Τι διορθώνω όταν ψηλοντουφεκάει?

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #247859

    Σε σταθερά τοποθετημένο στόχο και με το όπλο στηριγμένο; Φαινόταν όλο το άνοιγμα της τουφεκιάς στο στόχο ή μέρος αυτής; Η σκόπευσή σου ήταν αργή και συνειδητή όπως όταν ρίχνουμε με ραβδωτό η γρήγορη και ενστικτώδης όπως στο αληθινό κυνήγι;

    Αργή και συνειδητή φίλε μου….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #247853

    Αργή και συνειδητή φίλε μου….

    Καλά το σκέφτηκα. Πώς μέτρησες την απόκλιση; Από το κέντρο της τουφεκιάς μέχρι το κέντρο του στόχου; Μήπως κατά τύχη έριξες μονόβολα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #247852

    Καλά το σκέφτηκα. Πώς μέτρησες την απόκλιση; Από το κέντρο της τουφεκιάς μέχρι το κέντρο του στόχου; Μήπως κατά τύχη έριξες μονόβολα;

    Όχι φίλε μου έριξα με 9αρια και 3* choke…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #195785

    Με το τέστ αυτό (βολή με το όπλο στηριγμένο σε σταθερό στόχο) δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για το κατά πόσο ταιριάζουν τα μέτρα του κοντακιού στον σωματότυπό σου και στον τρόπο που επωμίζεις και σκοπεύεις με το όπλο. Η κυνηγετική σκόπευση με το λειόκαννο είναι δυναμική κι όχι στατική διαδικασία κι αυτό που φαίνεται σαν "χαμηλή τουφεκιά" σε σταθερό στόχο με επιτηδευμένη αργή και συνειδητή σκόπευση δεν είναι πάντα χαμηλή τουφεκιά σε μια κυνηγετική βολή ή σε πιάτο σκοπευτηρίου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #195787

    Καλέ μου φίλε,λύσεις μπορούμε να σου πούμε όλοι από μία και μάλιστα να είναι και σωστές κάποιες…επειδή σε αυτά τα θέματα επισέρχετε και ο ψυχολογικός παράγοντα πάρα πολύ, δλδ σε τρώει συνέχεια το σαράκι, άποψη δική μου είναι να κλείσεις ένα ραντεβού με έναν καθηγητή σκοποβολής και να ρίξεις μία πούλα σκητ ή σπόρτινγκ (ότι σου πεί) και αφού δεί το πρόβλημα αν όντως υπάρχει θα σου πεί αμέσως την λύση και πιθανότατα θα σου προτείνει και τους σωστούς ανθρώπους που θα δουλέψουν πάνω σε αυτό.Με αυτό μία και καλή θα λύσεις το πρόβλημα αλλά θα σου φύγει και το όποιο σαράκι σε τρώει και τυχόν λάθη σου θα τα ρίχνεις σε σένα προσπαθώντας να γίνεις καλύτερος και όχι στα μέτρα του όπλου.
    Φιλικά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #247847

    Καλέ μου φίλε,λύσεις μπορούμε να σου πούμε όλοι από μία και μάλιστα να είναι και σωστές κάποιες…επειδή σε αυτά τα θέματα επισέρχετε και ο ψυχολογικός παράγοντα πάρα πολύ, δλδ σε τρώει συνέχεια το σαράκι, άποψη δική μου είναι να κλείσεις ένα ραντεβού με έναν καθηγητή σκοποβολής και να ρίξεις μία πούλα σκητ ή σπόρτινγκ (ότι σου πεί) και αφού δεί το πρόβλημα αν όντως υπάρχει θα σου πεί αμέσως την λύση και πιθανότατα θα σου προτείνει και τους σωστούς ανθρώπους που θα δουλέψουν πάνω σε αυτό.Με αυτό μία και καλή θα λύσεις το πρόβλημα αλλά θα σου φύγει και το όποιο σαράκι σε τρώει και τυχόν λάθη σου θα τα ρίχνεις σε σένα προσπαθώντας να γίνεις καλύτερος και όχι στα μέτρα του όπλου.
    Φιλικά!!!

    Φίλε μου το σκέφτηκα και αυτό αλλά εδώ στη Ρόδο δεν ξέρω κανένα δάσκαλο σκοποβολής…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #247838

    Φίλε μου το σκέφτηκα και αυτό αλλά εδώ στη Ρόδο δεν ξέρω κανένα δάσκαλο σκοποβολής…

    Δεν έχει σκοπευτήριο πήλινου στόχου στη Ρόδο; Εκεί δεν έγινε το Gran Prix Compak Sporting 2011 τον περασμένο Μάϊο με νικητή Έλληνα σκοπευτή και μέλος του forum; Άν δεν κινηθείς κι εσύ λίγο μήν περιμένεις να έρθουν οι άλλοι στην πόρτα σου. Μια βόλτα στο σκοπευτήριο ειδικά μετά τη λήξη της κυνηγετικής περιόδου θα σε φέρει κοντά σε ανθρώπους με μεγάλη εμπειρία κι από εκεί μπορείς να πάρεις μεγάλη βοήθεια. Θα δείς τι ακριβώς κάνει το όπλο σου, θα βρείς σιγά-σιγά τα τυχόν τεχνικά λάθη και θα βελτιωθείς πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    dimosgia στις #247808

    Δεν έχει σκοπευτήριο πήλινου στόχου στη Ρόδο; Εκεί δεν έγινε το Gran Prix Compak Sporting 2011 τον περασμένο Μάϊο με νικητή Έλληνα σκοπευτή και μέλος του forum; Άν δεν κινηθείς κι εσύ λίγο μήν περιμένεις να έρθουν οι άλλοι στην πόρτα σου. Μια βόλτα στο σκοπευτήριο ειδικά μετά τη λήξη της κυνηγετικής περιόδου θα σε φέρει κοντά σε ανθρώπους με μεγάλη εμπειρία κι από εκεί μπορείς να πάρεις μεγάλη βοήθεια. Θα δείς τι ακριβώς κάνει το όπλο σου, θα βρείς σιγά-σιγά τα τυχόν τεχνικά λάθη και θα βελτιωθείς πολύ.

    Φίλε μου σκοπευτήριο έχει και μάλιστα δίπλα μου… Ο δάσκαλος που είναι…? Δεν είναι τα πράγματα όπως ακριβώς φαίνονται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #195808

    η σκανδαλη ισως φταιει???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #195809

    Το όπλο σου θέλει λίγο σήκωμα στο χτένι και όχι πείραγμα του pitch, υποθέτοντας φυσικά ότι το pitch και τα υπόλοιπα μέτρα του κοντακιού είναι σωστά.

    Τα παιδιά που σου απάντησαν έχουν δίκιο. Αν η στάση, η επώμιση και το κράτημα του όπλου είναι λάθος, τότε δεν πρέπει να γίνονται διορθώσεις στο κοντάκι μέχρι να τελειοποιηθεί η τεχνική.

    Πήγαινε στο σκοπευτήριο στην Αφάντου και ζήτα τον Παναγιώτη Πισσά. Είναι ο υπεύθυνος του χώρου και θα σε κατεθύνει σωστά. Τον Μάιο θα έρθω κι εγώ για το Grand Prix και θα τα πούμε κι από κοντά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #195885

    απο τα κιτ αλλαγης κλισης βαλε το C αν ψηλοντουφεκαει ,και το Α αν χαμηλοντουφεκαει

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων