Hoppes 9 solvent megalo thema

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #193644

    Παιδιά βοήθεια! Το σάββατο πάω για δοκιμές και πρέπει το όπλο να το έχω γυαλί. Μέχρι τώρα δεν είχα ρίξει μονοβολα η Δράμα. Μόνο στο σκοπευτιριο που είχα ρίξει 28g για το σκιτ. Μετα πήγαινα σπίτι έβαζα μέσα στην κάνη το solvent το άφηνα λιγάκι μετα το περναγα μέσα με πλαστική βουρτσα εληκοηδη και μετα στουμπονα ηφασμα και καθάριζε τέλεια. Μετα λιγάκι λάδι και ήμουν οκ. . Πήγα έριξα περίπου 5 μονοβολα brenneke και κάτι 9 μπιλα και μετα κάποια απλά σκαγια 32g. Πήγα πήρα το semi auto solvent, και πήγα να καθαρησω το όπλο. Τα λοιπα εξαρτήματα τα καθαρησω όλα οκ. Όμως μέσα στην κάνη μου έχει αφήσει στίγματα που είναι μάλλον μοληβι και το σημείο που είναι έντονα τα στίγματα αυτά είναι απο τον κονο προσαρμογής μέχρι τις τρύπες για τα πιστονι αερίων, μοιάζουν με λεκεδες θολους. Έβαλα το solvent πολλές φορές σίγουρος ότι θα φύγει αλλά δεν έφυγε αυτό το πράμα, βουρτσα, ύφασμα, δεν έγινε καθρέφτης όπως τις άλλες φορές. Επίσης το τσοκ που είναι full, έχει πάνω έντονες ασπρογκρι γραμμές που δεν φεύγουν ούτε αυτές. Λέτε τα μονοβολα απο την ρίψη να αφίσαν όλα αυτά? όσον αφορά το τσοκ το κουτί έλεγε ότι μπορούν να βαλθουν ακόμα και απο φούλ τσοκ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #193647

    Καταρχάς ηρέμησε μη πάθεις και τίποτα πρίν καν πάς στο σκοπευτήριο. Όπλο είναι και όχι μωρό. Έχεις ορειχάλκινη (μπρούτζινη) βούρτσα στα καθαριστικά σου; Βρέξε την ελαφρά με λίγο καθαριστικό υγρό και πέρνα την κάννη αρκετές φορές – άφησε την μετά στην άκρη για καμιά ωρίτσα χωρίς να τη σκουπίσεις (άσε το καθαριστικό να δράσει). Μετά πέρασέ την με ένα πανάκι βρεγμένο με καθαριστικό και ακολούθως με ένα-δυό στεγνά για να σκουπιστεί καλά. Η πλαστική βούρτσα δεν κάνει δουλειά σε σοβαρές κι επίμονες επιμολυβδώσεις – η ορειχάλκινη είναι καλύτερη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #253053

    Καταρχάς ηρέμησε μη πάθεις και τίποτα πρίν καν πάς στο σκοπευτήριο. Όπλο είναι και όχι μωρό. Έχεις ορειχάλκινη (μπρούτζινη) βούρτσα στα καθαριστικά σου; Βρέξε την ελαφρά με λίγο καθαριστικό υγρό και πέρνα την κάννη αρκετές φορές – άφησε την μετά στην άκρη για καμιά ωρίτσα χωρίς να τη σκουπίσεις (άσε το καθαριστικό να δράσει). Μετά πέρασέ την με ένα πανάκι βρεγμένο με καθαριστικό και ακολούθως με ένα-δυό στεγνά για να σκουπιστεί καλά. Η πλαστική βούρτσα δεν κάνει δουλειά σε σοβαρές κι επίμονες επιμολυβδώσεις – η ορειχάλκινη είναι καλύτερη.

    Afti I mproutzini βουρτσα δεν θα γδαρει την κάνη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #253051

    Παιδιά βοήθεια! Το σάββατο πάω για δοκιμές και πρέπει το όπλο να το έχω γυαλί. Μέχρι τώρα δεν είχα ρίξει μονοβολα η Δράμα. Μόνο στο σκοπευτιριο που είχα ρίξει 28g για το σκιτ. Μετα πήγαινα σπίτι έβαζα μέσα στην κάνη το solvent το άφηνα λιγάκι μετα το περναγα μέσα με πλαστική βουρτσα εληκοηδη και μετα στουμπονα ηφασμα και καθάριζε τέλεια. Μετα λιγάκι λάδι και ήμουν οκ. . Πήγα έριξα περίπου 5 μονοβολα brenneke και κάτι 9 μπιλα και μετα κάποια απλά σκαγια 32g. Πήγα πήρα το semi auto solvent, και πήγα να καθαρησω το όπλο. Τα λοιπα εξαρτήματα τα καθαρησω όλα οκ. Όμως μέσα στην κάνη μου έχει αφήσει στίγματα που είναι μάλλον μοληβι και το σημείο που είναι έντονα τα στίγματα αυτά είναι απο τον κονο προσαρμογής μέχρι τις τρύπες για τα πιστονι αερίων, μοιάζουν με λεκεδες θολους. Έβαλα το solvent πολλές φορές σίγουρος ότι θα φύγει αλλά δεν έφυγε αυτό το πράμα, βουρτσα, ύφασμα, δεν έγινε καθρέφτης όπως τις άλλες φορές. Επίσης το τσοκ που είναι full, έχει πάνω έντονες ασπρογκρι γραμμές που δεν φεύγουν ούτε αυτές. Λέτε τα μονοβολα απο την ρίψη να αφίσαν όλα αυτά? όσον αφορά το τσοκ το κουτί έλεγε ότι μπορούν να βαλθουν ακόμα και απο φούλ τσοκ.

    Full με Βrenekke ειναι φιλε ακαταλληλος συνδυασμος και γνωμη μου ,απαγορευτικος , ο κυλυνδρος η τουλαχιστον ο βελτιωμενος κυλυνδρος ειναι το η προτεινομενη συσφιξη με αυτα τα μονοβολα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #193649

    Όχι. Θα κάνει τη δουλειά της μια χαρά. Έχεις τέτοια βούρτσα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #193650

    Τι να πω, του κουτάκι έγραφε πάνω ότι μπορεί να βαλθεί απο οποιοδήποτε τσοκ ακόμα και full. Δεν χω τέτοια βουρτσα, ψιλό σύρμα κατσαρολας κάνει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #193651

    ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #253048

    Τι να πω, του κουτάκι έγραφε πάνω ότι μπορεί να βαλθεί απο οποιοδήποτε τσοκ ακόμα και full. Δεν χω τέτοια βουρτσα, ψιλό σύρμα κατσαρολας κάνει?

    Αφού δεν σου βρίσκεται τώρα χρησιμοποίησε το ψιλό σύρμα – με την πρώτη ευκαιρία όμως φρόντισε να προμηθευτείς μία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #253046

    Αφού δεν σου βρίσκεται τώρα χρησιμοποίησε το ψιλό σύρμα – με την πρώτη ευκαιρία όμως φρόντισε να προμηθευτείς μία.

    Οκ. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γίνει γυαλι όπως πριν και πρωί θεού να μην αφήσει γρατζουνιες. Εκτός απο μοληβι, παίζει να είναι τίποτα άλλο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #253044

    Οκ. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γίνει γυαλι όπως πριν και πρωί θεού να μην αφήσει γρατζουνιες. Εκτός απο μοληβι, παίζει να είναι τίποτα άλλο?

    Εσύ ξέρεις τι έριξες – το πιθανότερο είναι να πρόκειται για απλές επιμολυβδώσεις από τις εξωτερικές ραβδώσεις των μονόβολων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #253043

    Εσύ ξέρεις τι έριξες – το πιθανότερο είναι να πρόκειται για απλές επιμολυβδώσεις από τις εξωτερικές ραβδώσεις των μονόβολων.

    Αφτα που αναφέρω έριξα. Λες να έριξα τίποτα tomahawk ή javelin με ο όπλο και να μην το λέω? :angry: και εγώ τα μονοβολα υποψιαζομε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #193653

    τα μονοβολα βρωμιζουν πολυ ασχημα
    λογω των τριβων
    μην ανυσηχεις
    χρωμιομενη κανη δεν χαλαει ευκολα
    μερικες φορες που εριχνα πολλα μαζεμενα μονοβολα , επιανε απιστευτη βρωμα , και χρειαζοταν 3 φορες η διαδικασια για να καθαρισει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #253026

    τα μονοβολα βρωμιζουν πολυ ασχημα
    λογω των τριβων
    μην ανυσηχεις
    χρωμιομενη κανη δεν χαλαει ευκολα
    μερικες φορες που εριχνα πολλα μαζεμενα μονοβολα , επιανε απιστευτη βρωμα , και χρειαζοταν 3 φορες η διαδικασια για να καθαρισει

    Εσύ 308win για να φύγει η βρωμιά απο τον μοληβδο μετα απο τα μονοβολα, που μου λες ότι ακολουθείς την διαδικασία τρεις φορές, χρησιμοποιείς μπρουτζινη βουρτσα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #193669

    Και εγώ ρε παιδιά έριξα μερικά μάλλινα του Δόκρα και δε λέει να καθαρίσει από τότε…
    Πολλά κατάλοιπα. Δεν ξέρω αν είναι από αυτό το κερί που έχει η μαλλινόταπα …

    Υ.Γ. παρόλα αυτά τρομερό φυσίγγι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #193672

    ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΝΝΗΣ – BISLEY ;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων