DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,046 έως 6,060 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #444702

    ευχαριστω φιλε μου αλλα σε ποσα γραμαρια τα 5αρια σκαγια

    34-36


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #444703

    Αμα ειχες φυσιγγια μεσα να εισαι σιγουρος οτι η θα φευγανε και αυτα οπως το αλλο
    η δεν θα ειχε παπια μεσα,οταν εισαι αδειος η χωρις οπλο γινοντε ολα τα κουφα

    Αυτο ειναι το πιο πιθανο Ηλια,οταν ειναι να
    γινει κατι γινεται απο κει που δεν το περιμενεις,
    κ οταν περιμενεις δεν γινεται τιποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #444706

    Τα παπιά ρε ‘συ falkon τα τουφεκάμε στο κορμί οπώς και όλα τα (μικρότερα) πουλιά ή θέλουμε να πετύχουμε κεφάλι;;Ή μήπως αυτό γίνεται στις χήνες μόνο (να σημαδεύεις δηλαδή κεφάλι και όχι κορμί λόγω πολλών πούπουλων);;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #444725

    Τα παπιά ρε “συ falkon τα τουφεκάμε στο κορμί οπώς και όλα τα (μικρότερα) πουλιά ή θέλουμε να πετύχουμε κεφάλι;;Ή μήπως αυτό γίνεται στις χήνες μόνο (να σημαδεύεις δηλαδή κεφάλι και όχι κορμί λόγω πολλών πούπουλων);;<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2013-2014

    Φάσσες:9<br>
    Τρυγόνια:9<br>
    Τσίχλες:7+2<br>
    Κοτσύφια:5

    </div>

    Δεν ξερω ποιος το κανει αυτο,να σημαδευει κεφαλι
    λογω πουπουλων,εγω παντως ειτε παπιες ειτε χηνες
    στοχο εχω τον κορμο αρκει η βολη να ειναι σε επιτρεπτα
    ορια καταβολης του θηραματος το πολυ 40 μετρα μετα απο
    κει κ περα σιγουρα ενα σκαγι στο κεφαλι θα ηταν καλυτερο
    απο ενα σκαγι στον κορμο…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444739

    ρε σεις.. εγω γιατι δεν συμφωνω? η δεν καταλαβα την σκεψει, η την συζητηση, η οντος δεν συμφωνω? αχαχχαχα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444744

    να πω και εγω την γνωμη μου? αντεεε… να πεταχτω σαν το λιλι. αχαχαχ!!!

    για τα παπια. και δεν μιλαω για σερσελακια.
    θα μιλησω για φιου και καθαρα.
    συνηθως της εποχες που της κυνηγαμε εδω στα βορεια βορεια, τα 5ρια και τα 34-36 γρ θα της γαργαλισουν της πατουσες.
    εδω μιλαμε για 4ρια και σεμι και πανω για τους μηνες απο μεσα νοεμβρη και μετα. φυσικα παντα μιλαμε για κρυο, υγρασια και αερα.

    παμε στης χηνες.χηνα να σε περασει κατω απο τα 35-40 μετρα? καλυτερα παιξε λοτο. πιο ευκολα θα σου κατσει αχαχα!!
    και μιλαμε απο 2ρια και κατω. και αρκετα βαρια γραμμαρια.

    αν καποιος θελει να εχει επιτυχεια σε χηνες θα πρεπει να πω πως πρεπει να κανει προσκοπευση. μας μπερδευει συνηθως ο ογκος του θυραματος και σχεδον παντα υπαρχει αποτυχεια.
    το να πετυχεις το κεφαλι σαν πρωτη σκεψη ειναι σωστη, αλλα καλα ειναι να μην ειναι αυτος ο στοχος μας.
    δευτερον. το κορμι της χηνας ειναι πολυ σκληρο. δεν διαπερνατε ευκολα. της πιο πολλες φορες στης αποστασεις που πετα, θα πεσει καποια αρκετα μετρα μακρια.
    πιο ευκολος στοχος ειναι η δυναμη των σκαγιων, και το σπασιμο στα κοκκαλα της χηνας.

    αυτη ειναι η δικη μου αποψη βαση της δικης μου εμπειριας. μπορει και νανε λαθος, ετσι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #444754

    αυτη ειναι η δικη μου αποψη βαση της δικης μου εμπειριας. μπορει και νανε λαθος, ετσι..

    Σιγουρα ειναι λαθος.
    χαχαχαχα

    Εσυ ρε Γιαννη πας στα ακρα,εδω μιλαμε για νορμαλ καταστασεις,
    νταξ δεν συμβαινουν συχνα να σου περνανε χηνες στα 40 μετρα
    αλλα δεν θα προτεινεις κ σε καποιον που δεν ξερει κ σε ρωταει
    τραβα κ τουφεκατες με το μυδραλιο στα 3000 ποδια!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444758

    χααχαχαχαχαχαχαχα !!! οχι ρε συ στα 3000 ποδια
    …. φυσικα οχι. αυτα ειναι τα προβληματα στον γραπτο λογο. ααψχαχαχα! ρε συ με εσκασες στο γελιο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #444766

    χααχαχαχαχαχαχαχα !!! οχι ρε συ στα 3000 ποδια<br>
    …. φυσικα οχι. αυτα ειναι τα προβληματα στον γραπτο λογο. ααψχαχαχα! ρε συ με εσκασες στο γελιο..<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Δεν πήγα ποτέ περπατητά σε ορτύκια.<br>
    Δεν πήγα ποτέ στο καρτέρι μπεκάτσας.<br>
    Δεν πήρα προβολέα στον λαγό.<br>
    Έμαθα να σέβομαι όλους αυτούς που αγωνίζονται στ βουνά για αυτό που λατρεύουν.<br>
    Έμαθα να σέβομαι αυτούς που ταΐζουν σκυλιά.

    </div>

    χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #444798

    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!

    να πω και εγω την γνωμη μου? αντεεε… να πεταχτω σαν το λιλι. αχαχαχ!!!

    για τα παπια. και δεν μιλαω για σερσελακια.<br>
    θα μιλησω για φιου και καθαρα.<br>
    συνηθως της εποχες που της κυνηγαμε εδω στα βορεια βορεια, τα 5ρια και τα 34-36 γρ θα της γαργαλισουν της πατουσες.<br>
    εδω μιλαμε για 4ρια και σεμι και πανω για τους μηνες απο μεσα νοεμβρη και μετα. φυσικα παντα μιλαμε για κρυο, υγρασια και αερα.

    παμε στης χηνες.χηνα να σε περασει κατω απο τα 35-40 μετρα? καλυτερα παιξε λοτο. πιο ευκολα θα σου κατσει αχαχα!!<br>
    και μιλαμε απο 2ρια και κατω. και αρκετα βαρια γραμμαρια.

    αν καποιος θελει να εχει επιτυχεια σε χηνες θα πρεπει να πω πως πρεπει να κανει προσκοπευση. μας μπερδευει συνηθως ο ογκος του θυραματος και σχεδον παντα υπαρχει αποτυχεια.<br>
    το να πετυχεις το κεφαλι σαν πρωτη σκεψη ειναι σωστη, αλλα καλα ειναι να μην ειναι αυτος ο στοχος μας.<br>
    δευτερον. το κορμι της χηνας ειναι πολυ σκληρο. δεν διαπερνατε ευκολα. της πιο πολλες φορες στης αποστασεις που πετα, θα πεσει καποια αρκετα μετρα μακρια.<br>
    πιο ευκολος στοχος ειναι η δυναμη των σκαγιων, και το σπασιμο στα κοκκαλα της χηνας.

    αυτη ειναι η δικη μου αποψη βαση της δικης μου εμπειριας. μπορει και νανε λαθος, ετσι..<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Δεν πήγα ποτέ περπατητά σε ορτύκια.<br>
    Δεν πήγα ποτέ στο καρτέρι μπεκάτσας.<br>
    Δεν πήρα προβολέα στον λαγό.<br>
    Έμαθα να σέβομαι όλους αυτούς που αγωνίζονται στ βουνά για αυτό που λατρεύουν.<br>
    Έμαθα να σέβομαι αυτούς που ταΐζουν σκυλιά.

    </div>

    Κάποιος κάποτε μου είχε πει ό,τι στις χήνες σημαδεύει μόνο το κεφάλι (σαν να έχει να κάνει με τσίχλα!!) χωρίς να υπολογίζει το υπόλοιπο σώμα της ή αν έρχεται πάνω του,την αφήνει να περάσει και ρίχνει από πίσω για να περάσουν πιο εύκολα τα σκάγια από τα πολλά πούπουλα που έχει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444803

    δεν σημαδευει το κεφαλι. απλα κανει προσκοπευση με βση στοχου το κεφαλι. μια μικρη αλλα σημαντικη λεπτομερια.
    ναι γιατι τα σκαγια διαπερνουν τα πουπουλα της χηνας πιο ευκολα απο πισω. φυσικα αυτο ισχυει και για ολα σχεδον τα πουλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #444806

    Όταν λέμε σημαδεύει κεφάλι,θέλει να πετύχει το κεφάλι και όχι το σώμα!Εννοείτε ότι ανάλογα την απόσταση θα βάλει και την απαραίτητη προσκόπευση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444807

    Κάποιος κάποτε μου είχε πει ό,τι στις χήνες σημαδεύει μόνο το κεφάλι (σαν να έχει να κάνει με τσίχλα!!) χωρίς να υπολογίζει το υπόλοιπο σώμα της ή αν έρχεται πάνω του,την αφήνει να περάσει και ρίχνει από πίσω για να περάσουν πιο εύκολα τα σκάγια από τα πολλά πούπουλα που έχει!

    εγω κυνηγαω εδω και πολλα χρονια χηνες γιατι ‘τρελενομαι’ με αυτο το θηραμα!!!!! αυτο που εγω εφαρμοζω ειναι να τουφεκαω στα φτερα μπας και σπασει καμια φτερουγα και ‘γκρεμιστει’ το πουλι!!!!! διαφωνω με τον φιλο που λεει να τουφεκαμε απο πισω διοτι η χηνα ακομα και στην κοιλια της εχει ενα κοκαλο που δεν το τρυπανε τα σκαγια oπως τα αλλα πουλια!!!!!!! και θα σας πω και το εξης……τις χηνες τις τουφεκαω με 40βολα-25βολα-16βολα λογο αποστασης!!!!! πιστευω ειναι υπερβολη να λεμε οτι θα πετυχουμε την χηνα στο κεφαλι……εκτος και αν ημαστε εκπαιδευμενοι sniper με διοπτρα κλπ…..χαχαχα 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444811

    παμε στης χηνες.χηνα να σε περασει κατω απο τα 35-40 μετρα? καλυτερα παιξε λοτο. πιο ευκολα θα σου κατσει αχαχα!!<br>
    και μιλαμε απο 2ρια και κατω. και αρκετα βαρια γραμμαρια.

    αν καποιος θελει να εχει επιτυχεια σε χηνες θα πρεπει να πω πως πρεπει να κανει προσκοπευση. μας μπερδευει συνηθως ο ογκος του θυραματος και σχεδον παντα υπαρχει αποτυχεια.<br>
    το να πετυχεις το κεφαλι σαν πρωτη σκεψη ειναι σωστη, αλλα καλα ειναι να μην ειναι αυτος ο στοχος μας.<br>
    δευτερον. το κορμι της χηνας ειναι πολυ σκληρο. δεν διαπερνατε ευκολα. της πιο πολλες φορες στης αποστασεις που πετα, θα πεσει καποια αρκετα μετρα μακρια.<br>
    πιο ευκολος στοχος ειναι η δυναμη των σκαγιων, και το σπασιμο στα κοκκαλα της χηνας.

    αυτη ειναι η δικη μου αποψη βαση της δικης μου εμπειριας. μπορει και νανε λαθος, ετσι..<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Δεν πήγα ποτέ περπατητά σε ορτύκια.<br>
    Δεν πήγα ποτέ στο καρτέρι μπεκάτσας.<br>
    Δεν πήρα προβολέα στον λαγό.<br>
    Έμαθα να σέβομαι όλους αυτούς που αγωνίζονται στ βουνά για αυτό που λατρεύουν.<br>
    Έμαθα να σέβομαι αυτούς που ταΐζουν σκυλιά.

    </div>

    εδω θα δεις πως και εγω πιο πολυ αυτης της αποψης ειμαι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #444812

    όλοι υπέρ αυτής της άποψης νομίζω είμαστε, αλλά αν μας κάτσει, θα την τουφεκίσουμε και όπου την πάρει…χαχαχαχα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,046 έως 6,060 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων