COCKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #244804

    Το καινούργιο μου κουτάβι!!!Αρσενικός!Τον πήρα χθες είχε 5 η γέννα κ διάλεξα ανάμεσα σε τρία με την καθοδήγηση του εκτροφέα!Ήταν όλα πολύ ζωηρά έτρεχαν δάγκωναν έπαιζαν μικρα διαολάκια!!!""Δοκιμάστηκαν"" κ σε ορτύκι κ τα τρία το έπιασαν κ διάλεξα αυτό ύστερα καθαρά λόγω χρωμάτων αφου στους υπόλοιπους τομείς ήταν ίδια(μέγεθος,ζωηράδα,θάρρος,μορφολογία κλπ)! Δυστυχώς στο μπαλάκι μας τα χαλάει…..είναι πολύ μικρος ακόμα κ δεν μπορεί να το χωρέσει στο στόμα του πάει κ απλά το κοιτάζει!!!!Πλάκα κάνω για το μας τα χαλάει μία φορά το έριξα μπροστά του για να το κυνηγήσει κ να παίξει


    [font=”Comic Sans MS”]Αγριοφατσα ο μικρος!!!
    Ευχομαι τα καλυτερα.
    Και οχι τσιγκουνιες στο φαι οσο αναπτυσεται.
    Οχι επειδη εχεις τσαμπα τα ζυμαρικα να τρωει
    αστακομακαροναδα καθε μερα! :angry:
    Αν επιτρεπεται απο που τον αγορασες;[/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #197111

    Τον πήρα από τον Μάκη Κωνσταντάτο,από την Νέα Πέραμο!
    Μεγαλώνει με Orijen Puppy!Ζυμαρικά έχουμε αστακό που θα βρούμε;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #244776

    Τον πήρα από τον Μάκη Κωνσταντάτο,από την Νέα Πέραμο!
    Μεγαλώνει με Orijen Puppy!Ζυμαρικά έχουμε αστακό που θα βρούμε;;;;;

    [img]http://www.e-artemis.gr/forum/uploads/1328338204/gallery_4335_63_20425.jpg[/img]

    [font=”Comic Sans MS”]Βλεπω την κοιλιτσα του λιγο φουσκωμενη.
    Εχει καθολου διαρροια;
    Οταν το εφερες στο σπιτι αλλαξε καθολου
    η συμπεριφορα του η η ορεξη για φαγητο
    ;[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #244766

    [font=”Comic Sans MS”][size=4]Βλεπω την κοιλιτσα του λιγο φουσκωμενη.
    Εχει καθολου διαρροια;
    Οταν το εφερες στο σπιτι αλλαξε καθολου
    η συμπεριφορα του η η ορεξη για φαγητο[/size];[/font]

    Όχι δεν έχει διάροια!Τίποτα το κουταβάκι από το πρώτο βράδυ λες κ ήταν σπιτι του ούτε κλάματα ούτε τίποτα,κανονικά έτρωγε χωρίς καποια σημάδια άγχους φόβου στρες λόγω αλλαγής περιβάλλοντος!Πολύ ''ευπροσαρμοστο''

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #197775

    Ο μικρός είναι σχεδόν 3 μηνών παίζουμε αρκετές ώρες κάθε μέρα έχει μάθει το κάτσε κ το έλα μέσα από το παιχνίδι!Έχει συνηθίσει τον πυροβολισμό κ τρελαίνεται για το μπαλάκι!Μου φαίνεται ότι αρχίζει να τυπώνεται κ στο μυαλό του η λέξη ψάξε!!!Σήμερα του πετούσα το μπαλάκι και κ πήγαινε μες την χαρά κ το έφερνε!Με ανταμοιβή πάντα!Κάποια στιγμή του πέταξα ένα ομοίωμα με πούπουλα,πήγε κ το έφερε με περισσότερη χαρά αλλά επιφυλακτικά το άφησε!Του πετάω κ μια τσίχλα με επιφύλαξη…Πάει την πιάνει έρχεται σε εμένα κ δεν την άφηνε με τίποτα!Δεν την τραβουσα αλλά το καταλάβαινα ότι ήταν σφιχτα, τον άφησα,γυρνούσε γυρνούσε κάποια στιγμή πήγε ένα μέτρο πιο πέρα κ έκανε σαν να την ψευτοέθαψε!Αυτό έγινέ μπορεί κ 10 φορές!Κάθε φορά τον χαίδευα όλο κ περισσότερο αλλα αυτός εξακολουθούσε να την κρατάει σφιχτά σαν να μου λέει δικιά μου!Κάποια στιγμή έρχεται στα πόδια του λέω κάτσε κ την αφήνει κάτω,την παίρνω ήρεμα κ αμέσως του δίνω ανταμοιβή!(Στις προηγούμενες περιπτωσεις ουτε του φώναξα ουτε την τράβηξα μόνο τον χαιδευα να τον ηρεμήσω ότι δεν κινδυνεύει )Από την στιγμη που πήρε την ανταμοιβή κ πολλά χάδια μετά την έφαιρνε σαν τρελός κ από εκεί που δεν την άφηνε με τίποτα με το που άπλωνα το χέρι μου αμέσως την έδινε!Αυτά όλα μέσα σε 10 λεπτά!Μία μικρη μεταμόρφωση τόσο γρήγορα από τόσο μικρό κουταβι,που κατάλαβε αμέσως τι ηταν σωστό κ έδιωξε τον φόβο ανασφάλεια μην του 'κλέψουν' το θηραμα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #243111

    Ο μικρός είναι σχεδόν 3 μηνών παίζουμε αρκετές ώρες κάθε μέρα έχει μάθει το κάτσε κ το έλα μέσα από το παιχνίδι!Έχει συνηθίσει τον πυροβολισμό κ τρελαίνεται για το μπαλάκι!Μου φαίνεται ότι αρχίζει να τυπώνεται κ στο μυαλό του η λέξη ψάξε!!!Σήμερα του πετούσα το μπαλάκι και κ πήγαινε μες την χαρά κ το έφερνε!Με ανταμοιβή πάντα!Κάποια στιγμή του πέταξα ένα ομοίωμα με πούπουλα,πήγε κ το έφερε με περισσότερη χαρά αλλά επιφυλακτικά το άφησε!Του πετάω κ μια τσίχλα με επιφύλαξη…Πάει την πιάνει έρχεται σε εμένα κ δεν την άφηνε με τίποτα!Δεν την τραβουσα αλλά το καταλάβαινα ότι ήταν σφιχτα, τον άφησα,γυρνούσε γυρνούσε κάποια στιγμή πήγε ένα μέτρο πιο πέρα κ έκανε σαν να την ψευτοέθαψε!Αυτό έγινέ μπορεί κ 10 φορές!Κάθε φορά τον χαίδευα όλο κ περισσότερο αλλα αυτός εξακολουθούσε να την κρατάει σφιχτά σαν να μου λέει δικιά μου!Κάποια στιγμή έρχεται στα πόδια του λέω κάτσε κ την αφήνει κάτω,την παίρνω ήρεμα κ αμέσως του δίνω ανταμοιβή!(Στις προηγούμενες περιπτωσεις ουτε του φώναξα ουτε την τράβηξα μόνο τον χαιδευα να τον ηρεμήσω ότι δεν κινδυνεύει )Από την στιγμη που πήρε την ανταμοιβή κ πολλά χάδια μετά την έφαιρνε σαν τρελός κ από εκεί που δεν την άφηνε με τίποτα με το που άπλωνα το χέρι μου αμέσως την έδινε!Αυτά όλα μέσα σε 10 λεπτά!Μία μικρη μεταμόρφωση τόσο γρήγορα από τόσο μικρό κουταβι,που κατάλαβε αμέσως τι ηταν σωστό κ έδιωξε τον φόβο ανασφάλεια μην του 'κλέψουν' το θηραμα!

    [font=”Comic Sans MS”]Προσωπική μου άποψη, βιάζεσαι.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #243109

    Ο μικρός είναι σχεδόν 3 μηνών παίζουμε αρκετές ώρες κάθε μέρα έχει μάθει το κάτσε κ το έλα μέσα από το παιχνίδι!Έχει συνηθίσει τον πυροβολισμό κ τρελαίνεται για το μπαλάκι!Μου φαίνεται ότι αρχίζει να τυπώνεται κ στο μυαλό του η λέξη ψάξε!!!Σήμερα του πετούσα το μπαλάκι και κ πήγαινε μες την χαρά κ το έφερνε!Με ανταμοιβή πάντα!Κάποια στιγμή του πέταξα ένα ομοίωμα με πούπουλα,πήγε κ το έφερε με περισσότερη χαρά αλλά επιφυλακτικά το άφησε!Του πετάω κ μια τσίχλα με επιφύλαξη…Πάει την πιάνει έρχεται σε εμένα κ δεν την άφηνε με τίποτα!Δεν την τραβουσα αλλά το καταλάβαινα ότι ήταν σφιχτα, τον άφησα,γυρνούσε γυρνούσε κάποια στιγμή πήγε ένα μέτρο πιο πέρα κ έκανε σαν να την ψευτοέθαψε!Αυτό έγινέ μπορεί κ 10 φορές!Κάθε φορά τον χαίδευα όλο κ περισσότερο αλλα αυτός εξακολουθούσε να την κρατάει σφιχτά σαν να μου λέει δικιά μου!Κάποια στιγμή έρχεται στα πόδια του λέω κάτσε κ την αφήνει κάτω,την παίρνω ήρεμα κ αμέσως του δίνω ανταμοιβή!(Στις προηγούμενες περιπτωσεις ουτε του φώναξα ουτε την τράβηξα μόνο τον χαιδευα να τον ηρεμήσω ότι δεν κινδυνεύει )Από την στιγμη που πήρε την ανταμοιβή κ πολλά χάδια μετά την έφαιρνε σαν τρελός κ από εκεί που δεν την άφηνε με τίποτα με το που άπλωνα το χέρι μου αμέσως την έδινε!Αυτά όλα μέσα σε 10 λεπτά![size=4][color=”#FF00FF”]Μία μικρη μεταμόρφωση τόσο γρήγορα από τόσο μικρό κουταβι,που κατάλαβε αμέσως τι ηταν σωστό κ έδιωξε τον φόβο ανασφάλεια μην του 'κλέψουν' το θηραμα![/color][/size]

    Πέρα από αυτό που σου λέει ο κος Γιάννης ότι "βιάζεσαι" και για να το λέει κάτι ξέρει :D, εγώ θ' απαντήσω στην απορία σου και θα σου πω ότι φέρθηκες άψογα σ' αυτή την μικρή εκπαίδευση που του έκανες :D .
    Είχες υπομονή και επιμονή και δεν σταμάτησες στο λάθος επιμένωντας μέχρι να γίνει το σωστό.

    Σίγουρα πέρασες πολύ γρήγορα από το μπαλάκι στο ομοίωμα και από το ομοίωμα στο πραγματικό θήραμα και μάλλον εκεί πηγαινε το "βιάζεσαι".
    Μπράβο σου πάντως, έχεις ταλέντο.
    Το πρώτο σου είναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #243090

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Προσωπική μου άποψη, βιάζεσαι.[/font][/size]

    Το ξέρω!Δεν ξέρω ήταν σαν κάτι εκείνη την στιγμή να με ''διαόλισε'' να το κάνω,λάθος μου το γνωρίζω!κ μετά σκέφτηκα ότι θα πρέπει να το διορθώσω κ να το σταματησω,να του μείνει η καλή εικόνα κ όχι να το κρύβει!Δεν θα εξαναεπεναληφθει σε αυτη την ηλικία δεν ξέρω εκείνη την στιγμή κόλλησε το μυαλό μου,ελπίζω να είναι αναστρέψιμο!Σε ποια ηλικιά να μεταβώ στα ομοιώματα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #243089

    Πέρα από αυτό που σου λέει ο κος Γιάννης ότι "βιάζεσαι" και για να το λέει κάτι ξέρει :D, εγώ θ' απαντήσω στην απορία σου και θα σου πω ότι φέρθηκες άψογα σ' αυτή την μικρή εκπαίδευση που του έκανες :D .
    Είχες υπομονή και επιμονή και δεν σταμάτησες στο λάθος επιμένωντας μέχρι να γίνει το σωστό.

    Σίγουρα πέρασες πολύ γρήγορα από το μπαλάκι στο ομοίωμα και από το ομοίωμα στο πραγματικό θήραμα και μάλλον εκεί πηγαινε το "βιάζεσαι".
    Μπράβο σου πάντως, έχεις ταλέντο.
    Το πρώτο σου είναι?

    ναι το πρώτο μου κόκερ!Είχαμε άλλλο ένα παλιά ήμουν πολύ μικρος!Το ξέρω ότι βιάστηκα,κ να φανταστείτε ότι προσπαθώ μέσα από τις λιγες γνώσεις μου να προτρέπω φίλους μου να μην βιάζονται κ να μην υποκύπτουν στους πειρασμους των μετέπειτα βημάτων στην εκπαιδευση(κ την πάτησα εγώ,όμως ταυτοχρονα εκπαιδεύουμε κ τον εαυτό μας σωστά:D!Μέχρι τώρα δεν του έχω ζητήσει τίποτα ακομα κ το έλα κ το κάτσε σε παιχνίδι το κάνω!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #243085

    ναι το πρώτο μου κόκερ!Είχαμε άλλλο ένα παλιά ήμουν πολύ μικρος!Το ξέρω ότι βιάστηκα,κ να φανταστείτε ότι προσπαθώ μέσα από τις λιγες γνώσεις μου να προτρέπω φίλους μου να μην βιάζονται κ να μην υποκύπτουν στους πειρασμους των μετέπειτα βημάτων στην εκπαιδευση(κ την πάτησα εγώ,όμως ταυτοχρονα εκπαιδεύουμε κ τον εαυτό μας σωστά:D!Μέχρι τώρα δεν του έχω ζητήσει τίποτα ακομα κ το έλα κ το κάτσε σε παιχνίδι το κάνω!

    καλορίζικο και καλότυχο :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #243080

    [i][size=3]καλορίζικο και καλότυχο :D [/size][/i]

    Σε ευχαριστώ να σαι καλά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #243074

    1) Το ξέρω!
    2) Σε ποια ηλικιά να μεταβώ στα ομοιώματα;

    [font=”Comic Sans MS”]1) Εφόσον το ξέρεις μην το κάνεις, όταν κάτι πάει στραβά δεν θα είναι εύκολο να το διορθώσεις. Το "βιάζεσαι" είναι γενικό σε όσα έχεις αναφέρει και όχι μόνο με το απόρτ με θήραμα. Το ότι συμμετέχει σε ένα παιχνίδι και εκτελεί μια εντολή δεν σημαίνει πως την κατέχει και πως θα προχωρήσουμε στην επόμενη. Στο 2ο βιντεάκι δείχνω πως με την πρώτη και μοναδική φορά το 3μηνών κουτάβι μπορεί να εκτελέσει το "κάτσε" και το "κάτω" και να περπατά στο "Κοντά" χωρίς λουρί αλλά εξηγώ πως ΔΕΝ το έμαθε, μέχρι σήμερα (που είναι 4 μήνες μετά) οι ασκήσεις επαναλαμβάνονται για να εκτελούνται συνειδητά και αυτόματα.
    2) Από την στιγμή που θα μπορεί να μεταφέρει ένα ομοίωμα μπορείς να το χρησιμοποιείς αντί για το μπαλάκι. Το θήραμα είναι το τελευταίο στάδιο πριν το κυνήγι, δηλαδή αφού έχει ολοκληρώσει την εκπαίδευση του, έτσι ότι διορθώσεις ή πιέσεις δεχτεί κατά την εκπαίδευση δεν θα έχουν καμία σχέση με το θήραμα. Αν πάρει μερικές φορές θήραμα στο στόμα του θα αδιαφορεί για τα ομοιώματα.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #243069

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]1) Εφόσον το ξέρεις μην το κάνεις, όταν κάτι πάει στραβά δεν θα είναι εύκολο να το διορθώσεις. Το "βιάζεσαι" είναι γενικό σε όσα έχεις αναφέρει και όχι μόνο με το απόρτ με θήραμα. Το ότι συμμετέχει σε ένα παιχνίδι και εκτελεί μια εντολή δεν σημαίνει πως την κατέχει και πως θα προχωρήσουμε στην επόμενη. Στο 2ο βιντεάκι δείχνω πως με την πρώτη και μοναδική φορά το 3μηνών κουτάβι μπορεί να εκτελέσει το "κάτσε" και το "κάτω" και να περπατά στο "Κοντά" χωρίς λουρί αλλά εξηγώ πως ΔΕΝ το έμαθε, μέχρι σήμερα (που είναι 4 μήνες μετά) οι ασκήσεις επαναλαμβάνονται για να εκτελούνται συνειδητά και αυτόματα.
    2) Από την στιγμή που θα μπορεί να μεταφέρει ένα ομοίωμα μπορείς να το χρησιμοποιείς αντί για το μπαλάκι. Το θήραμα είναι το τελευταίο στάδιο πριν το κυνήγι, δηλαδή αφού έχει ολοκληρώσει την εκπαίδευση του, έτσι ότι διορθώσεις ή πιέσεις δεχτεί κατά την εκπαίδευση δεν θα έχουν καμία σχέση με το θήραμα. Αν πάρει μερικές φορές θήραμα στο στόμα του θα αδιαφορεί για τα ομοιώματα.
    Φιλικά[/font][/size]

    Έχετε δίκιο και η χαζομάρα ειναι οτι το ήξερα την στιγμή που το έκανα ότι έιναι λαθος,ελπίζω να μην ''στιγματιστει'' τόσο έντονα στο μυαλό του!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #243041

    Έχετε δίκιο και η χαζομάρα ειναι οτι το ήξερα την στιγμή που το έκανα ότι έιναι λαθος,ελπίζω να μην ''στιγματιστει'' τόσο έντονα στο μυαλό του!

    [font=”Comic Sans MS”]Μην ανησυχείς, άσε να περάσουν μια – δυο μέρες πριν ξανακάνεις απορτ με μπαλάκι ή ομοίωμα. Κάνε ακριβώς ότι έκανες στο παρελθόν, δηλαδή μην πας σε πιο δύσκολα επίπεδα αμέσως. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #197847

    Φοβήθηκα οταν το πήρε κ ναι μεν το έφερνε άλλα δεν το άφηνε(δεν το τραβηξα)κ ήθελε να το κρύψει,νόμισα πως πάει καταδικάστηκε το απόρτ του!πλέον δεν έχει παραστρατήματα!Ούτε κ πρίν είχε!Προσπαθώ να μην βιάζομαι κ σαν άνθρωπος γενικά είμαι της υπομονής,σκάω γάιδαρο!Μόνο παίζω μαζί του γνωρίζει κόσμο χορταινει ύπνο φαγητο παιχνίδια σκανταλιες κ που κ που κάτσε κ έλα με επιβράευση!Πυροβόλισμο πριν το φαγητό!κ του έχω βάλει 2-3 φορές λουράκι να πάμε μικρή βόλτα απλά να το συνηθίζει στο λαιμό του!Αν όταν έρθει η ηλικία του για απόρτ σε θήραμα κ ας έχει περάσει τα προηγούμενα στάδια επιτυχώς ξαναεμφανίσει αυτη την τάση τι θα πρέπει να κάνω;Κ κάτι αλλο με τον πυροβολισμό δεν εχει κανένα πρόβλημα ίσα ίσα με το που τον ακούει χαίρεται κουνάει την ουρίτσα του κ περιμένει το φαγητό!Να συνεχίσω…η να το σταματήσω στο φαγητό σιγά σιγά;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων