ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,666 έως 1,680 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #444615

    Ευχαριστώ παιδιά,να είστε όλοι καλά και σας εύχομαι γεμάτες τσάντες.Τα πουλιά δε τα ζύγισα αλλά σας διαβεβαιώ ότι ήταν πραγματικά μεγάλα σε μεγεθος και σε αυτό πιστεύω πως συνετέλεσαι και το γέγονός ότι φροντίζουμε εγώ και η παρέα στο να τους αφήνουμε και έξτρα τροφή αλλά και να γεμίζουμε κάποιες ποτίστρες όποτε πηγαίνουμε βοηθώντας τα έτσι να επιζήσουν.Σηκώσαμε τρία κοπάδια κύνολο 30 πουλιά πήραμε τρείς και δε χάσαμε ή τραυματίσαμε καμία και αφού πήγαν όλα τόσο καλά,αποφασίσαμε να φύγουμε νωρίτερα ανανεώνοντας το ραντεβού μας για την επόμενη φορά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #444829

    Εγώ έχω πάει κάποιες βόλτες αλλά τα πουλιά ενώ τα βρίσκω, δεν μπορώ να τα σηκώσω. Πολύ κοταρισμα και ποντάρισμα απο τα σκυλιά αλλά δεν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #444907

    Μπραβο στον φιλο θορ για τους πουλαρους,πολυ καλα κανεις και βοηθας οπως μπορεις τα πουλια
    το καλο σου το επιστεφει παντα το βουνο με τον τροπο του [που δεν ειναι μονο η καρποση]

    βασιλη που εισαι ρε φιλε χαθηκες,τραβα τωρα που εβρεξε στις κυριες
    θα ειναι σιγουρα πιο δεχτικες απο πριν,κατακορφα και σιγουλια σιγουλια στα τσαγκαρια χα χα
    καλη συνεχεια σε ολους σας.εμενα με φωναζουν οι μακρομυτες τωρα χα χα
    αλλα κανα 2 απογευματα ακομα θα τα πουμε με τις κυριες,θα ξαναρθω ζηκο,να ξαναρθεις χα χα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #445032

    Αρχησαν και μας τα ωραια … αν και η αναπαραγωγη ηταν μπορω να πω αρκετα καλη οι γνωστοι αγνωστοι εκαναν τα μαγηκα τους και εχουμε μια μετρια σεζον παρολα αυτα οι 2 πρωτες εξωρμησης για περδικα/φραγκολινα ειχαν σχετικα αρκετα καλο αποτελεσμα !

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #445040

    Αρχησαν και μας τα ωραια … αν και η αναπαραγωγη ηταν μπορω να πω αρκετα καλη οι γνωστοι αγνωστοι εκαναν τα μαγηκα τους και εχουμε μια μετρια σεζον παρολα αυτα οι 2 πρωτες εξωρμησης για περδικα/φραγκολινα ειχαν σχετικα αρκετα καλο αποτελεσμα !

    μπροβο σωτηρη παντα επιτιχιες…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445044

    Μπραβο σωτηρη,ομορφα πουλια τελικα οι φραγκολινες,και ο σκυλος ωραια φατσουλα
    αν κρινω απο το κρεμασμα τις γλωσας αυτος πρεπει να τα βγαζει τα περδικια
    τι σκυλι ειναι φιλε ο φατσας,ειναι του νησιου σας σκυλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #445056

    Μπραβο σωτηρη,ομορφα πουλια τελικα οι φραγκολινες,και ο σκυλος ωραια φατσουλα<br>
    αν κρινω απο το κρεμασμα τις γλωσας αυτος πρεπει να τα βγαζει τα περδικια<br>
    τι σκυλι ειναι φιλε ο φατσας,ειναι του νησιου σας σκυλια<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    ευχαριστω παιδια και ανταποδιδω
    το σκυλι ειναι ενα ημιαιμο beagle/cocker spaniel

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #445250

    3τη εξωρμηση σημερα 3 και τα πουλακια , μεχρι τωρα ολα ροδινα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #445260

    φιλε μου που κυνηγας στο λασιθι. κατεβαινω και εγω τον σεπτεμβρη για 10 δεκα μερες για κυνηγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #445334

    παιδια ο φραγκολινος εκτρεφετε τη πουλι ειναι ποσα γραμμαρια ζυγηζη πως συμπερηφερετε σαν περδικα η οχι εαν ναι σε τη κλιματα θα μπωρεσει να επηβιοση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #445335

    ασε με της απελευθερωσης της τσουκαρ τι εχουμε τραβηξη που χασαμε τα γνησια πουλια που ειχαμε με τα μπασταρδεματα με τσουκαρ απελευθερομενες και αγριες περδικες που στο τελος βλεπεις περδικες να συμπερηφορεντε σαν φασες που ουτε σκυλο δεν χρειαζεσε στην περδικα φευγουν απο τα 80 μετρα μακρια που ειναι τα παλια χρονια που οι περδικες καρφωνονταν και εφεγαν ολες οταν κοντευες να της πατησης κατω απο τα ποδια μας εκει χρειαζωνταν πραγματικο σκυλι δεν θα ητα καλυτερα να απελευθεροναν φραγκολινους που δεν θα ειχαν πρωβλημα η διασταυροσης με της περδικες και θα γλυτοναν οι περδικες οι περδικες με τους φραγκοληνους ιδια εναρξη εχουν και ληξη η οχι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #445339

    οι φραγκολινες εχουν τον ιδιο βιοτοπο με της περδικες τσουκαρ πηγενουν κοπαδιαστα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #445340

    φιλε μου που κυνηγας στο λασιθι. κατεβαινω και εγω τον σεπτεμβρη για 10 δεκα μερες για κυνηγι

    οχι φιλε απο Κυπρο ειμαι
    αποτι ξερω δυσκολα εκτρεφετε, ολα τα πουλια που κυνηγαμε ειναι αγριος πληθυσμος γιαυτο και το quota ειναι 1 πουλι ανα μερα
    ζει σε περβολια ,ποταμια και γενικα χαμηλοματα και θα τα βρεις η 1-1 η το πολλη πολλη 1 ζευγαρη μαζι , δεν πετανε ευκολα τρεχουν ομως σαν νηφιτσες μεσα στα ξερα και κανουν μανουβρες χωρις να παρει χαμπαρι ο κυνηγος και ο σκυλος τι γινεται . Για να πεταξουν πρεπει να τα στριμωξεις αρκετα και να φτασουν στα ορια της περιοχης τους τοτε πετανε , πρωτα το αρσενηκο για να σωσει το θυληκο και συνηθως αυτο την τρωει !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #445449

    Εγώ έκανα 1 έξοδο το Σ/Κ αλλά παρά τις συναντήσεις δεν υπήρξε κάρπωση. Πολύ ζέστη όμως ρε παιδί μου. Στην έναρξη είχε πολύ περισσότερο κρύο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #445472

    Από ότι έχω διαβάσει φραγκολίνες είχε μέχρι το 1900 στην Πελοπόννησο και ίσως στην Κρήτη . Ο μόνος άγριος πληθυσμός στην Ευρώπη σήμερα είναι στην Κύπρο ο οποίος τα τελευταία χρόνια αυξάνεται.Υπάρχουν από όσο ξέρω σε ρεζέρβες στην Ισπανία και Ιταλία άρα μάλον μπορεί να αναπαραχθεί και σε εκτροφεία.Τώρα όσον αφορά την Σάμο πιστεύω ότι μπορεί να ευδοκίμησή όπου υπάρχουν καλλιέργειες(όχι ελαιώνες)διότι θέλει καθαρό σε συνδυασμό με πυκνό για να αναπτυχθεί και ως επί το πλείστον οριζόντιο έδαφος.Για την συμπεριφορά των περδίκων στην Σάμο και στα νησιά γενικότερα πιστεύω πέρα από την όποια γενετική μόλυνση ευθύνεται και η μεγάλη πίεση σε συγκεκριμένα κοπάδια τα οποία λόγω ευκολίας πρόσβασης πιέζονται υπέρμετρα και αναγκαστικά αλάζουν συμπεριφορά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,666 έως 1,680 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων