project γουρουνοτούφεκο

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #228744

    http://www.gialitakis.com/index.php

    κανω για ντετεκτιβ, αν δεν το χεις καταλαβει! :lol:

    Λοιπόν, το ιδανικό για σένα νομίζω είναι αυτό το σουπερ ποζε ή ακόμα – ακόμα και σε πλάγιο αν το θες. Βεβαία δεν ξέρω πως μπορεί να έρθει Ελλάδα αλλά ρίξε μια ματιά παρακάτω…..
    http://www.stoegerindustries.com/firearms/…ble-defense.php

    φίλε Νίκο, έχω ένα ταμπού ακόμα με τα αυθεντικά τουρικα προϊόντα.. Ευχαριστώ όμως

    Κάνα χιλιαρικακι η αγορα και άλλο ενα η μετατροπη μια χαρά εεε?? :P

    ε όχι και χιλιαρικάκι το βαικαλ ρε πατρίδα!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #228736

    Συνάδελφοι γειά σας. Κοιτάζοντας για δίκαννο για γουρουνοκυνήγι, δε μπόρεσα να βρω όπλα πέραν του elos traqueur της fabarm, που σημειωτέον, δε μου αρέσει πολύ. Σκέπτομαι λοιπόν αν γίνεται να διαμορφωθεί ένα όπλο για αυτό το κυνήγι. Δηλαδή:

    – Αγορά ενός Baikal super pose magnum
    – αφαίρεση ρίγες
    – κόντυμα κάννες στα 55 – 60 εκατοστά
    – επιμήκυνση κώνων, λείανση αυλών
    – ρύθμιση σύγκλισης καννών
    – κατάλληλα σκοπευτικά

    Το baikal έχει στενούς αυλούς και πιο χοντρές κάννες από άλλα όπλα της αγοράς, που χρειάζεται για τα μονόβολα. Είναι φτηνό και αξιόπιστο, άρα αξίζει να του ρίξεις χρήματα και το τελικό πακέτο δε θα είναι πολύ ακριβό. Έχει ατσάλινη βάση. Δίνει επιλογή σε σκανδάλες και εξωλκείς.

    Η μετατροπή αυτή, έχει το επιπλέον χαρακτηριστικό ότι μπορεί να γίνει τμηματικά (πχ πρώτα κάννες, μετά ξύλα) κάνοντας το κόστος πιο εύκολα διαχειρίσιμο.

    Έτσι έχουμε στο τέλος ένα γουρουνοτούφεκο με χαμηλό βάρος, ατσάλινη βάση, όμορφο στο μάτι και κυρίως κομμένο και ραμμένο στα γούστα του ιδιοκτήτη. Αν τοποθετηθεί και εναλλάξιμο τσοκ στη μια κάννη, ίσως είναι κατάλληλο και για καμιά μπεκάτσα…

    Μετράει?

    Δεν ξερω ποσο μεγαλη εμπειρια εχεις στο κυνηγι αγριογουρουνου αλλα αν θες την γνωμη μου μην μπλεξεις με δικανα και μετατροπες.Χωρις να ξερω τι οπλο εχεις τωρα σου πρωτεινω ανεπιφυλαχτα μια αξιοπιστη καραμπινα.Ειμαι επισης της αποψης να μην ειναι με κανη slug αλλα με μια 70αρα με τσοκακια.Ετσι οποτε γουσταρεις και το απαιτει ο κυνηγοτοπος μπορεις να δουλευεις και κανενα δραμι αλλα και να μπορεις να ευχαριστηθεις το οπλο σου και σε αλλα κυνηγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #228711

    Θα επελεγα μια m2 με 66αρα κάννη, που την έχει προσφορα ο Κύργιας 980 ευρώ. Και έξτρα μια κάννη slug και είχα κομπλέ πακέτο με 1500 ευρώ. Αλλά πιστεύω ότι το δίκαννο έχει άλλη χάρη. Και το να μπαινεις στη διαδικασία κόψε-ράψε-τροποποίησε, έχει και αυτό χάρη :lol: Αλλιώς, με 300-500 ευρώ παίρνεις μια καραμπινα και κάνεις τη δουλειά σου το ίδιο καλά και χωρίς πονοκεφάλιασμα. Έχω και άλλα όπλα, που με καλύπτουν στα κυνήγια που κάνω περισσότερο. Απλά σκεφτομαι οτι θα ήθελα να αποκτήσω ένα όπλο που θα είναι μόνο για μένα :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Ekivolos στις #204473

    Καλησπέρα.

    Ρίξε και μια ματιά στα FAIR:
    http://www.fair.it/eng/fucile_slx.jsp

    Πριν κανα δίμηνο μίλησα τηλεφωνικώς με τον υιό Βερυκάκη (αντιπρόσωπος). Πραγματικά ευγενικός και εξυπηρετικός όπως και ο πατέρας, θα σε ακούσει και είναι πρόθυμος να σου απαντήσει σε κάθε σου ερώτηση (την ίδια θετική άποψη έχω και για τον άλλον Κρητικό, τον κ.Γυαλιτάκη που έχει τα Lanber – τα οποία έχουν ήδη αναφερθεί).
    Το καλό με τα Fair είναι ότι μπορεί να σου παραγγείλει το όπλο όπως ακριβώς το θέλεις. π.χ. αν δε θέλεις και τις δύο κάννες κύλινδρο (όπως είπες), μπορεί να παραγγελθεί με την κάτω κάνη slug και την πάνω με εναλλασόμενα τσοκ, διπλό- ή μονοσκάνδαλο. Προσωπικά προτιμώ δισκάνδαλλο σε τέτοιο όπλο, για λόγους ασφαλείας αλλά και επειδή έχεις άμεση επιλογή κάννης. Και γω επίσης ενδιαφέρομαι για τέτοιο τύπου όπλο -και για ένα διάστημα ψάχτηκα αρκετά- που να κάνει ταυτόχρονα και για κυνήγι φέρμας.
    Επίσης μπορείς να παραγγείλεις ακριβώς στα μέτρα σου το κοντάκι (αν είσαι σίγουρος ότι τα γνωρίζεις), να είναι αγγλέ αν προτιμάς κ.λπ.
    Προσφέρεται στους δύο "τύπους": Battue για μπεκάτσα που ουσιαστικά βλέπεις ρίγα και το slug που είναι με ρυθμιζόμενα σκοπευτικά τριών σημείων.
    Βάρος με 55εκ. κάννες στα 2.950γρ. μου είπε – ατσάλινη βάση γαρ
    Και οι τιμές μου φάνηκαν καλές (χαμηλότερες σε σχέση με άλλα όπλα τύπου Brescia).

    http://opla.verikakis.gr/?page=subcategory&id=63

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #204533

    Μηπως πηρες εχθες το Εθνος – Κυνηγι;
    εχει αρθρο με το θεμα σου – λες και το διαβασε.
    Σουπερ ποζε ριζινι νομιζω 56 ποντους καννη, ρυθμιζομενα σκοπευτικα σε μιση ριγα πισω
    σταθερο μπροστα κυλινδρος και οι δυο κανες και με δοκιμη στα 35 και 50 μετρα.
    Ριξε μια ματια ή καποιος φιλος με σκανερ να το αναρτηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #204543

    ευχαριστώ πολύ, συνάδελφοι!

    Νίκο, όχι, δε διάβασα Έθνος-Κυνήγι, έχω τρεχάματα αυτή την περίοδο με εργασιακά και μεταπτυχιακά (εκρηκτικό μείγμα) και δεν ασχολούμαι με τον τύπο. Παρόμοιο ερώτημα είχα στείλει πριν καιρό στον Αιγινήτη, αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν έλαβα απάντηση. Αύριο έχω πάλι ταξίδι, οπότε δε θα μπορέσω να ψάξω για την εφημερίδα. Αν κάποιος συνάδελφος έχει τη δυνατότητα να το ανεβάσει, θα είναι πολύ καλά. Αν και δεν ξέρω τι παραπάνω θα βγει, μιας και ειπωθηκαν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα εδώ μέσα…

    Σας ευχαριστώ και πάλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #204582

    Το άρθρο-παρουσίαση του ΕΘΝΟΣ-Κυνήγι περιγράφει το Γαλλικό σούπερ-ποζέ της Verney-Carron μοντέλλο Sagittaire Gros Gibier (μεγάλο/"χοντρό" θήραμα) για χρήση με μονόβολα.
    Φίλε neos_toyfekaleyris αν δεν βρήκες το τεύχος αυτό και θέλεις πληροφορίες στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #226364

    Το άρθρο-παρουσίαση του ΕΘΝΟΣ-Κυνήγι περιγράφει το Γαλλικό σούπερ-ποζέ της [b]Verney-Carron[/b] μοντέλλο [b]Sagittaire Gros Gibier[/b] (μεγάλο/"χοντρό" θήραμα) για χρήση με μονόβολα.
    Φίλε neos_toyfekaleyris αν δεν βρήκες το τεύχος αυτό και θέλεις πληροφορίες στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα.

    Κοίτα εδώ http://shop.mihailos.gr/index.php?page=sho…=1&Itemid=2

    και εδώ http://www.verney-carron.com/pages-fr/sagi…s-gibier-12.htm

    να δεις για πιο πρόκειται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #204634

    Νικο , οι τιμες της ιστοσελιδας που εβαλες ,ειναι πραγματικες?
    γιατι ειδα κατι benelli σε κατι τιμες…
    montefeltro στα 900 ευρω???
    με συγχωρειτε που βγηκα εκτος θεματος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #226253

    Νικο , οι τιμες της ιστοσελιδας που εβαλες ,ειναι πραγματικες?
    γιατι ειδα κατι benelli σε κατι τιμες…
    montefeltro στα 900 ευρω???
    με συγχωρειτε που βγηκα εκτος θεματος

    Δεν ξέρω παιδί μου, απλά τα έβαλα για να δει την εικόνα και τα τεχνικά χαρακτηριστικά.
    Για να είναι ενεργά θα ισχύουν οι τιμές.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων