ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,081 έως 1,095 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #437793

    εγω τοσα χρονια κυνηγαω γουρουνια καμια φορα δεν ειδα πρωι εξω να βοσκαν αμεριμνα ουτε να μπορεις να τα πλησιασεις τοσο πολυ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #437854

    εγω τοσα χρονια κυνηγαω γουρουνια καμια φορα δεν ειδα πρωι εξω να βοσκαν αμεριμνα ουτε να μπορεις να τα πλησιασεις τοσο πολυ!<br>

    φιλε τυρναβε εγω το εχω δει αυτο στην ρωσσια πολλες φορες μαλιστα……..
    εκει τα γουρουνια λογο του οτι δεν τα κυνηγανε με σκυλια παρα μονο σε καρτερια πανω απο δεντρα ειναι ηρεμα σε σχεση με τα δικα μας εδω που ‘αγριευουν’ λογο διωξης…..επισης ειναι τοσα πολλα που σε αρκετες περιπτωσεις δεν εχει τυχει να αντιμετωπισουν ποτέ στην ζωη τους κυνηγο και σιγουρα ποτέ τα σκυλια για να τα διωξουν, οποτε τα αγριογουρουνα μπορεις να τα πλησιασεις πολυ κοντα μονο μεσα στο δασος αν εχεις κοντρα τον ανεμο και να τα τουφεκισεις, στις στεπες μπορεις να δεις αγριογουρουνα να βοσκουν μερα μεσημερι και να τα τουφεκισεις με διοπτρα σε βολες πανω απο 300-500 μετρα διοτι εκει δεν μπορεις να τα πλησιασεις(εχουν ενστικτο και αυτα)……χαρακτηριστα θα σας πω οτι πολλοι μανιταραδες στην ρωσια την ωρα που μαζευουν μανιταρια δεχονται αγριες επιθεσεις απο αγριογουρουνα και αλκης (επιθετικο μεγαλο ελαφι) κατι που συχνα πυκνα το αναφερουν και στα δελτια ειδησεων της χωρας…….αρα εκει τα γουρουνια οχι μονο δεν φοβουνται αλλα επιτιθενται κι’ολας αν παραβιαστει το μερος τους απο ανθρωπους!!!!!!!

    Υ.Γ. το βιντεο ειναι γυρισμενο στο εξωτερικο οποτε ειναι λαθος να παρομοιαζουμε πραγματα που ειναι ασχετα μεταξυ τους, αλλιως κυνηγαμε εμεις εδω και αλλιως εκει και μαλιστα θηραματα με διαφορετικα ‘στοιχεια’!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Kostas Chatzi στις #438154

    Διαβάστε ποιές είναι οι σωστές προετοιμασίες για το αγριογούρουνο!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #438751

    Καλησπέρα παιδιά θέλω μια πληροφορία!τα 9βολά με τι τσοκ τα Ρίχνουμε ???με τα 3άστρα υπάρχει πρόβλημα ??9βολά απλά μιλάω όχι σκονατα…Help!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #438761

    Απ’ ό,τι έχω ακούσει-διαβάσει τα ρίχνουν με ανοιχτά τσοκάκια από 3 άστρα και ανοιχτότερα. Κάνε καμιά δοκιμή σε στόχο να δείς ποιό σου τα πάει καλύτερα γιατί απ’ όσο ξέρω στα δράμια δεν ισχύει οτι το κλειστότερο τσοκάκι θα δώσει την πιο κλειστή κατανομή. Ας απαντήσει και κανένας γουρουνοκυνηγός γιατί εγώ αγριόχοιρο μόνο στον ύπνο μου έχω βαρέσει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #438766

    Καλησπέρα παιδιά θέλω μια πληροφορία!τα 9βολά με τι τσοκ τα Ρίχνουμε ???με τα 3άστρα υπάρχει πρόβλημα ??9βολά απλά μιλάω όχι σκονατα…Help!

    καλησπερα εγω ολα τα χρονια στα γουρουνια 3 αστρα δουλευω και σε δραμια και σε μονοβολα με την benelli M2 και δεν ειχα ποτε προβλημα και ειμαι και ικανοποιημενος!!τωρα πρεπει βεβαια να δεις στο οπλο σου με δοκιμες με τι τσοκ θα εχεις την καλυτερη κατανομη -βολη!παντως θεμα για καποιο προβλημα δεν υπαρχει!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #438795

    Έχει δίκιο ο Θεολόγης,η ΧΡΥΣΗ μέση λύση είναι τα 3*,όπως επίσης έχει δίκιο οτι πρέπει να κάνεις δοκιμές με το όπλο σου στις αποστάσεις που σε ενδιαφέρουν.Λάβε όμως υπ΄όψιν σου,ότι δεν έχουν όλα τα 9βολα ίδια συμπεριφορά.Άρα αυτά που θα δοκιμάσεις και θα σε ικανοποιήσουν αυτά μετά θα χρησιμοποιήσεις στο κυνήγι σου.
    Κι έπαθα και μια πλάκα χθες στο Μαρτίνο.Η 2χρονη επανιελ μου πήρε το ντορό και δε τη μάζευα.Ενώ η γρια μαζεύτηκε μόλις τα μύρισε η μικρή,τον ντορό γαυγίζοντας.Την είχα καταλάβει τη μικρή από το χωριό οτι της αρέσουν αλλά χθες ….επιβεβαιώθηκε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #438802

    Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας παιδιά !!από θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει πρόβλημα με τα 3άστρα έτσι ?δηλαδή θέλω να πω δεν είναι πολυ κλειστό για τα 9βολάν ώστε να δημιουργήσουν ΚΑΠΟΙΟ πρόβλημα στο ντουφέκι… Το όπλο είναι μια Benelli comfort..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #438806

    BENELLI έχεις;γρήγορα στο club!!.Κι εγώ έχω την CRIOCOMFORT+SUPERSPORT κάνη με αυλό 18,3.Προχώρα και μη το φοβάσαι.Απλά κοίτα ποιό φυσίγγι με ποιο τσοκ.Μη σου φανεί παράξενο αν δεις καλύτερα αποτελέσματα σε κάποιο φυσίγγι με το 2**.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #438809

    Αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει περισσότερο είναι η διασπορά και η κατανομή των ψήφων (εννιάβολων ή άλλων) σε μετρημένες αποστάσεις. Το όπλο δεν έχει κανένα πρόβλημα στις βολές ούτε κι άν βάλεις σφιχτότερο τσοκάκι – αυτό που θα αλλάξει είτε πρός το καλύτερο είτε πρός το χειρότερο είναι η εικόνα των βολών στο στόχο. Τα συνήθη “απλά” εννιάβολα, δωδεκάβολα είναι όλα μολύβδινα, τα ακριβότερα Αμερικάνικα (Remington, Winchester, Federal κλπ) στις εκδόσεις magnum (συνήθως) διατίθενται με λεπτή επικάλυψη χαλκού ή άλλου σκληρότερου μετάλλου και με αντιτριβικό υλικό ανάμεσά τους αλλά και πάλι είναι μολύβδινα εσωτερικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    gunner στις #438812

    αφιερωμενο σε ολους τους γουρουναδες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #438816

    Αυτός ο νεαρός γόνος αριστοκρατικής οικογενείας που “φιγουράρει” στο παραπάνω βίντεο είναι πραγματικά μεγάλος σκοπευτής.

    Έχω δεί τις δύο τελευταίες ταινίες με κυνήγια αγριόχοιρου στην Ουγγαρία (” Wild Boar Fever No 3 ” και Νο 4) όπου εμφανίζεται μαζί με άλλους κυνηγούς και επίσης καλούς σκοπευτές και δεν μπορώ να πώ ότι δεν τον θαύμασα.
    Ασχέτως καταγωγής, οικονομικής άνεσης ή ευμάρειας ή άλλων προνομίων που μπορεί να έχει στη ζωή του για να φτάσει σ’ αυτό το επίπεδο σκοπευτικής δεινότητας πρέπει να έχει έστω και λίγο ταλέντο μέσα στο αίμα του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #438818

    αφιερωμενο σε ολους τους γουρουναδες!!!

    <iframe src=”http://www.youtube.com/embed/rI4U9Y-km5c?feature=oembed&wmode=opaque&#8221; allowfullscreen=”” frameborder=”0″ height=”332″ width=”591″></iframe>

    Εμένα πάντως μόνο αποστροφή και αηδία με κάνει να αισθάνομαι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #438819

    Αυτός ο νεαρός γόνος αριστοκρατικής οικογενείας που «φιγουράρει» στο παραπάνω βίντεο είναι πραγματικά μεγάλος σκοπευτής.

    Έχω δεί τις δύο τελευταίες ταινίες με κυνήγια αγριόχοιρου στην Ουγγαρία (» Wild Boar Fever No 3 » και Νο 4) όπου εμφανίζεται μαζί με άλλους κυνηγούς και επίσης καλούς σκοπευτές και δεν μπορώ να πώ ότι δεν τον θαύμασα.<br>
    Ασχέτως καταγωγής, οικονομικής άνεσης ή ευμάρειας ή άλλων προνομίων που μπορεί να έχει στη ζωή του για να φτάσει σ” αυτό το επίπεδο σκοπευτικής δεινότητας πρέπει να έχει έστω και λίγο ταλέντο μέσα στο αίμα του.

    Είναι και ταχύτατος στην επανόπλιση κινητού ουραίου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    gunner στις #438823

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>accuracy lover wrote:</div>
    Αυτός ο νεαρός γόνος αριστοκρατικής οικογενείας που «φιγουράρει» στο παραπάνω βίντεο είναι πραγματικά μεγάλος σκοπευτής.

    Έχω δεί τις δύο τελευταίες ταινίες με κυνήγια αγριόχοιρου στην Ουγγαρία (» Wild Boar Fever No 3 » και Νο 4) όπου εμφανίζεται μαζί με άλλους κυνηγούς και επίσης καλούς σκοπευτές και δεν μπορώ να πώ ότι δεν τον θαύμασα.<br><br>
    Ασχέτως καταγωγής, οικονομικής άνεσης ή ευμάρειας ή άλλων προνομίων που μπορεί να έχει στη ζωή του για να φτάσει σ” αυτό το επίπεδο σκοπευτικής δεινότητας πρέπει να έχει έστω και λίγο ταλέντο μέσα στο αίμα του.

    Είναι και ταχύτατος στην επανόπλιση κινητού ουραίου!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου

    </div>

    πραγματικα ειναι φοβερος ο πιτσιρικας!!!ειναι αρκετα σκαλοπατια πανω απ τους υπολοιπους σκοπευτες!!!βεβαια περαν του ταλεντου που σιγουρα διαθετει εχει ριξει και χιλιαδες σφαιρες σε σκοπευτηριο!ενας τετοιος σκοπευτης δεν γενιεται απλα εξελισετε…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,081 έως 1,095 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων