ΒΑΦΗ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 292 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #53912

    Νίκο ο οπλουργός μου λέγεται Τάκης Αντωνάκος και το μαγαζί του βρίσκεται στην Νίκαια. Το τηλέφωνο του είναι 210 4931922.

    Το σίγουρο είναι ότι η δουλειά θα σου στοιχίσει το 1/3 όσων σου ζήτησαν. Την μετατροπή των τσοκαρισμάτων θα στην πάει σταδιακά αν θες. Δηλαδή ανοίγει δοκιμάζεις και αν νομίζεις ότι θες πιο ανοικτή τουφεκιά στο ανοίγει κι άλλο. Όταν θα πας να έχεις μαζί σου ένα χαρτόνι με τουφεκιές για κάθε κάνη. Θα σου πει την γνώμη του και θα τα κρατήσεις για σύγκριση με τις δοκιμές που θα γίνουν μετά την μετατροπή. Εγώ θα το έκανα 4/3 ή 4/2 αν θες να είναι πιο κοντά στα συνηθισμένα. Ο κύλινδρος είναι αποκλειστικότητα των φερματζήδων δεν θα σου χρειαστεί πουθενά. Μπορείς να αφήσεις την κάνη με τα 3* απείραχτη και να ανοίξεις το full. Απλά θα γυρίσεις τον επιλογέα να ρίχνει πρώτα η πάνω κάνη. Βέβαια δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί μάλλον θα γίνει σκαλοπάτι αν φαγωθεί τόσο πολύ, δηλαδή από 17,3 να γίνει 18,05mm.

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το όνομα μου καθώς και του Αιγινήτη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #53919

    Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 2/10 ΤΣΟΚ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΚΑΝΗ Κ 6/10 ΤΣΟΚ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΩ.ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ.ΣΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΙ Κ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ ΣΟΥΡΟΥΠΟ Κ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΜΕ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ-ΑΕΡΑΣ- ,ΣΤΙΣ ΟΡΕΙΝΕΣ ΑΨΟΓΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ,ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΚΑΘΟΜΟΥΝΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΕ ΦΑΣΕΣ,ΣΤΟΝ ΛΑΓΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ 90% ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΩ.ΑΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ ΑΠΟΧΡΟΜΕΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΙΣΩΣ Κ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΕΥΡΗΝΣΗ ΣΤΟΝ ΑΥΛΟ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕ ΤΟ 18.3-18.4 ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ Κ ΤΙΣ ΔΥΟ ΣΤΟ 18.5. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΠΛΟ ΑΛΛΑ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ.ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΕΝΟΧΛΕΙΣΩ ΟΜΩΣ.ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟ ΟΠΛΟ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΑ ΜΕ ΔΥΟ ΣΚΑΝΔΑΛΕΣ Κ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΥΤΩΝ.   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ!!!!! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53956

    Ευχαριστώ πολύ Κώστα για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σου. 
    Αυτό που γράφεις, δηλαδή να αφήσω την κάτω κάννη όπως είναι 0,5 και να κάνω την πάνω πιό ανοιχτή το είχα σκεφτεί και εγώ για λόγους οικονομίας (80Ε λιγότερα στον δικό μου οπλουργό!!).  Ομως δεν μου αρέσει καθόλου σαν ιδέα να έχω τις κάννες μου ανάποδα από το συνηθισμένο.  Επιπλέον η πρώτη κάννη ρίχνει τις περισσότερες βολές και δεν θέλω να είναι η επάνω αυτή.  Η κάτω κάννη αναπηδά λιγότερο και επιπλέον έχει πιό ισχυρό κλείδωμα καθώς είναι πολύ κοντά στον άξονα και καταπονεί λιγότερο το όπλο.

    Αυτό που γράφεις για το σκαλοπάτι δεν το καταλαβαίνω…

    Ως προς τα ιδανικά τσοκαρίσματα, είμαι πιό κοντά στην άποψη του ShotGun.  Συγκεκριμένα θέλω την πρώτη βελτιωμένο κύλινδρο (0,12) και τη δεύτερη μισό τσόκ (0,50).  Ο βελτιωμένος κύλινδρος βγάζει αρκετά πιό κλειστή τουφεκιά από τον κύλινδρο (πιό κοντά στο 1/4) και κυρίως πιό καλή κατανομή.

    Ολική αποχρωμίωση γίνεται από όσο ξέρω μόνο με χημικά μέσα τα οποία καταστρέφουν και τη βαφή της κάννης, οπότε χρειάζεται βαφή εκ νέου.  Θα ήταν ιδανική λύση η διεύρυνση των αυλών αλλά δεν θέλω να τραβήξω τόσο μακρυά το κόστος.

    Το συγκεκριμένο αλληλεπίθετο είναι με μία σκανδάλη, θα το προτιμούσα και εγώ με δύο σκανδάλες και απλούς εξολκείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    NCK61 στις #53959

    Αγαπητέ Νίκο,

     Από site σου και συγκεκριμένα από το θέμα ‘ Χρονολογίες κατασκευής Ιταλικών όπλων ‘  ανακαλύπτω ότι, σύμφωνα με τη σφραγίδα που φέρει το δικό μου S56E, αυτό έχει κατασκευαστεί το 1990. Η σφραγίδα είναι AZ(μέσα σε πλαίσιο) – και βρίσκεται στο κάτω μέρος της κάννης.

    Μήπως κάνω κάποιο λάθος;

    Πόσα χρόνια τελικά κατασκευάζεται αυτό το όπλο;

    Και το δικό μου όπλο είναι μονοσκάνδαλο, αλλά το άνοιγμα των δύο αυλών είναι 18,4.

    ΦΙΛΙΚΑ

    Νίκος

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #53962


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 06 Mάρτιος 2005


     

    Αυτό που γράφεις για το σκαλοπάτι δεν το καταλαβαίνω…


    Γράψε λάθος Νίκο.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #53967


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 06 Mάρτιος 2005


    Νίκο ο οπλουργός μου λέγεται Τάκης Αντωνάκος και το μαγαζί του βρίσκεται στην Νίκαια. Το τηλέφωνο του είναι 210 4931922.

    Το σίγουρο είναι ότι η δουλειά θα σου στοιχίσει το 1/3 όσων σου ζήτησαν. Την μετατροπή των τσοκαρισμάτων θα στην πάει σταδιακά αν θες. Δηλαδή ανοίγει δοκιμάζεις και αν νομίζεις ότι θες πιο ανοικτή τουφεκιά στο ανοίγει κι άλλο. Όταν θα πας να έχεις μαζί σου ένα χαρτόνι με τουφεκιές για κάθε κάνη. Θα σου πει την γνώμη του και θα τα κρατήσεις για σύγκριση με τις δοκιμές που θα γίνουν μετά την μετατροπή. Εγώ θα το έκανα 4/3 ή 4/2 αν θες να είναι πιο κοντά στα συνηθισμένα. Ο κύλινδρος είναι αποκλειστικότητα των φερματζήδων δεν θα σου χρειαστεί πουθενά. Μπορείς να αφήσεις την κάνη με τα 3* απείραχτη και να ανοίξεις το full. Απλά θα γυρίσεις τον επιλογέα να ρίχνει πρώτα η πάνω κάνη. Βέβαια δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί μάλλον θα γίνει σκαλοπάτι αν φαγωθεί τόσο πολύ, δηλαδή από 17,3 να γίνει 18,05mm.

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το όνομα μου καθώς και του Αιγινήτη.


    [/indent]

    Αγαπητε Κώστα .. η φήμη του Κου Αντωνάκου εχει φτασει ως και την Κομοτηνή. Μεσα σε όλα τα καλα ακούγεται ότι είναι και Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ κοντακας με ιδιαίτερη πείρα και στα σκοπευτικα κοντακια. Λόγω του ότι το Beretta μου 682 Gold Trap εχει κοντακι που δεν μου ερχεται και όπως θα θυμασαι από την φοτό εχω βαλει ενα αντιαισθητικό αλλα και όχι αποτελεσματικο pad απο νεοπρεν να το σηκώσω κοντα στον πόντο που χρειαζομαι και λόγω του ότι την Κυριακή εχθες πήγα στον Λαγκαδα και εριξα με σαφή προβλήματα που οφείλονται στο κοντακι, αποφασισα να κανω ενα κοντακι σε εναν ειδικο.

    Εχω ακούσει λοιπόν οτι ο Αντωνακος μπορει να σε παει σε σκοπευτήριο να σε δει να σου προτείνει με την πείρα του και στο τελος να σου κανει το κοντακι ΣΟΥ. Μιλαω για το απόλυτα ΔΙΚΟ ΣΟΥ κοντακι. ΘΑ σε παρακαλουσα να με ενημερωσεις εαν τα πραματα εχουν ετσι ακριβως …  ετσι με την πρωτη ευκαιρια που θα κατεβω Αθηνα να επικοινωνησω μαζι του να συννενοηθούμε. Δεν θα με πείραζε καθολου και θα ελεγα οτι θα το προτιμούσα για οικονομικούς λόγους να επέμβει στο είδη υπαρχον ακόμη και εαν ειναι να βαλει πρόσθετα ξύλου… εφόσν γίνεται. Αυτο φυσικα για οικονομικούς λόγους και μονο σε περίπτωση που το αποτελεσμα θα είναι ΕΦΑΜΙΛΛΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #53969

    Η δουλειά θα γίνει αναγκαστικά με πρόσθετο κομμάτι ξύλου. Για να γίνει όμως σωστά εφόσον δεν γνωρίζεις τα ακριβή μέτρα, θα πρέπει να έλθεις για κανα δυο μέρες εδώ όταν θα έχει τοποθετήσει το πρόσθετο κομμάτι. Πριν το τελικό στάδιο θα πας στο σκοπευτήριο θα ρίξεις μερικές πούλες και αν δεν χρειάζεται κατέβασμα θα το τελειοποιήσει. Αν όμως χρειάζεται κάποια διορθωση θα την κάνει και θα ξαναπάς να ρίξεις.

    Έχω δει πολλά τραποντούφεκα που έχει φτιάξει με αυτόν τον τρόπο.

    Στο Winchester μου έκανα με την βοήθεια του γιού του, ακριβώς αυτό που θες να κάνεις.

    Γιατί όμως δεν το κάνεις ρυθμιζόμενο? Μπορεί να τοποθετηθεί μηχανισμός. Βέβαια μετά θα είσαι με το άλεν στο χέρι, αλλά το θεωρώ καλύτερη λύση για ένα σχεδόν καινούργιο όπλο.

    Έχω συναντήσει στο οπλουργείο κάποια παιδιά από κομοτηνή αλλά δεν θυμάμαι ονόματα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #53988

    Ο λόγος που δεν επιθυμώ το ρυθμιζόμενο είναι ότι θα είμαι με το allen στο χέρι και θα πιθανολογώ πάντα σε καθε αποτυχία μου ότι φταιει η ρύθμιση του κοντακίου μου. Με την σωστη αρχική ρύθμιση … θα φταιω παντα εγω και θα προπονηθώ στο συγκεκριμένο κοντακι χωρίς δικαιολογίες. Ασε που για το ρυθμιζόμενο εχω λύση που είναι να αλλαξω τα κοντακια με το αλλο 682 (sporting) που εχω και είναι ρυθμιζόμενο. Σε αυτην την περίπτωση όμως καλό θα ήταν να μου εκανε και καποιος fitting παπια να εχω τα ίδια ξύλα. Το οποίο βεβαια εαν είχε 76 cm καννη θα μπορουσα να χρησιμοποιω και στο trap κατι που θα δοκιμασω ετσι και αλλιως μόλις μου ερθουν τα trulock chokes που παρήγγειλα.

    Το θέμα είναι πως δεν με ενδιαφέρει μόνο το ύψος αλλα και το length of pull καθώς και το pich και το cast on/off. Ελεγα μήπως είναι σε θέση εαν κατεβω να με δει να ρίχνω και να ρυθμίση καταλληλα ή εστω με την εμπειρία του να προσεγγίση το επιθυμητο σε σεβαστό ποσοστό και αφου δοκιμασω να μου κανει διορθωσεις. Τελος παντων θα πρεπει να βρω 2 – 3 ημέρες να κατεβω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #54038

    Νίκο,
    το δικό μου γράφει ΧΧ9 (=1973) κάτω από την κάτω θαλάμη, στο μονομπλόκ.  Δεν είναι σε πλαίσιο και μάλιστα είναι κάπως αχνά χτυπημένο.  Ψάξε μήπως υπάρχει κάπου αλλού η σφραγίδα του έτους κατασκευής.  Μάλλον το ΑΖ είναι κάτι άλλο. 
    Από όσο ξέρω, το S56 ήταν σε παραγωγή από το 1956 μέχρι λίγο πριν το 1980. Στις αρχές της δεκαετίας του 1980 κυκλοφόρησε η σειρά 685-686 κλπ, άρα είναι απίθανο το δικό σου S56 να κατασκευάστηκε το 1990. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #54110

    Συμπληρώνω εκ των υστέρων στο προηγούμενο μήνυμα:

    Στη διεύθυνση http://www.berettaservices.com υπάρχουν τα παλαιότερα διαφημιστικά-ενημερωτικά φυλλάδια της Beretta σε μορφή PDF. Τα αναφέρουν ως Historical Catalogs και τα χρεώνουν 5 ευρώ το καθένα, πληρώνεις με πιστωτική και τα κατεβάζεις επιτόπου.  Εγώ κατέβασα το “1971-1979” που περιέχει και το S56E.  Οποιος το θέλει, του το στέλνω με e-mail (6ΜΒ).  Υπάρχει και ένα παλαιότερο 1964-1970 και βέβαια τα μεταγενέστερα του 1980.

    Επίσης υπάρχουν (χωρίς χρέωση) τα διαγράμματα εξαρτημάτων (exploded views ) για αρκετά σύγχρονα όπλα, καθώς και τα manuals για την τρέχουσα παραγωγή αλλά και για λίγο παλαιότερα όπλα (π.χ Α303-304).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    NCK61 στις #54156

    αγαπητέ Νίκο

     

    Θα ήθελα, αν έχεις την καλοσύνη, να μου το στείλεις ( αυτό που αφορά  στο s56) το email μου είναι @otenet.gr">grjudo@otenet.gr

    ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    * έκατσα και έψαξα τις κάννες άλλα σφραγίδα άλλη δεν βρήκα.

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    12345678 στις #55562

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

    ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΩ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΤΟΥ BAIKAL ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΒΕΡΝΙΚΙ ΟΧΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ ΤΟΥ (ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ, ΗΘΕΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΧΑΪΔΟΛΟΓΑΩ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ).ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑ ΟΛΟ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΜΕ ΝΤΟΥΚΟΧΑΡΤΟ 400, 600, 800, 1000 ΚΑΙ ΜΕ ΨΙΛΗ ΣΥΡΜΑΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΜΠΡΟΥΤΙΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΑΘΕΣ. ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΑ ΟΛΟ ΤΟ ΞΥΛΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΟΞΥΑ.ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΕ 2 ΧΕΡΙΑ ΝΕΡΟΧΡΩΜΑ -ΜΕΣΑΙΑ ΚΑΡΥΔΙΑ-ΚΟΝΤΑΚΙ ΚΑΙ ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΗ ΣΥΡΜΑΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΜΠΡΟΥΤΖΙΝΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΑΡΓΥΡΟΧΟΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΡΑΠΑΝΟ, ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΧΡΩΜΑ ΛΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΕΙΑ. ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ TRUE OIL ΤΗΣ ΒΕΡΕΤΤΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΣΕ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΟΠΛΟΠΩΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΤΕ.ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΗΣ BROWNING ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ,ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ (ΚΟΣΤΙΖΕΙ 25 ΕΥΡΩ).ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ.(ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΑΛΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ ΜΕ ΕΔΙΩΞΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑ).

    1.ΑΝ ΠΑΡΩ ΚΟΙΝΟ ΛΙΝΕΛΑΙΟ -ΜΕ ΣΤΕΓΝΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΩΝ  ΧΡΩΜΑΤΟΠΩΛΕΙΩΝ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ 2-3 ΧΕΡΙΑ- ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ? ΚΑΙ ΜΕΤΑ , ΟΤΑΝ ΒΡΩ ΤΟ TRUE OIL NA ΠΕΡΑΣΩ ΤΕΛΙΚΟ ΧΕΡΙ. 

    2. ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΒΡΩ ΤΟ TRUE OIL Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΑΛΕΙΨΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΧΩ ΚΑΛΑ ΤΟ ΞΥΛΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ, ΜΠΑΜΠΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55567

    Μπάμπη δοκίμασε με απλό λινέλαιο και στεγνωτικό. Αν το εφαρμόσεις σωστά δεν θα χρειαστει να το περάσεις με το λάδι της Beretta.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55571

    ΤΟ “ΛΑΔΙ” ΤΗΣ BERETTA ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΥΘΗΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ & ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΕΓΝΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΧΕΡΙΟΥ! ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑΚΙ-ΠΑΠΙΑ ΜΕ ΟΨΗ ΒΕΡΝΙΚΙΟΥ ΜΑΚΡΑΝ ΣΕ ΑΙΣΘΗΣΗ & ΟΨΗ ΑΠΟ ΛΙΝΕΛΑΙΟ! ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ ΜΙΑ & ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΗΜΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΝΕΛΑΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΣΥΧΝΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ!   ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΥΦΗ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΛΙΝ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΣΚΛΗΡΗ ΧΡΗΣΗ Π.Χ ΒΡΟΧΗ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #55596

    Μπαμπη,

    η γνωμη μου ειναι να ΜΗΝ βαλεις λινελαιο και στεγνωτικο. θελει πολυ δουλεια, υπομονη και τριψιμο και το αποτελεσμα δεν ειναι και το καλυτερο. θα ασπριζει με το νερο και την υγρασια και θελει καθε ενα-δυο μηνες φρεσκαρισμα. ειναι φινιρισμα για…Λορδους που μετα το κυνηγι το δινουν στον ανθρωπο που φροντιζει τα οπλα και αυτος…

    ψαξε για το Tru-Oil της Birchwood Casey. ειναι το αυθεντικο. ειναι η εταιρια που το πουλαει και στην Beretta. πρεπει να εχει ο Καλκατζακος στην Αθηνας, ειχα παρει πριν απο ενα μηνα, περιπου 15 ευρω το μπουκαλι των 240ml

    το πρωτο χερι με Tru-oil περνιεται μπολικο, παντα με το χερι σου, και το αφηνεις να στεγνωσει μια μερα. την επομενη τριβεις ξανα με λεπτο ατσαλομαλλο μεχρι να το βγαλεις ολο και να μεινει μονο αυτο που ειναι μεσα στους πορους του ξυλου. μετα θελει 3-5 , ακομα και 10 χερια, αναλογα με το ξυλο. βαζεις ελαχιστο στο δαχτυλο σου και τριβεις ολο το κοντακι με ΛΙΓΟ λαδι. το αφηνεις να στεγνωσει καλα, ακομη και μια μερα αν μπορεις. μην βιαζεσαι. πριν περασεις Tru-oil μασκαρισε τις ψαθες. αν “μπουκωσουν” ειναι δυσκολο να τις καθαρισεις.

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 292 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων