ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΓΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #204714

    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΑ Β&P ΤΑ MIGRA ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΥ
    ΓΟΝΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ…ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #204736

    παιδια εγω αυτο εριχνα περυσι και μου αρεσε. γρηγορο και με μακρινα σκοτωματα δενξερω αν το εχει δουλεψει καποιος αλλος να μας πει?

    http://www.saga.es/angles/gama/centri.asp?pro=7&fami=5

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #204747

    καλο φυσιγγακι εγω τα εριξα μετα απο συμβουλη φιλου μου που τα ριχνει αδιαλλειπτως σε τσιχλα στα 34 γραμμαρια
    δεν κλωτσανε πολυ αλλα ειναι λιγα ακριβα
    τα βρισκω 7.5 ευρω
    εγω παντως τρυγονι εχω παρει και με euromix και με τα σκοπευτικα των 24 γραμμαριων του labro

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #204748

    Δεν είμαι σε θέση να υποδείξω ένα φυσίγγι η το άλλο αν είναι καλό για το τρυγόνι η λόγοι είναι παρα πολύ ένας από τους σημαντικότερους λογούς για μένα είναι ότι δεν ξέρω με πιο τρόπο ρίχνει ο καθένας από εσάς ώστε να πω με βεβαιότητα ότι αυτό ναι είναι γρήγορο η αυτό δεν είναι και ούτω καθεξής. Το να πω μαρκα η μαρκες φυσιγγιών αλλά και σκαγιών πραγματικά μου είναι αδιάφορο. Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα όμως είναι ότι το τρυγόνι είναι ένα θήραμα όπου αν ντουφεκιστεί σωστά και σε αποστάσεις όπου το επιτρέπουν τα όπλα μας (-35 με -40 μετρα )το σίγουρο είναι ότι θα πέσει ότι και φυσίγγι και να έχουμε μέσα από 28.30 32 άντε και 34 γραμμ. αν και υπερβολικά πολλά γραμμάρια για πολλούς εν τούτης είναι πολύ που χρησιμοποιούν νομίζοντας ότι τα πολλά γραμμάρια κάνουν και την διαφορά σε αυτό το ευγενές και παλικαρίσιο θήραμα.. κλείνοντας αυτό που έχω να πω είναι ότι στο τρυγόνι θέλει αντερα για να καταλάβεις την κάθε φόρα το ποσο πολύ η λίγο μπροστά θέλει για να το θήρευσης.. άλλωστε δεν είναι καθόλου τυχαίο όπου το 90% τον αποτυχημένων βολών είναι πίσω και ειδικά στο τρυγόνι που πάει με 120 χιλ και βαλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #226103

    NA KANΩ Κ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ… ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΑΥΓΟΥΣΤΙΑΤΙΚΗ ΖΕΣΤΗ(ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ) ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΜΕΤΡΙΕΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ (ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕΝΕΣ ΕΩΣ 400) ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΖΩΗΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΣΚΟΡΠΑΝΕ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ…ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΠΟΥ Η ΖΕΣΤΗ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΑΙΣΘΗΤΑ ΟΙ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ… ;)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #204754

    Χειμώνα καλοκαίρι βάζω 34 gr δεν θέλω να σκοτίζω το μυαλό με διάφορες γεμίσεις , θυμάμαι πρώτη μέρα στον Έβρο είχε βρέξει από βραδύς είχε υγρασία και έβλεπα τα κλαφ τον συναδέλφων και τους λυπόμουν , μπαμ μπουμ και τα πουλιά έφευγαν τσαλακωμένα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #204763

    Το ρεζουμε της υποθεσης ειναι αυτο που λεει ο ΚΑΠΝΑΣ,επισης κατι ποιο σημαντικο ειναι η σωματικη κατασταση και η ψυχολογια που εχουμε εκεινη την μερα η ωρα.

    Επισης,πρεπει να εχουμε εμπιστοσυνη το φυσιγγι και στο οπλο μας.Στον οποιονδηποτε καιρο,ειτε με υγρασια ειτε με ζεστη,αν δεν εισαι σε θεση να υπολογιζεις ταχυτητες και αποστασεις το αποτελεσμα ειναι το ιδιο—>αποτυχια.
    Εγω σε ολα τα Σεμτεβριατικα καρτερια που κυνηγαω εχω μετρησει τις αποστασεις και στα 35 δικα μου βηματα εχω βαλει σημαδια για να ειμαι ανετος.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #204765

    Η Ζάκυνθος άλλος τόπος παράδεισος , έχει άλλο κλίμα ποιο μαλακό και ποιο ζεστό , τα 30,32 τα πάει άνετα ενώ ποιο βόρεια είναι αλλιώς χρειάζεται δύναμη . πάντως και στην Ζάκυνθο που κυνηγώ 34 gr βάζω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #204767

    Δεν λεω για εδω αλλα για το Μεσολογγι,εξ αλλου η υγρασια που εχει εδω σπαει κοκκαλα,με το μαχαιρι την κοβεις τα πρωινα.Επειδη τα καρτερια εδω ειναι η κοντα στην θαλασσα -αρα εντονη αισθηση δροσιας η κρυου -η σε βουνα που νιωθεις κρυο το πρωι ,ντυνεσαι λιγο πιο βαρια με οτι επιδραση εχει αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #226063

    [font=”Comic Sans MS”]πιστευω ότι πολλοί που κυνηγουν με 28γρ 9άρια και λένε ότι σημαδεύουν καλά και δε χρειάζονται περισσότερα σκάγια στο τρυγόνι,
    δεν έχουν υπολογίσει πόσα σκάγια έχουν τα 28γρ 9-10άρια και πόσα τα 32γρ 7 1/2 που κυνηγώ εγώ, ή τα 32γρ 7άρια…[/font]
    ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #226062

    παιδια εγω αυτο εριχνα περυσι και μου αρεσε. γρηγορο και με μακρινα σκοτωματα δενξερω αν το εχει δουλεψει καποιος αλλος να μας πει?

    [url=”http://www.saga.es/angles/gama/centri.asp?pro=7&fami=5″]http://www.saga.es/angles/gama/centri.asp?pro=7&fami=5[/url]

    γερο
    και σε τσιχλες το βαζω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #226054

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]πιστευω ότι πολλοί που κυνηγουν με 28γρ 9άρια και λένε ότι σημαδεύουν καλά και δε χρειάζονται περισσότερα σκάγια στο τρυγόνι,
    δεν έχουν υπολογίσει πόσα σκάγια έχουν τα 28γρ 9-10άρια και πόσα τα 32γρ 7 1/2 που κυνηγώ εγώ, ή τα 32γρ 7άρια…[/font][/size] ;)

    προσωπικα μιλαω για 7 1/2 και 8 αρια. 10 ρια ουτε σε σταριθρα δεν ριχνω ;).

    Ισως δικιμασω τα rc4 skeet 9ρια τα οποια ειναι ομως με 6% αντιμονιο και αυτο κατω καννη με 3*

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #226021

    [color=”#000000″][size=2]Δεν είμαι σε θέση να υποδείξω ένα φυσίγγι η το άλλο αν είναι καλό για το τρυγόνι η λόγοι είναι παρα πολύ ένας από τους σημαντικότερους λογούς για μένα είναι ότι δεν ξέρω με πιο τρόπο ρίχνει ο καθένας από εσάς ώστε να πω με βεβαιότητα ότι αυτό ναι είναι γρήγορο η αυτό δεν είναι και ούτω καθεξής. Το να πω μαρκα η μαρκες φυσιγγιών αλλά και σκαγιών πραγματικά μου είναι αδιάφορο. Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα όμως είναι ότι το τρυγόνι είναι ένα θήραμα όπου αν ντουφεκιστεί σωστά και σε αποστάσεις όπου το επιτρέπουν τα όπλα μας (-35 με -40 μετρα )το σίγουρο είναι ότι θα πέσει ότι και φυσίγγι και να έχουμε μέσα από 28.30 32 άντε και 34 γραμμ. αν και υπερβολικά πολλά γραμμάρια για πολλούς εν τούτης είναι πολύ που χρησιμοποιούν νομίζοντας ότι τα πολλά γραμμάρια κάνουν και την διαφορά σε αυτό το ευγενές και παλικαρίσιο θήραμα.. κλείνοντας αυτό που έχω να πω είναι ότι στο τρυγόνι θέλει αντερα για να καταλάβεις την κάθε φόρα το ποσο πολύ η λίγο μπροστά θέλει για να το θήρευσης.. άλλωστε δεν είναι καθόλου τυχαίο όπου το 90% τον αποτυχημένων βολών είναι πίσω και ειδικά στο τρυγόνι που πάει με 120 χιλ και βαλε. [/size][/color]

    aytos einai kai o logos yparxeis toy topic giati pisteyv oti to trigoni epeidh oi ellhnes den to kinigame poli giati epitrepetai gia ligo kairo pisteyv oti thelei polh kalo kai grygoro fysiggi gia na kaneis doyleia kai enohtai parapano proskopeysh apo ta alla thyramata alla prosopika nomizv oti ean den einai polh kalo to fysiggi se oriakes apostaseis den mporeis na pareis trigoni me tipota kai kata pasa pithanothta tha meneis polh pisv

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #204801

    Λογω ζεστης παντως προσπαθω να ριχνω εως 32 γρ στην εναρξη. Παλιοτερα εριχνα 34αρια με το Baikal και εφευγα με τον ωμο κομματια.

    Συμφωνω οτι θελει καλο φυσιγγι, και πιθανοτατα επειδη υπαρχουν πλεον μικρες συναντησεις, η καθε αποτυχια στοιχιζει. Πιστευω ομως πως και τα σκοπευτικα του Σπορτινγκ μια χαρα δουλεια κανουν, ειδικα σε καρτερια στις ελιες που οι βολες ειναι γυρω στα 30-35 μετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #226012

    aytos einai kai o logos yparxeis toy topic giati pisteyv oti to trigoni epeidh oi ellhnes den to kinigame poli giati epitrepetai gia ligo kairo pisteyv oti thelei polh kalo kai grygoro fysiggi gia na kaneis doyleia kai enohtai parapano proskopeysh apo ta alla thyramata alla prosopika nomizv oti ean den einai polh kalo to fysiggi se oriakes apostaseis den mporeis na pareis trigoni me tipota kai kata pasa pithanothta tha meneis polh pisv

    Θα στο πω εντελώς διαφορετικά… το να λες ότι αυτό η το άλλο φυσίγγι είναι γρήγορο (Η αυτό είναι παρά πολύ καλό) δεν λέει τίποτα πέραν τις αναγραφομένης πιθανής αρχικής ταχύτητας όπου και αυτή από μονή τις δεν λέει και πολλά πράγματα,επιμένω στο αρχικό μου ποστ. και για άλλους λογούς όπου δυστυχώς ο πολύς ο κόσμος τα περναει στο (ντούκου )

    1) Εκτίμηση απόσταση …. Τις περισσότερες τον περιπτώσεων ..αλλού για άλλου ..τι να το κάνεις το γρήγορο η το μέτριο φυσίγγιο όταν αυτό που έχεις εκτίμηση εξ αρχής ήταν η είναι εντελώς λάθος… κάνοντας το επανειλημμένως αυτόματος τα ρίχνεις τα κακώς κείμενα στο φυσίγγι.

    2) Ο χρόνος αντίδρασης και αντίληψης διαφέρει παρασάγγας από κυνηγό σε κυνηγό

    3) Ο χρόνος επωμισης .. το τάιμινγκ που λένε

    4)Η τεχνικές σκόπευσης που χρησιμοποιείται … και η τρεις τεχνικές σκόπευσης έχουν και διαφορετικό χρονισμό στο πάτημα τις σκανδάλης με αποτέλεσμα την απομάκρυνση του στόχου από εμάς… για δεύτερη η για τρίτη ντουφέκια ούτε συζήτηση…. Έχει και αλλά όπως ψυχολογία σωματική διάθεση πνευματική καταπόντιση μετά από ανεπάλληλες αστοχίες… κ.λ.π

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων