DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #49491

    Παιδια χθες πανω απο τον κολπο της Γερας περασαν αρκετα κοπαδια παπιες και παπια αλλα δεν εμεινε τιποτα..Ολες/ολα τραβηξαν νοτια ευνοημενες/α απο το βοριαδακι..Σε ενα βαλτοτοπο στο κεντρο του νησιου κυκλοφορουν εδω και καιρο μονο κατι παπια και τιποτα παραπανω..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Pet62 στις #49537

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.. ΣΗΜΕΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 13.30 ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΒΟΛΤΑ (ΜΕΝΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΒΡΑΧΩΝ ΣΤΟ ΒΥΡΩΝΑ) ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ… 4 ΧΗΝΕΣ !!! ΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΦΩΝΕΣ.. ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #49538

    ΚΑΘΟΝΤΑΝ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΗΚΩΣΕ????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Pet62 στις #49549

    ΚΑΙ ΟΜΩΣ…ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ??? ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΥ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙ ΤΑ ΕΧΑΣΕ ΣΤΟ ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΛΩΤΗ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΕΡΑΜΙΔΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΝΙΞΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #338305

     

    Ο καιρός όντως είναι απρόβλεπτος και τα περάσματα είναι τυχαία ή συμπτωματικά (;;), δεν ξέρω τι να πώ, πάντως το Σάββατο που είχε όχι τόσο χαμηλή για μας τουλάχιστον τους κυνηγούς θερμοκρασία ( 7 -9 βαθμοί), το κρύο ήταν διαπεραστικό και έντονο μέχρι αργά το μεσημέρι.

     Ενώ μέχρι τις 09.10΄πμ δεν κυκλοφορούσε τίποτα, αυτή την ώρα σε ένα κανάλι στην Κωπαΐδα, μου σηκώθηκαν με διαφορά 5 λεπτών δυό παπάκια – στην περιοχή τα λέμε “ζαμπούρια” και είναι ακριβώς σαν μικρά πρασινοκέφαλα – και κατάφερα και τα πήρα. Πιθανά το πρωΐ να ήταν “πιασμένα” και μετά σηκώθηκαν, αφού μπήκε το σκυλί στο κανάλι, αυτός ο “τύπος παπιού” δεν σηκώνεται εύκολα και χώνεται στα καλάμια ή στην βλάστηση όπου και λουφάζει. Ξέρει κανείς άλλος φίλος πως λέγονται ;;

     Πάντως για να επιβεβαιώσω και τον φίλο παραπάνω, όχι για χήνες, αλλά για πάπιες, στις 09.45΄π.μ πέρασαν από κεί που ήμουν, σε αρκετό μεν ύψος, αλλά ήταν πολύ ευδιάκριτα λόγω της καθαρότητας του καιρού, τρείς σχηματισμοί παπιών πρασινοκέφαλων στο κλασσικό (Λ), που ενώνονταν κατά διαστήματα και ήταν γύρω στα 100 – 150 κομμάτια, από κατεύθυνση νοτιοδυτική (πρέπει η πορεία τους να ήταν παράλληλη του Κορινθιακού κόλπου), όχι βορεινή γιατί θα έρχονταν τελείως αντίθετα και και με τελικό προορισμό την Υλίκη που ήταν σε απόσταση μερικών χιλιομέτρων.

     Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει “κινητικότητα και περάσματα” και πιστεύω ότι βασικός συντελεστής είναι οι συνεχείς ξεροβοριάδες αλλά και οι ιδιαίτερα κακές καιρικές συνθήκες σε Κεντροευρώπη, Βαλκάνια και Ανατολικά (Τουρκία), οψόμεθα …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #49607

    Οφείλω ένα μεγάλο “ευχαριστώ” στον mnikolai, για την υπέροχη φιλοξενία στο σπίτι του στην Καβάλα, και την πολύ όμορφη εμπειρία που μου χάρισε στους βάλτους της Χρυσούπολης. Ήταν ένα πολύ γεμάτο κυνήγι που το μόνο που έλειπε ήταν η κάρπωση. Χορτάσαμε όμως εικόνες μοναδικές, μάθαμε καταπληκτικά μέρη και είδαμε πολλά παπιά. Αν ο καιρός συμμαχούσε, σίγουρα θα είχαμε κάνει και αρκετά πουλιά, αλλά ειλικρινά ήταν το τελευταίο που με έννοιαξε.

    Μάκη, σε ευχαριστώ!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #49610

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΨΕ Η ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΗ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΠΕΛ/ΣΟ, ΜΕ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 15-17 C KAI NOTIOYS ANEMOYS. ΕΤΣΙ ΕΜΕΙΣ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ! ΣΕ 2 ΠΡΩΪΝΑ ΚΑΙ 1 ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΦΤΩΧΟ: 3 ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΕ ΚΟΠΑΔΙ ΜΕ ΨΗΛΩΜΕΝΑ ΣΦΥΡΙΧΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΜΠΟΥΓΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΑ “ΚΟΚΚΙΝΑ” ΑΛΛΑ ΣΤΟ “ΜΑΥΡΟ” ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΑΤΟΥΦΕΚΙΣΤΟΣ.

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΣΕ ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΙ ΠΕΣΑΝΕ ΚΑΤΙ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ.

    NEXT TIME………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #49618

    Αλέξανδρε, πράγματι στην Νοτιδυτική πελοπόννησο επικράτησαν οι νοτιάδες. Όμως η ΕΜΥ το είχε προβλέψει για την συγκεκριμένη περιοχή στο Site της.

    Μπορεί παπια να μην είχε αλλά από μπεκάτσες πάμε καλά. Τουλάχιστον έτσι μαθαίνω, γιατί δεν κατέβηκα αυτό το Σαββατοκύριακο. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Pet62 στις #49628

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΧΗΝΕΣ.. ΤΟΥ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΤΟ ΚΟΥΒΑΡΑ ΣΤΟ ΨΕΥΤΟΡΕΜΑ ΤΟΥ ΠΡ. ΗΛΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΟΡΩΠΙΩΤΕΣ ΠΗΡΑΝ 2 ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ ΚΑΜΜΙΑ 20αρια ΠΟΥ ΗΤΑΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    240
    strimis στις #49631

    ΑΠΟ ΖΑΚΥΝΘΟ ΜΕΡΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? Ο ΚΑΜΠΟΣ ΕΧΕΙ ΝΕΡΑ?

    ΦΙΛΙΚΑ ΣΠΥΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #338313

    Θα συμφωνήσω με τον Λεό, όντως το μέρος είναι απλά φανταστικό.

    Τι να κάνουμε όμως; Ας ελπίσουμε την επόμενη φορά να πάμε καλύτερα, και με λιγότερες περιπέτειες.

    Θέλω δε κι εγώ να ευχαριστήσω τον Μάκη για την φιλοξενία,  και να τον ρωτήσω με την ευκαιρία: πότε θα ξανά πάμε για πίτσα;   

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #338316

    ΝΑ’ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΟΜΟΡΦΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.

    ΟΝΤΩΣ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ. ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΛΑΓΑ “ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ ΜΑΣ ΑΥΡΙΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ …” ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΜΩΣ … ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΗΤΑΝ “ΑΡΣΕΝΙΚΑ”

    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ … ΕΛΠΙΖΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΙΟ ΤΥΧΕΡΟΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #49645

    Τελικά μόνο από μισόλογα μαθαίνουμε τα καθέκαστα: Βουτιές, λασποθεραπεία, αρσενικά παπιά…….να δούμε τι άλλο θα μάθουμε?

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    f196131 στις #49650

    Λεό , τα πουλιά στον Εβρο ήρθαν.Πιθανώς μπήκαν αυτήν την εβδομάδα. Φέτος τα πράσινα είναι πολύ περισσότερα απο πέρυσι. Τα σαρσέλια ακόμα δεν έχουν έρθει όλα. Το πρόβλημα όμως παραμένει. Η περιοχή είναι τελείως στεγνή απο νερά. Αποτέλεσμα αυτού είναι να μην μπορούν να κυνηγηθούν προς το παρόν τουλάχιστον ούτε έξω ούτε μέσα στον Γιαούραντα.

    Φίλιππος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #49659

    Zampouri h allios kirkini. Me to kafe mati to arseniko!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων