baikal IJ43em1c custom

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 46 έως 53 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #254046

    σημαντικότερο είναι ότι γλίτωσες την αγορά ενός νέου όπλου.

    ο κυριοτερος λογος που εκανα την μετατροπη ειναι αυτος

    Στο δικό μου Baikal λέπτυνα κατά 4-5 χιλ. την πάπια και βελτιώθηκε κατά πολύ το κράτημα.

    θα σου χρωσταω μεγαλη χαρη αν μπορεσεις να ανεβασεις φωτο απο την παπια για να παρω καμια ιδεα…

    Κάποιοι από τους οπλουργούς έχουν καβαλήσει το καλάμι και φαίνεται ότι δεν έχουν επηρεαστεί από την κρίση, να δούμε
    αν θα εξακολουθήσουν να παριστάνουν τις πριμαντόνες και στο μέλλον.

    +100000000000


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #254041

    σιγουρα ειναι πολλα τα λεφτα κ μαλιστα σε σχεση με το κοστος του οπλου…τα φυλλα φελου τα ειχε βρει ο θειος μου ο οποιος μου εδειξε πρωτη φορα κ την πατεντα αλλα δεν ξερω απο που.υπαρχει κ αλλος τροπος που τον εχουμε κανει σε συνθετικο κοντακι μια remigton κ ειναι με δερμα.εδω καθε φυλο που κολας το περνας κ με βερνικι μαυρο κ απο πανω το επομενο κ.ο.κ. οταν το βερνικι στεγνωσει σκληραινει κ οταν το τριψεις κ το φερεις οπου θελεις δυσκολα ξεχωριζει απο το πλαστικο κ σε χρωμα κ σε υφη κ σε σκληροτητα…απλα θα κολλας τα δερματα με κολα που σκληραινει.

    οσο για τις καβιλιες το πρωτο αρνητικο που βρισκω κ ειναι για μενα αρκετο ωστε να αποφυγεις την πατεντα αυτη ειναι η οριστικη καταστροφη του κοντακιου σε περιπτωση λαθους…με τους τροπους που σου λεω οτι κ να γινει τα ξεκολλας κ αρχιζεις απο την αρχη.το πολυ πολυ να θελει βαψιμο το κοντακι μετα…

    προς θεου ουτε ειδημων το παιζω ουτε θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου.απλα λογω ελειψης οπλουργων κ κοντααδων στο νησι πρεπει να σκεφτομαστε λυσεις για τα παντα μονοι μας…
    σκεφτειτε ποσα χρηματα πρεπει να δωσω για να φτιαξω κοντακι στα μετρα μου…κ μονο το πηγαινε-ελα αθηνα η θεσ/νικη κ τα εξοδα διαμονης κτλ υπερβαινουν κατα πολυ το κοστος της οποιας επισκευης…

    Ναι έχεις δίκαιο για τις καβίλιες….
    Να σαι καλά πάντως! Βρήκα και φελλό σε μαγαζί με είδη μοντελισμού ,οπότε όταν θα έχω χρόνο (σύντομα) θα επιχειρήσω να το φτιάξω…

    Αλήθεια ο φελλός να βάφεται? μήπως το δοκίμασες?

    Ευχαριστώ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #254036

    δοκιμασα πιο παλια να τον περασω ενα χερι βερνικι αλλα εσπασε μετα απο λιγο καιρο λογω της πολυ μικρης ελαστικοτητας που εχει ο φελλος…παντως κ ετσι δν ειναι ασχημο.ασε που με τον καιρο σκουραινει(λιγο ο ιδρωτας,λιγο η σκονη ερχεται κ δενει ;) …αν ειδικα εχεισ κ σκουρα ξυλα γινεται ενα :) )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    orerestis στις #253891

    καλη χρονια σε ολους ευχομαι…ωρα για ποτακι…αλλα μια κ μπηκα…

    φιλε ΜΠΕΦ τα περισσοτερα μπαικαλ μονοσκανδαλα παρουσιαζουν ομοβροντια μετα απο λιγο καιρο…ενω το προβλημα ειναι γνωστο πλεον κ απο οτι φανηκε ευκολα επισκευασιμο πολλοι κ γνωστοι οπλουργοι αρνηθηκαν να το αναλαβουν…

    φιλε Κωστα το προβλημα το ανεφερα παραπανω…αυτος που μου ειπε να το πεταξω στα σκουπιδια(οπως το ακους το ειπε) ειναι ο παπατσαρουχας…οσο για τις βιδες ειναι ετσι απο εναν επιδοξο οπλουργο εδω που επιχειρησε να το φτιαξει πριν δυο χρονια…
    ξεκινησα να κανω τετοια δουλεια στο οπλο απο μονος μου,λες να το ξεβιδωνα με μαχαιρι???

    την μπρεντα δε την αλλαζω με τιποτα φιλε μου…ειναι απαιχτο οπλο…εδω κ καιρο ομως ειχα στο μυαλο μου την αποκτηση ενος καθαροαιμου μπεκατσοντουφεκου κ ειχα μπει στην διαδικασια να μαζεψω χρηματα για ποζε μιας κ η αποκτηση ενος τετοιου πλαγιοκαννου ηταν ανεφικτη…τελικα αφου εγινε η δουλεια με το μπαικαλακι ειμαι διπλα χαρουμενος…αμα βεβαια ηταν κ δισκανδαλο θα ειχα λογο να κανω κ το κοντακι αγγλε κ η χαρα θα ηταν απεριγραπτη…
    οσο για την σκουρια πιστεψε με αν γινει σωστα η δουλεια δεν σκουριαζει…η συγκεκριμενη αλοιφη υπαρχει σε χοντρη (πρωτο σταδιο γυαλισματος) κ ψιλη(δευτερο σταδιο).την χρησιμοποιησα υστερα απο υποδειξη του Ψυλακη.εξ αρχης ηθελα να το κανω με την φλιτζ κ τελικα γλιτωσα 20ευρω…

    ΝΙΚΟ να σαι καλα φιλε…

    φιλε drahthaar εισαι ο καλυτερος…το δισκανδαλο θα γινει ακομα καλυτερο…ειδικα με το αγγλε θα μαμαει…ασε που θα βγει κ πιο ελαφρυ απου μαλλον δεν ειναι μαγκνουμ αρα οι καννες του ειναι ηδη ελαφρυτερες…οσο για το τσοκ κατα την γνωμη ειναι ασυμφορο αλλα αυτο θα το δεις εσυ…ευχομαι να το κανεις κ να σου αρεσει το αποτελεσμα…

    σας ευχαριστω πολυ ολους για τα σχολια…
    κ παλι καλη χρονια ευχομαι…παμε για ποτακι τωρα κ σερι για μπεκατσα το πρωι να μας μπει καλα ο χρονος…

    to baikalaki pige oplourgo na kopoun oi kanes(63,5)kai gia pelma pachmayer to allo sk entiposeis!o filos o geo pou menei na mas kanei tous konous?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #253843

    to baikalaki pige oplourgo na kopoun oi kanes(63,5)kai gia pelma pachmayer to allo sk entiposeis!o filos o geo pou menei na mas kanei tous konous?

    αντε με το καλο φιλε…να το χαρεις.περιμενουμε φωτο.οσο για τον γιωργο στειλε του pm…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #253802

    δοκιμασα πιο παλια να τον περασω ενα χερι βερνικι αλλα εσπασε μετα απο λιγο καιρο λογω της πολυ μικρης ελαστικοτητας που εχει ο φελλος…παντως κ ετσι δν ειναι ασχημο.ασε που με τον καιρο σκουραινει(λιγο ο ιδρωτας,λιγο η σκονη ερχεται κ δενει ;) …αν ειδικα εχεισ κ σκουρα ξυλα γινεται ενα :) )

    Μπορείτε να δοκιμάσετε να τον βάψετε με υδρόχρωμα το οποίο είναι για χρωματισμό ξύλων και το αποροφάει το ξύλο. Σίγουρα θα χρωματιστεί έτσι ο φελός χωρίς να ξεβάψει… Το πρόβλημα όμως είναι ότι ίσως αφήνει στάμπα στο μάγουλο σας ειδικά αν ίδρωνετε… Μία λύση για να μην ξεβάφει είναι να περάσετε από πάνω και βερνίκι της βερνιλάκ 2 συστατικων που διαλύεται με πολυουρεθάνη το οποίο στην αρχή έχει ένα συστητατικό σαν το αστάρι το οποίο το περνάς ώστε να στεγανωποιηθεί το ξύλο και να σκοτωθουν οι μικροοργανισμοί και όταν στεγνώσει στερεοποιεί και μειώνει την πλαστικότητα του ξύλου… Οπότε ίσως κάνει δουλειά και στον φελό χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια αφού δεν το έχω δοκιμάσει σε φελό.. Βρείτε όμως πρώτα κάποιον μαραγκό ή επιπλοποιό που να το έχει ώστε να το κάνετε πείραμα σε κάποιο φελό πρώτα για να δείτε αν κάνει δουλειά γιατί στοιχίζει πάρα πολύ αυτό το βερνίκι(30 ευρώ το είχα πάρει νομίζω πριν 4-5 χρόνια και είναι 4 κουτάκια των 750 ml μαζί με το υδρόχρωμα και το διαλυτικό πολυουρεθάνης) και δεν συμφέρει να το αγοράσετε εκτός και αν έχετε και τίποτα έπιπλα να βάψετε :)

    Με τον συγκεκριμένο τρόπο (υδρόχρωμα κάσια και βερνίκι της βερνιλάκ 2 συστατικών) έβαψα τα ξύλα στο baikal μου πριν 4-5 χρόνια και είναι ακόμη σαν καινούργιο χωρίς να ξεβάφει όπως το λινέλαιο… Σύντομα θα βάψω και την benelli έτσι αλλά με πιο ανοιχτό υδρόχρώμα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #253714

    Μπορείτε να δοκιμάσετε να τον βάψετε με υδρόχρωμα το οποίο είναι για χρωματισμό ξύλων και το αποροφάει το ξύλο. Σίγουρα θα χρωματιστεί έτσι ο φελός χωρίς να ξεβάψει… Το πρόβλημα όμως είναι ότι ίσως αφήνει στάμπα στο μάγουλο σας ειδικά αν ίδρωνετε… Μία λύση για να μην ξεβάφει είναι να περάσετε από πάνω και βερνίκι της βερνιλάκ 2 συστατικων που διαλύεται με πολυουρεθάνη το οποίο στην αρχή έχει ένα συστητατικό σαν το αστάρι το οποίο το περνάς ώστε να στεγανωποιηθεί το ξύλο και να σκοτωθουν οι μικροοργανισμοί και όταν στεγνώσει στερεοποιεί και μειώνει την πλαστικότητα του ξύλου… Οπότε ίσως κάνει δουλειά και στον φελό χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια αφού δεν το έχω δοκιμάσει σε φελό.. Βρείτε όμως πρώτα κάποιον μαραγκό ή επιπλοποιό που να το έχει ώστε να το κάνετε πείραμα σε κάποιο φελό πρώτα για να δείτε αν κάνει δουλειά γιατί στοιχίζει πάρα πολύ αυτό το βερνίκι(30 ευρώ το είχα πάρει νομίζω πριν 4-5 χρόνια και είναι 4 κουτάκια των 750 ml μαζί με το υδρόχρωμα και το διαλυτικό πολυουρεθάνης) και δεν συμφέρει να το αγοράσετε εκτός και αν έχετε και τίποτα έπιπλα να βάψετε :)

    Με τον συγκεκριμένο τρόπο (υδρόχρωμα κάσια και βερνίκι της βερνιλάκ 2 συστατικών) έβαψα τα ξύλα στο baikal μου πριν 4-5 χρόνια και είναι ακόμη σαν καινούργιο χωρίς να ξεβάφει όπως το λινέλαιο… Σύντομα θα βάψω και την benelli έτσι αλλά με πιο ανοιχτό υδρόχρώμα…

    Ευχαριστώ πολύ φίλε! Είσαι κατατοπιστικοτατος!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #253697

    δοκιμασα πιο παλια να τον περασω ενα χερι βερνικι αλλα εσπασε μετα απο λιγο καιρο λογω της πολυ [u][b]μικρης[/b][/u] ελαστικοτητας που εχει ο φελλος…παντως κ ετσι δν ειναι ασχημο.ασε που με τον καιρο σκουραινει(λιγο ο ιδρωτας,λιγο η σκονη ερχεται κ δενει ;) …αν ειδικα εχεισ κ σκουρα ξυλα γινεται ενα :) )

    μεγάλης εννοείς!!
    λύση ίσως να ήταν η γομαλάκα, αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 46 έως 53 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων