Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #199705

    Με την κεραλοιφη ενα περασμα ειναι αρκετο;η χρειαζονται μερικα ακομα.Ενα χερι που περασα εδωσε μια πιο[ βελουδινη] αφη στο κοντακι,αλλα φοβαμαι μη το χαλασω αν περασω και αλλα χερια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #199709

    καλησπερα και χρονια πολλα εχω μια 302 που αποφασησα να της κανω ανακαινηση τα ξυλα εβαλα στην αρχη το διαβρωτικο να φυγει το λουστρο
    μετα πηρα τα γυαλοχαρτα και αρχησα να τριβω αλλα μαλλον το εχω τριψει αρκετα το κοντακι και εφυγε το χρωμα και εκανε σαν μπαλωματα ποιο ανοιχτα απο το σκουρο της καρυδιας τι να κανω?θα βαλω και φωτο να το δειτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #237600

    καλησπερα και χρονια πολλα εχω μια 302 που αποφασησα να της κανω ανακαινηση τα ξυλα εβαλα στην αρχη το διαβρωτικο να φυγει το λουστρο
    μετα πηρα τα γυαλοχαρτα και αρχησα να τριβω αλλα μαλλον το εχω τριψει αρκετα το κοντακι και εφυγε το χρωμα και εκανε σαν μπαλωματα ποιο ανοιχτα απο το σκουρο της καρυδιας τι να κανω?θα βαλω και φωτο να το δειτε.

    Το χρώμα (εάν έχει χρησιμοποιηθεί) έχει φύγει ήδη με το διαβρωτικό, λίγο περίεργα ακούγονται τα μπαλώματα που λες. Το χρώμα δεν μπαίνει βαθιά στο ξύλο και φεύγει με το διαβρωτικό και με το πρώτο ξύσιμο.

    Υ.Γ. Άσχετο με αυτό που ρωτάς αλλά ελπίζω να το έπλυνες καλά το ξύλο μετά το διαβρωτικό :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #237588

    Το χρώμα (εάν έχει χρησιμοποιηθεί) έχει φύγει ήδη με το διαβρωτικό, λίγο περίεργα ακούγονται τα μπαλώματα που λες. Το χρώμα δεν μπαίνει βαθιά στο ξύλο και φεύγει με το διαβρωτικό και με το πρώτο ξύσιμο.

    Υ.Γ. Άσχετο με αυτό που ρωτάς αλλά ελπίζω να το έπλυνες καλά το ξύλο μετά το διαβρωτικό :lol:
    [/quo

    να οι φωτο πως το εκανα τριψε τριψε
    καμια σωτηρια ευκολη αν γινεται?
    http://imageshack.us/photo/my-images/835/1000800o.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/804/1000801z.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/526/1000802wc.jpg/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ALEKOS 3 στις #199721

    μετα το τρυψιμο εβαλεσ καποιο λινελαιο. αν οχι πιστευω οτι το λουστρο δεν εχει βγει ολο. μετα το διαβρωτικο και εφου φουσκωσει θελει λαμα και προσεκτικο ξυσημο προκειμενου να μην γδαρεισ το κοντακι και την παπια. Στα λεω αυτα γιατι προσφατα εβαλα χερι σε μια μπενλι 20 ετων με αριστα αποτελεσματα. το λουστρο βγαινει οταν δεισ ενα λευκο στρωμα να αποκολατε. μετα δουλεψα ωσ εξεισ. βερνικη θαλασησ με δυαλιτικο νιτρου σε 4 προσ 1. κανε του 3 με 4 μπανια στην κυριολεξια. αστο να στεγνωσει και τριψτο με 400 ντουκοχαρτο μετα 600 και ακολουθωσ συρμα για τα πιατα. Μετα εβαλα μια σειρα απο λαδια που εχει ο διαμαντοπουλοσ αμερικης. πηρα ακια τα 4 αλλα δεν χρειαζονται. παρε το τρου οιλ και μετα ενα καιρι που εχει. κανε 5 με 6 χερια λαδι . καθε φορα και μετα το τρυψιμο περνα συρμα για τα πιατα. στο τελοσ δεν θα πιστευεις το παοτρελεσμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #199722

    φιλε μου ριξε μια ματια εδω : http://clubs.pathfinder.gr/OPLOURGIA_GUNSMITHING/1277487

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #199724

    Και εγώ αυτό πιστεύω…δεν έφυγε καλά το παλιό βαρνικι…
    ΜΕρικές φορές θέλει και δεύτερη φορά να το περάσεις διαβρωτικό!
    ή όσες φορές απαιτείται τοπικά στα σημεία που δεν έχει φύγει.

    Επισης μπορεί να μην το επλυνες καλα μετα ή να μην στέγνωσε τελεια πριν το περασεις λινελαιο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #237585

    Όπως σου είπε και ο φίλος δεν έχει φύγει τελείως το λούστρο του όπλου.
    Ξαναπέρνα διαβρωτικό κυρίως εκεί που φαίνεται σκούρο.

    Φοράς γάντια, απλώνεις με πινέλο το διαβρωτικό και περιμένεις ώσπου ν' ασπρίσουν οι επιφάνειες που έχεις απλώσει,μετά ξύνεις με την ανάποδη μεριά του μαχαιριού για να μην το πληγώσεις.
    Ξεπλένεις καλά με έφθονο νερό, εγώ βάζω και υγρό πιάτων για σαπουνάδα.

    Τώρα στα υπόλοιπα που γράφει ο φίλος σαν διαδικασία θέλω να προσθέσω μόνο το ότι βάζουμε ψιλό σύρμα κατσαρόλας ανάμεσα στα χέρια με το λάδι, κατά τα άλλα εγώ χρησιμοποιώ τα κλασικά υλικά με τον επίσης κλασικό τρόπο :lol: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #237581

    Όπως σου είπε και ο φίλος δεν έχει φύγει τελείως το λούστρο του όπλου.
    Ξαναπέρνα διαβρωτικό κυρίως εκεί που φαίνεται σκούρο.

    Φοράς γάντια, απλώνεις με πινέλο το διαβρωτικό και περιμένεις ώσπου ν' ασπρίσουν οι επιφάνειες που έχεις απλώσει,μετά ξύνεις με την ανάποδη μεριά του μαχαιριού για να μην το πληγώσεις.
    Ξεπλένεις καλά με έφθονο νερό, εγώ βάζω και υγρό πιάτων για σαπουνάδα.

    Τώρα στα υπόλοιπα που γράφει ο φίλος σαν διαδικασία θέλω να προσθέσω μόνο το ότι βάζουμε [b][u][size=3]ψιλό[/size][/u][/b] σύρμα κατσαρόλας ανάμεσα στα χέρια με το λάδι, κατά τα άλλα εγώ χρησιμοποιώ τα κλασικά υλικά με τον επίσης κλασικό τρόπο :lol: .

    η αληθεια ειναι οτι δεν εβγαλε και πολλα πραγματα το διαβρωτικο και πηρα τα γθαλοχαρτα και αρχιζα να τριβω και να τριβω
    θα το ξανακανω απο την αρχη οπως ειπαται ολοι σας και θα δω αλλα πολυ κουραση το τριψιμο εβαλα και λινελαιο μετα γιατι ελεγα θα το σκουρινει αλλα παπαλα
    παντως ετριψα αρκετα να μην εφυγε το λουστρο θα δουμε :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #237578

    OK!!! πάντως για να το σκουρίνεις πάρε νερόχρωμα καρυδιάς…την διαδικασία θα την βρείς στα Link πιο πάνω……

    Πάντως σε βλεπω από το πολυ τρίψιμο στο τελος να μην σου έρχεται το κοντάκι! :lol: :lol:

    Πέρα από την πλάκα όμως, μην το παρακάνεις με το τρίψιμο στη ράχη του κοντακιού!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #237567

    η αληθεια ειναι οτι δεν εβγαλε και πολλα πραγματα το διαβρωτικο και πηρα τα γθαλοχαρτα και αρχιζα να τριβω και να τριβω
    θα το ξανακανω απο την αρχη οπως ειπαται ολοι σας και θα δω αλλα πολυ κουραση το τριψιμο εβαλα και λινελαιο μετα γιατι ελεγα θα το σκουρινει αλλα παπαλα
    παντως ετριψα αρκετα να μην εφυγε το λουστρο θα δουμε :lol:

    Είναι πολλές λεπτομέρειες που δεν γράφονται εδώ μέσα.
    Μία από αυτές είναι να τρίψεις με ένα 600άρι ελαφριά το κοντάκι πριν το διαβρωτικό για να σπάσει η γυαλιστερή επιφάνεια και να δουλέψει καλύτερα το διαβρωτικό.
    Επίσης όπως σου είπαν χρώμα δίνουμε ή με έτοιμο καρυδιάς της Birtchwood ή την κλασσική κάσια σε σκόνη που την αραιώνουμε με ζεστό νερό. Είναι ποιο δύσκολη η κάσια αλλά δίνει καλύτερο αποτέλεσμα :lol: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #237490

    Είναι πολλές λεπτομέρειες που δεν γράφονται εδώ μέσα.
    Μία από αυτές είναι να τρίψεις με ένα 600άρι ελαφριά το κοντάκι πριν το διαβρωτικό για να σπάσει η γυαλιστερή επιφάνεια και να δουλέψει καλύτερα το διαβρωτικό.
    Επίσης όπως σου είπαν χρώμα δίνουμε ή με έτοιμο καρυδιάς της Birtchwood ή την κλασσική κάσια σε σκόνη που την αραιώνουμε με ζεστό νερό. Είναι ποιο δύσκολη η κάσια αλλά δίνει καλύτερο αποτέλεσμα :lol: .

    τι ειναι η κασια?
    δεν το ξερω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #237488

    τι ειναι η κασια?
    δεν το ξερω

    Βαφή κοντακιού

    Παράδειγμα κάσιας αλλά υπάρχει και χύμα σκόνη
    Κάσια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #237469

    τι ειναι η κασια?
    δεν το ξερω

    ειναι μια σκονη χονδρη,, μορφη κρυσταλων ,,σκουρα καφε -μαυρη.
    σε καθε χρωματοπωλειο που ειναι μεγαλο θα βρεις!!!
    βαζεις ενα ποτηρι νερο και το βραζεις μεχρι 60 βαθμους πανω κατω ,,μετα βα;ζεις μια κουταλια της σουπας μεχρι μιαμηση και ανακατευεις καλα. θα μοιαζει σαν φραπεδακι χωρις γαλα ,,βαρυ…— χρωματικα.
    μετα οπως ειναι ζεστη ακομα περνας το ξυλο με ενα καλα βρεμενο απο την κασια πανι,, και το περιμενεις να στεγνωσει.
    κατοπιν το περνας απαλα με ενα συρματακι κατσαρολας μεχρι να λειανθει και να φιγει η αγρτιαδα που θα επιφερει η υγρασια του χρωματος της κασιας κατοπιν βρεχοντας το με οινοπνευμα μπορεις να παρεις μια εικονα του πως θα ειναι περιπου αν περαστει με λινελαιο μετα. ( περα απο την κασια υπαρχουν και αλλα φυσικα υλικα οπως η χενα μαλιων αλλα και τα βρασμενο κοκκινο κρασι )
    αν το θελεις ακομα σκουροτερο εναλαλαμβανεις την διαδικασια..
    αν παλι μετα το <<τεστ οινοπνευματος>>> δεις οτι σου ειναι σκουρο..το τριβεις καπως παραπανω ωρα με το συρματακι και τσεκαρεις το πιθανο αποτελεσμα παλι με οινοπνευμα οταν ολα ειναι κατα πως το θες χρωματικα ενοω.. τοτε μπαινεις στην διαδικασια του λαδιου.
    προσωπικα σε περιπτωσεις που εβαλα κασια παντα το παγενα λιγο πιο πανω απ οσο μαρεσε το σκουρεμα.
    και αυτο γιατι ,,μα για να περασω αφθονο συρματακι λιγο πριν το λαδι… που επιφερει τελεια επιφανεια μετα το αγριεμα που θα επιφερει το μουσκενα στο ξυλο με την κασια ,,αλλα και θα φερει και το χρωμα εκει που το θελω!!
    μ ενα σμπαρο 2 τρυγωνια που λεμε.
    αυτα ..
    ελιπζω να διαφωτησα
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #199777

    Σήμερα πήγα στο Πλαίσιο για να αγοράσω κάποια πράγματα και έπεσε στα μάτια μου λινέλαιο. Η κοπέλα μου είπε ότι είναι για να αραιώνονται οι λαδομπογιές των καλλιτεχνών, το πουλούσε δίπλα στα πινέλα ζωγραφικής.
    Αγόρασα ένα μπουκαλάκι. Εφτά ευρώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων