Αλλοδαποί σκοτώνουν έλληνες εν ψυχρώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 274 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #204452

    Περα απο καθε ιδεολογικη ταμπελα υπαρχει η ασφαλεια και η κοινωνικη ειρηνη και ευημερια της χωρας.ΔΕν με νιαζει τι λενε τοσες δεκαετιες ολοι αυτοι που λετε τ οθεμα ειναι να τους πεταξουμε εξω οσο πιο γρηγορ;α γινεται γιατι μολυνουν και την ατμοσφαιρα οχι μονο ληστευουν και σκοτωνουν.Τωρα αν καποιος το βρισκει ρατσιστικο αυτο θα του ελεγα οτι πριν με πουν ρατσιστη κοιταζω το συμφερον μου σαν Ελληνας οπως κανει και ο καθε πολιτης αυτου του πλανητη αρα ας δει ο καθε ενας τι κανουν οι αλλοι και μετα ας πει τους Ελληνες ρατσιστες.Αν ρατσιστης σημαινει να σε σκοτωνουν και να ανεχεσαι τοτε μαλλον πρεπει να παρεει λεξικο και γιαλια μυωπιας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #204454

    Το θεμα ΧΑ για μενα ειναι απλο. Εχουν λογο υπαρξης λογω του κενου δημοκρατιας που υπαρχει. Αυτο εχει δυο σκελη.

    1. Σου λεει ο αλλος. Δεν με προστατευει το κρατος ως οφειλε θα παω εκει που τουλαχιστον διχνει εμπρακτο ενδιαφερον και δεν μασαει τα λογια του. Δεν κοιταει ο αλλος αν ειναι ακροδεξιος η οτιδηποτε αλλο. Τον καλυπτει στο κενο που δημηουργει το κρατος και παει εκει.

    2.Οπως εχω ξαναπει υπαρχει πληρη αποσυνθεση του πολιτικου συστηματος. Καλος η κακως η ΧΑ εχει περασει ως αντισυστεμικη ψηφος και αρα ενα μεγαλο κομματι που θεωρει οτι αδικειται απο το συστημα θελει να το τιμωρησει. Το περιστατικο με την Κανελη συσπιρωνει τους οπαδους της στο οτι κανει πραξη τα λογια τους και τελικα δικαιωνει τις προσδοκιες τους. Τωρα αν οι ψηφοι που θα παρει σε σχεση με αυτους που θα χασει ειναι περισοτεροι μενει να το δουμε.

    Αυτοι για μενα ειναι οι κυριοι λογοι εξαρσης του φαινομαινου ΧΑ. Προσωπικα πιστευω οτι οσο χειροτερευει το πραγμα κοινονικοοικονομικα κατι που θεωρω βεβαιο θα αυξανεται η παρουσια τους αφου ολο και περισοτεροι θα βλεπουν εκει μια διεξοδο για τα προβληματα τους εστω και σε ηθικο επιπεδο

    ΥΓ
    Το εβραικο ζητημα στην δημοκρατια της βαιμαρης ηταν υπαρκτο(πολλα μεσα παραγωγης τραπεζες κτλ ηταν σε εβραικα χερια) αλλα καμια σχεση με αυτο που εγινε αφου σε πολυ μεγαλο βαθμο η εβραικη κοινοτητα ηταν ενταγμενη και αφομιωμενη στη Γερμανικη κοινωνια . Η Χιτλερικη ρητορικη καταφερε να αναδιξει τους εβραιους ως τον κυριο λογο των δεινων του Γερμανικου λαου και μεσω της προπαγανδας το γιγαντωσε σαν θεμα δινωντας ελπιδα στον λαο ως ο μονος που μπορει αποτελεσματικα να αντιμετωπισει το εβραικο ζητημα. Δεν ξερω αν βλεπετε καποιες ομοιοτητες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #226712

    Περα απο καθε ιδεολογικη ταμπελα υπαρχει η ασφαλεια και η κοινωνικη ειρηνη και ευημερια της χωρας.ΔΕν με νιαζει τι λενε τοσες δεκαετιες ολοι αυτοι που λετε τ οθεμα ειναι να τους πεταξουμε εξω οσο πιο γρηγορ;α γινεται γιατι μολυνουν και την ατμοσφαιρα οχι μονο ληστευουν και σκοτωνουν.Τωρα αν καποιος το βρισκει ρατσιστικο αυτο θα του ελεγα οτι πριν με πουν ρατσιστη κοιταζω το συμφερον μου σαν Ελληνας οπως κανει και ο καθε πολιτης αυτου του πλανητη αρα ας δει ο καθε ενας τι κανουν οι αλλοι και μετα ας πει τους Ελληνες ρατσιστες.Αν ρατσιστης σημαινει να σε σκοτωνουν και να ανεχεσαι τοτε μαλλον πρεπει να παρεει λεξικο και γιαλια μυωπιας.

    σωστα τα λες ποιος σε ακουει…..????οσο υπαρχουν μαλακες που μας κυβερνουν και ανηκουν στο πολιτικο συστημα δεν γινεται τιποτα και αναφερομαι και στην χρυση αυγη που μας παρουσιαζονται ως προστατες εναντια στους λαθρομεταναστες!!!τι να το κανω το ξυλο που ριχνουν?απο την Ελλαδα καποιος να τους διωξει υπαρχει?μαγκιες ξερω να κανω και εγω και να ριχνω ξυλο λυση δεν βλεπω ομως να πει καποιος υπευθυνα οτι απο αυριο αρχιζουν οι απελασεις τελεια και παυλα!!!μου αρεσει που ειχαν πει οι χρυσαυγητες οτι θα εχονταν με πουλμαν να φυλαξουν τα συνορα ακομα ερχονται!!!!!!το θεμα ειναι εμας εδω πανω να μας δωσει ενας την εντολη εαν το κανει καποιος δεν ξαναπερναει τιποτα ουτε χρυση αυγη ουτε μαυρη πανσελληνος ουτε δουβλινο 2ουτε νομιμοποιησεις και 6 αυγα τουρκιας!!!!μια διαταγη χρειαζεται να δωθει να κανουμε το αυτονοητο να υπερασπιστουμε τα συνορα πιασιμο απο εδω πανω και κατευθιαν πισω!!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #226711

    [size=3][color=”#ff0000″]Διονύση μου,με ολη την συμπάθεια και εκτίμηση που σου έχω θα διαφονίσο[/color][/size],όχι για αυτά που γράφεις που μπωρεί να είναι όντως αλήθεια αλλά αν

    Εκτέλεση φαρμακοποιού από αλλοδαπούς ληστές (βίντεο)

    [url=”http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=44545&Itemid=85″]http://www.defencenet.gr/defence/index.php…5&Itemid=85[/url]

    Μάνο το έχω πεί πάρα πολές φορές.Αυτό έλειπε να συμφωνούμε σε όλα. Τις απόψεις μας λέμε όμορφα και ωραία ….και έτσι πρέπει να κάνουμε μπας και βγάλουμε καμια άκρη. Ελα μια μέρα να απολαύσεις όταν κάνω πολιτική κουβέντα με τον πατέρα μου :lol: Δεν έχουμε συμφωνήσει ποτέ.Αυτό τι σημαίνει ότι δεν γουστάρω τον πατέρα μου?Οπότε μην λέμε τα ίδια…..Να μιλάμε ελεύθερα και να λέμε την αποψή μας αφου στο τέλος κάτι θα έχουμε πάρει απο την κουβέντα.

    Ναι το έμαθα για τον φαρμακοποιό .Τον εκτέλεσαν με τον ίδιο τρόπο που είχαν εκτελέσει πριν κανα τρίμηνο έναν γειτονά μου ηλεκτρολόγο.Το κακό έχει παραγίνει και να είσαι σίγουρος ότι δεν λύνεται με το να μισούμε όλους τους ξένους.

    Απο την ιστορία μας πρέπει να μαθαίνουμε .Γι αυτό και σου παρέθεσα τι τράβηξαν οι παπούδες μας όταν μετανάστευαν κατά χιλιάδες .Τότε μεσα στους Ελληνες υπήρχαν και κακοποιά στοιχεία αλλά η πλειονότητα ήταν νοικοκυραίοι που το απέδειξαν με τα χρόνια.Ομως τον ρατσισμό τον δέχθηκε το σύνολο των Ελλήνων μεταναστών και οι καλοί και οι κακοί.Δεν μπορείς λοιπόν να αποκόβεσαι απο την πρόσφατη ιστορία σου διότι δεν θα μάθεις ποτέ τίποτα……και πιστεψέ με αυτο που θα μάθουμε κοιτώντας τους παπούδες μας είναι να μην μισούμε αδιακρίτως τους ξένους.

    υγ.Το λεω για τελευταία φορά μιας και για μένα είναι δεδομένο.ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #226697

    Και που θες ρε Θεοφάνη να το ξέρω; Εγώ απεύθυνα την ερώτηση σε ψηφοφόρους της Χ.Α. για να καταλάβω πως σκέφτονται. Εξάλλου και γω θεωρώ πληγή την λαθρομετανάστευση και συμφωνώ για αυτά που λες για τους συνεργάτες του Τσίπρα. :lol:

    απλά η απάντηση σου σχετικά με τον Μιχαλολιάκο θεώρησα ότι ήταν προσωπική , γιατί ήταν reply στην δική μου απάντηση…
    όλα καλά :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #226691

    Μιλάμε για μεγάλη πόρωση. Τώρα μάθαμε την άλλη πλευρά των Αιγυπτίων…. :D ! Δηλαδή ο δράκος του Σειχ Σου μας δείχνει την άλλη πλευρά των Ελλήνων; Ο απόλυτος λαικισμός :)
    ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΚΑΙ Η ΠΛΑΚΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΡΙΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΣΕΙΧ ΣΟΥ :lol:
    ΚΑΛΑ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΘΕ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΣΕΙ Η ΜΑΣ ΒΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ :)
    ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΠΑΘΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ?
    ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΑΙΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΚΑΡΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΣΟ ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ :lol:

    Τι θες να πεις; Ότι μπορεί να ήταν προβοκάτορες του ΣΥΡΙΖΑ; Ξέρεις τι μου θυμίζεις τώρα ε; Τους Χουντικούς που λένε ότι ο Παπαδόπουλος ήταν ο καλός και ο Ιωαννίδης ο προβοκάτορας. :)
    ΕΒΓΑΛΕΣ ΑΜΕΣΩΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Η ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΑΝ ΤΑ ΠΟΡΝΟΚΑΝΑΛΑ MEGA-SKAI ΚΤΛ ΠΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΒΡΗΚΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕΛΟΙ ΤΗΣ ΧΑ?
    Η ΠΛΑΚΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ{ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ} Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΗΛΩΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΕΛΟΙ ΤΗΣ ΧΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ :D
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΑΝ ΒΓΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    angelsoul στις #226686

    [size=3]
    Μισο …να το τακτοποιήσουμε ελαφρώς

    η ακροδεξιά [b]χρυση αυγή[/b] … μιλα για εθνικοσολιαλισμο …

    η ακροαριστερή παράλληλος της χα …ειναι το [b]φαιοκοκκινο μέτωπο[/b] ( [url=”http://faiokokkinometwpo.blogspot.gr/”]http://faiokokkinometwpo.blogspot.gr/[/url] ) …το οποιο και αυτο μιλά για εθνικοσοσιαλισμό …απο την άλλη πλευρα …την ακροαριστερη.

    το [b]κκε[/b] είναι κάτι εντελώς διαφορετικό …μιλα για σοσιαλισμο. Επομένως μη τα συγχέεις (χα-κκε) …είναι άτοπο :lol:

    δες και το εξής :

    Υπάρχει μια οργάνωση ακροδεξια η οποία ονομάζεται [b]μαυρος κρινος[/b] ( [url=”http://mavroskrinos.blogspot.gr/”]http://mavroskrinos.blogspot.gr/[/url] ) …οι οποίοι θεωρούν οτι η [b]χρυση αυγή[/b] ειναι προδοτικό στοιχέιο που δε πιστεύει στον εθνικισμο και πως εξυπηρετει πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα :lol:

    Θεωρούν και οι δυο (φαιοκοκκινο μετωπο και μαυρος κρίνος ) πως έχουν κοινά ιδεολογικά στοιχεία …

    [/size]

    Eυχαριστω για την παραπομπη. Επειδη το θεμα ειναι ιδεολογικο ζητω συγνωμη. Ειναι μαλακια μεγαλη να σου προσβαλουν την ιδεολογια σου συγχεωντας τη με λαθος παραδειγματα. Για τη ΧΑ το ξερω και εχω περιεργια να δω που θα καταληξει ιδεολογικα το πραγμα. Φιλε ξερεις τι ειναι να μην εχεις πολιτικη στεγη επειδη καποιοι ανερυθριαστα σε εχουν βγαλει στο περιθωριο? Επειδη στα αυτακια τους μερικα πραγματα ακουγονται σκληρα? Η ιδεολογια μου ειναι τοσο παλια οσο και ο ανθρωπος. Η δικη σου επισης ειναι τοσο παλια οσο και η πρωτη εκμεταλευση του μοχθου του ανθρωπου και μετα των λαων. Εκει ειναι που μου τι δινει που χτεσινοι φουστηδες σημερινοι κολομπαραδες καταντησαν τη χωρα σαν τα μουτρα τους! Φανταζεστε κυριοι μια κυβερνηση ΚΚΕ με ΧΑ? Ετσι να σφιξουν λιγο οι κ@λοι? Ε? Μια 100ετια στο γυψο μπας και στρωσουμε. Δωρεαν ρευμα, νερο, τηλεφωνο, παιδεια,υγεια. Να απολαμβανεις τον πλουτο που παραγεις. Ατσαλινες ενοπλες δυναμεις μακρια απο τα συμφεροντα του διεθνους παραγοντα. Εξω απο ΝΑΤΟ ΟΝΕ και λοιπες δεσμευσεις. Ισχυρο κρατος και δικαιοσυνη για ολους. Αποτελεσματικη αστυνομια και οχι οργανο επιβολης της κρατικης βιας. Μια Ελλαδα μονο για μας τους ελληνες χωρις λαθρομεταναστες. Μια Ελλαδα καθαρη που για να μπουνε οι κουτοφραγκοι θα σκουπιζουν τα ποδια τους…..αλλα τι λεω? Ποιος να ξεβολευτει τωρα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #226666

    ΩΡΑΙΑ ΣΚΗΝΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ :lol:
    ΖΗΤΩ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ :lol: :lol:

    ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΨΕΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ > ΑΝΑΣΤΕΝΑΖΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ > ΛΑΘΡΟΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ ΕΤΡΩΓΑΝ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΚΟΤΕΣ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ

    Διαβάστε για τους Πακιστανούς που έφαγαν ζωντανά τα…κλοπιμαία στη Ρόδο. Τους έπιασε στα πράσα ο ιδιοκτήτης. Δεν πίστευε στα μάτια του με όσα είδε ένας αγρότης να συμβαίνουν στο χωράφι του…Δύο Πακιστανοί μπήκαν στο χωράφι του στην περιοχή Αφάντου της Ρόδου και έκλεψαν δύο κότες. Όπως αποδείχτηκε όμως, ήταν τόσο πεινασμένοι που δεν έφυγαν από τον "τόπο του εγκλήματος" αλλά κάθισαν εκεί και άρχισαν να ξεπουπουλιάζουν τις κότες και να τις τρώνε ωμές.

    Ο αγρότης, που έτυχε να περάσει από το χωράφι του εκείνη τη στιγμή, τους έπιασε στα πράσα και έβαλε τις φωνές, με τους αλλοδαπούς να το βάζουν στα πόδια.

    http://greeknation.blogspot.gr/2012/06/blog-post_7018.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #204518

    http://www.patrastimes.gr Πάτρα Αγρια δολοφονία ηλικιωμένης

    http://www.youtube.com/watch?v=D1z6uwfjGno…layer_embedded#!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #226571

    http://www.patrastimes.gr Πάτρα Αγρια δολοφονία ηλικιωμένης

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=D1z6uwfjGno&feature=player_embedded#”]http://www.youtube.com/watch?v=D1z6uwfjGno…layer_embedded#[/url]!

    ρε μανο δεν εχεις αφησει δολοφονια για δολοφονια ,ουτε γραφειο κηδειων να ησουν… :lol: :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    DIMSOT στις #226537

    [size=3]Μάνο το έχω πεί πάρα πολές φορές.Αυτό έλειπε να συμφωνούμε σε όλα. Τις απόψεις μας λέμε όμορφα και ωραία ….και έτσι πρέπει να κάνουμε μπας και βγάλουμε καμια άκρη. Ελα μια μέρα να απολαύσεις όταν κάνω πολιτική κουβέντα με τον πατέρα μου :lol: Δεν έχουμε συμφωνήσει ποτέ.Αυτό τι σημαίνει ότι δεν γουστάρω τον πατέρα μου?Οπότε μην λέμε τα ίδια…..Να μιλάμε ελεύθερα και να λέμε την αποψή μας αφου στο τέλος κάτι θα έχουμε πάρει απο την κουβέντα.

    Ναι το έμαθα για τον φαρμακοποιό .Τον εκτέλεσαν με τον ίδιο τρόπο που είχαν εκτελέσει πριν κανα τρίμηνο έναν γειτονά μου ηλεκτρολόγο.Το κακό έχει παραγίνει και να είσαι σίγουρος ότι δεν λύνεται με το να μισούμε όλους τους ξένους.

    Απο την ιστορία μας πρέπει να μαθαίνουμε .Γι αυτό και σου παρέθεσα τι τράβηξαν οι παπούδες μας όταν μετανάστευαν κατά χιλιάδες .Τότε μεσα στους Ελληνες υπήρχαν και κακοποιά στοιχεία αλλά η πλειονότητα ήταν νοικοκυραίοι που το απέδειξαν με τα χρόνια.Ομως τον ρατσισμό τον δέχθηκε το σύνολο των Ελλήνων μεταναστών και οι καλοί και οι κακοί.Δεν μπορείς λοιπόν να αποκόβεσαι απο την πρόσφατη ιστορία σου διότι δεν θα μάθεις ποτέ τίποτα……και πιστεψέ με αυτο που θα μάθουμε κοιτώντας τους παπούδες μας είναι να μην μισούμε αδιακρίτως τους ξένους.

    υγ.Το λεω για τελευταία φορά μιας και για μένα είναι δεδομένο.ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ.[/size]

    Φιλε Διονυση καποια στιγμη θα πρεπει να τελειωνουμε με αυτην την παπαρια που ακουω εγω τουλαχιστω σε οσες συζητησεις κανω με υποστηρικτες λαθρομεταναστων
    "
    γραφεις "Το κακό έχει παραγίνει και να είσαι σίγουρος ότι δεν λύνεται με το να μισούμε όλους τους ξένους."

    θα φωναξω συγνωμη "δεν πανε οι φωνες σε σενα" θα φωναξω γενικα

    ΔΕΝ ΜΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΕΛΕΟΣ ΑΠΛΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΙΩΘΕΙ Ο ΝΤΟΠΙΟΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΥΣ ΛΕΧΡΙΤΕΣ 8ΗΣ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΟΤΡΟΠΑΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΟΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥΣ….. ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΣΑΞΟΝΕΣ ΜΠΙΝΕΔΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΓΗΓΕΝΗΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΟΤΙ Η ΓΗ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΣΤΕΙΟ.

    ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΥΠΟΠΤΕΣ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
    Υ.Γ ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΣΤΙΣ ΦΥΤΕΙΕΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ?

    Φιλικα Σωτηρης
    φιλε Διονυση θα σε παρακαλουσα να μην νομιζεις οτι μιλαω εναντιον σου, αν σε πειραζει που εναφερομαι στο δικο σου ποστ ζητω προκαταβολικα συγνωμη
    η επιθεση μου αφορα την αντιληψη οτι "οποιος φωναζει για τουσ λαθρομεταναστες μισει ολουσ τους ξενους" ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ Χ.Α. ΤΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #204540

    τα νεότερα για τους Αιγυπτίους και τους φερόμενους ως δράστες

    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2194102

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #226518

    Φιλε Διονυση καποια στιγμη θα πρεπει να τελειωνουμε με αυτην την παπαρια που ακουω εγω τουλαχιστω σε οσες συζητησεις κανω με υποστηρικτες λαθρομεταναστων
    "
    γραφεις "Το κακό έχει παραγίνει και να είσαι σίγουρος ότι δεν λύνεται με το να μισούμε όλους τους ξένους."

    θα φωναξω συγνωμη "δεν πανε οι φωνες σε σενα" θα φωναξω γενικα

    [size=5]ΔΕΝ ΜΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΕΛΕΟΣ ΑΠΛΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΙΩΘΕΙ Ο ΝΤΟΠΙΟΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΥΣ ΛΕΧΡΙΤΕΣ 8ΗΣ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΟΤΡΟΠΑΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΟΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥΣ….. ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΣΑΞΟΝΕΣ ΜΠΙΝΕΔΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΓΗΓΕΝΗΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΟΤΙ Η ΓΗ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΣΤΕΙΟ. [/size]

    ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΥΠΟΠΤΕΣ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
    Υ.Γ ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΣΤΙΣ ΦΥΤΕΙΕΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ?

    Φιλικα Σωτηρης
    φιλε Διονυση θα σε παρακαλουσα να μην νομιζεις οτι μιλαω εναντιον σου, αν σε πειραζει που εναφερομαι στο δικο σου ποστ ζητω προκαταβολικα συγνωμη
    η επιθεση μου αφορα την αντιληψη οτι "οποιος φωναζει για τουσ λαθρομεταναστες μισει ολουσ τους ξενους" ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ Χ.Α. ΤΕΣ

    Σωτήρη αν παρακολουθήσεις πιο λεπτομερειακά το φορουμ, τον τελευταίο καιρό αυτό που έχουμε καταφέρει όλοι μας με την στάση που κρατάμε, είναι να συνομιλούμε για πάρα πολλά θέματα και να καταθέτουμε τις απόψεις μας χωρίς παρεξηγήσεις και τσακωμούς.Οπως είπα πιο πάνω λεμε ελευθερα την αποψή μας χωρίς να φοβόμαστε μην μας παρεξηγήσει ο άλλος.Οσον αφορά εμένα οχι μόνο δεν με πειράζει αλλά χαίρομαι να αναφέρεσαι σε δικό μου ποστ οπότε οι συγνώμες δεν χρειάζονται καθόλου :lol:

    Εγω θα ξαναπω για άλλη μια φορά ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ είμαι υποστηρικτής της ανθρώπινης ζωής και των δικαιωμάτων όλων των διποδων όντων που κατοικούν στην γη.Είτε μαύρος είτε κόκκινος είτε κίτρινος ολοι οι άνθρωποι έχουν ισα δικαιώματα.

    Οι παραβατικοί και οι εγκληματιες να πάνε φυλακή τελεία και παύλα.Δεν μπορούμε να τους τσουβαλιάζουμε όλους .Το ότι έχουμε περισσότερους μετανάστες αναλογικά με τον πλυθυσμό μας απο οποιαδήποτε άλλη ευρωπαική χωρα φταίνε οι μέχρι τώρα κυβερνήσεις μας.Με το να μισούμε τους ήδη υπάρχοντες το μόνο που καταφέρνουμε είναι να τους περιθωριοποιούμε και να τους μεταμορφώνουμε σε αιώνιους εχθρούς των Ελλήνων αφου δεν τους αφομοιώνουμε στην κοινωνία μας.

    Λες ότι κάτι πρέπει να γίνει για να μειωθεί η εγκληματικότητα.Το ιδιο λεω και εγω.Εχω τα παιδιά μου που κυκλοφορούν στούς δρόμους για να πάνε σχολείο φροντιστήριο κλπ.Μέχρι να γυρίσουν σπίτι τους εγω κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα.

    Με λίγα λόγια αν δεν σκύψουν στο πρόβλημα οι κυβερνήσεις λύση δεν πρόκειται να βρεθεί.Με το να μισούμε τους ξένους λύση δεν πρόκειται να βρεθεί.Με το να χωρίζουμε τους Ελληνες σε υποστηρικτές και σε μη υποστηρικτές των αλλοδαπών λύση δεν προκειται να βρεθεί.

    Εχω ασχοληθεί με το θέμα των μεταναστών εδω και πολύ καιρό πρίν χρησιμοποιηθεί σαν προεκλογικό χαρτί απο τα λαμόγια που μας κυβερνούσαν μέχρι τώρα.Απλά έριξαν τον τυράκι της λαθρομετανάστευσης τώρα για ευνόητους λόγους και το τσιμπήσαμε μια χαρά. http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=6825

    υγ.Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθεί ο ντόπιος πλυθυσμός αφου ο Ελληνισμός πέρασε δοκιμασίες όπως υποδούλωσης 400 χρόνων και δεν κατάφεραν να τον αλλοιώσουν δεν θα το καταφέρουν τώρα μερικοί κουρελήδες.

    Υπάρχουν πάρα πολλά ιστορικά καταγεγραμένα στοιχεία που μιλούν για την παραβατικότητα των Ελλήνων μεταναστών και στην Αμερική και σε άλλα μέρη του κόσμου.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #226480

    [size=3]ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΥΠΟΠΤΕΣ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.[/size]

    Για τον φίλο τον Σωτήρη παραθέτω μερικά αποσπάσματα απο το βιβλίο του Τσάκαλου ο οποίος είναι διδάκτορας διαπολιτισμικής ψυχολογίας στην φιλοσοφική σχολή Αθηνών και άλλα πολλά.{{{Αναφέρω τις ιδιότητές του για να τονίσω την αξιοπιστια του και να την συγκρίνεις με την αξιοπιστία διάφορων πολιτικών και τηλεοπτικών μαϊντανών]]].

    Μεσα σε αυτό το βιβλιο υπάρχουν φωτογραφίες και στοιχεια που έχουν συλεχθεί απο 775 βιβλία-πηγές :lol:

    “Τη φρικιώδη κατάστασιν των Ελλήνων αναγιγνώσκομεν εν τη Δέμβερ του Κολοράδου συναδέλφω “Νέα”. Κατά την εν συναδέλφον ταύτην, ήτις δημοσιεύει εν πλάτει την έκθεσιν του εκεί αστυάτρου, 800 Έλληνες ζώσιν υπό τους χειρίστους της υγιεινής και ανθρωπότητος κανόνας.
    Η αστυνομία εύρε περί τους 25 Έλληνας κοιμώμενους και διαιτωμένους εις εν στενότατον δωμάτιον.
    Αμέσως η αστυνομία εξεδίωξε τούτους εκείθεν και απολύμανε καταλλήλως το δωμάτιον τούτο, εξ ού ηπειλείτο η υγεία του περίοικου πληθυσμού. Ένεκα τούτου η συνάδελφος εφημερίς επιτίθεται δρυμήτατα κατά των Ελλήνων, λέγει δ’ ότι εκ της ελεεινής τούτων υγιεινής καταστάσεως απειλείται η υγεία όλης της πόλης”.

    Μη μου πείτε…

    …δεν μοιάζει πολύ με ανακοίνωση “αγανακτισμένων κατοίκων”; (βλέπε Άγιος Παντελεήμονας).

    Μόνο που είναι γραμμένη στην καθαρεύουσα και εναντίον Ελλήνων μεταναστών. Το απόσπασμα είναι από την εφημερίδα Αστήρ του Σικάγου με ημερομηνία 5/3/1909. Αναφέρεται στο εξαιρετικά ενδιαφέρον βιβλίο του Μιχάλη Γ. Τσάκαλου Η σύγχρονη ελληνική μετανάστευση μεταξύ θεωρίας και εμπειρίας, από τις εκδόσεις Αιγέας.

    Το βιβλίο είναι επίκαιρο (και χρήσιμο) σε μια εποχή αντιμεταναστευτικής υστερίας. Σε μια περίοδο που τα “παράθυρα” της πρωινής ζώνης της τηλεόρασης βρίσκονται υπό κατάληψη από άσχετους και επικίνδυνους ρατσιστές, είναι χρήσιμο να θυμηθούμε την κατάσταση που αντιμετώπιζαν οι Έλληνες μετανάστες στις χώρες υποδοχής τους.

    Όταν κάποιος υπενθυμίζει ότι η Ελλάδα αποτέλεσε για μεγάλο χρονικό διάστημα χώρα αποστολής μεταναστών, η πιο κλασσική αντίδραση είναι να περιγράφουν την ελληνική μετανάστευση με ωραιοποιημένο τρόπο. Περιγράφουν μια εντελώς ψευδή-μαγική εικόνα Ελλήνων μεταναστών που ήσαν (υποτίθεται) καλοδεχούμενοι στις χώρες υποδοχής γιατί “εργάζονταν τίμια” και “δεν έκλεβαν ούτε βίαζαν ούτε σκότωναν όπως οι ξένοι που έχουν μαζευτεί στην Ελλάδα”.

    Η πραγματικότητα ήταν τελείως διαφορετική.

    Οι Έλληνες μετανάστες ήσαν θύματα άγριου ρατσισμού όπως είναι σήμερα οι μετανάστες στην Ελλάδα. Στις αρχές του 20ου αιώνα στις ΗΠΑ (αλλά και αργότερα στην Αυστραλία) αντιμετωπίζονταν ως φυλετικά κατώτεροι:

    “Η έννοια του λευκού που σήμερα περιλαμβάνει κάθε άτομο ευρωπαϊκής καταγωγής, τότε περιοριζόταν αποκλειστικά για τους ανθρώπους με αγγλοσαξονική ή βορειοευρωπαϊκή προέλευση.

    Οι Έλληνες θεωρούντο φυλετικά ανάμεικτοι, γενετικά κατώτεροι από τους δήθεν αμιγείς προγόνους τους, και, ως εκ τούτου, ανίκανοι ακόμα και να προσεγγίσουν τα επιτεύγματά τους. Στο βαθμό που αυτοί οι συγγραφείς έβλεπαν τους Έλληνες σαν κατώτερους και μη λευκούς και τους περιφρονούσαν γι αυτό η συμπεριφορά τους ήταν καθαρά ρατσιστική” (σ. 196).

    Στις ΗΠΑ σε πολλές περιπτώσεις τα δικαστήρια αρνήθηκαν να δώσουν την αμερικανική υπηκοότητα σε Έλληνες, αποφαινόμενα ότι αυτοί ανήκουν στην κίτρινη φυλή! Το 1913 στην είσοδο ενός εστιατορίου στην Καλιφόρνια έγραφε: “Αμιγές Αμερικανικό! Όχι ποντίκια, όχι Έλληνες”.

    Αλλά και στην Αυστραλία τα πράγματα για τους Έλληνες δεν ήταν καλύτερα. Στα 1925 ο υφυπουργός προεδρίας του Queensland έγραφε:

    “Οι Έλληνες της Βόρειας Κουϊνσλάνδης είναι γενικά ανεπιθύμητοι και δεν αποτελούν καλούς μετανάστες. Ζουν στις πόλεις της περιοχής και επιδίδονται σε επιχειρήσεις καφενείων, πανδοχείων και άλλων λιγότερο ευυπόληπτων δραστηριοτήτων. Δεν είναι γεωργοί και δεν συνεισφέρουν τίποτα στον πλούτο ή την ασφάλεια ατής της χώρας.

    Δεν επιδίδονται σε καμιά χρήσιμη εργασία η οποία θα διεκπεραιωνόταν λιγότερο καλά χωρίς τη βοήθειά τους.

    Συνοδευόμενος από έναν αξιωματικό της αστυνομίας, επισκέφτηκα κάμποσες από τις λέσχες και τα πανδοχεία τους, που βρίσκονται σε γενικές γραμμές σε άθλια κατάσταση. Το βιοτικό τους επίπεδο είναι χαμηλότερο από των άλλων αλλοδαπών. Κοινωνικά και οικονομικά αυτός ο τύπος του μετανάστη συνιστά απειλή για την κοινότητα στην οποία εγκαθίστανται και θα ήταν προς όφελος της πολιτείας, αν η είσοδός τους απαγορευόταν ολοσχερώς”. (σ. 228).

    Επιπλέον, όπως σήμερα υπάρχουν αρκετοί μετανάστες που εισήλθαν στην Ελλάδα “παράνομα”, το ίδιο συνέβαινε και με Έλληνες μετανάστες. Οι Έλληνες μετανάστες που ήσαν “λαθραίοι” στις ΗΠΑ και την Αυστραλία το διάστημα 1950-1974 (τόσο πρόσφατα οι Έλληνες ήσαν μετανάστες…) υπολογίζονται σε τουλάχιστον 50.000. Η παρακάτω περιγραφή αποδίδει τα αισθήματα ενός “λαθρομετανάστη”:

    “Ένας λαθρομετανάστης που εγκατέλειψε το πλοίο του το 1966 και εργαζόταν κρυφά σε ελληνικό εστιατόριο είχε πει: Όλοι εμείς οι λαθραίοι βλέπουμε δυο εφιάλτες. Ο ένας είναι ότι θα πεθάνουμε στην Αμερική ξένοι και ανεπιθύμητοι, και ο άλλος είναι ότι θα μας πιάσει το Ιμιγρέσο (immigration service) και θα μας στείλει πίσω στην Ελλάδα να πεθάνουμε εκεί”. (σ. 160).

    Αλλά το ιδεολόγημα που καταρρέει εντελώς, είναι η υποτιθέμενη νομιμοφροσύνη των Ελλήνων μεταναστών στις χώρες υποδοχής. Σε μελέτες που είχαν εκπονηθεί στις ΗΠΑ τη δεκαετία του 1940 παρουσιάζουν τους Έλληνες ως τους πλέον επιρρεπείς στη διάπραξη απεχθών εγκληματικών πράξεων. Στο σύνολο των αδικημάτων οι Έλληνες προηγούνται τόσο των Ιταλών όσο και των Ρώσων. Οι Έλληνες κατηγορούνται ότι οι περισσότερες από τις παραβατικές πράξεις τους αναφέρονται σε ιδιαίτερα σοβαρά αδικήματα, όπως ανθρωποκτονίες, βιασμοί, επιθέσεις, κλοπές, ληστείες και εμπορία ναρκωτικών. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πολλές από αυτές τις μελέτες είναι μονομερής και σηκώνουν πολύ συζήτηση για την αντικειμενικότητά τους. Όπως δηλαδή συμβαίνει και με τις μελέτες εγκληματικότητας που αφορούν την παραβατικότητα των μεταναστών στην Ελλάδα. Πάντοτε οι μετανάστες (είτε Έλληνες είτε όποιας άλλης φυλής και χρώματος) ήσαν θύματα ρατσισμού και αδίστακτης δυσφημιστικής προπαγάνδας.

    Ο τελικός στόχος το ρατσισμού δεν είναι άλλος από την οικονομική εκμετάλλευση των μεταναστών που επειδή έχουν σχεδόν ανύπαρκτα δικαιώματα σε σχέση με τους ντόπιους, εύκολα γίνονται θύματα υπερεκμετάλλευσης. Έτσι για την άρχουσα τάξη επιτυγχάνεται ένας διπλός στόχος: η διάσπαση των εργαζομένων σε ντόπιους και ξένους και το οικονομικό ξεζούμισμα και των δυο.

    «Στον εργασιακό χώρο οι Έλληνες, μαζί με άλλους κατηγορήθηκαν ότι λειτουργούσαν ως απεργοσπάστες και ότι αγνόησαν τους αγώνες των εργαζομένων παραβιάζοντας τις συνθήκες και τα δικαιώματά τους προς όφελος των εργοδοτών. Αναφέρονται μάλιστα τακτικά περιπτώσεις σε Αμερική και Αυστραλία της παραβίασης της κυριακάτικης αργίας και της νυχτερινής υπερωριακής εργασίας. […]

    Η ζωή τους βασιζόταν στην καθημερινότητα. Απεργίες και στάσεις εργασίας ήταν αντίθετες με τους σκοπούς τους, που ήταν η συλλογή χρημάτων όσο το δυνατόν συντομότερα. Γι’ αυτό το λόγο η συμμετοχή τους σε συνδικαλιστικές δραστηριότητες ήταν περιορισμένη». (σ 229-30).

    Τελειώνω την παρουσίαση του βιβλίου μ’ ένα απόσπασμα από την περιγραφή μιας Ελληνίδας εργάτριας στην Ολλανδία τη δεκαετία του 1960:

    “Όταν ήρθα να δουλέψω στη Φίλιπς, είχα κάτι μάτια να! Και επειδή είχα τόσο καλά μάτια, ο προϊστάμενος μου ανέθετε όλη τη λεπτή δουλειά. Δεν μετακινήθηκα ποτέ σε άλλο πόστο. Επί δέκα χρόνια καθόμουνα σκυμμένη πάνω σε κείνα τα μικρά λαμπερά εξαρτήματα και τα διάλεγα. Ήμασταν δυο. Αν φτιάχναμε μαζί 15.000 κομμάτια την ημέρα, εγώ έκανα τα 11.000. Οπότε καταλαβαίνεις! Την άλλη γυναίκα την άλλαξαν γρήγορα, αλλά εμένα μ’ αφήσανε.

    Πολλές φορές ζήτησα να μου δώσουν άλλη δουλειά, γιατί κουραζόμουν πολύ να κάνω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Αλλά τότε ο προϊστάμενος μου έλεγε: Όχι εσένα δεν σ’ αλλάζουμε με καμιά κυβέρνηση. Εσύ κάνεις 11.000 κομμάτια. Είσαι η καλύτερη εργάτρια μας. Και όταν τον είδα τελευταία και του είπα ότι έχω σχεδόν τυφλωθεί στα δυο μάτια, μου είπε: Τι λες, κορίτσι μου, δεν το περίμενα να χάσουμε τέτοια καλή εργάτρια….” (σ. 175-76).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #226470

    Eυχαριστω για την παραπομπη. Επειδη το θεμα ειναι ιδεολογικο ζητω συγνωμη. Ειναι μαλακια μεγαλη να σου προσβαλουν την ιδεολογια σου συγχεωντας τη με λαθος παραδειγματα. Για τη ΧΑ το ξερω και εχω περιεργια να δω που θα καταληξει ιδεολογικα το πραγμα. Φιλε ξερεις τι ειναι να μην εχεις πολιτικη στεγη επειδη καποιοι ανερυθριαστα σε εχουν βγαλει στο περιθωριο? Επειδη στα αυτακια τους μερικα πραγματα ακουγονται σκληρα? Η ιδεολογια μου ειναι τοσο παλια οσο και ο ανθρωπος. Η δικη σου επισης ειναι τοσο παλια οσο και η πρωτη εκμεταλευση του μοχθου του ανθρωπου και μετα των λαων. Εκει ειναι που μου τι δινει που χτεσινοι φουστηδες σημερινοι κολομπαραδες καταντησαν τη χωρα σαν τα μουτρα τους! Φανταζεστε κυριοι μια κυβερνηση ΚΚΕ με ΧΑ? Ετσι να σφιξουν λιγο οι κ@λοι? Ε? Μια 100ετια στο γυψο μπας και στρωσουμε. Δωρεαν ρευμα, νερο, τηλεφωνο, παιδεια,υγεια. Να απολαμβανεις τον πλουτο που παραγεις. Ατσαλινες ενοπλες δυναμεις μακρια απο τα συμφεροντα του διεθνους παραγοντα. Εξω απο ΝΑΤΟ ΟΝΕ και λοιπες δεσμευσεις. Ισχυρο κρατος και δικαιοσυνη για ολους. Αποτελεσματικη αστυνομια και οχι οργανο επιβολης της κρατικης βιας. Μια Ελλαδα μονο για μας τους ελληνες χωρις λαθρομεταναστες. Μια Ελλαδα καθαρη που για να μπουνε οι κουτοφραγκοι θα σκουπιζουν τα ποδια τους…..αλλα τι λεω? Ποιος να ξεβολευτει τωρα……


    Δεν ειναι θέμα η προσβολή της ιδεολογίας … αλλά να έχουμε τακτοποιημένα κάποια πράγματα στο μυαλό μας ώστε να μη πέφτουμε σε παγίδες …

    Αν εισαι απο τους πολίτες που ψήφισαν χρυσή αυγη στις εκλογές και θα συνεχίσουν να το πράττουν και σ΄ αυτες …

    Σου εύχομαι να μη φτάσει η στιγμή που θα το μετανιώσεις … :lol:

    Δεν είναι ούτε αυτό που προβάλλουν τα κανάλια …αλλά ουτε αυτό που προβάλλουν οι ίδιοι … :lol:

    η επιθεση μου αφορα την αντιληψη οτι "οποιος φωναζει για τουσ λαθρομεταναστες μισει ολουσ τους ξενους" ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ Χ.Α. ΤΕΣ

    Αυτό το παραπάνω στο έχουν πεί στελέχη της χρυσης αυγής ? :lol:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 274 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων