ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 706 έως 720 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #191348

    ΚΡΙΜΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΚΥΝΔΙΝΟ ΤΙ ΖΩΗ ΤΟΥΣ?ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΡΙΜΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    Simis Jr στις #191912

    Καλησπερα σε ολους !!! Το ΣΚ που περασε εκανα το δευτερο κυνηγι μου σε αγριογουρουνο κ ευτυχως ηταν επιτυχημενο !!!
    Λιγη τυχη παραπανω να ειχα κ θα περναγαν απο μενα τα γουρουνια…!!! Δεν πειραζει ομως, εμεις να μαστε καλα κ ολα τ'αλλα ερχονται !!!
    Καλη συνεχεια σε ολους !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #192117

    kαι εμένα προχτές ήταν το τρίτο κυνήγι γουρουνιού. Έχω την τύχη να είμαι σε μια πολύ καλή ομάδα της τοσκάνης και από την πρώτη μέρα με κάναν να νιωθω μέλος της ομάδας αν και ήμουν απλά καλεσμένος. Η προχθεσινη έξοδος ήταν επιτυχής με 6 γουρούνια εκ των οποίως και ένα καλό καπρί. Δυστηχώς ακόμη δεν έχω την τύχη να περάσουν από εμένα αλλά που θα πάει μεχρι τις 23 γενάρη που κλείνει το κυνήγι ελπίζω. Μας την έπεσε και η αγροτική αστυνομία που και απαιτούσε να μαζευτούν και τα 32 άτομα της λίστας για να τα ελεξει (Πριν από την έναρξη του κυνηγιού ο αρχηγος πρέπει να κάνει τη λίστα με τα άτομα που πέρνουν μέρος στο κυνήγι και να δηλώσει το μέρος που γίνεται το κυνήγι και να το ρίξει σε ένα ειδικό γραμματοκιβώτιο για την αστυνομία) με αποτέλεσμα να διακοπεί η παγάνα μια ώρα νωρίτερα. το μέρος που με βάλαν ήταν το ποιο ανοιχτο επειδή είχα το .308 με διοπτρα (εντελως άχρηστη ακόμη και στο 3Χ , πρέπει να βάλω κανα red dot)
    Το καπρί γύρω στα 120 κιλά

    Το σφαγείο της ομάδας

    Φιλικά
    Στέλιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #256226

    kαι εμένα προχτές ήταν το τρίτο κυνήγι γουρουνιού. Έχω την τύχη να είμαι σε μια πολύ καλή ομάδα της τοσκάνης και από την πρώτη μέρα με κάναν να νιωθω μέλος της ομάδας αν και ήμουν απλά καλεσμένος. Η προχθεσινη έξοδος ήταν επιτυχής με 6 γουρούνια εκ των οποίως και ένα καλό καπρί. Δυστηχώς ακόμη δεν έχω την τύχη να περάσουν από εμένα αλλά που θα πάει μεχρι τις 23 γενάρη που κλείνει το κυνήγι ελπίζω. Μας την έπεσε και η αγροτική αστυνομία που και απαιτούσε να μαζευτούν και τα 32 άτομα της λίστας για να τα ελεξει (Πριν από την έναρξη του κυνηγιού ο αρχηγος πρέπει να κάνει τη λίστα με τα άτομα που πέρνουν μέρος στο κυνήγι και να δηλώσει το μέρος που γίνεται το κυνήγι και να το ρίξει σε ένα ειδικό γραμματοκιβώτιο για την αστυνομία) με αποτέλεσμα να διακοπεί η παγάνα μια ώρα νωρίτερα. [img]https://lh5.googleusercontent.com/-sU4OK_BYbKk/TvQOJFSM-JI/AAAAAAAAANM/txQmxD6lQnY/s800/DSCN5454.JPG[/img] το μέρος που με βάλαν ήταν το ποιο ανοιχτο επειδή είχα το .308 με διοπτρα (εντελως άχρηστη ακόμη και στο 3Χ , πρέπει να βάλω κανα red dot)
    [img]https://lh3.googleusercontent.com/-XM69mNxdiy0/TvQOJJ3mXyI/AAAAAAAAANQ/9UbDFVYm_o0/s800/DSCN5459.JPG[/img] Το καπρί γύρω στα 120 κιλά

    [img]https://lh6.googleusercontent.com/-Xz2wQ4nU-ds/TvQOFFc9ieI/AAAAAAAAANE/9aQV5zoWvI4/s640/DSCN5460.JPG[/img] Το σφαγείο της ομάδας

    Φιλικά
    Στέλιος

    [font=”Comic Sans MS”]Mπραβο βρε Στελαρα!!!!
    Αντε και σε ενα καπρι ολο δικο σου,σου ευχομαι!!!!
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #192126

    μπραβωσας παιδια και σανοτερα..

    να ρωτησω;
    ο καπρος γιατη εχει σκουλαρικη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    J.K. στις #256210

    μπραβωσας παιδια και σανοτερα..

    να ρωτησω;
    ο καπρος γιατη εχει σκουλαρικη;

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΛΟΓΩ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ
    ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΤΟ ΖΩΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΑΛΟΥΝ
    ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙ ΣΗΜΑΝΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ
    ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #192130

    Ακριβως. Στην αρχη της σεζόν οι αρχηγοί κάθε ομάδας προμηθεύονται τα σκουλαρίκια από τον κυνηγετικό σύλογο που εκτελεί και χρέη διαχήρισης. Το ζώο δεν μπορεί να μετακινηθεί σε δημόσιο δρόμο χωρίς σκουλαρίκι δηλ μπορείς να το μεταφέρεις μέχρι το αυτοκίνητο αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να έχει συμανθεί. Μετά βάσει αυτόυ το σκουλαρικού πέρνουν και τα στοιχεία του ζώου (γένος βάρος κ.τ.λ) και τα καταγράφουν σε ένα μπλοκ το οποίο στο τέλος της περιόδου το καταθέτουν στον σύλογο (ο σύλογος είναι αυτός που αποζημειώνει τις ζημιές από τα θυράματα και έχει την ευθύνη για τη διαχείρηση).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #256198

    Ακριβως. Στην αρχη της σεζόν οι αρχηγοί κάθε ομάδας προμηθεύονται τα σκουλαρίκια από τον κυνηγετικό σύλογο που εκτελεί και χρέη διαχήρισης. Το ζώο δεν μπορεί να μετακινηθεί σε δημόσιο δρόμο χωρίς σκουλαρίκι δηλ μπορείς να το μεταφέρεις μέχρι το αυτοκίνητο αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να έχει συμανθεί. Μετά βάσει αυτόυ το σκουλαρικού πέρνουν και τα στοιχεία του ζώου (γένος βάρος κ.τ.λ) και τα καταγράφουν σε ένα μπλοκ το οποίο στο τέλος της περιόδου το καταθέτουν στον σύλογο (ο σύλογος είναι αυτός που αποζημειώνει τις ζημιές από τα θυράματα και έχει την ευθύνη για τη διαχείρηση).

    αυτο παει να πει σωστη διαχηριση πανω στο κηνηγη..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #256193

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ;) ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ DVD ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΤΟΣΚΑΝΗ ΜΕ ΚΥΝΗΓΙ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΟΛΥ ΓΟΥΡΟΥΝΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ.. :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #256172

    Kαλημερα Στελιο,

    ωραια πραγματα! Ενθουσιαζομαι να βλεπω οργανωμενες καταστασεις με μερακληδες κυνηγους! Ειναι η μονη λυση και ο τροπος για να διαιωνιστει το κυνηγι με τις σημερινες συνθηκες…

    Οσο για το .308, θα'ρθει η ωρα του :lol: ειμαι σιγουρος! Καλη τυχη και καλες γιορτες!!

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #192145

    Ναι είναι τινγκα στο γουρούνι. Εδω δεν έχει όριο κάρπωσης και η ομάδα μου (75 άτομα περίπου) κάνει 80-85 γουρουνια τη σεζόν. Το περιβάλον τα ευνοεί βέβαια όλο δάση με βελανιδιές και καστανιές και χαμιλά καλαμπόκι και αμπέλια (είναι ζώνα chianti γιαυτούς που ξέρουν).

    Είναι ένα παράδειγμα πρός μιμηση αν και δεν είναι το καλλύτερο στην Ιταλία. Η τοσκάνη χωρίζεται σε 19 κυνηγετικές ζώνες/συλόγους που διαχειρίζονται τον θηραματικό πλούτο. οι κάτοικοι τοσκάνης μπορούν να κυνηγίσουν σε 3 το πολύ ζώνες της επιλογής τους αρκέι να κάνουν αίτηση και να πληρώσουν το ανάλογο αντίτιμο (από 30 με 80 € ανάλογα με τη ζώνη). Οι κάτικοι εκτός τοσκάνης (όπως εγώ) εκτός ότι πρέπει να γραφτούν στη ζώνη της αρεσκείας τους πρέπει να πληρώσουν και 5€ για κάθε κυνηγετική έξοδο. Ο κυνηγετικός σύλογος που έχει αναλάβει την περιοχή από τα έσοδα αποζημειώνει τους αγρότες κάνει σπορές, καταγραφες και (παντα με την επίβλεψη του δασαρχείου) αποφασίζει για ακόμη και την έναρξη της περιόδου (για τα γουρούνια φέτος ήταν όψιμη χρονιά και γιαυτό τη καθηστερησαν 2 εδβομάδες τις οποίες τις δόσαν τον γενάρη). Οι ομάδες για το κυνήγι αγριογουρουνου πρέπει να έχουν τουλάχιστον 50 μέλη, να κάνουν τουλάχιστον το 80% των εξόδων της σεζόν και το κάθε μέλος να συμετάσχει στούλάχιστον στις μισές εξόδους (εκτός αν υπέρχει κάποιος λόγος όπως π.χ. εμείς που μένουμε εκτός τοσκάνης λόγω απόστασης). Η ομάδα πέρνει άδεια να κυνηγίσει στη ζώνη που επιλέγει και αν είναι περισσότερες ομάδες στην ίδια περιοχή το πάνε ανα εβδομάδα κυκλικά για το κάθε βουνό. πριν ξεκινήσει το κυνηγι ο αρχιγός πρέπει να δώσει τη λίστα με τους κυνηγούς στην αγροτική αστυνομία και να βάλουν ταμπέλες γίρω από τη ζώνη που να προιδοποιούν για τη παγάνα. Στη περίοδο που είναι ανοιχτό και το κυνήγι του λαγού η παγάνα πρέπει να αρχίζει μετά τις 9 και κατά τη δειάρκεια της παγάνας απαγορεύεται οποιοδίποτε άλλο κυνήγι σε αυτή τη ζώνη.

    Φιλικά
    Στέλιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #256163

    Kαλημερα Στελιο,

    ωραια πραγματα! Ενθουσιαζομαι να βλεπω οργανωμενες καταστασεις με μερακληδες κυνηγους! Ειναι η μονη λυση και ο τροπος για να διαιωνιστει το κυνηγι με τις σημερινες συνθηκες…

    Οσο για το .308, θα'ρθει η ωρα του :P ειμαι σιγουρος! Καλη τυχη και καλες γιορτες!!

    Μπιριγκογκος

    Η περιοχή είναι γεμάτη με ζαρκάδια και προχθές μπορεί να μην είδα γουρούνι αλλά είχα καμιά εικοσαριά συναντήσεις με ζαρκάδια και δοκίμασα να συμαδέψω εν κινήση με τη διόπρα. είναι πολύ δύσκολο ακόμη και σε μικρές μεγευθήσεις (3Χ). Έπρεπε να το είχα πέρει με τα iron sights αλλά δεν πειράζει τώρα κοιτάω για κανένα red dot χωρίς μεγένθυση

    Καλές γιορτές σε όλη τη παρέα

    Υ.Γ. ξέχασα να σας πω την τετάρτη τραυματίσαμε και ένα εβδομο γουρούνι. Οι παγανιέριδες ακολούθησαν τα αίματα για καμιά 800ρια μέτρα μέχρι το κεντρικό δρόμο όπου σε μια λίμνη αίματος βρήκαν ένα προφηλακτίρα Fiat Punto :lol: ;)
    Φιλικά
    Στέλιος

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #255512

    Η περιοχή είναι γεμάτη με ζαρκάδια και προχθές μπορεί να μην είδα γουρούνι αλλά είχα καμιά εικοσαριά συναντήσεις με ζαρκάδια και δοκίμασα να συμαδέψω εν κινήση με τη διόπρα. είναι πολύ δύσκολο ακόμη και σε μικρές μεγευθήσεις (3Χ). Έπρεπε να το είχα πέρει με τα iron sights αλλά δεν πειράζει τώρα κοιτάω για κανένα red dot χωρίς μεγένθυση

    Καλές γιορτές σε όλη τη παρέα

    Υ.Γ. ξέχασα να σας πω την τετάρτη τραυματίσαμε και ένα εβδομο γουρούνι. Οι παγανιέριδες ακολούθησαν τα αίματα για καμιά 800ρια μέτρα μέχρι το κεντρικό δρόμο όπου σε μια λίμνη αίματος βρήκαν ένα προφηλακτίρα Fiat Punto ;) ;)
    Φιλικά
    Στέλιος

    Στέλιο καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Προς τιμή σας που ακολουθήσατε το γουρούνι σε τέτοια απόσταση. Το punto είναι συνήθως νόστιμο, μιας και συνήθως το οδηγούν ευαίσθητες υπάρξεις;) κρίμα που δεν το βρήκατε (είτε το γουρούνι είτε την "ευαίσθητη" ύπαρξη!). Πάντως για ανοιχτά σκοπευτικα έχω τις επιφυλάξεις μου… Ίσως καλύτερη λύση θα ηταν μια διοπτρα 1-4×42 η κάτι παρόμοιο … Περισσότερες επιλογές και το μάτι δεν μπερδεύεται…

    Καλή τύχη!

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    ekavitis στις #193273

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ LINK http://www.star-fm.gr/?p=34603&fb_source=message ΤΕΡΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #253948

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ LINK [url=”http://www.star-fm.gr/?p=34603&fb_source=message”]http://www.star-fm.gr/?p=34603&fb_source=message[/url] ΤΕΡΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

    διαβαστε και τα σχολια λιγο πιο κατω ;) B) :D :) ;) :)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 706 έως 720 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων