ερωτηση για περδικες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    hunting pointer στις #22794

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ,ΤΡΟΦΗ ..
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #199249

    Εδω εισαι

    Τροφές κυνηγιού

    Ειναι εκτροφειου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #238741

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ,ΤΡΟΦΗ ..
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Φιλε αν και σε λαθος μερος εχεις γραψεις πηστευω οτι θα το διορθοσουν .Πολυ απλα και μην ψαχνεσαι τρωναι οτι και οι κοτες σχεδος καλαμποκι (αν ειναι μικρες ακωμα παραι στασμενο )σταρι και αν μπωρεις διαφωρα αγριοχωρτα κοβαι τους και πετα τους οι μαρουλια τα φυλα που καθαριζεις κλπ.

    http://imageshack.us/photo/my-images/718/81692×1164.jpg/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #199251

    βλεπω οι κρητικοι την εχετε μεγαλη αγαπη την περδικα
    μπραβο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #199255

    Kοβε και κανενα αγριο τριφυλι και δινε τους,,κανουν σαν τρελες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    hunting pointer στις #238690

    παιδια με καλυψατε στο θεμα της τροφης και σας ευχαριστω .. για ζευγαρωμα γινεται σε φυσικα πλαισια(χωρις κλωσομηχανες ) να βγει κανα πουλακι ;; :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #238688

    παιδια με καλυψατε στο θεμα της τροφης και σας ευχαριστω .. για ζευγαρωμα γινεται σε φυσικα πλαισια(χωρις κλωσομηχανες ) να βγει κανα πουλακι ;; :P

    ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ ΣΤΑΡΙ ΚΑΙ ΣΠΑΣΤΟ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ :D ΑΝ ΤΗΣ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΚΛΟΥΒΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΒΑΛΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙ ΜΕ ΧΩΜΑ ΜΕΣΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΘΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΣΚΑΛΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΣΙΠΙΟΥΝΤΑΙ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ :D ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΟΣ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΛΩΣΟΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΕΒΓΑΖΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΣΑΝ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΦΡΟΝΤΙΔΑ :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #199272

    Εαν ειναι εκτροφειου ειναι συγουρα μηχανης δεν προκειται να κλωσησει το θυλικο ,γνωμη μου μην παιρνεις σπαστο καλαμποκι ειναι μονο σκονη περνε ολοκληρο,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    hunting pointer στις #199274

    Ναι εκτροφειου ειναιδηλδη εννοειται οτι δεν τα κλοσαειμονη της η' δεν γενναειι αυγα????????????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #238674

    Εαν ειναι εκτροφειου ειναι συγουρα μηχανης δεν προκειται να κλωσησει το θυλικο ,γνωμη μου μην παιρνεις σπαστο καλαμποκι ειναι μονο σκονη περνε ολοκληρο,

    Eδω παντος οταν ζητας σπαστο καλαμποκι δεν σου δεινουν σκονη ,ειναι ο σπορος σπασμενος στα 4 , 5 ,κοματια .Καλλο ειναι αμα ειναι μικρες οπως ειπα και ποιο πανω να τους δεινεις το σπαστο και μετα που μεγαλονουν κανονικο δεν εχουν κανενα προβλημα . :P Το καλο οπως ειπα εναι χορτα τρελενονται δεν αφηνουν τιποτα και τριφηλια οπως ειπαι κι ο Ηλιας και γενικα χορτα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #238662

    Ναι εκτροφειου ειναιδηλδη εννοειται οτι δεν τα κλοσαειμονη της η' δεν γενναειι αυγα????????????????

    Και βεβαια γεναναι αυγα αλλα μην περιμενεις να κλοσισουν πουλια εκτροφιου και μαλιστα κρεμασμενο στο τοιχο .Τα μονα καποτε που μου γενησαν ηταν οταν μου ειχαν φερει αυγα απο περδικαις αγριες και τα ειχα βαλει σε μια νανα κοτουλα και τα ειχαι βγαλει αυτες οι περδικαις και ποιο καλλες ειχαν βγει και μου ειχαν βγαλει και πουλια κανονικα αλλα σε κλουβα μεγαλη με πετρες και θημαρια μεσα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    hunting pointer στις #199287

    φιλε μου καλημερα
    καταλαβα….. εγω τις εχω σε ενα δωματακι 2 χ 2 ,,,αυγα γενναει κατα εποχη η σαν την κοτα;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #199288

    Aπο την αρχη ο χωρος που τους εχεις πρεπει να ειναι κατω να βαλεις σε ενα σημειο ξεροχορτα να κανει την φωλια της θα τους δινεις τροφη για αυγοπαραγωγη το αυγο θα το παιρνεις καθε μερα ωστε να μην το σταματησουν,εαν δεν το παιρνεις θα κανει τα αυγα που φισιολογικα που κλωσαει και μετα σταματαει,η χηνα για παραδειγμα κανει 18 αυγα και τα κλωσαει εαν τους το παιρνεις καθε μερα μπορει να φτασει και στα 100,και εγω που εχω παπιες πρασινοκεφαλες τους το παιρνω καθε μερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #238655

    φιλε μου καλημερα
    καταλαβα….. εγω τις εχω σε ενα δωματακι 2 χ 2 ,,,αυγα γενναει κατα εποχη η σαν την κοτα;;

    αυγα θα σου γενισει σε λιγο καιρο μετα την περιοδο ζευγαροματος..
    θα τα κανει σε διαστημα κοντα μια βδομαδα και μετα δεν εχει αλλα.
    εαν εχεις αρσενικο οπου ειπες παραπανω βαλτα σε κλοσομηχανη και θα βγαλεις πουλια.
    τα δικαμου τα εβγαζα ετσι.

    τρωναι τα παντα..
    αφου εχεις μεγαλο κλουβι βαλε καμποσα θυμαρια απο το βουνο και φτιαξε και καμια πετρινη φολια..
    θα σου κανει εκει τα αυγα.
    εαν τις τα περνεις κανει παραπανω.
    εαν θες να τα βαλεις σε κλοσομηχανη μην τα βαλεις στο ψηγειο..
    δωσε αγαπη σε αυτα τα πουλια και θα σε ανταμηψουν με τον καλητερο τροπο..μονο το κελαηδηματους να ακους το πρωι φτανει..
    μωρεις να τις κανεις να τις ταιζεις και με το χερησου..
    οι δικεςμου ειναι οι παρακατω.. :P :D
    οι περδικεςμου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    hunting pointer στις #199290

    Μαλιστα ,,, αλλα δεν εχω κλωσομηχανη και ειμαι απο νησι και θα παω αθηνα σε κανα 2μηνο ,κοτα κανονικη μπορει να τα κλωσισει;;;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων