ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ..ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,406 έως 3,420 (από 3,728 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #449661

    παιδια εδω πιστευω πως κανετε λαθος, ενα φυσιγγι με 9 ευρω το κουτι ειναι υπερβολη για την τσιχλα<br>

    Συμφωνώ μαζί σου, γι’αυτό άλλωστε και ψάχνω κάτι πιο φθηνό. (όπως και αρκετά παιδιά)

    με 32 γραμμαρια max σε Νο 8 η Νο 7 με πιο βαρυ καιρο , εαν την παρει 1-2 σκαγια θα πεσει

    Σωστός

    , οτι ασφαλες φυσιγγι και να ναι<br>πιστευω οτι ειναι πιο πολυ θεμα ψυχολογιας

    ++++++

    , αφου παμε μακρια ας ριξουμε κατι καλο μην ξεμεινουμε αν δεν κοβει και ετσι,<br>
    σε πολλους εαν δωσω ενα φυσιγγι που γραφει απ’εξω 38 γρ tecna 450 Vo και το γεμισω με 32 γρ 6 ,και το δωσω να το ριξουν θα πουν τα καλυτερα φυσιγγια δεν κλωτσαει γρηγορα κλπ<br>

    Με συγχωρείς φίλε Τάκη αλλά όταν έχεις ρίξει πάνω απο 20.000 φυσίγγια στο κυνήγι δε νομίζω να πέφτεις σε τέτοιο ατόπημα.

    και το ξαναλεω εαν ενα φυσιγγι νομιζουμε οτι δεν κοβει ας χοντρυνουμε λιγο του νουμερο, υπαρχει διαφορα απο το 9αρι στο 7αρι<br>

    Βέβαια υπάρχει και μεγάλη διαφορά στον αριθμό των σκαγίων που έχει η κάθε γόμωση. 9αρι με 7αρι στα 32 gr έχουν περίπου 280-300 σκάγια διαφορά (θεωρητικά πάντα). Να σημειώσω οτι δεν χτυπάμε στα 50-60 μέτρα αλλά πάντα μέσα στην θεωρητική εμβέλεια (έως 30-40 m max) που θα έπρεπε το πουλί να πέσει. Άλλωστε η σύγκριση γίνεται με γνώμονα το ίδιο Νο σκαγίων και τα ίδια γραμμάρια γόμωσης.

    αυτη ειναι η αποψη μου

    Η οποία είναι απόλυτα σεβαστή. Άλλωστε γι’αυτό παίνουμε και μιλάμε. Για να ανταλλάσουμε απόψεις, βάσει πάντα τις προσωπικές μας εμπειρίες.

    Φιλικά Γιώργος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #449664

    Συμφωνώ απόλυτα με τον seaman.Τόσο για την νοοτροπία λίγο πιο ακριβό αλλά μπαμ και κάτω αλλά και για τα Βεργίνα. τα δούλεψα όλη τη χρονιά περυσι με εξαιρετικά αποτελέσματα.φέτος στα μπασίματα μου έκαναν νερά και τα άλλαξα με gevelot 33.

    καλημέρα BIRDY,
    Α-1 vectan έχει?
    Τιμή?

    Φιλικά Γιώργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #449665

    Βασικά πιστέυω ότι οι μεγάλες εταιρείες στο χώρο εξασφαλίζουν (σε μεγάλο ποσοστό όχι πάντα) και την σταθερότητα. Για τα Βεργίνα δεν έχω παράπονο εννοείται έχω κάνει απίστευτες τουφεκιές σε ψηλωμένα πουλία που είχαν περάσει από 10 καρτέρια πριν. φέτος ίσως και η δική μου σκόπευση να μην ήταν ίδια, παρόλα αυτά μόνο και μόνο που ψυχολογικά νιώθεις ότι…δεν, το πρ΄΄ωτο που αλλάζεις είναι και αυτό που αλλάζεται πιο έυκολα.Δηλαδή το φυσίγγι.Συνέπεια αυτού είναι και η αλλαγή ψυχολογίας άρα και του αποτελέσματος.Εγώ αυτό έχω καταλάβει πέρα από εξαιρέσεις που όλα τα πούλιά τα κυνηγούσα τραυματισμένα σε χωράφια.Εκεί ναι έφταιγαν τα φυσίγγια.
    Σημασία πάντως έχει να στηρίζουμε τα δικά μας προιόντα πρωτίστως και από κεί και πέρα τα υπόλοιπα.
    Πάντως επειδή μου αρέσει πολύ το Βεργίνα (μαλακό όσο πρέπει και φονικό) θα ξαναγυρίσω εκεί είμαι σίγουρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #449666

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>BIRDY wrote:</div>
    Συμφωνώ απόλυτα με τον seaman.Τόσο για την νοοτροπία λίγο πιο ακριβό αλλά μπαμ και κάτω αλλά και για τα Βεργίνα. τα δούλεψα όλη τη χρονιά περυσι με εξαιρετικά αποτελέσματα.φέτος στα μπασίματα μου έκαναν νερά και τα άλλαξα με gevelot 33.

    καλημέρα BIRDY,<br>
    Α-1 vectan έχει?<br>
    Τιμή?

    Φιλικά Γιώργος

    Νομίζω ναι Α1 και τιμή 7,50. Καλημέρα Γιώργο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #449668

    Ευχαριστώ πολύ BIRDY,
    να είσαι καλά.

    Καλημέρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449672

    <καλησπερα! Γιωργο στο περπατητο ριχνεις μονο DIRECT 32? το 8,5 η το 9,5?? γιατι απο οτι ξερω ειναι για παρα πολυ κοντα η τεχνολογια του..εκτος αν τουφεκας πολυ κοντα η το βαζεις πρωτο και μετα Βεργινα..>

    Φίλε Γιάννη απο Χανιά καλημέρα.<br>
    Πριν βγούν τα DIRECT 32 gr, χρησιμοποιούσα τα Classic 32 gr (Lambro). Επειδή περπατητό πάω σχεδόν μόνο στο χωρίο μου (Εύβοια μεριά) που ξέρω καλά τα μέρη, τα πουλιά πετάγονται πάρα πολύ κοντά με αποτέλεσμα ο χρόνος που έχω για επώμιση και βολή είναι ελάχιστος. Δηλαδή σκέψου οτι είναι πολύ δύσκολο να ρίξεις 2η βολή. Έχει πολλά πυκνά. Οπότε και τα τρια είναι DIRECT 32 gr. Όταν βγω σε πιο καθαρά κομμάτια δηλ σε ελαιώνες που έχεις 2η σίγουρα, βάζω το πρώτο DIRECT 32 gr και τα άλλα 2 ΒΕΡΓΙΝΑ 33 gr. Πάντως Γιάννη πραγματικά μπορεί να είναι λίγο ακριβό (γενικά δεν βρίσκεις φθηνά διασποράς) αλλά αξίζει πραγματικά. Μην ξεχάσω : χρησιμοποιώ το Νο 8,5.

    Φιλικά Γιώργος

    καλημερα! Γιωργο σε καταλαβαινω,γιατι και εμεις εχουμε τετοια μερη που πυροβολεις παρα πολυ κοντα 5-10–15 μετρα στο περπατητο..με το 9.5 το direct εριξα σε 3 τσιχλες πριν μερες η μια 5 μετρα!!!!! γεμισε ο κοσμος φτερα και επεσε ολοζωντανη!!!!!,μετα αλλη μια στα 10-15 και επεσε και αυτη ολοζωντανη,και η τριτη και αυτη κοντα και επεσε και αυτη ζωντανη,με τα 9.5 ξαναλεω..και ετσι τα υπολοιπα πιο πολυ για ψυχολογικους λογους δεν τα εριξα.ξερω δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα απλα λεω τι μου ετυχε..το Βεργινα που λες θα το δοκιμασω παντως,οπως και το tordo της gorilla,που ειπε ο φιλος Lippis..διασπορας πολυ καλο επισης ειναι το jordan 34gr σε νουμερο 10..αλλα εγω ριχνω οταν και αν παω στα πολυ πυκνα μερη τα fly target 32 γρ με πυριτιδα G 3000 σε νουμερο 10..τα βρισκω φτηνα εδω γιατι ειναι ντοπια Χανιωτικα φυσιγγια 7,3 ευρω αλλα ειναι και πολυ καλα! σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449673

    Και μια φωτο με το Direct 32 νουμερο 9.5..αν παρατηρησετε εχει ανομοιομορφια στα σκαγια..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449692

    Και να συμπληρωσω οτι μου τυχαινει συχνα σε φυσιγγια που ανοιγω και μετραω σκαγια να υπαρχει καποια μικρη ανομοιομορφια στα σκαγια οταν ειναι νουμερο ψιλο 9-9.5-10..αυτο κατα την γνωμη μου παντα δεν σημαινει οτι το φυσιγγι ειναι κακο..και ειδικα τα Direct υπαρχουν ατομα εδω μεσα που το ριχνουν συστηματικα και ειναι πολυ ευχαριστημενοι…δεν μπορει και το λεω στον εαυτο μου πρωτα να καταδικαζουμε ενα φυσιγγι μετα απο 5-10-15-20 τουφεκιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449740

    φιλε seaman σχετικα με αυτα που διαφωνεις μαζι μου, να σε ρωτησω κατι, πως καταλαβαινες ποσα γραμμαρια φυσιγγια ριχνεις? μην μου πεις απο το κλωτσημα η απο τον ηχο γιατι υπαρχουν 30αρια που κλωτσουν ισως και ακουγονται περισσοτερο απο 34αρια, μην μιλησω για ιδιογομωση και κοντρα δοση
    οσον αφορα το νουμερο σκαγιων,πραγματι τα 32 γρ Νο 9 περιεχουν περιπου 600 σκαγια ενω σε Νο 7 γυρω στα 350 σκαγια, ωστωσο μεχι τα 35 μετρα και με 3 αστρα, εαν εισαι πανω την ιδια δουλεια θα κανεις, για αυτο λεω οτι δεν χρειαζεται κατι πολυ εξεζητημενο για την τσιχλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #449779

    φιλε seaman σχετικα με αυτα που διαφωνεις μαζι μου, να σε ρωτησω κατι, πως καταλαβαινες ποσα γραμμαρια φυσιγγια ριχνεις? μην μου πεις απο το κλωτσημα η απο τον ηχο γιατι υπαρχουν 30αρια που κλωτσουν ισως και ακουγονται περισσοτερο απο 34αρια, μην μιλησω για ιδιογομωση και κοντρα δοση<br>
    οσον αφορα το νουμερο σκαγιων,πραγματι τα 32 γρ Νο 9 περιεχουν περιπου 600 σκαγια ενω σε Νο 7 γυρω στα 350 σκαγια, ωστωσο μεχι τα 35 μετρα και με 3 αστρα, εαν εισαι πανω την ιδια δουλεια θα κανεις, για αυτο λεω οτι δεν χρειαζεται κατι πολυ εξεζητημενο για την τσιχλα

    Τάκη καλημέρα,
    Σχετικά με το αν μπορεί κάποιος να καταλάβει τη διαφορά, το έγραψα γιατί ανέφερες τα 38 gr σε σχέση με το 30 ή 32.
    Φυσικά και το 30-31-32 gr είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις εφόσον παίζει και η πυρίτιδα μεγάλο ρόλο. Απλά το 38 gr είναι too much να το μπερδέψεις με 30 ή 32 gr, ιδίως με αυτογεμές αδρανίας και κανένα τεχνολογικό καλούδι στο κοντάκι-πελμα του. Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις ιδιογομώσεων, αλλά μόνο σε φυσίγγια εμπορίου. Με τον αριθμό των σκαγίων δεν διαφωνούμε πουθενά, απλά όπως έγραψα και παραπάνω, η σύγκριση έγινε ανάμεσα σε φυσίγγια ιδίου Νο σκαγίων (8) και διαφοράς 1 gr γόμωσης (32 με 33 gr) και οι διαφορές ήταν η μέρα με τη νύχτα. Το ένα 7,50 € και το άλλο με 9,40 €. Μεγάλη διαφορά στην τιμή και στα αποτελέσματα….

    Καλή σου μέρα.

    Φιλικά Γιώργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #450266

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>seaman12 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>BIRDY wrote:</div><br>
    Συμφωνώ απόλυτα με τον seaman.Τόσο για την νοοτροπία λίγο πιο ακριβό αλλά μπαμ και κάτω αλλά και για τα Βεργίνα. τα δούλεψα όλη τη χρονιά περυσι με εξαιρετικά αποτελέσματα.φέτος στα μπασίματα μου έκαναν νερά και τα άλλαξα με gevelot 33.

    καλημέρα BIRDY,<br><br>
    Α-1 vectan έχει?<br><br>
    Τιμή?

    Φιλικά Γιώργος

    Νομίζω ναι Α1 και τιμή 7,50. Καλημέρα Γιώργο

    Στη Ζακυνθο εχουν 1 ευρω λιγοτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #450456

    Για τριτη χρονια φετος τα RM tordo σε διαφανη καλυκα (οχι αυτα στον μπλε σκουρο) θεριζουν. Οι τσιχλες στο περπατητο ξερες κοντα και μακρια συν μια μπεκατσα που προγκιξε ενας φιλος και μου περασε τραβερσα στα 30 μετρα. Τιμη 5 ευρω το κουτι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #450461

    Θα συμφωνησω για τα RM tordo στον φδιαφανη καλυκα οτι απλα δεν παιζονται.
    Φοβερο φυσιγγακι και παρα πολυ καλη τιμη (5 ευρω)απο Πυργο Ηλειας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #450462

    ποσα γραμμαρια ειναι τα rm? απο ποιο καταστημα στον πυργο τα παιρνετε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #450468

    ποσα γραμμαρια ειναι τα rm? απο ποιο καταστημα στον πυργο τα παιρνετε?

    32 γραμμαρια γεμισμενα με psb.

    http://www.vrisko.gr/details/12cd_6b523d_2c4e0_0k642_45ac2e4h?what=Όπλα%20Κυνηγιού%20Είδη&where=Πύργος%20Ηλείας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,406 έως 3,420 (από 3,728 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων