Προσπάθεια ή ταλέντο; Τι είναι προτιμότερο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #241474

    Δεν καταλαβαινω γιατι κανουμε συγκριση σε δυο διαφωρετικα πραγματα αφου το μονο κοινο σημειο τους ειναι το οπλο?(σκοπευτηριο-κυνηγι)

    Ποιο οπλο??? ;) Αν διαφερουν σε κατι τοτε σιγουρα ειναι το οπλο!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    brahamos στις #241467

    Ποιο οπλο??? ;) Αν διαφερουν σε κατι τοτε σιγουρα ειναι το οπλο!

    ενταξει φιλε μου εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα…κτλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #241466

    ΧΑΘΗΚΑΝ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #241464

    [size=3]Διαβασα αρκετα απο το θεμα και εχω μια ΜΕΓΑΛΗ απορια.Ο σκοπευτης που σκονιζει 120 στα 125,συνεπαγεται οτι θα ειναι απαραιτητα και καλος κυνηγος??
    Μην βιαστειτε να απαντησετε,σκεφθειτε το λιγο[/size] ;)

    1) Διάβασα και τα παρακάτω – απαντήσεις στην ερώτησή σου- αλλά για μένα πάει ακόμα πιο μακρυά… ο καλός κυνηγός δεν είναι μόνο αυτός που πετυχαίνει τα περισσότερα από τα πουλιά στα οποία θα ρίξει (καρτράτα η όχι με σταθερή τροχιά ή όχι) αλλά και αυτός που διαβάζει τον καιρό, τον τόπο, "σκέφτεται" όπως το θήραμα και άλλα πολλά που δεν έχουν καμία σχεδόν σχέση με τη σκοποβολή είτε σκοπευτηρίου είτε κυνηγοτόπου. Μέχρι και το πόσα ίδια θηράματα έχεις καρπωθεί ποτέ/φέτος/σε αυτήν την εξόρμηση/σήμερα μετράει… Στο ψαροτούφεκο για να σου τραβήξω μια αναλογία για να χαλαρώσουμε λίγο, την πρώτη φορά που θα ρίξεις σε συναγρίδα θα αστοχήσεις σχεδόν σίγουρα (εκτός κι αν γίνει τελείως άκυρα και τυχαία πριν καταλάβεις τι συμβαίνει) απλά γιατί οι σφυγμοί ανεβαίνουν απότομα στεγνώνει το στόμα και υποσυνείδητα επιβάλλεις στον εαυτό σου το σουτ στο δοκάρι… δύσκολο να το εξηγήσω με λόγια τελικά…

    2) Στο θέμα μας: Leo νομίζω ότι το ερώτημά σου δεν έχει απάντηση. Οι δύο παράγοντες δεν είναι ομοειδή τσουβάλια που πετάς όσα έχεις σε ένα πηγάδι και όσα ρίξεις τόσο ρηχαίνει… Το ταλέντο ορίζει το εύρος του χειρότερου και του καλύτερου που μπορεί κάποιος να γίνει. Η προσπάθεια ορίζει το που θα πάει τελικά πάνω σε αυτήν την κλίμακα. Είναι εξίσου σπουδαία γιατί (α) αν το ταλέντο σου είναι τέτοιο που ο στόχος σου είναι εκτός του εύρους σου και η άπειρη προσπάθεια δεν θα φέρει το αποτέλεσμα και (β) όσο και κοντά στο ελάχιστο εύρος του ταλέντου σου να είναι ο στόχος σου (ελάχιστη απαίτηση μέγιστο ταλέντο) με μηδενική προσπάθεια δεν θα πετύχεις το στόχο. Μιλώντας με απόλυτους όρους λοιπόν το ερώτημά σου είναι σοφιστικό και εσφαλμένο. ΑΝ ΟΜΩΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ έστω και με φιλοσοφικούς και μαθηματικούς όρους εσφαλμένη τότε μπορούμε να πούμε ότι:

    3) Οριοθετώντας συνήθεις στόχους μπορούμε να πάρουμε απαντήσεις θετικές. Παράδειγμα (α) αν ο στόχος είναι "διαρκής βελτίωση στο εύρος των δυνατοτήτων μου" τότε φυσικά η προσπάθεια είναι το σημαντικό μέγεθος και το ταλέντο ασήμαντο -σχεδόν- (β) αν ο στόχος είναι "αξιοπρεπής ή και καλή άντε και πολύ καλή αν γίνει κυνηγετική σκόπευση" τότε πάλι η προσπάθεια είναι πιο σημαντική για τους περισσότερους ανθρώπους γιατί το εύρος ταλέντου μας είναι για να πάμε από "κακός" μέχρι "καλός προς πολύ καλός" οπότε το που θα σταθούμε ορίζεται μόνο από την προσπάθεια (γ) αν ο στόχος είναι "χρυσό στους Ολυμπιακούς" τότε νομίζω το ταλέντο είναι πιο σημαντικό γιατί απλά οι περισσότεροι απο μας δεν έχουμε αρκετό -ΑΦΟΥ ο δάσκαλος βρει μαθητές που πιθανολογεί ότι έχουν αρκετό ταλέντο τότε η προσπάθεια θα πάρει τη σκυτάλη αλλά πάντα θα υπάρχει η αμφιβολία αν το ταλέντο είναι πράγματι αρκετό μέχρι να έρθει το ίδιο το μετάλιο… (δ) αν ο στόχος είναι "ε στα 50 φυσίγγια να πετύχω ένα πουλί" τότε πιο σημαντικό είναι το ταλέντο! πάλι γιατί το κατώτατο όριο εύρους ταλέντου του μέσου ανθρώπου είναι τέτοιο που δεν χρειάζεται καμία προσπάθεια για να πετύχεις αυτό το στόχο. Δηλαδή ο στόχος είναι κάτω από το σημείο που το μέσο ταλέντο ξεκινάει πριν αρχίσει η προσπάθεια.

    Τέλος πάντων επειδή γέμισα μια σελίδα μπαρούφες tldr (too long didnot read): Για να απαντηθεί το ερώτημα Leo πρώτα πρέπει να ορίσουμε το στόχο μας. Σπουδαιότερο είναι πότε το ένα και πότε το άλλο αναλόγως των επιδιώξεων. Για τη συνηθέστερη επιδίωξη ("διαρκής βελτίωση στο εύρος των δυνατοτήτων μου") σημαντικότερη με διαφορά είναι η προσπάθεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #241462

    [size=3]Διαβασα αρκετα απο το θεμα και εχω μια ΜΕΓΑΛΗ απορια.Ο σκοπευτης που σκονιζει 120 στα 125,συνεπαγεται οτι θα ειναι απαραιτητα και καλος κυνηγος??
    Μην βιαστειτε να απαντησετε,σκεφθειτε το λιγο[/size] ;)

    EΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ (ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ 120-125), ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ "ΣΚΟΥΠΕΣ" ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ.

    ΝΙΚΟΣ ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ (SKEET)

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΚΙΝΗΣ (SKEET)

    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΡΟΒΕΣΗΣ (SKEET)

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ (SKEET)

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΟΒΕΡΔΟΣ (SKEET)

    ΔΗΜΟΣ ΑΡΓΥΡΑΚΗΣ (SKEET)

    KAI ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΠΟΛΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ, ΟΠΩΣ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΗΔΗ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #241453

    1) Διάβασα και τα παρακάτω – απαντήσεις στην ερώτησή σου- αλλά για μένα πάει ακόμα πιο μακρυά… ο καλός κυνηγός δεν είναι μόνο αυτός που πετυχαίνει τα περισσότερα από τα πουλιά στα οποία θα ρίξει (καρτράτα η όχι με σταθερή τροχιά ή όχι) αλλά και αυτός που διαβάζει τον καιρό, τον τόπο, "σκέφτεται" όπως το θήραμα και άλλα πολλά που δεν έχουν καμία σχεδόν σχέση με τη σκοποβολή είτε σκοπευτηρίου είτε κυνηγοτόπου. Μέχρι και το πόσα ίδια θηράματα έχεις καρπωθεί ποτέ/φέτος/σε αυτήν την εξόρμηση/σήμερα μετράει… Στο ψαροτούφεκο για να σου τραβήξω μια αναλογία για να χαλαρώσουμε λίγο, την πρώτη φορά που θα ρίξεις σε συναγρίδα θα αστοχήσεις σχεδόν σίγουρα (εκτός κι αν γίνει τελείως άκυρα και τυχαία πριν καταλάβεις τι συμβαίνει) απλά γιατί οι σφυγμοί ανεβαίνουν απότομα στεγνώνει το στόμα και υποσυνείδητα επιβάλλεις στον εαυτό σου το σουτ στο δοκάρι… δύσκολο να το εξηγήσω με λόγια τελικά…

    2) Στο θέμα μας: Leo νομίζω ότι το ερώτημά σου δεν έχει απάντηση. Οι δύο παράγοντες δεν είναι ομοειδή τσουβάλια που πετάς όσα έχεις σε ένα πηγάδι και όσα ρίξεις τόσο ρηχαίνει… Το ταλέντο ορίζει το εύρος του χειρότερου και του καλύτερου που μπορεί κάποιος να γίνει. Η προσπάθεια ορίζει το που θα πάει τελικά πάνω σε αυτήν την κλίμακα. Είναι εξίσου σπουδαία γιατί (α) αν το ταλέντο σου είναι τέτοιο που ο στόχος σου είναι εκτός του εύρους σου και η άπειρη προσπάθεια δεν θα φέρει το αποτέλεσμα και (β) όσο και κοντά στο ελάχιστο εύρος του ταλέντου σου να είναι ο στόχος σου (ελάχιστη απαίτηση μέγιστο ταλέντο) με μηδενική προσπάθεια δεν θα πετύχεις το στόχο. Μιλώντας με απόλυτους όρους λοιπόν το ερώτημά σου είναι σοφιστικό και εσφαλμένο. ΑΝ ΟΜΩΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ έστω και με φιλοσοφικούς και μαθηματικούς όρους εσφαλμένη τότε μπορούμε να πούμε ότι:

    3) Οριοθετώντας συνήθεις στόχους μπορούμε να πάρουμε απαντήσεις θετικές. Παράδειγμα (α) αν ο στόχος είναι "διαρκής βελτίωση στο εύρος των δυνατοτήτων μου" τότε φυσικά η προσπάθεια είναι το σημαντικό μέγεθος και το ταλέντο ασήμαντο -σχεδόν- (β) αν ο στόχος είναι "αξιοπρεπής ή και καλή άντε και πολύ καλή αν γίνει κυνηγετική σκόπευση" τότε πάλι η προσπάθεια είναι πιο σημαντική για τους περισσότερους ανθρώπους γιατί το εύρος ταλέντου μας είναι για να πάμε από "κακός" μέχρι "καλός προς πολύ καλός" οπότε το που θα σταθούμε ορίζεται μόνο από την προσπάθεια (γ) αν ο στόχος είναι "χρυσό στους Ολυμπιακούς" τότε νομίζω το ταλέντο είναι πιο σημαντικό γιατί απλά οι περισσότεροι απο μας δεν έχουμε αρκετό -ΑΦΟΥ ο δάσκαλος βρει μαθητές που πιθανολογεί ότι έχουν αρκετό ταλέντο τότε η προσπάθεια θα πάρει τη σκυτάλη αλλά πάντα θα υπάρχει η αμφιβολία αν το ταλέντο είναι πράγματι αρκετό μέχρι να έρθει το ίδιο το μετάλιο… (δ) αν ο στόχος είναι "ε στα 50 φυσίγγια να πετύχω ένα πουλί" τότε πιο σημαντικό είναι το ταλέντο! πάλι γιατί το κατώτατο όριο εύρους ταλέντου του μέσου ανθρώπου είναι τέτοιο που δεν χρειάζεται καμία προσπάθεια για να πετύχεις αυτό το στόχο. Δηλαδή ο στόχος είναι κάτω από το σημείο που το μέσο ταλέντο ξεκινάει πριν αρχίσει η προσπάθεια.

    Τέλος πάντων επειδή γέμισα μια σελίδα μπαρούφες tldr (too long didnot read): Για να απαντηθεί το ερώτημα Leo πρώτα πρέπει να ορίσουμε το στόχο μας. Σπουδαιότερο είναι πότε το ένα και πότε το άλλο αναλόγως των επιδιώξεων. Για τη συνηθέστερη επιδίωξη ("διαρκής βελτίωση στο εύρος των δυνατοτήτων μου") σημαντικότερη με διαφορά είναι η προσπάθεια.

    Oριστε ενα απτο παραδειγμα ταλεντο vs προσπαθειας.

    Εχεις ενα Α ταλεντο στο γραπτο λογο. Αν ομως δεν προσπαθησεις να εκφρασεις αυτα που θες τοτε το ταλεντο σου παει χαμενο. Αν δηλαδη δεν εγραφες το κατεβατο που χαρακτηριζεις "μπαρουφες", δεν θα καταλαβαινα ουτε γω, ουτε και οσοι το διαβασαν το σκεπτικο σου. Αν δεν εχεις κανενα ταλεντο, και προσπαθησεις αρκετα παλι θα καταφερεις να εκφασεις αυτο που θες, ισως οχι τοσο ευκολα στην αρχη, αλλα με εντονη προσπαθεια στο τελος θα πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα. Και επειδη καθε προσπαθεια στην αρχη της φαινεται βουνο, αλλα μετα φαινεται ευκολοτερη καθως αρχιζεις να καταλαβαινεις το τι πρεπει να κανεις, η επιτυχια (που δεν ειναι φυσικα δεδομενη αν προσπαθησεις πολυ) θα ειναι ευκολοτερη απο το να μη προσπαθησεις καν.

    Απλα σκεψου ποσο δυσκολο ηταν το πρωτο σου θηραμα, κυνηγι ή ψαρεμα, και ποσο πιο ευκολα ηρθαν τα υπολοιπα οταν εμαθες καποια πραγματα και τα "καλλιεργησες"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #198429

    Leo διαβάζοντας την κουβέντα σου με το Δάνο… Ας πούμε ένας κυνηγός με ίδια φυσίγγια με ένα σκοπευτή (και ότι είχαν ισάξιο δάσκαλο ή κανένα δάσκαλο όσο έριχναν αυτά τα φυσίγγια). Επίσης αφαίρεσε αν θέλεις το πλεονέκτημα του σκοπευτή να βλέπει καθαρότερα τη διαφορά επιτυχίας από αποτυχία (στο κυνήγι μια καλύτερη βολή μπορεί να μην κρατήσει το πουλί και μία χειρότερη με τυχερότερο placement των σκαγιών αν το κρατήσει)… οκ ήδη πολύ υποθετικό το ερώτημα αλλά συνεχίζω στη σφαίρα της φαντασίας…

    Έστω λοιπόν όλα αυτά τα υποτιθέμενα και διαγωνιζόντουσαν μεταξύ τους σε ένα τρίτο άθλημα κινητού στόχου με λειόκαννα που να είναι εξίσου θεμελιωδώς διαφορετικό από το κυνήγι και το σκοπευτήριο (τραπ σκιτ σπορτινγκ)… δεν θα είχε ένα προβάδισμα προσαρμοστικότητας ο κυνηγός που δεν είναι τόσο δεμένος με το routine του?

    Τι θα ίσχυε εδώ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #241430

    Leo διαβάζοντας την κουβέντα σου με το Δάνο… Ας πούμε ένας κυνηγός με ίδια φυσίγγια με ένα σκοπευτή (και ότι είχαν ισάξιο δάσκαλο ή κανένα δάσκαλο όσο έριχναν αυτά τα φυσίγγια). Επίσης αφαίρεσε αν θέλεις το πλεονέκτημα του σκοπευτή να βλέπει καθαρότερα τη διαφορά επιτυχίας από αποτυχία (στο κυνήγι μια καλύτερη βολή μπορεί να μην κρατήσει το πουλί και μία χειρότερη με τυχερότερο placement των σκαγιών αν το κρατήσει)… οκ ήδη πολύ υποθετικό το ερώτημα αλλά συνεχίζω στη σφαίρα της φαντασίας…

    Έστω λοιπόν όλα αυτά τα υποτιθέμενα και διαγωνιζόντουσαν μεταξύ τους σε ένα τρίτο άθλημα κινητού στόχου με λειόκαννα που να είναι εξίσου θεμελιωδώς διαφορετικό από το κυνήγι και το σκοπευτήριο (τραπ σκιτ σπορτινγκ)… δεν θα είχε ένα προβάδισμα προσαρμοστικότητας ο κυνηγός που δεν είναι τόσο δεμένος με το routine του?

    Τι θα ίσχυε εδώ?

    [font=”Comic Sans MS”]ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ Κ ΓΩ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ
    Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΘΑΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.
    Ο ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ
    ΣΤΟΧΟΥΣ-ΤΡΟΧΙΕΣ-ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ Κ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ
    Σ ΑΥΤΟΥΣ,ΕΝΩ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΣΕ ΜΙΑ
    ΠΛΗΘΩΡΑ ΑΠΟ ΣΤΟΧΟΥΣ-ΤΡΟΧΙΕΣ-ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.
    ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΕΓΩ ΠΕΤΑΞΩ ΕΝΑ ΔΙΣΚΑΚΙ ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ
    ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕΙ Κ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΠΟΡΕΙΑ,
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ
    ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ
    ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.
    Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ Κ
    ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟΝ ΣΚΟΠΕΥΤΗ,ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ ΣΤΟ
    ΚΥΝΗΓΙ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ.
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #241418

    Leo διαβάζοντας την κουβέντα σου με το Δάνο… Ας πούμε ένας κυνηγός με ίδια φυσίγγια με ένα σκοπευτή (και ότι είχαν ισάξιο δάσκαλο ή κανένα δάσκαλο όσο έριχναν αυτά τα φυσίγγια). Επίσης αφαίρεσε αν θέλεις το πλεονέκτημα του σκοπευτή να βλέπει καθαρότερα τη διαφορά επιτυχίας από αποτυχία (στο κυνήγι μια καλύτερη βολή μπορεί να μην κρατήσει το πουλί και μία χειρότερη με τυχερότερο placement των σκαγιών αν το κρατήσει)… οκ ήδη πολύ υποθετικό το ερώτημα αλλά συνεχίζω στη σφαίρα της φαντασίας…

    Έστω λοιπόν όλα αυτά τα υποτιθέμενα και διαγωνιζόντουσαν μεταξύ τους σε ένα τρίτο άθλημα κινητού στόχου με λειόκαννα που να είναι εξίσου θεμελιωδώς διαφορετικό από το κυνήγι και το σκοπευτήριο (τραπ σκιτ σπορτινγκ)… δεν θα είχε ένα προβάδισμα προσαρμοστικότητας ο κυνηγός που δεν είναι τόσο δεμένος με το routine του?

    Τι θα ίσχυε εδώ?

    ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ Κ ΓΩ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ
    Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΘΑΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.
    Ο ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ
    ΣΤΟΧΟΥΣ-ΤΡΟΧΙΕΣ-ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ Κ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ
    Σ ΑΥΤΟΥΣ,ΕΝΩ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΣΕ ΜΙΑ
    ΠΛΗΘΩΡΑ ΑΠΟ ΣΤΟΧΟΥΣ-ΤΡΟΧΙΕΣ-ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.
    ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΕΓΩ ΠΕΤΑΞΩ ΕΝΑ ΔΙΣΚΑΚΙ ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ
    ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕΙ Κ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΠΟΡΕΙΑ,
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ
    ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ
    ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.
    Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ Κ
    ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟΝ ΣΚΟΠΕΥΤΗ,ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ ΣΤΟ
    ΚΥΝΗΓΙ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ.

    Δεν μπορώ να σας πω ότι έχετε λάθος σκεπτικό, απλά εγώ διαφωνώ με αυτό. Αναλογιστείτε όμως κατά πόσον η άποψή σας είναι αντικειμενική. Υποθέτω έχετε και οι δύο ασχοληθεί εντατικά με το κυνήγι και ελάχιστα έως καθόλου με το σκοπευτήριο. Νομίζω πως κάποιος που έχει ασχοληθεί εντατικά και με τα δύο, ίσως να έχει μία πιο σφαιρική άποψη. Τέλος πάντων, η γνώμη μου είναι πως ο σκοπευτής θα έχει το πλεονέκτημα στα σενάρια που θέσατε, και θα εξηγήσω το γιατί:

    Ουσιαστικά πρέπει να σκεφτούμε σε δύο επίπεδα: Το αγώνισμα του σκοπευτή και την μέθοδο που ακολουθεί.

    Ο Στέφανος πιο πάνω απαρίθμησε κάποιους πολύ καλούς σκοπευτές, οι οποίοι είναι και άριστοι κυνηγοί (το επιβεβαιώνω κι εγώ) και όλως τυχαίως είναι όλοι σκοπευτές του skeet. Το skeet μπορεί να είναι "φωτογραφίες" όπως το περιγράφουν κάποιοι, εννοώντας ότι οι τροχιές είναι σταθερές, οι βατήρες είναι 8 συγκεκριμένοι, άρα ο σκοπευτής απομνημονεύει τις εικόνες και ρίχνει. Αλλά ουσιαστικά αυτό που ξεχωρίζει τον καλό σκοπευτή του skeet από τους μέτριους, είναι η στάση του, η επώμισή του και η κίνηση. Τις προσκοπεύσεις όλοι τις ξέρουν. Ελάχιστοι όμως μπορούν να στέλνουν το όπλο 25 φορές στο σωστό σημείο. Το sporting παίρνει ένα "ρούμπο" παραπάνω, διότι εκτός από το τρίπτυχο που ανέφερα, ο σκοπευτής πρέπει να μπορεί και να "διαβάσει" ένα δίσκο και να πάρει στιγμιαία κρίσιμες αποφάσεις. Με δυο λόγια, να αποκρυπτογραφήσει ένα άγνωστο κείμενο σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια.

    Το δεύτερο σκέλος, η μέθοδος σκόπευσης που ακολουθεί ο σκοπευτής, είναι εξίσου σημαντικό. Έχω δει σκοπευτές να λιώνουν μάταια όπλα επί χρόνια στα σκοπευτήρια, επειδή η ξεροκεφαλιά τους ή η τεμπελιά τους ή ο εγωισμός τους δεν τους επιτρέπει να ψαχτούν προς τη σωστή κατεύθυνση. Αυτοί οι ίδιοι μέτριοι σκοπευτές είναι το ίδιο μέτριοι και στο κυνήγι. Θεωρούν ότι τα ξέρουν όλα και με την μέθοδο του κοντέινερ (θα ρίξω ένα κοντέινερ φυσίγγια μέχρι να το μάθω) παραμυθιάζονται ότι προπονούνται. Όταν όμως η μέθοδος είναι σωστή, όταν ο σκοπευτής ξέρει τι είναι σημαντικό και εξασκείται πάνω σε αυτό, τότε η βελτίωση είναι αυτονόητη. Το να χτυπήσει κάποιος έναν ιπτάμενο στόχο, περιέχει ακριβώς την ίδια μεθοδολογία, τόσο στο σκοπευτήριο όσο και στο κυνήγι. Στάση – επώμιση – κίνηση – εικόνα. Αυτό είναι όλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #198443

    Διάβασα περιληπτικά το topic …αλλά όχι “πασαλειμματικά”

    Δε μπορώ να ξεχωρίσω τη σκοποβολή από κανένα άλλο ατομικό άθλημα.
    Το καθένα απαιτεί πολύ συγκεκριμένα πράγματα από τον αθλητή.

    Το βασικό και κοινό τους χαρακτηριστικό είναι "η συγκέντρωση".

    Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά βασίζονται σε άλλου είδους υποχρεώσεις που αν στο ένα άθλημα θεωρούνται πλεονέκτημα στο άλλο θεωρούνται μειονέκτημα.
    Σκεφτείτε και συγκρίνετε τον αθλητή … του γκολφ – του μπιλιαρδου – του μποουλινγκ – της τοξοβολίας – της ενόργανης γυμναστικής – …έναν πιανίστα … … πόσα κοινά και πόσες διαφορές έχουν ?

    Το θέμα ταλέντου τώρα

    Σαφώς προτιμότερο είναι το ταλέντο …. η “κλίση” που λένε.
    Υπάρχει κάποιος ο όποιος δε θα ήθελε να αφομοιώνει σε λιγότερο χρόνο περισσότερες πληροφορίες και τεχνικές ??? … και να ανεβαίνει τα σκαλιά της εξέλιξης πολύ συντομα ?
    Το κακό είναι ότι Ταλέντα δε γεννιούνται κάθε μέρα … γι’ αυτό σπανίζουν κιόλας …και γι’ αυτό αρκετες φορές τυγχάνουν άμεσης εκμετάλλευσης (καλής ή κακής)

    Το θέμα της προσπάθειας

    Σαφώς πιο αναγνωρίσιμο. Ο κόπος προκαλεί πάντα σεβασμό …αλλά απαιτεί και κούραση.
    Μπορεί να την εκμεταλλευτεί ο καθένας …είναι – δεν είναι πλασμένος για αυτό που επιλέγει να ασχοληθεί.
    Απλώς αν δεν είναι πλασμένος γι’ αυτό …δε θα πρέπει να απαιτεί και αξιώσεις .

    Και όταν λέω πλασμένος εννοώ το εξής.

    Αν κάποιος ο οποίος το σώμα του και οι κινήσεις του είναι μπετό (άτσαλος) …δε θα του είναι εύκολο να ασχοληθεί με το μπαλέτο …είναι πανδύσκολο να λυθεί αυτό το σώμα και χρειάζεται ΠΟΛΥ χρόνο.
    Ενώ αν ασχοληθει ένας με πιο ευλύγιστο σώμα …θα ξεκινήσει από το 10ο μαθημα

    Αυτό που πάντα πρέπει να υπάρχει μέσα στο μυαλό μας (μιας και τα ταλέντα είναι ΣΠΑΝΙΑ) … είναι πως όταν αποφασίσουμε ν’ ασχοληθούμε με κάτι …το πρωτεύων είναι να “μάθει” το σώμα να ακολουθεί τη σκέψη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #198445

    Ενδιαφέρουσα η συζήτηση και δελεαστική για ανταλλαγή απόψεων.
    Όμως προσωπικά δεν μπορώ να δώσω τον ορισμό "τι είναι ταλέντο στη σκόπευση η τη είναι σκοπευτικό ταλέντο".
    Θα πω για ένα δικό μου πάθος "λόξα" τη ζωγραφική.Είχα την τύχη να μαθητεύσω κοντά σε επαγγελματίες του χώρου.Θυμάμαι την πρώτη μου δασκάλα στην Αγιά την Κυρία Αλεξίου ,καταγόταν από εύπορη οικογένεια και από μικρή είχε ασχοληθεί με την ζωγραφική.Μάλιστα τον καιρό που μου έδειχνε τα μυστικά της τέχνης αυτής ήταν μια καταξιωμένη καλλιτέχνης του χώρου στην
    επαρχία και τα έργα της (αγιογραφίες και πορτρέτα) τα έδινε κυριολεκτικά σε τιμές που κάλυπταν τα υλικά μιας και είχε αξιόλογη
    οικονομική επιφάνεια.
    Εκεί άκουσα για πρώτη φορά τη λέξη "ταλέντο στη ζωγραφική".Τι γινόταν στο εργαστήριό της;Εκείνη μου έλεγε "Δημητράκη ,θέλω
    να μου σχεδιάσεις μια γυναικεία μορφή στον καμβά ,μια πχ γριά του χωριού σου,όπως εσύ την φαντάζεσαι ή την έχεις στο μυαλό σου¨.Αυτή λοιπόν η φανταστική μορφή αφού πρώτα την σχεδίαζα στόν καμβά σε λίγο καιρό μετατρέπονταν με την δική της παρέμβαση (χρωματική συνήθως )σε μία όμορφη προσωπογραφία.
    Το δικό μου ταλέντο στο σχέδιο παντρεμένο με τον επαγγελματισμό στο χρώμα δημιουργούσε πανέμορφες συνθέσεις.
    Δεν ξέρω εάν με αυτό το παράδειγμα έδωσα μια κατανοητή απάντηση.Αυτό που ξέρω είναι ότι μετά από τόσα χρόνια που ασχολούμαι με την ζωγραφική "ψάχνομαι "πολύ περισσότερο από τότε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    248
    beretta1 στις #198452

    Μα αφου ο άνθρωπος που ειναι ταυτοχρονα σκοπευτης και κυνηγος εχει απαντησει ξεκαθαρα,τι το κουραζουμε το θεμα ρε παιδιά??
    Το ρεζουμε λοιπόν της υποθεσης ειναι αυτο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #198456

    Εξαιρετικό θέμα..

    Πριν πω και εγω την αποψή μου, θα ήθελα να μιλήσω γενικά για το ερώτημα ¨ταλέντο η προσπάθεια¨ .

    Καταρχήν πρέπει να ψάξουμε αν υπάρχουν εκ γενετής ταλέντα.Εμείς μπορεί να πιστεύουμε ότι τα ταλέντα γεννιούνται αλλά οι επιστήμονες και γενικότερα οι άνθρωποι που ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα στην συντριπτική τους πλειοψηφία υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχουν εκ γενετής ταλέντα.

    Εδω μπορείται να διαβάσετε μια επιστημονική μελέτη επι του θέματος..Δεν">

    και εδω δείτε μερικά αποσπάσματα απο μελέτες που έχουν δημοσιευτεί σε επιστημονικά περιοδικά οπως το ..SCIENTIFIC AMERICAN

    Οι πρόσφατες έρευνες δείχνουν ότι τα κίνητρα παίζουν σημαντικότερο ρόλο απ’ ό,τι οι έμφυτες ικανότητες.
    [/size]
    Η κατάκτηση άρτιας γνώσης σε οποιοδήποτε γνωστικό πεδίο προϋποθέτει περίπου μια δεκαετία σκληρής δουλειάς
    Η πλειονότητα των ευρημάτων της ψυχολογικής έρευνας δείχνει ότι οι ειδήμονες δεν γεννιούνται, αλλά γίνονται.

    Κλείνοντας θέλω να αναφέρω μερικούς γνωστούς μέτριους που έγιναν οι καλύτεροι μετά απο σκληρή δουλειά.

    Albert Einstein..Δεν μίλαγε καθόλου μέχρι την ηλικια των τεσσάρων και δεν διάβαζε μέχρι τα εφτα.Οι καθηγητές του έλεγαν ότι είναι μειωμένης αντίληψης.

    Michel Jordan…Κόπηκε αρκετές φορές απο την ομάδα μπάσκετ του σχολείου του διότι κριθηκε επανειλημένως ανεπαρκής.

    ….υπάρχουν χιλιάδες γνωστοί και άγνωστοι μέτριοι που πέτυχαν μετά απο σκληρή προσπάθεια …οπότε και εγω πιστεύω ότι η προσπάθεια είναι αυτό που χρειάζεται.

    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #198466

    ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    248
    beretta1 στις #241336

    [color=”#000000″][size=2]Για κάτσε ρε μεγάλε γιατί δεν μας τα λες καλά .. δηλαδή θες να μας πεις ότι αφού στο είπε ο Λεωνίδας πάει και τελείωσε… ότι αυτό είναι και δεν έχει άλλο ( αμ δε… κολλάμε ένα και δε είναι απαραίτητα και καθαρίσαμε) πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν υπάρχουν σκοπευτές που ανεβοκατεβαίνουν για [color=”#FF0000″]πλακά[/color] τα περδικοβουνια της πατρίδας μας το ότι κυνηγανε με μανία την μπεκάτσα δεν παίζει ότι είχαν έχουν και θα έχουν σκυλαρους με μια οκά πραμάτεια .προφανώς[color=”#FF0000″] η περισσότερη[/color] πιστεύετε ότι ο σκοπευτής είναι κατά βάση και [color=”#FF0000″]καρτεριτσιδες [/color]και δεν ξέρω εγώ τι άλλο . σας πληροφορώ ότι έχει σκοπευτές και μάλιστα πολύ καλους οπου είναι και κυνηγαραδες και όχι (μυρωδιαδες) και τα παπια [color=”#FF0000″]του[/color] τα κυνηγανε στον Έβρο ολόκληρα δεκαήμερα και σε σκηνές μένουν κυνηγώντας [color=”#FF0000″]της [/color]φασσες και τα γουρούνια τους τα κυνηγανε άμα λάχει δεν κατάλαβα το πώς έτσι απλά βγάζουμε ένα συμπέρασμα και το κάνουμε κτήμα μας εγώ προσωπικά δεν το αποδέχομαι ο κόσμος να χαλάσει και εδώ που τα λέμε να σας ρωτήσω εγώ [color=”#FF0000″]τη[/color] εννοείτε όταν εννοείτε καλός κυνηγός ……….δηλαδή θες να μου πεις ότι δεν υπάρχει στην κυνηγητική οικογένεια ο διαχωρισμός του καλου κυνηγού από του κακου κυνηγού του καρτερακια = καρεκλάκια από τον μεγάλομπεκάτσα άσχετου κάρπωσης δεν υπάρχει ο διαχωρισμός του κυνηγού του σαββατοκύριακου από αυτόν που κυνηγά με μανία ένα με δυο κυνηγητικά[color=”#FF0000″] ειδή[/color], γιατί θέλετε να βάλετε ταμπέλες σε κάποια ομάδα ανθρώπων. γιατί δεν παίζει αυτός που σας το είπε να κάνει λάθος πως είστε τόσο[color=”#FF0000″] σίγουρη[/color].. μάλλον θα ρωτήσω τι σας κάνει να είστε τόσο [color=”#FF0000″]σίγουρη[/color] [color=”#FF0000″]γιατί[/color] ορθότητα της απάντησης του … επειδή είναι και αυτός κυνηγός .και ξανά ρωτώ εγώ τι είναι τελικά ο καλός κυνηγός που μπορεί να κρίνει έτσι αβίαστα το ότι είναι ο ίδιος καλος κυνηγός και κάποιοι[color=”#FF0000″] άλλη[/color] δεν είναι .

    ΥΡ… δεν αμφισβητώ την[color=”#FF0000″] κρίσει[/color] του Λεωνίδα σαν κυνηγό αλλά δεν την ασπάζομαι κιόλας γιατί για μένα έκρινε με τα δικά του προφανώς κυνηγητικά κριτήρια
    [/size][/color]

    Καταρχην ρε φιλαρακι εξαπτεσαι χωρις λογο και κανεις λαθακια,κατι το οποιο εμενα προσωπικα μου λεει πολλα για τον αλλο.Δεν πιστευω να ειναι και οι σκοπευτικες σου επιδοσεις τετοιες?? :o
    Εμεις δεν ειπαμε οτι ο leo εχει το αλαθητο του Πάπα,απλως για μενα ηταν ο καταλληλοτερος να μου δωσει μια απαντηση στο ερωτημα που ειχα κανει καθως τυγχανει να εχει και τις 2 ιδιοτητες.
    Τωρα για τους μονιμους καρτερητζηδες και τα συναφη,τα εχουμε ξαναπει και νομιζω οτι δεν ειναι επι της παρουσης γιατι ξεφευγουμε απο το θεμα.
    Και φυσικα συμφωνω μαζι σου στο οτι δεν ειναι ολοι οι κυνηγοι ιδιοι οπως το ιδιο και οι σκοπευτες.

    Υγ. Για τους αποκλειστικά γουρουνοκυνηγους τα εχουμε ξαναπει,αυτοι ανηκουν σε μια αλλη κατηγορια αφου μπορει να μην επωμισουν καν για καμια πενταετια. ;)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων