ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΟΠΛΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 271 έως 285 (από 353 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #342956


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από λιουφκα στίς 19 Φεβρουάριος 2006


    Για σας σημερα στο σκοπευτιριο εριξα  3-4 κουτια φυσιγγια  δικης μου κατασκευεις τα οποια εχω κωμενο το ποτηρακι  του συγκεντροτιρα (πλαστικη ταπα). Για skeet

    κοιταζοντας μεσα τις κανες  κατα την διαρκια του αγωνα( ΕΥΤΙΧΩΣ ΠΑΝΤΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΟΛΕΣ)   ειδα σαν κατι να ειχε φρακαρει, με ενα προχειρο  περασμα μιας βεργας εβγαλα κατι φλουδες σαν αλουμηνοχαρτο και η καννη πολυ σκωτινη. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ  ΜΟΛΥΒΔΟΣΕΙΣ????????. ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ ΕΛΥΚΟΕΙΔΙ ΣΗΡΜΑΤΕΝΙΑ ΒΟΥΡΤΣΑ ΚΑΜΙΑ 2-3  ΦΟΡΕΣ ΒΓΙΚΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΝΙΣΜΑΤΑ ΑΣΗΜΕΝΙΑ  ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΑ, ΑΛΛΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΝΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΠΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΜΕΙΑ  ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΣΚΩΤΙΝΕΣ.

    ΦΤΕΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΡΥΧΞΑ ΠΟΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΙΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ  ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΝΕΣ ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΚΟΜΕΝΩΝ ΠΤΕΡΙΓΙΩΝ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΝΤΡΟΤΙΡΑ????????

    ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΒΓΕΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ?????

     ΑΡΚΕΙ ΕΝΑ ΜΟΥΛΕΙΑΣΜΑ ΜΕ HOPP’S  No9 και μετα μετην  ελυκοειδη βουρτσα????


    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #342960

     Μολυβδωσεις ειναι Μακη, και ισως καταλοιπα απο πλαστικο απο τους συγκεντρωτηρες. Μουλιασμα με Hoppe’s και μετα καλο καθαρισμα ωσπου να βγουν.  Και μετα καθαρισμα της καννης με λιγο λαδι για να φυγει το διαλυτικο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #342986

    Σε ευχαριστω Βικτωρα!!, ανυσηχισα παρα πολυ ειναι η πρωτη φορα που συναντω το προβλημα των μοληβδοσεων σε τετοιο μεγαλο βαθμο. Απο τον οπλοπολη που προμηθευτικα το hoppe’s ,μου ειπε να προσεξω να μην ακουμπισω  τα εξωτερικα  σημια του οπλου, υπαρχει μεγαλος κυνδινος να βγουν τα χρωματα του οπλου απο τις καννες .. (ΑΛΗΘΕΥΕΙ?????).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #72051

    Μάκη, εγώ δεν είχα μέχρι τώρα τέτοιο πρόβλημα και χρησιμοποιώ το εν λόγω διαλυτικό καιρό. Εννοείται πάντα οτι περνάμε μετά με απλό λαδάκι και μέσα αλλά και έξω από την κάννη. Επίσης εγώ έχω καθιερώσει και γάντια μιας χρήσεως (5 Ευρώ το κουτί με τα 100) καθώς αυτά τα διαλυτικά μαζί με τις μολυβδώσεις και τα κατάλοιπα, είναι δηλητήρια… 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #72260

    KAΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ – ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ  ΑΝΑΖΗΤΕΙ ΤΗΝ <ΣΥΝΤΑΓΗ  ΒΑΦΗΣ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ > ΠΑΛΙΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΗΜΙΚΗ ΒΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ ΜΠΑΚΑΚΟΥ .  ΚΑΘΕ ΓΝΩΣΗ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #72267

     Αν δε κανω λαθος μιλας για το Gun Blueing. Υπαρχουν διαφορες βαφες, οι περισσοτερες εταιριες που βγαζουν καθαριστικα, εχουν και τετοια προιοντα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #72296

    Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το Gun Blue της Hopes – αγορασμένο από τον Καλκατζάκο.

    Με επιτυχία έχω κάνει επιδιορθώσεις τόσο σε κάνες, όσο και σε μπάσκουλες ατσάλινες. Αν αυτό που θέλεις να βάψεις είναι αλουμίνιο, θα πρέπει να βρείς ειδικό blueing compound – έχει η Birchwood.

    Δώσε ΜΕΓΑΛΗ σημασία στις οδηγίες χρήσης. Κάθε τέτοιο χημικό, στην πραγματικότητα διαβρώνει την επιφάνεια και δημιουργεί αυτό το χαρακτηριστικό μαύρο χρώμα. Το αφήνεις επάνω ΜΟΝΟ όσο χρόνο λένε οι οδηγίες και στη συνέχεια το αδρανοποιείς – συνήθως με καθαρό νεράκι. ΑΝ δεν το κάνεις θα αρχίσει να σκουριάζει από την άλλη μέρα.

    Σε περίπτωση που η επιφάνεια είναι μεγάλη καλύτερα να πας σε οπλουργό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    12345678 στις #72334

    ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ GUN BLUE ΤΗΣ HOPES ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

    ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ΤΗ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ ΔΙΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΔΡΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΛΑΔΙ -ΟΧΙ ΣΕ ΣΠΡΕΙ- ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ BAIKAL ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ, ΟΣΟ ΤΟ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΛΑΔΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.  ΜΠΑΜΠΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #72612

    ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ ΤΗΣ ALPHA SPRAY. A2 ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ΚΑΙ ΛΥΠΑΝΣΗ ΤΟ Α3 ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΝΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΒΡΟΧΕΣ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΚΟΥΡΙΑΚΟ Α6 ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΜΟΥ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΛΙΓΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΗ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΜΕΣΑ ΕΞΩ; ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΜΕΡΗ ΟΠΩΣ ΚΛΕΙΣΤΡΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ; ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΑΛΟΙΦΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΝΤΑΚΙΑ. ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΙΜΑΙ ΟΚ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;

    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #72613


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Giannis στίς 13 Mάρτιος 2006


    ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ ΤΗΣ ALPHA SPRAY. A2 ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ΚΑΙ ΛΥΠΑΝΣΗ ΤΟ Α3 ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΝΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΒΡΟΧΕΣ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΚΟΥΡΙΑΚΟ Α6 ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΜΟΥ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΛΙΓΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΗ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΜΕΣΑ ΕΞΩ; ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΜΕΡΗ ΟΠΩΣ ΚΛΕΙΣΤΡΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ; ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΑΛΟΙΦΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΝΤΑΚΙΑ. ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΙΜΑΙ ΟΚ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;

    ΓΙΑΝΝΗΣ


    [/indent]Το μόνο που χρειάζεσαι επιπλέον  είναι ένα λαδάκι συντήρησης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #72615

    ΦΑΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ

    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #72617

    Επίσης Γιάννη καλό θα ήταν στο κλείστρο σου όταν το καθαρίσεις το όπλο να βάλεις και λίγη Βαζελίνη στούς διαδρόμους που κινήται το κλείστρο, το προστατεύει απο ξυσίματα κτλ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #72618

    ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΚΑΝΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ Η ΠΑΠΙΑ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #72620

    Στο δίκανο δεν είναι απαραίτητη γιατί δεν ανοίγει με την δύναμη που ανοιγοκλείνει το κλείστρο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #72621

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΦΑΝΗ

    ΓΙΑΝΝΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 271 έως 285 (από 353 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων