Γιατί δε μπορώ να πιάσω σωστά την πάπια?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #252143

    [font=”Times New Roman”]Έχω κουραστεί με αυτό το όπλο αλλά ας όψεται η ανάγκη… Βέβαια ότι και φέτος… Τη νέα σεζόν ετοιμάζομαι για αγορά ενός νέου και πιο αξιόπιστου όπλου. Δε μπορώ ακόμα να ξεχάσω το πόσο γλυκά και ωραία μου κάθισε μια Beretta AL391 light και εκείνο το Benelli Crio Comfort… Λες και τα είχα χρόνια… Το σκέφτομαι να πάρω ένα από τα δύο και ίσως αντί το AL391 light να προτιμήσω την Urika 2. Τι λέτε?[/font] :)




    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    558
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΣ στις #194055

    Αδράνεια υπέρ πάντων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #194060

    ME ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΜΙΑ BERETTA VITORIA KAI ΤΕΡΜΑ ΛΕΠΤΗ ΠΑΠΙΑ ΑΝΔΡΑΝΕΙΑ ΚΑΙ BRAND ΒΕRETTA ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ VITORIA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #252094

    ME ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΜΙΑ BERETTA VITORIA KAI ΤΕΡΜΑ ΛΕΠΤΗ ΠΑΠΙΑ ΑΝΔΡΑΝΕΙΑ ΚΑΙ BRAND ΒΕRETTA ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ VITORIA

    Την έχω δοκιμάσει τη Vitoria αρκετά καλό όπλο και είμαι υπέρ αυτού έναντι κάποιων άλλων. Το συζήτησα να την αγοράσω καινούργια στα 770 ευρώ μάλιστα. Απλά έχουμε και συμπάθειες…. :lol: Πάντως μια χαρούλα ήταν στην επώμιση και αυτό και μάλιστα πολλοί φίλοι και γνωστοί με σπρώχνουν στο να την αγοράσω…. :)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #252092

    [b]ME ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΜΙΑ BERETTA VITORIA KAI ΤΕΡΜΑ ΛΕΠΤΗ ΠΑΠΙΑ ΑΝΔΡΑΝΕΙΑ ΚΑΙ BRAND ΒΕRETTA ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ [/b][u][/u]ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ VITORIA

    θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #252086

    μπορείς καλέ μου φίλε να πηγαίνεις κυνήγι συχνά;;;; ότι όπλο να έχεις βαράς :)
    αν θες και την δική μου γνώμη ΑΔΡΑΝΕΙΑ…τώρα 1000- η 1500+ ευρώ είναι καθαρά θέμα τι διαθέτεις :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #252078

    [size=6][font=”Times New Roman”]Έχω κουραστεί με αυτό το όπλο αλλά ας όψεται η ανάγκη… Βέβαια ότι και φέτος… Τη νέα σεζόν ετοιμάζομαι για αγορά ενός νέου και πιο αξιόπιστου όπλου. Δε μπορώ ακόμα να ξεχάσω το πόσο γλυκά και ωραία μου κάθισε μια Beretta AL391 light και εκείνο το Benelli Crio Comfort… Λες και τα είχα χρόνια… Το σκέφτομαι να πάρω ένα από τα δύο και ίσως αντί το AL391 light να προτιμήσω την Urika 2. Τι λέτε?[/font][/size] :)

    Συγνώμη που δεν κατάλαβα – είχα την εντύπωση πώς ενδιαφερόσουν να βελτιώσεις το ήδη υπάρχον (και δοκιμασμένο) όπλο σου. Άν έχεις αποφασίσει να το δώσεις (να το ξεφορτωθείς) αλλάζει το πράγμα. Οι επιλογές σου είναι καλές αλλά ακριβότερες, αν θέλεις να μπείς σε έξοδα "γούστο σου και καπέλο σου". Από την άλλη πάλι αφού δουλεύει καλά μήπως να το ξανασκεφτόσουν λίγο; Η Vitoria "καλή και χρυσή" είναι αλλά σχεδιαστικά βρίσκεται μια γενιά πίσω από την Stoeger που έχεις – άν ήταν να την διαλέξεις σαν το πρώτο σου όπλο θα ήταν αλλοιώς τα πράγματα αλλά τώρα μιλάμε για πισωγύρισμα. Ούτε περιστροφικό κλείστρο διαθέτει, ούτε μηχανισμό cut-off για την αποθήκη. Οι Beretta AL 391, Urica 2 κλπ έχουν άλλο σύστημα λειτουργίας και διαφορετική εξωτερική σχεδίαση – η επιλογή τους είναι καλή κίνηση αρκεί να υπάρχει το "ρευστό" για την απόκτησή τους (άν επιμένεις να δώσεις την Stoeger πράγμα που – εντελώς φιλικά – δεν θα σε συμβούλευα να κάνεις).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #194068

    ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΩΤΙΝΑ ΤΗΝ URIKA 2 ΚΑΙ ΤΗΝ CONFORT ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΧΩΡΗΣ ΚΡΙΟ ΚΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΙΔΙΟ ΟΠΛΟ ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΟΜΗΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ VINCI ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ Η ΠΑΠΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΑΛΛΕΣ.ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΧΡΗ 1,75 ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΕΙΣΤΕΥΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #252065

    Συγνώμη που δεν κατάλαβα – είχα την εντύπωση πώς ενδιαφερόσουν να βελτιώσεις το ήδη υπάρχον (και δοκιμασμένο) όπλο σου. Άν έχεις αποφασίσει να το δώσεις (να το ξεφορτωθείς) αλλάζει το πράγμα. Οι επιλογές σου είναι καλές αλλά ακριβότερες, αν θέλεις να μπείς σε έξοδα "γούστο σου και καπέλο σου". Από την άλλη πάλι αφού δουλεύει καλά μήπως να το ξανασκεφτόσουν λίγο; Η Vitoria "καλή και χρυσή" είναι αλλά σχεδιαστικά βρίσκεται μια γενιά πίσω από την Stoeger που έχεις – άν ήταν να την διαλέξεις σαν το πρώτο σου όπλο θα ήταν αλλοιώς τα πράγματα αλλά τώρα μιλάμε για πισωγύρισμα. Ούτε περιστροφικό κλείστρο διαθέτει, ούτε μηχανισμό cut-off για την αποθήκη. Οι Beretta AL 391, Urica 2 κλπ έχουν άλλο σύστημα λειτουργίας και διαφορετική εξωτερική σχεδίαση – η επιλογή τους είναι καλή κίνηση αρκεί να υπάρχει το "ρευστό" για την απόκτησή τους (άν επιμένεις να δώσεις την Stoeger πράγμα που – εντελώς φιλικά – δεν θα σε συμβούλευα να κάνεις).

    Φίλε μου αρχικά να τη βελτιώσω θέλω αλλά αν δε μου βγει τελικά όπως το θέλω; Μετά μου μπήκε η ιδέα εδώ και καιρό να πάρω κάτι καλύτερο και μιας και αυτά τα μοντέλα τα έπιασα στα χέρια μου τα έγραψα για να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου. Τώρα όμως γιατί το Stoeger είναι καλύτερο από το Vitoria; Μου το εξηγείς σε παρακαλώ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #252063

    ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΩΤΙΝΑ ΤΗΝ URIKA 2 ΚΑΙ ΤΗΝ CONFORT ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΧΩΡΗΣ ΚΡΙΟ ΚΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΙΔΙΟ ΟΠΛΟ ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΟΜΗΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ VINCI ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ Η ΠΑΠΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΑΛΛΕΣ.ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΧΡΗ 1,75 ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΕΙΣΤΕΥΩ.

    Φίλε μου είμαι 1,73 και κάπως γεμάτος… :) Τώρα όσον αφορά το Vinci δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και δε μπορώ να εκφέρω άποψη. Η εικόνα του όμως μου ξενίζει κάπως. Ίσως όμως όταν το πάρω στα χέρια μου αλλάξουν τα πράγματα αφού δεν έχω καμιά προκατάληψη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #252062

    Φίλε μου αρχικά να τη βελτιώσω θέλω αλλά αν δε μου βγει τελικά όπως το θέλω; Μετά μου μπήκε η ιδέα εδώ και καιρό να πάρω κάτι καλύτερο και μιας και αυτά τα μοντέλα τα έπιασα στα χέρια μου τα έγραψα για να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου. Τώρα όμως γιατί το Stoeger είναι καλύτερο από το Vitoria; Μου το εξηγείς σε παρακαλώ;

    Στο έγραψα παραπάνω φίλε μου – δεν χρειάζεται πολλή ανάλυση. Η Vitoria είναι αντίγραφο της παλιάς Benelli 121 SL 80 της δεκαετίας του '80 και η Stoeger αντιγράφει το μηχανισμό των Benelli Super 90 Montefeltro με κάποιες διαφορές βέβαια (κι αυτά τα έγραψα παραπάνω). Σφραγίδες δοκιμής έχουν και οι δύο, αδρανείας είναι και οι δύο, αλλάζει η χώρα κατασκευής (Ισπανία, Τουρκία) και πέραν αυτού ουδέν αξιοσημείωτο. Άν το θέμα έχει να κάνει με την αισθητική του πράγματος (πώς σου φαίνεται "στο μάτι") "πάω πάσσο". Όσο για την βελτίωση δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα – δεν θα επέμβεις σε κάννες, τσόκ, βάσεις κλπ, θα φέρεις το κοντάκι στα μέτρα σου, θα αλλάξεις το σχήμα της "πάπιας" και τέλειωσες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #252056

    Στο έγραψα παραπάνω φίλε μου – δεν χρειάζεται πολλή ανάλυση. Η Vitoria είναι αντίγραφο της παλιάς Benelli 121 SL 80 της δεκαετίας του '80 και η Stoeger αντιγράφει το μηχανισμό των Benelli Super 90 Montefeltro με κάποιες διαφορές βέβαια (κι αυτά τα έγραψα παραπάνω). Σφραγίδες δοκιμής έχουν και οι δύο, αδρανείας είναι και οι δύο, αλλάζει η χώρα κατασκευής (Ισπανία, Τουρκία) και πέραν αυτού ουδέν αξιοσημείωτο. Άν το θέμα έχει να κάνει με την αισθητική του πράγματος (πώς σου φαίνεται "στο μάτι") "πάω πάσσο". Όσο για την βελτίωση δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα – δεν θα επέμβεις σε κάννες, τσόκ, βάσεις κλπ, θα φέρεις το κοντάκι στα μέτρα σου, θα αλλάξεις το σχήμα της "πάπιας" και τέλειωσες.

    Το Stoeger δεν έχει σφραγίδες δοκιμής φίλε μου. :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #252055

    Το Stoeger δεν έχει σφραγίδες δοκιμής φίλε μου. :)

    Γράψε λάθος τότε, είχα την εντύπωση πώς το συγκεκριμένο είχε τέτοιες – εσύ που το έχεις ξέρεις καλύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #194071

    Η Stoeger και η FRANCHI INERTIA εχουν σχεδον ιδιο μηχανισμο με την ΜΙΤΟ της ΜΑΒ [LU MAR] που κατασκευαστικαι 8 χρονια περιπου νοριτερα απο της αλλες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #252013

    Φίλε μου είμαι 1,73 και κάπως γεμάτος… :) Τώρα όσον αφορά το Vinci δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και δε μπορώ να εκφέρω άποψη. Η εικόνα του όμως μου ξενίζει κάπως. Ίσως όμως όταν το πάρω στα χέρια μου αλλάξουν τα πράγματα αφού δεν έχω καμιά προκατάληψη…

    ΑΣΤΑ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΤΗΣ ΕΣΕΙΡΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΣΕΡΝΕΙ Η ΣΚΟΥΠΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΙΣΑ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ.ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΑΠΟΠΗΡΑ ΧΩΡΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΑΣΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΑ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων