ΚΑΛΑΖΑΑΡ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #83987

    Λοιπόν για να μην μπερδευόμαστε θα πω το εξής … Το ΚΑΛΑΖΑΡ είναι ανθρωπονόσος.

     

    Ψάξτε τη βιβλιογραφία για αυτή την ασθένεια και μετά βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

     

    Και σαφώς δεν μεταδίδετε από τον σκύλο αλλά από τη σκνίπα.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    vtoutoun στις #83994

    ΦΙΛΕ ΘΑΝΟ ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΑΖΑΡ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΑΥΡΟΣ ΠΥΡΕΤΟΣ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ, ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ ΖΗΤΗΣΕΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.ΑΠΛΟΣ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΤΟΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #83998

      Όντως το θέμα ξεστράτισε και εγώ ήμουν υπερβολικός βάζοντας στην ίδια θέση σκύλο και παιδί… αλλά όταν αναλογίζομαι την αγωνία που πέρασα με την αρρώστια του σκύλου μου , φορτίζομαι συναισθηματικά….

      Φίλε kurz-mpek τι έκανες τελικά;;; Τι έγινε με τον σκύλο σου;;;

      Γράψε μας για την πορεία της θεραπείας γιατί όλοι δυστυχώς θα μπορούσαμε να είμαστε στην θέση σου και το καλααζάρ θερίζει…

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    kurz-mpek στις #84042

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΗ  ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ!ΠΗΡΑ ΕΧΘΕΣ ΤΗΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΧΑΠΙΑ LASIX KAI PREZOLON ΓΙΑ 6 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ(ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΑΝΤΑ)….ΕΓΩ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΒΑΣΙΚΑ Η ΣΗΤΙΣΗ ΣΟΥ ,ΔΗΛΑΔΗ ΕΔΕΙΧΝΕ ΜΙΑ ΑΠΕΧΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΝΟΡΕΞΙΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΕΞΗΣ:ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΤΟ ΕΒΡΑΣΑ ΤΟ ΞΕΚΟΚΑΛΙΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ,ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ….ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ…ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΦΑΓΕ!ΑΠΟ ΤΟΤΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΗΡΕ ΣΤΡΟΦΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ZYLAPOUR KAI TO GLUCANTIME KANONIKA!ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΩΝ ΕΝΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΛΥ!

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #84066

    ΦΙΛΤΑΤΕ CURZ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΦΟΥ ΕΙΔΕΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ,Η ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΟΡΕΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ,ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ… 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    kostasf στις #481128

    Έχει ακούσει κανείς αν το νέο φάρμακο, το leisguard, μπορεί πραγματικά να βοηθήσει στην ίαση του σκύλου; Υπάρχει κάποιος να το έχει δοκιμάσει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Jäger στις #481131

    Καλησπερα φιλε, το εχω δοκιμασει σε ενα επανιελ που εχω, και το σκυλακι δοξα τον Θεο, ειναι turbo…. Σε ενα μηνα θα ξανακανουμε εξετασεις και θα επιβεβαιωσουμε (το ελπιζω) τα φαινομενα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    kostasf στις #481193

    Καλησπερα φιλε, το εχω δοκιμασει σε ενα επανιελ που εχω, και το σκυλακι δοξα τον Θεο, ειναι turbo…. Σε ενα μηνα θα ξανακανουμε εξετασεις και θα επιβεβαιωσουμε (το ελπιζω) τα φαινομενα….

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και το δικό μου επανιελ είναι. Έχει πάρει μια φορά milteforan και πάλι, μετά από κάποιους μήνες, βγήκε να έχει 1/800. Ήμουν έτοιμος να του ξαναδώσω (230 ευρώ κόστος), μέχρι που διάβασα για το leisguard. Θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Για παράδειγμα τι συμπτώματα είχε και σε ποιο επίπεδο βρισκόταν. Σε ευχαριστώ και πάλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    kostasf στις #481432

    είμαι περίεργος αν θα ρίξεις τον δείκτη. Αν όντως έχει αποτελέσματα, τότε συμφέρει σε σύγκριση με το milteforan που έχει περίπου 250 ευρώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Doukas στις #493782

    Καλησπέρα σας!

    εχω ενα λυκόσκυλο αρσενικό επτά μηνών και χτες που τον πήγαμε για να κάνει το εμβόλιο καλαζαρ ανακαλύψαμε απο το τεστ-καλαζαρ που προηγείται του εμβολίου οτι έχει καλαζαρ. Η αιματολογική που βγήκε σήμερα έδειξε 1/1600

    Ο κτηνίατρος μας είπε οτι λόγο ηλικίας του κουταβιού και αυξημένης αρκετά τιμής (1/1600) έχει το μικρόβιο εκ γενετής. Τωρα πάμε για τις επόμενες εξετάσεις να ελεξουμε τα ζωτικά όργανα.

    η απορία μου είναι αν λόγο τόσο μικρής ηλικίας είναι πιο εύκολο να το καταπολεμήσουμε η πιο δύσκολο τελικά.

    Είναι επτά μηνών και δημιουργεί συνέχεια νέα κύτταρα. Αυτο βοηθάει την ασθένεια να “βρίσκει τροφή να αναπτύσσεται;” Σε σχέση με ενα πιο μεγάλης ηλικίας σκυλο.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #511067

    γνωρίζει κανείς κάποιο νέο για νέα θεραπεία;

    κάποιο καινούργιο σκεύασμα;

    το milteforan πόσο το βρίσκετε;

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #511073

    γνωρίζει κανείς κάποιο νέο για νέα θεραπεία; κάποιο καινούργιο σκεύασμα; το milteforan πόσο το βρίσκετε;

    Η ερώτηση αφορά συγκεκριμένο περιστατικό σου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #511094

    γνωρίζει κανείς κάποιο νέο για νέα θεραπεία; κάποιο καινούργιο σκεύασμα; το milteforan πόσο το βρίσκετε;

    Η ερώτηση αφορά συγκεκριμένο περιστατικό σου;

    <hr />

    KALLISTON HELLAS Και δια το πιστόν Γιάννης Νικολακόπουλος

    Ναι φίλε Γιάννη το έχω αναφέρει παλιότερα…  :mail:

    επ’ ευκαιρίας να σε ρωτήσω εαν επιτρέπεται να ζευγαρώσουμε αρσενικό ζώο φορέα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #511124

    Από όσα ακούω το Milteforan δεν κάλυψε πλήρως τις προσδοκίες του κόσμου, οπότε η τιμή του είναι το λιγότερο, βέβαια δεν είναι όλες οι περιπτώσεις λεϊσμανίασις ίδιες, αλλού πετυχαίνει και αλλού όχι πλήρως.

    Το καλύτερο, κατά την γνώμη μου, είναι να αποφασίζει ο κτηνίατρος (που θα έχουμε επιλέξει λόγω της αποτελεσματικότητάς του και της εμπειρίας του) ποιο σχήμα φαρμάκων ταιριάζει στον κάθε ασθενή σκύλο συνεκτιμώντας την όλη κατάσταση της υγείας του. Το κυριότερο είναι να αποφευχθούν ή να καταπολεμηθούν οι παρενέργειες.

    Έχω ακούσει για μια νέα μέθοδο με ισχυρή αντιβίωση αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη, δεν γνωρίζω περισσότερα.

    Οι αρσενικοί φορείς σκύλοι μπορούν να ζευγαρώσουν χωρίς να νοσήσει η σκύλα ή τα κουτάβια γιατί η ασθένεια μεταδίδεται μόνο μέσω της φλεβοτόμου σκνίπας.

    Οι θηλυκοί φορείς μπορούν να γεννήσουν χωρίς να μεταδώσουν την ασθένεια στα κουτάβια αλλά δεν προτείνεται γιατί λόγω της καταπόνησης από την κύηση, γέννα και γαλουχία υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να νοσήσει ξανά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #511159

    Σ’ ευχαριστώ θερμά για τις πάντα πολύτιμες συμβουλές σου!  :rose:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων