέες μάρκες και ποιότητες μπίρας στη χώρα μας αλλά ούτε και να αναπτυχθούν νέες επιχειρήσεις που επί ματαίω προσπάθησαν τα τελευταία χρόνια να εισαγάγουν ή να παραγάγουν νέες μπίρες. Τον λόγο τώρα έχει η Επιτροπή Ανταγωνισμού καθώς στα γραφεία της βρίσκονται φάκελοι με καταγγελίες τόσο βιομηχάνων της μπίρας όσο και των εμπόρων που αισθάνονται δέσμιοι του μονοπωλίου. Οι τελευταίοι έχουν καταγγείλει συγκεκριμένες περιπτώσεις εκβιασμών, άνισης μεταχείρισης μεταξύ εμπόρων και κατάχρησης της θέσης ισχύος που κατέχουν οι ισχυροί του κλάδου. Σύμφωνα με πληροφορίε η Επιτροπή Ανταγωνισμού έχει ήδη οδηγηθεί σε συγκεκριμένα συμπεράσματα για τη λειτουργία της αγοράς μπίρας, τα οποία προσπαθεί να θωρακίσει με νομικά επιχειρήματα.
    Ωστόσο αυτό που ενδιαφέρει τον καταναλωτή δεν είναι ο εμπορικός πόλεμος αλλά οι συνέπειες για τον ίδιο, κυρίως η τιμή στην οποία καλείται να πληρώσει το συγκεκριμένο προϊόν. Ο Ελληνας πληρώνει την «πράσινη» μπίρα ακριβότερα κατά 60% από τον Ολλανδό. Σύμφωνα με στοιχεία στην αλυσίδα σουπερμάρκετ Albert Heign της Ολλανδίας η φιάλη Heineken (0,5) πωλείται 62 λεπτά όταν στα ράφια των ελληνικών σουπερμάρκετ διατίθεται στην τιμή των 99 λεπτών(!!!). Πέραν της τιμής, ο καταναλωτής επιβαρύνεται και σε έναν άλλον τομέα: το αυταρχικό καθεστώς στα σημεία πώλησης που έχουν επιβάλει οι δύο μεγάλες πολυεθνικές έχει ως συνέπεια να μη βρίσκει ο καταναλωτής όλα τα προϊόντα. Ετσι ο καταναλωτής οδηγείται ως πρόβατο επί σφαγή στα ακριβότερα προϊόντα των πολυεθνικών κολοσσών.

    «Πρόκειται για εμπορικό πόλεμο, και μάλιστα με τα πιο ανορθόδοξα μέσα. Μια ανορθόδοξη εμπορική αντιπαράθεση, όπου χρησιμοποιούνται όλα τα μέσα για να φύγει ο τζίρος του ενός δισεκατομμυρίου ευρώ που ξοδεύουν οι Ελληνες κάθε χρόνο για μπίρα από συγκεκριμένες εταιρείες».

    «Η λειτουργία της αγοράς μπίρας δεν δείχνει να υπακούει σε κανέναν σοβαρό κανόνα. Μοιάζει σαν ένα τσιφλίκι που το αφεντικό του δεν αναγνωρίζει την έννομη τάξη και τους επίσημους κανόνες παιχνιδιού» λέει ο κ. Δημ. Πολιτόπουλος, διευθύνων σύμβουλος της Ζυθοποιίας Μακεδονίας – Θράκης, που παράγει την μπίρα Βεργίνα.

    Σήμερα στην εγχώρια αγορά κυριαρχούν οι πολυεθνικές επιχειρήσεις: η ολλανδική Αθηναϊκή Ζυθοποιία ελέγχει το 82% και η βρετανική Scottish & Newcastle ελέγχει το 11% της αγοράς, αφήνοντας ψίχουλα για τους μικρούς εισαγωγείς και παραγωγούς. Ακόμη και στην υπό ανάπτυξη αλβανική αγορά παράγονται τέσσερις τοπικές μπίρες, ενώ στη Βουλγαρία οι τοπικές μπίρες είναι 18. Για να μη μιλήσει κανείς για την Αγγλία και τη Γερμανία όπου οι εθνικές μπίρες είναι 800 και 1.400 αντίστοιχα.

    Η ολλανδική εταιρεία, που παράγει – εκτός των άλλων – την μπίρα Heineken, δέχθηκε προσφάτως ένα ισχυρό ράπισμα από την Επιτροπή Ανταγωνισμού της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Η τελευταία απεφάνθη ότι η βιομηχανία μπίρας πρέπει να καταβάλει ποσό 219 εκατομμυρίων ευρώ για νόθευση του ανταγωνισμού. Ενδιαφέρον είναι ένα ακόμη γεγονός: προ τριετίας η Επιτροπή Ανταγωνισμού της Γαλλίας επέβαλε στην ολλανδική εταιρεία Heineken και στη βρετανική Scottish & Newcastle συγκεκριμένες οικονομικές και εμπορικές ποινές για παραβίαση των κανόνων ανταγωνισμού της αγοράς. Προσφάτως ήλθε και το μεγάλο πρόστιμο από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
    Πέρα λοιπόν από τα οφέλη για την οικονομία και τις θέσεις εργασίες θα πρέπει να δούμε και το συμφέρον του καταναλωτή και το γεγονός ότι οι επιχειρήσεις πρέπει και στην Ελλάδα να σέβονται τους νόμους όπως και στο εξωτερικό.
    Αν δεν το κάνουν και αφού το ελληνικό κράτος είναι ανίκανο , ίσως θα πρέπει την τιμωρία να την επιβάλλουμε εμείς οι καταναλωτές, αφού η δύναμη είναι στα δικά μας χέρια . Μόνο έτσι θα προστατευτούμε από την κερδοσκοπία εις βάρος μας …

    Προσωπικά η "ανακοίνωση των σωματείων" δεν με πείθει ούτε κατ' ελάχιστο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #198932

    Νέες απειλές εναντίον της Κύπρου εξαπέλυσε από το Κουβέιτ ο επικεφαλής της τουρκικής κρατικής εταιρείας πετρελαίων Μεχμέτ Ουγιουσάλ προαναγγέλλοντας την έναρξη ερευνών στα Κατεχόμενα, ακόμη και σε περιοχές που έχει ήδη εκδώσει άδεια ερευνών η Κυπριακή Δημοκρατία.
    http://infognomonpolitics.blogspot.com/201…t_790.html#more%5B/url">

    Φρικτό φονικό θαμμένο στην Άχνα
    Τουρκοκύπριοι εκτέλεσαν εν ψυχρώ πατέρα και τον 16χρονο γιο του στις 24 Αυγούστου 1974
    [url=”http://infognomonpolitics.blogspot.com/2012/03/blog-post_5982.html”>http://infognomonpolitics.blogspot.com/201…-post_5982.html
    [/size]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #239798

    Ξέρω ότι το παρόν νήμα αφορά τα τουρκικά προιόντα αλλά μιας και μιλάμε για εκτελέσεις απο έναν βάρβαρο λαό όπως είναι οι τούρκοι , θα μου επιτρέψετε και εμένα να κάνω μια παρένθεση και να σας παραθέσω ένα βίντεο με εκτελέσεις απο έναν άλλον βάρβαρο λαό .

    Το συγκεκκριμένο βίντεο-εικόνες δεν ήξερα ότι υπάρχει ..πάντως είναι ότι πιο συγκλονιστικό εχω δει ποτέ μου …. :D

    Visit My Website

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    kostashunter στις #239792

    [size=3]Ξέρω ότι το παρόν νήμα αφορά τα τουρκικά προιόντα αλλά μιας και μιλάμε για εκτελέσεις απο έναν βάρβαρο λαό όπως είναι οι τούρκοι , θα μου επιτρέψετε και εμένα να κάνω μια παρένθεση και να σας παραθέσω ένα βίντεο με εκτελέσεις απο έναν άλλον βάρβαρο λαό .

    Το συγκεκκριμένο βίντεο-εικόνες δεν ήξερα ότι υπάρχει ..πάντως είναι ότι πιο συγκλονιστικό εχω δει ποτέ μου …. :D

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=TzjkOBPpxl0″%5DVisit My Website[/url][/size]

    Θελω να προσθεσω και εγω κατι σε αυτο που αναφερες φιλε diomilesis!Απο οτι μου ειχε πει παλια η προγιαγια μου που εφυγε απο την ζωη πριν καποια χρονια σε ηλικια 109 χρονων γινοταν σχεδον σε ολα τα τοτε χωρια της Κρητης και το πιο συγκλονιστικο απολα που μου ειχε πει ηταν οτι σκοτωναν η εσφαζαν τους αντρες παντα μπροστα στα ματια των παιδιων τους και φυσικα των γυναικων τους προς παραδειγματισμο σε οποιον αντιστεκοταν η γινοταν ανταρτης τοτε!Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να γραψω κατι αλλο!
    Και αν θες να σου πω την γνωμη μου για τουρκους και γερμανους θα στη πω!
    ΤΟΥΡΚΟΣ-ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΚΑΛΟΣ ΜΟΝΟ ΝΕΚΡΟΣ!!!!! :D ;) :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #199798

    ξεχαστήκαμε!

    Νέες αποκαλύψεις για τις τουρκικές θηριωδίες στην Κύπρο το 1974

    "Συγκλονιστικές είναι οι αναφορές για την κατάσταση, που επικρατούσε την πρώτη και δεύτερη ημέρα της εισβολής, με τον σφαγιασμό Ελληνοκυπρίων στρατιωτών, όχι μόνο στο χώρο της εισβολής αλλά και στην Κερύνεια, την Κλεπίνη και στο Καζάφανι.
    Τραγική είναι η περίπτωση έξι Ελληνοκυπρίων, των οποίων, σύμφωνα με τη μαρτυρία, έκοψαν τα κεφάλια και τα έβαλαν σε πασσάλους. Αναφέρονται και ονόματα. Αυτή η περίπτωση περιγράφεται για πρώτη φορά, σύμφωνα με τους βουλευτές που άκουσαν τα γεγονότα".

    http://greeknation.blogspot.com/2011/03/1974.html%5B/url">[/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #237388

    Visit My Website :lol: :lol: :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #237376

    [font=”Century Gothic”]Αντρέα πες αλεύρι:
    http://www.youtube.com/watch?v=ch3sRqd3lx8
    :lol: :lol: :P [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #237375

    [color=”#2F4F4F”][size=4][font=”Century Gothic”]Αντρέα πες αλεύρι:
    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=ch3sRqd3lx8″]http://www.youtube.com/watch?v=ch3sRqd3lx8[/url]
    :P :P :P [/font][/size][/color]

    :lol: :lol: :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    giaxxo στις #199917

    Να το δουμε και λιγο διαφορετικα.
    Εγω παραγω βαμβακι και παιρνω επιδοτηση απο την ευρωπαικη ενωση,
    το βαμβακι ομως το αγοραζουν οι τουρκοι απο το εκκοκιστηριο της
    περιοχης μου………..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #237058

    Να το δουμε και λιγο διαφορετικα.
    Εγω παραγω βαμβακι και παιρνω επιδοτηση απο την ευρωπαικη ενωση,
    το βαμβακι ομως το αγοραζουν οι τουρκοι απο το εκκοκιστηριο της
    περιοχης μου………..

    Μην λες τέτοια θα σε μαλώσω…. :lol:
    Εντυπωσιακή αύξηση των ελληνικών εξαγωγών στην Τουρκία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #236915

    [font=”Verdana”]ναι,ναι χαρήτε κιόλας!!! :lol:

    φίλε giaxxo το βαμβάκι σου το παίρνουν οι Τούρκοι επειδή "κάποιοι" διέλυσαν την Ελληνική κλωστοϋφαντουργία

    το έχετε πάρει χαμπάρι ότι "κάποιοι" στρέφουν την Ελληνική οικονομία στον πρωτογενή τομέα (παραγωγή πρώτων υλών) ενώ διέλυσαν τον δευτερογενή (επεξεργασία πρώτων υλών- βιομηχανική παραγωγή) και διαλύουν τον (αρκετά αναπτυγμένο) τομέα των υπηρεσιών;

    Παράλληλα οι τούρκοι αναπτύσσουν την βιομηχανία και τις υπηρεσίες τους και ζητάνε πρώτες ύλες.

    ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΑ (το λέω ΠΟΛΥ ήπια) ΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ, ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΥΠΟΔΟΥΛΩΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΟΥΤΟΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΧΗ ΡΟΗ ΑΥΤΏΝ ΤΩΝ ΠΗΓΩΝ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΤΟΥΣ. ΤΟ ΚΑΤΟΡΘΏΝΟΥΝ ΔΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΔΙΟΤΙ ΟΝΤΑΣ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ, ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ "ΥΠΑΝΑΠΤΥΚΤΩΝ".!

    ΑΝΤΙΛΑΒΟΥ;

    Με λίγα λόγια
    Αν εξάγαμε βιομηχανικά προϊόντα και μεταποιημένα προϊόντα και εισάγαμε πρώτες ύλες από τους γείτονες θα είχαμε το πάνω χέρι.
    Συμβαίνει το αντίθετο! και με δεδομένη την επεκτατικότητα των γειτόνων και τις μιλιταροφασιστικές βλέψεις τους, η κατάσταση ΔΕΝ είναι ρόδινη!

    ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΛΗ ΑΠΛΩΣ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙ!!!

    Και κάτι άλλο φίλε Διονύση,
    λες για αύξηση των εξαγωγών προς την γείτονα….
    για τις εισαγωγές ξέρεις τι παίζει;
    ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ – ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ- ΤΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ;

    "Το άγνωστο «εμπάργκο» της Τουρκίας
    Σε 1,2 δισ. ευρώ εκτιμώνται οι απώλειες της ελληνικής οικονομίας, λόγω της παραβίασης της Συμφωνίας Τελωνειακής Ενωσης"
    http://www.tovima.gr/finance/finance-news/…cle/?aid=331851
    [/font]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #236891

    [color=”#0000ff”][size=3][font=”Verdana”]Και κάτι άλλο φίλε Διονύση,
    λες για αύξηση των εξαγωγών προς την γείτονα….
    για τις εισαγωγές ξέρεις τι παίζει;
    [size=4][color=”#ff0000″]ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ – ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ- ΤΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ;

    [/color][/size]"[/font][/size]

    [/color]

    Μάριε τις απόψεις σου πάντα τις προσέχω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και πιστεύω το γνωρίζεις…

    Ομως δεν μπορώ να ακούω ανακρίβειες…


    Το ισοζύγιο, μάλιστα, παρά το γεγονός ότι η Τουρκία είναι πολλαπλώς μεγαλύτερη οικονομία από την ελληνική, εμφανίζεται πλεονασματικό για τη χώρα μας κατά περίπου 700 εκατ. δολ…..Στα 3,9 δισ. δολ. η αξία του εμπορίου Ελλάδας – Τουρκίας

    Τώρα όσον αφορά για το ποιός είναι ο πραγματικός εχθρός μας , εγω θα συνεχίζω να υποστηρίζω ότι είναι ο κακός μας εαυτός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #199972

    Έχω βαρεθεί να ακούω για μποϊκοτάζ κάθε τρεις και λίγο.
    Μποϊκοτάζ μπορεί να γίνει μόνο από το κράτος, όχι από τους πολίτες.
    Αν η πατάτα που έχει το μανάβικό σου είναι τουρκική ότι και να κάνεις θα την πάρεις, και αν εσύ δεν την πάρεις θα την πάρει ο επόμενος.
    Είναι χρέος του κράτους να κάνει μποϊκοτάζ όταν το επιβάλουν τα συμφέροντά του.

    Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει να υπάρχει ελεύθερο κράτος.
    Ελεύθερο κράτος όμως με ιδανικά του τύπου «ελεύθερη αγορά» και το «κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα» δεν μπορεί να υπάρξει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 253 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων