DRAHTHAAR 4X4

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #197891

    Πάντα Γιαννή ώς γνωστό οι drahthaarαδες περνάνε πολύ καλά ειδικά μετά τον αγώνα. χααχαχαχαχαχ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #242828

    Πάντα Γιαννή ώς γνωστό οι drahthaarαδες περνάνε πολύ καλά ειδικά μετά τον αγώνα. χααχαχαχαχαχ.

    [font=”Comic Sans MS”]Εντάξει, έκλεισε η συμμετοχή μου. Θεωρώ βέβαιο πως θα στείλετε λίμο να με πάρει από το σπίτι μου, παρακαλώ ενημερώστε τον σοφέρ να προετοιμάσει το μπαρ κατάλληλα: το πρωινό τσάι να είναι Ερλ Γκρεϋ σε φλιτζάνι πορσελάνης φάιν τσάινα και στην απογευματινή επιστροφή το ουίσκι να είναι μολτ κατά προτίμηση Λαγκαβούλιν σε κρυστάλλινο ποτήρι τάμπλερ.
    Έτσι για να γνωρίσουν οι πληβείοι τι εστί Ντράτχααρ και πόσο οργανωμένος είναι ο όμιλος.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #242826

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Εντάξει, έκλεισε η συμμετοχή μου. Θεωρώ βέβαιο πως θα στείλετε λίμο να με πάρει από το σπίτι μου, παρακαλώ ενημερώστε τον σοφέρ να προετοιμάσει το μπαρ κατάλληλα: το πρωινό τσάι να είναι Ερλ Γκρεϋ σε φλιτζάνι πορσελάνης φάιν τσάινα και στην απογευματινή επιστροφή το ουίσκι να είναι μολτ κατά προτίμηση Λαγκαβούλιν σε κρυστάλλινο ποτήρι τάμπλερ.
    Έτσι για να γνωρίσουν οι πληβείοι τι εστί Ντράτχααρ και πόσο οργανωμένος είναι ο όμιλος.[/font][/size]

    Tωρα που εγραψες για ουισκι γιαννη θυμηθηκα το λαγκαβουλιν που μου ελεγες,,πα πα πα δεν πινετε με τιποτα
    φαρμακειο μου μυριζει :D το εδωσα παντος σε ενα φιλο μου και το τιμησε καλα,γουστα ειναι αυτα

    Τωρα για την διαδρομη προς τα τερεν ο ομιλος εχει και ελικοπτερο, μην σε παιδευουμε με τις παλιο λιμο :D

    ΥΣ
    Αντε μητσο ευκαιρια να παμε να δουμε κανα ντραχταρακι που φαγωθηκες να δεις
    και παμε και στην ταβερνα μετα να βγαλουμε αλλα γουστα χι χι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #242757

    Tωρα που εγραψες για ουισκι γιαννη θυμηθηκα το λαγκαβουλιν που μου ελεγες,,πα πα πα δεν πινετε με τιποτα
    φαρμακειο μου μυριζει :D το εδωσα παντος σε ενα φιλο μου και το τιμησε καλα,γουστα ειναι αυτα

    Τωρα για την διαδρομη προς τα τερεν ο ομιλος εχει και ελικοπτερο, μην σε παιδευουμε με τις παλιο λιμο :D

    ΥΣ
    Αντε μητσο ευκαιρια να παμε να δουμε κανα ντραχταρακι που φαγωθηκες να δεις
    και παμε και στην ταβερνα μετα να βγαλουμε αλλα γουστα χι χι

    [font=”Comic Sans MS”]Το ελικόπτερο του ομίλου είναι μόνο για τον Επίτιμο. Αν δεν ταλαιπωρηθώ λιγάκι πως θα αισθανθώ τι σημαίνει αγώνας Ντράτχααρ, άλλως θα πήγαινα με το δικό μου τζετ, γιατί νομίζεις πως έγινε η πίστα στην Κωπαΐδα;
    Όσο για το Λαγκαβούλιν, αφού δεν σε έδερνε η μαμά σου όταν ήσουν μικρός πως θες να το έχεις μάθει[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #242729

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Το ελικόπτερο του ομίλου είναι μόνο για τον Επίτιμο. Αν δεν ταλαιπωρηθώ λιγάκι πως θα αισθανθώ τι σημαίνει αγώνας Ντράτχααρ, άλλως θα πήγαινα με το δικό μου τζετ, γιατί νομίζεις πως έγινε η πίστα στην Κωπαΐδα;
    Όσο για το Λαγκαβούλιν, αφού δεν σε έδερνε η μαμά σου όταν ήσουν μικρός πως θες να το έχεις μάθει[/font][/size]

    :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #242700

    Tωρα που εγραψες για ουισκι γιαννη θυμηθηκα το λαγκαβουλιν που μου ελεγες,,πα πα πα δεν πινετε με τιποτα
    φαρμακειο μου μυριζει :D το εδωσα παντος σε ενα φιλο μου και το τιμησε καλα,γουστα ειναι αυτα

    Τωρα για την διαδρομη προς τα τερεν ο ομιλος εχει και ελικοπτερο, μην σε παιδευουμε με τις παλιο λιμο :D

    ΥΣ
    Αντε μητσο ευκαιρια να παμε να δουμε κανα ντραχταρακι που φαγωθηκες να δεις
    και παμε και στην ταβερνα μετα να βγαλουμε αλλα γουστα χι χι

    Το έχω στα υπόψιν Ηλία, αλλά δεν ξέρω αν θα μας αφήσει ο μικρός :D .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #242698

    Το έχω στα υπόψιν Ηλία, αλλά δεν ξέρω αν θα μας αφήσει ο μικρός :D .

    Οκ ρωτησε τον και πες μου :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #242695

    Οκ ρωτησε τον και πες μου :D

    Τώρα τρώει, όταν τελειώσει θα τον ρωτήσω και αν έχει κέφια θα μου απαντήσει :D .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #198530

    Διοργάνωση Εαρινής Δοκιμασίας, VJP, 24 & 25 Μαρτίου 2012
    ΚΥΠΡΟΣ

    Σας πληροφορούμε ότι το Σάββατο 24 και την Κυριακή 25 Μαρτίου 2012 θα διοργανωθεί από τον Όμιλο μας (ΟΜΙΛΟΣ ΣΚΛΗΡΟΤΡΙΧΟΥ ΔΕΙΚΤΗ (ΝΤΡΑΧΤΧΑΑΡ) ΚΥΠΡΟΥ ) για πρώτη φορά στην Κύπρο, ΕΑΡΙΝΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ, VJP, όπως προβλέπεται και από τους κανονισμούς που διέπουν τα Ντραχτχααρ στην χώρα καταγωγής τους την Γερμανία.

    Οι δοκιμασίες έχουν ως σκοπό όχι την ανάδειξη κάποιου σκύλου ως πρώτου ή δεύτερου, όπως γίνεται σε άλλους αγώνες, αλλά να αποδείξουν ότι το σκυλί που έχετε στα χέρια σας μπορεί να κάνει χωρίς ιδιαίτερη εκπαίδευση πολύ περισσότερα από ότι εσείς υπολογίζετε.

    Η εαρινή δοκιμασία, περιλαμβάνει δύο μόνο αγωνίσματα, την ιχνηλασία και την έρευνα. Στην Ιχνηλασία το σκυλί κρίνεται πόσο καλά ακολουθεί τα ίχνη χωρίς να ξεφεύγει από την πορεία του λαγού. Δυστυχώς λόγο αδυναμίας εξευρέσεως λαγών και την σχετικής νομοθεσίας η δοκιμασία αυτή αναμένεται να γίνει στο κουνέλι. Στην έρευνα το σκυλί αξιολογείται για τον τρόπο που χρησιμοποιεί τον αέρα, την κάλυψη του εδάφους, την μεθοδικότητα και τέλος την εξυπνάδα του να καλύψει όλα πιθανά σημεία.

    Το σκυλί όμως βαθμολογείται εκτός από τα δύο πιο πάνω αγωνίσματα και για ακόμα τρεις παράγοντες. Την όσφρηση, την φέρμα, και την οδηγητικότητα, την συνεργασία δηλαδή του σκυλιού με τον κυναγωγό του.

    Κριτές της δοκιμασίας θα είναι οι κα. Μάτα Σκούρα, πρώην Πρόεδρος του Ελληνικού Ομίλου Ντραχτχααρ και διεθνής κριτής εργασίας και ο κος Παντελής Τερζής, Γραμματέας του Ελληνικού Ομίλου και κριτής εργασίας. Και οι δυο κριτές διαθέτουν την απαραίτητη εμπειρία αλλά και την σχετική άδεια για συμμετοχή σε διοργανώσεις άλλων χωρών.

    Οι δοκιμασίες αποτελούν μια τεράστια ευκαιρία για όλους μας να δείξουμε τα σκυλιά μας χωρίς το άγχος της κατάταξης, αφού άλλωστε πρόκειται για δοκιμασία και όχι αγώνες, ενώ δεν απαιτείται οποιαδήποτε ειδική εκπαίδευση. Επιπρόσθετα έχουμε πολλά να μάθουμε τόσο για τον τρόπο εκπαίδευσης όσο και για τα σκυλιά μας από τους δυο έμπειρους κριτές.

    Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι για συμμετοχή τόσο στο σεμινάριο που θα προηγηθεί των δοκιμασιών όσο και για τις δοκιμασίες, αλλά και για οποιαδήποτε πληροφορία όπως επικοινωνούν με την γραμματεία του Ομίλου στα τηλέφωνα 99648246, 99686519 και 99460153.

    Ευχαριστούμε πολύ,

    Εκ του Διοικητικού Συμβουλίου

    Ανδρεας Ανδρεου
    Γραμματεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #198531

    ΚΥΠΡΟΣ – VJP,

    Πληροφοριακα,

    Εχουμε και εμεις πολυ ωραιες ΤΑΒΕΡΝΕΣ……..

    ΑΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #241095

    ΚΥΠΡΟΣ – VJP,

    [size=3][/size]Πληροφοριακα,

    Εχουμε και εμεις πολυ ωραιες ΤΑΒΕΡΝΕΣ……..

    ΑΑ

    [font=”Comic Sans MS”]Αεροπλάνο έχετε; [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #198633

    Αεροπλανο………

    Βεβαιως βεβαιως, αλλα το τελευταιο διαστημα γινονται κατι απεργιες απο τους ελεκτες εναεριας κυκλοφοριας και ισως μας δυσκολεψουν.

    Θα εισηγουμουν την χρηση του ελικοπτερου του Ελληνικου Ομιλου….

    ΑΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #198775

    Καλησπερα σε ολους.Ενδιαφερομαι να αποκτησω ενα ντραχτααρ για χρηση αποκλειστικα για πτερωτα θηραματα,μπεκατσα ορτικι και λιγο περδικα.Δεν εχω δει απο κοντα ντραχτααρ να κυνηγαει παρα μονο σε κυνηγετικες ταινιες.Η αληθεια ειναι οτι μ ενδιαφερει περοσσοτερο η μπεκατσα και σε διαφορες συζητησεις με κυνηγους μου προτεινουν να στραφω σε σεττερ γιατι το ντραχτααρ μειωνεκτει σε ερευνα σε σχεση με τα σεττερ.Οτι δηλαδη δεν παιρνει τοπο οσο ενα σεττερ.Βεβαια δεν ειμαι υπερμαχος της ανοιχτης ερευνας αλλα ουτε και της κοντινης.Για εμενα και τους τοπους που κυνηγαω θελω ενα σκυλο με μεσαια ερευνα.Δηλαδη σε ανοιχτο μερος στο βουνο να ανοιγει στα 100 μετρα απο εμενα και να ψαχνει ικανοποιητικα το χωρο και οχι να παιρνει μονο ευθειες των 100-200 μετρων,θελω δηλαδη να ψαχνει οσο πιο τακτικα το χωρο γυρω μου σε ακτινα τουλαχιστον 100 μετρων.Επειδη πολλοι απο εσας ειστε κατοχοι ντραχτααρ και εχετε δει και σκυλια αλλων κυνηγων ο μεσος ορος των ντραχτααρ τι ευρος ερευνας εχουν στο βουνο και τι συμπεριφορα εχουν στις εναλλαγες των τοπιων;Ευχαριστω προκαταβολικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #198813

    Το drahthaar γενιέται για να έχει την δυνατότητα να εκπαιδευτεί να κυνηγάει τα πάντα. Στο αντικείμενο που θα "εξειδικευτεί" θα γίνει "σπεσιαλίστας".
    Μπορεί να την κυνηγήσει σε όλων των ειδών τα τερεν ακόμα και στα μέρη που δεν κυνηγάνε οι περισότεροι σκύλοι. Η ερευνα του είναι προσαρμοσμένη στο χώρο και τα ΘΕΛΩ του αφεντικού του. ΔΕΝ θα φύγει για να φύγει θα φύγει γιατι υπάρχει λόγος.
    Μια και τελευταία όλο και περισσότερο τίθονται τέτοια ερωτήματα.
    Θα τονίσω ότι είναι μια αρκετά ιδιαίτερη φυλή (δεν λέω καλύτερη η χειρότερη) που εαν αντιμετωπιστεί με την νοοτροπία των "αγγλικών" ή αν θέλετε με την νοοτροπία των αγωνων. θα ανταπεξέρθει αλλά θα χάσει πολλά από τα πλεονεκτήματα της σαν ράτσα. πχ ένα "τρελλό" drahthaar σε αποστάσεις κλπ. είναι πολύ πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από ένα άλλο σκυλι αλλής ράτσας. Μπορεί να φύγει να περάσει μέρη μη προσβάσιμα στον κυνηγό, να φέρμαρει με τις ώρες και εσύ να μήν μπορείς κάν να πάς κοντά γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ. Ε'ιναι ενας σκύλος που σκέφτεται. και έχει πολλούς τρόπους στο ρεπερτόριο του για να φέρει αποτέλεσμα.
    Μην απομονώνουμαι κάποιες ιδιότητες του, γιατί τότε η ράτσα χάνει την διαφορετικότητα της.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #239982

    1) …..Δεν εχω δει απο κοντα ντραχτααρ να κυνηγαει παρα μονο σε κυνηγετικες ταινιες.

    2) …. σε ανοιχτο μερος στο βουνο να ανοιγει στα 100 μετρα απο εμενα και να ψαχνει ικανοποιητικα το χωρο και οχι να παιρνει μονο ευθειες των 100-200 μετρων,θελω δηλαδη να ψαχνει οσο πιο τακτικα το χωρο γυρω μου σε ακτινα τουλαχιστον 100 μετρων

    [font=”Comic Sans MS”]1) Μια καλή ευκαιρία για να δεις από κοντά την φυλή είναι να επισκεφτείς τις δοκιμασίες των (αγώνες) και τις εκθέσεις μορφολογίας όπου εκτός των άλλων θα έχεις την ευκαιρία να μιλήσεις και με άλλους ιδιοκτήτες, εκτροφείς και εκπαιδευτές. Το Σ/Κ θα είναι στην Κωπαΐδα.

    2) Αυτό είναι θέμα εκπαιδεύσεως, ούτε οι Αγγλικές φυλές πρέπει να "κόβουν ευθείες", το κάνουν γιατί δεν εκπαιδεύτηκαν εξ αρχής.
    Καλή επιτυχία στην έρευνα σου
    Φιλικά
    [/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 643 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων