Τιμές εκθέσεως στον Καλκαντζακο

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #237648

    Ήρθε ο καιρός να πάνε σπίτια τους, φίλε μου.

    Αυτό που σου λέω έχει ξεκινήσει και γίνεται σε όλη την αγορά εδώ και 6 μήνες και θα κορυφωθεί το Ιούλιο-Αύγουστο.

    Η κρίση μαζί με τα χάλια της έχει και τα καλά της και ελπίζω όλοι μας να βγούμε από αυτή τη κατάσταση με περισσότερο "ΜΥΑΛΟ".

    μακαρι
    για να δουμε


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #237647

    συμφωνω απολυτα με την αποψη σου!!αυτο που συμβαινει στην ελλαδα ειναι απαραδεκτο!

    για να δουμε αν θα αλλαξει τιποτα συναδελφε

    Το θεμα ειναι οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να πουλαει σε οτι τιμες θελει , κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να αγορασει (ελευθερη αγορα)
    Αλλα το κρατος με εμποδιζει στο να αγορασω κατι π.χ. απο το εξωτερικο ή με αλλο τροπο φθηνοτερα , ακομα και απο ΕΕ (μη ελευθερη αγορα)
    και εστω οτι πληρωνουμε ακριβα γιατι εχουμε πολυ καλο σερβις :lol: ή υπαρχουν πολλοι υπαλληλοι/θεσεις εργασιας :lol:
    και ετσι δεν λειτουργει ο υγιης ανταγωνισμος , που εξελισσει προς το καλυτερο την ποιοτητα και το κοστος
    Αυτο ειναι που μου τη δινει αφανταστα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    giorgosmp στις #199689

    αν δεν αλλαξουν και τωρα τα πραγματα,τοτε δεν προκειται να αλλαξουν ποτε.πλεον ειναι στο χερι μας αρκει να το καταλαβουμε εγκαιρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #199707

    Δεν μπορείς να εξηγήσεις τις υψηλότατες τιμές που πληρώνουμε σχεδόν όλα τα αγαθά, με τα ενοίκια, ΔΕΗ, ΦΠΑ κλπ κλπ. Απλώς επικρατεί η φιλοσοφία του "θα πουλήσω ένα κομμάτι και θα βγάλω τα έξοδα του μήνα" (έχω άπειρα παραδείγματα εδώ στην πόλη μου, σε σύγκριση με την Αθήνα και σε ίδια προϊόντα).
    Τι κέρδος έχει τελικά ο έμπορος των Ιταλικών όπλων στην Ελλάδα, πουλώντας αυτά που ονομάζονται "όπλα β' κατηγορίας" και τα οποία διακινούνται εντός ΕΕ;;; Και με άθλιο έως ανύπαρκτο service και υποστήριξη.
    Πείτε μου τι έξοδα έχει ο έμπορος που θα αγοράσει την πατάτα 0,30 € και θα την πουλήσει (μπορεί και σε απόσταση 30χλμ από το χωράφι) στα 0,70 – 0,80 – 0,90 ή και 1 €;;;
    Πως είναι δυνατόν το Total της ΦΑΓΕ να έχει την ίδια τιμή εδώ και στο Λονδίνο;;;
    Γιατί το ελαιόλαδο της ΕΛΑΙΣ είναι φτηνότερο στο Σίδνευ απ΄ότι στην Ελλάδα;;;

    Ένα είναι το μυστικό και θα σας το αποκαλύψω: Ο Έλληνας έμπορος είναι κουτοπόνηρος, βασίζεται σε ένα διεφθαρμένο κράτος και στην έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης από τους καταναλωτές. Η μέχρι τώρα ψεύτικη ευμάρεια έδωσε τόπο να αναπτυχθούν όλες αυτές οι συμπεριφορές και οι μαφίες που λυμαίνονται τον χώρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #237605

    Δεν μπορείς να εξηγήσεις τις υψηλότατες τιμές που πληρώνουμε σχεδόν όλα τα αγαθά, με τα ενοίκια, ΔΕΗ, ΦΠΑ κλπ κλπ. Απλώς επικρατεί η φιλοσοφία του "θα πουλήσω ένα κομμάτι και θα βγάλω τα έξοδα του μήνα" (έχω άπειρα παραδείγματα εδώ στην πόλη μου, σε σύγκριση με την Αθήνα και σε ίδια προϊόντα).
    Τι κέρδος έχει τελικά ο έμπορος των Ιταλικών όπλων στην Ελλάδα, πουλώντας αυτά που ονομάζονται "όπλα β' κατηγορίας" και τα οποία διακινούνται εντός ΕΕ;;; Και με άθλιο έως ανύπαρκτο service και υποστήριξη.
    Πείτε μου τι έξοδα έχει ο έμπορος που θα αγοράσει την πατάτα 0,30 € και θα την πουλήσει (μπορεί και σε απόσταση 30χλμ από το χωράφι) στα 0,70 – 0,80 – 0,90 ή και 1 €;;;
    Πως είναι δυνατόν το Total της ΦΑΓΕ να έχει την ίδια τιμή εδώ και στο Λονδίνο;;;
    Γιατί το ελαιόλαδο της ΕΛΑΙΣ είναι φτηνότερο στο Σίδνευ απ΄ότι στην Ελλάδα;;;

    Ένα είναι το μυστικό και θα σας το αποκαλύψω: Ο Έλληνας έμπορος είναι κουτοπόνηρος, βασίζεται σε ένα διεφθαρμένο κράτος και στην έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης από τους καταναλωτές. Η μέχρι τώρα ψεύτικη ευμάρεια έδωσε τόπο να αναπτυχθούν όλες αυτές οι συμπεριφορές και οι μαφίες που λυμαίνονται τον χώρο.

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΦΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΠΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ :lol:

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων