ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,651 έως 1,665 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    ANTONIO στις #443470

    Ειναι μεγαλο προβλημα η διαφορα των 15 ημερων τα πελεκανε στο ντουφεκιδι,οσο για τα ντοπια παλληκαρια να τανε να γινοτανε να τις βαραγανε και στην κλωσσα.Ειναι μικρογραφια τις κοινωνιας και οι συμμετεχοντες στον κυνηγι[κουτοπονηρια/αδιαφορια/δειλιακ.τ.λ.].δυστυχως το κρατος οπως σε ολα τα αλλα ειναι μπατε σκυλοι και αλεστε,για αυτο επιβιωνουν τα κουτοπονηρα υποκειμενα.Την περδικα λατρεψα απο την πρωτη στιγμη πριν πολλα χρονια και οσο με βαστανε τα ποδια μου θα ανταμωνουμε καθε χρονο εκει πανω.Να σας πω για κατι που δεν περιμενα να δω ποτε,χτυπησα ενα κοτσο ρε παιδια στην προηγουμενη βολτα και του ελλειπε το δεξι ποδι ολοκληρο απο το γοφο του και ηταν πολυ καιρο θρεμενο,πως επιβιωσε μου λετε?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #443477

    Καλημέρα σε όλους,

    Και φέτος οι πέρδικες κυνηγήθηκαν πολύ πριν από την 1η Οκτωβρίου, από «λαγάδες» και παράνομους.

    Αποτέλεσμα τα πουλιά να είναι τόσο καμμένα, ώστε πετάγονται από τα 200 μέτρα, με την παραμικρή υποψία κυνηγού ή σκύλου.

    Αυτό το φαινόμενο ισχύει σε όλα τα βουνά της Ηπείρου στα οποία κυνηγάω, καθώς και σε Στερεά,Πελοπόννησο όπως έμαθα από φίλους.

    Παλιότερα το 2007, όταν πρωτοεφαρμόστηκε το μέτρο να ξεκινάει η πέρδικα 15 ημέρες μετά τον λαγό, είχα προειδοποιήσει για αυτό που θα συνέβαινε, αλλά υπήρχαν αντιδράσεις από περδικάδες, οι οποίοι θεωρούσαν το μέτρο σωστό.

    Προσωπικά πιστεύω ότι για τον νόμιμο και σωστό περδικοκυνηγό, το κυνήγι της έναρξης της ορεινής στην Ελλάδα,έχει καταντήσει κωμωδία και κοροϊδία.Τα μόνα σωστά κυνήγια μπορεί να γίνουν από 15/11 έως 15/12 που σπάει ο κόσμος την μπεκάτσα.

    Το ιδιο συνεβη κατα την εναρξη και στην Κρητη η τουλαχιστον στον ορεινο ογκο του Ψηλορειτη απ οπου και καταγομαι.Τα πουλια ηταν νευρικα,φευγανε απο μακρια και δε σφηνωνανε.Ενα φαινομενο που εμεις εδω κατω το αποδιδουμε στον καιρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #443519

    Να σας πω για κατι που δεν περιμενα να δω ποτε,χτυπησα ενα κοτσο ρε παιδια στην προηγουμενη βολτα και του ελλειπε το δεξι ποδι ολοκληρο απο το γοφο του και ηταν πολυ καιρο θρεμενο,πως επιβιωσε μου λετε?

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΑΦΟΡΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΑΠΟ ΤΣΟΜΠΑΝΟ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΕΠΙΑΣΕ ΠΕΡΔΙΚΑ ΜΕ ΠΑΛΙΟ ΤΡΑΥΜΑ ΣΤΟ ΦΤΕΡΟ
    Η ΟΠΟΙΑ ΚΙΝΟΥΜΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΒΟΣΚΑΓΕ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ.(ΒΕΒΑΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΣΑΜΟ ΟΙ ΘΗΡΕΥΤΕΣ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΛΙΓΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΓΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΓΑΤΕΣ!! ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΡΟΥΝΑ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443557

    Ειναι σκληρο πουλι η περδικα παιδια,εγω βαρεσα μια φορα μια με ενα ποδι,ελειπε το κατω μερος
    και αλλη μια φορα με ενα φιλο βαρεσαμε μια και μας επεσε μακρια κοψοφτερη και την εκανε
    και την βαρεσε ο φιλος μου μετα απο πολλες μερες στο ιδιο περιπου σημειο
    δεν μπορουσε να πεταξει αλλα ζουσε κανονικα,παντος απο το γοφο που ελειπε το ποδι πολυ σπανιο
    που καταφερε και εζησε,σιγουρα καποιο αρπακτικο καταφερε και την ξεγοφιασε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #443703

    Ειναι σκληρο πουλι η περδικα παιδια,εγω βαρεσα μια φορα μια με ενα ποδι,ελειπε το κατω μερος<br>
    και αλλη μια φορα με ενα φιλο βαρεσαμε μια και μας επεσε μακρια κοψοφτερη και την εκανε<br>
    και την βαρεσε ο φιλος μου μετα απο πολλες μερες στο ιδιο περιπου σημειο<br>
    δεν μπορουσε να πεταξει αλλα ζουσε κανονικα,παντος απο το γοφο που ελειπε το ποδι πολυ σπανιο<br>
    που καταφερε και εζησε,σιγουρα καποιο αρπακτικο καταφερε και την ξεγοφιασε

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M
    ΛΙΑΚΟ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΚΩΤΣΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ….ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΑΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ……….
    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443727

    Mπραβο φιλε βασιλη,αντε και στα ταιρια του,μπραβο και στον φιλο για τον διπλοκοτσο
    για αυτο εγραψα οτι τα πουλια ειναι εξαφανιζολ βασιλη,ουτε μιλανε ουτε λαλανε
    και αμα τις κανεις τοκα φευγουν απο μακρια,πολλες βγηκανε και στις κορφες φιλε
    ψαχνε κορυφες, και μεσα σε τσαγκαροβραχους,εκει μεσα κολλανε τωρα που ειναι στρεσαρισμενες
    γιατι νιωθουν ασφαλεια,και πολλες φορες αυτη την εποχη του στρεσου τις βρηκα
    σε μερος του βουνου που το χτυπα ο αερας,εχουμε κατι μεριες απεναντι που αλλαζεις πλευρα
    και λες και πηγες σε αλλο βουνο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #443969

    και αλλη μια φορα με ενα φιλο βαρεσαμε μια και μας επεσε μακρια κοψοφτερη και την εκανε<br>
    και την βαρεσε ο φιλος μου μετα απο πολλες μερες στο ιδιο περιπου σημειο<br>
    δεν μπορουσε να πεταξει αλλα ζουσε κανονικα

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΤΕΣ ΧΤΥΠΗΣΑ ΔΥΟ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΘΑΡΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΙΛΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ .ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΧΑΛΑΣΤΙΚΑ ΤΕΛΙΩΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΣΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΟΥΤΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #443978

    και αλλη μια φορα με ενα φιλο βαρεσαμε μια και μας επεσε μακρια κοψοφτερη και την εκανε<br>
    και την βαρεσε ο φιλος μου μετα απο πολλες μερες στο ιδιο περιπου σημειο<br>
    δεν μπορουσε να πεταξει αλλα ζουσε κανονικα,

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΩΣ ΧΤΥΠΗΣΑ ΔΥΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΘΑΡΟ. ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΣΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΨΑΞΑ . ΚΡΙΜΑ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ . ΧΑΛΑΣΤΗΚΑ ΤΕΛΕΙΟΣ . ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΕΤΣΙΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #444066

    μπραβο και στον φιλο για τον διπλοκοτσο<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    Ευχαριστω φιλε λουη.Πηρα κι εγω την “εκδικηση” μου παιρνοντας τον αρχηγο τους.Στο πρωτο σηκωμα του συγκεκριμενου “τσελεπιου” για φετος…τραυματιστηκε θανασιμα η σκυλα μου.Εβαλα την εκδικηση σε εισαγωγικα μιας και τετοια γεγονοτα μας κανουν να τους δινουμε το σεβασμο που τους αξιζει και να θυμομαστε οτι το παιχνιδι παιζεται με ισους ορους.
    Διαολοπουλα οι περδικες και διαολου τοποι οι τοποι τους.
    Εχω πιασει πολλες φορες περδικα με επουλωμενες πληγες απο σκαγια στα φτερα στο στηθος και στα ποδια.Το αδυνατο σημειο της ειναι η κοιλια.10αρι σκαγι να παρει στο εντερο ειναι καταδικασμενη.Πριν 7 χρονια ηξερα κι εγω εναν φτερουγαρο κοτσο.Σε διαστημα 2 σαιζον,τον ειχα βγαλει τουλαχιστον 10 φορες.Τον εβρισκα παντα μονο του,συνηθως σε λακια και χαρακτηριστικο του ηταν οτι οταν ετρεχε φαινοταν η ακρια της φτερουγας του δεμενη στραβα να κοιταει προς τον ουρανο ετσι του ειχα δωσει το παρατσουκλι “κοντυλοφορος”Αν και προσπαθησα…δεν τιθονταν θεμα ευκαιριας για βολη γιατι οταν η περδικα χασει την εμπιστοσυνη στα φτερα της τρεχει πολυ…μα παρα πολυυυυυ πιο γρηγορα.Τελικα τον επιασα ζωντανο μετα απο ενα δυναμικο σηκωμα της μακαριτισας σε ενα κατσοπρινι,το πουλι εκανε ενα απιστευτο τρεξιμο για 200 μετρα και μετα απο ιχνηλασια 1 ωρας τον βρηκα χωμενο σε μια τρυπα χαρακιου που για καλη μου τυχη το εδαφος ηταν σαθρο σε ενα σημειο.Το φτερο του ειχε στραβοδεσει μετα απο ντουφεκια και με ξυπνουσε(μαζι με το θηλυκο που βρηκα και του εβαλα απο αγρια αιματα)για τουλαχιστον 2 χρονια μετα.Τελικα τον αφησα ελευθερο να “κοντυλοφορησει” και παλι ελευθερος σε μια απαγορευμενη για το κυνηγι περιοχη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #444217

    Σημερινό κυνήγι τσουκαρ.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #444222

    Κι άλλη μια.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #444244

    ΩΡΑΙΟΣ ΤΗΟR.ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ.ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ;ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΖΥΓΙΣΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ; ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444250

    Κι άλλη μια.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    The journey of one or a thousand miles begins with a single step.

    Κ.Σ Αχαρνών

    </div>

    μπραβο ρε ντινο…..κανατε καλη δουλεια!!! καλα ρε, τι πουλαροι ειναι αυτοι!!!!! αντε και στα ταιρια τους!!! στο νησι ησασταν???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #444481

    ΑΠΟ Ν. ΛΑΣΙΘΙΟΥ ΟΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ. ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Η ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΝΕΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ (ΦΕΤΙΝΑΡΙΑ). ΜΑΛΛΟΝ Η ΞΗΡΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ ΔΕΝ ΕΥΝΟΗΣΕ ΤΙΣ ΓΕΝΝΕΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΤΣΟΥΚΑΡ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΔΥΣΒΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΑΓΚΑΘΙΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΖΕΣΤΗ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΕΙΝΗ ΠΕΡΔΙΚΑ ΣΤΑ ΑΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΓΕΡΑ ΠΟΔΙΑ , ΔΥΝΑΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #444534

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,651 έως 1,665 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων