ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,756 έως 1,770 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #465253

    Η σκυλα φιλε εφυγε το πασχα με ευθανασια απο καρκινο στο εντερο,μεγαλος καιμος,ηταν 9 χρονον και ειχε ακομα
    τουλαχιστον δυο χρονια στηνμπεκατσα ανετοτατα,γιατι ηταν πολυ δυνατη σκυλα,αλλα η ξηρες τροφες φτηνες ακριβες
    μερικα σκυλια τα χτυπανε με καρκινους,τεπσα και να την ειχα μεχρι προπερσυ την εβγαλα στην περδικα που ηταν 8 χρονον
    και πειγενε αερα πατερα,αλλα ηταν και η τελευταια της χρονια,γιατι ηθελα να την κρατησω και να μην την σπασω μεχρι τελους
    τα σκυλια πρεπει να τα σεβομαστε και να μην τα λιωνουμε μεχρι τα γεραματα στις σαρες,ετσι εφυγε η κονι μου φιλε

    τωρα εχω τον ταλω,καινουριο κουταβι,απο περδικα πατερα και μπεκατσου μανα,ο πατερας αμα τον δεις στην περδικα
    απο μακρια δεν θα καταλαβεις οτι ειναι κουρτσχααρ,μιλαμε για μπιστολι,και ανοιγματα μεγαλα στην πετρα
    τωρα θα δουμε ο μικρος τι θα κανει,να μην βγει δεν παιζει με τιποτα,το ποσα καλος θα ειναι θα δουμε
    απο μυαλο και απο χαρακτηρα παντος εινα απιαστος,οποτε καλα θα παμε φιλε

    ΥΣ
    γερακοματη με τις περδικες εζησα στιγμες μαγικες,επιδη ειμαι απο ορεινο χωριο τις ευρυτανιας βαρεσα την πρωτη μου περδικα παρα πολυ μικρος,οποτε καταλαβαινεις τι ποδαρι εχω ριξει στο βουνο,τις γλεντησα σε αλλες εποχες που η περδικα ειχε συμπεριφορα περδικας
    δηλαδη σηκωνες τα πουλια,τα τουφεκαγες,κανανε στεφανι και πιανανε 200 μετρα πιο κατω,και εκει που πιανανε ταπωνανε
    και εκανες κυνηγι,τωρα οι περδικες δεν εχουν την παλια συμπεριφορα,[και καλα κανουν]φευγουν απο τα 200 μετρα μακρια
    πετανε μετα τον λαλο τους και ψαχνεις φαντασματα,μετα τις πρωτες τουφεκιες πιανουν στα γκρεμια και αντε βρες τες και πολλα αλλα
    και ολα αυτα απο την πολυ πιεση,απο ακπαιδευτικα,και απο οτι τις κυνηγανε πολυ πριν ανοιξουν το κυνηγι
    χαλασανε την εναρξη απο τοτε που ανοιξανε χωρια τον λαγο,ε δεν πανε στο καλο,δεν εξιζει ετσι που τις κανανε τωρα για μενα
    η περδικα ηταν και θα ειναι δυσκολο κυνηγι,αλλα αυτο το χαλι που γινετε απο τους πρωιμους εξυπνους δεν το σηκωνει το κεφι μου
    οποτε καλα νε περνανε ολοι,εγω θα πηγενω οποτε μου την βαραει να κανω την βολτα μου,δεν με νοιαζει αν θα βαρεσω
    εχω κανει παλια κυνηγια που σημερα ουτε στον υπνο σου δεν γινοντε,οποτε και χορτατος ειμαι,και με αφηνει αδιαφορο αυτο που γινετε


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #465255

    μπραβο λευτερη να εισαι παντα γερος να ανεβαινεις ………και μεις μετα απο πολυ αγωνα……………..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #465265

    μπραβο λευτερη να εισαι παντα γερος να ανεβαινεις ………και μεις μετα απο πολυ αγωνα……………..

    επισεις βασιλη. δυνατο ξεκινημα βλεπω και απο εσας ωραιοι!! αν δεν βρεξεις κωλο στην περδικα….
    ηλια φετος θα ειναι η χρονια του μικρου. και λογικα οπως παει ο καιρος θα μας τιμησουν οι βασιλισες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #465275

    γερακοματη με τις περδικες εζησα στιγμες μαγικες,επιδη ειμαι απο ορεινο χωριο τις ευρυτανιας βαρεσα την πρωτη μου περδικα παρα πολυ μικρος,οποτε καταλαβαινεις τι ποδαρι εχω ριξει στο βουνο,τις γλεντησα σε αλλες εποχες που η περδικα ειχε συμπεριφορα περδικας
    δηλαδη σηκωνες τα πουλια,τα τουφεκαγες,κανανε στεφανι και πιανανε 200 μετρα πιο κατω,και εκει που πιανανε ταπωνανε
    και εκανες κυνηγι,τωρα οι περδικες δεν εχουν την παλια συμπεριφορα,[και καλα κανουν]φευγουν απο τα 200 μετρα μακρια
    πετανε μετα τον λαλο τους και ψαχνεις φαντασματα,μετα τις πρωτες τουφεκιες πιανουν στα γκρεμια και αντε βρες τες και πολλα αλλα
    και ολα αυτα απο την πολυ πιεση,απο ακπαιδευτικα,και απο οτι τις κυνηγανε πολυ πριν ανοιξουν το κυνηγι
    χαλασανε την εναρξη απο τοτε που ανοιξανε χωρια τον λαγο,ε δεν πανε στο καλο,δεν εξιζει ετσι που τις κανανε τωρα για μενα
    η περδικα ηταν και θα ειναι δυσκολο κυνηγι,αλλα αυτο το χαλι που γινετε απο τους πρωιμους εξυπνους δεν το σηκωνει το κεφι μου
    οποτε καλα νε περνανε ολοι,εγω θα πηγενω οποτε μου την βαραει να κανω την βολτα μου,δεν με νοιαζει αν θα βαρεσω
    εχω κανει παλια κυνηγια που σημερα ουτε στον υπνο σου δεν γινοντε,οποτε και χορτατος ειμαι,και με αφηνει αδιαφορο αυτο που γινετε

    Δίκια πολλά έχεις Ηλία, αλλά όπως μας παίζουνε χορεύουμε.
    Και εμένα το χωριό του πατέρα μου είναι στα 700 μέτρα υψόμετρο στην Πελοπόνησσο και πέρδικες πρωτοείδα σε ηλικία 17 ετών. Από τότε τις ερωτεύτηκα.
    Το επανιέλ που έχω στο χωριό (δυστυχώς δεν τον κυνηγάω συχνά) μου έκανε ένα μαγικό πριν από δύο χρόνια που θα το θυμάμαι γιά πάντα.
    Μετά από τρεις ώρες στο βουνό έχω κάνει στάση και κάθετε δίπλα μου και του δίνω νερό.
    Έρχετε μιά ριπή αέρα από χαμηλά και εκεί που ήταν ξάπλα με την γλώσσα δυό πιθαμές έξω, φεύγει σαν παλαβός και πάει στο κόψιμο 40 μέτρα παρακάτω και ψάχνει να βρει τρόπο να κατεβεί. Πάει άκρη- άκρη και έχω βάλει τις φωνές γιατί φοβάμαι ότι θα γκρεμιστεί. Αρχίζουν να πέφτουν πέτρες χαμηλότερα, το στεφάνι είναι τουλάχιστον τριάντα μέτρα ποιό χαμηλά, και αρχίζουν να ξεκολάνε οι πέρδικες μία μία από κάτω. Εκτός βολής βέβαια αλλά η εικόνα αθάνατη.
    Έχω σηκώσει και εγώ πολλές πέρδικες στην ζωή μου και έχω αρκετές ωραίες στιγμές να θυμάμαι.
    Το κυνήγι της ήταν και θα είναι πάντα ότι καλύτερο για τον κυνηγό.
    Μπράβο και στον Βασίλη με την παρέα του που τα κατάφεραν και αυτοί.
    Να δούμε και εμείς το Σαββάτο τι θα κάνουμε.
    Τα λέμε και καλό βόλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465292

    Μπράβο παίδες ωραία τα λέτε, στα ταίρια τους όσοι την έπιασαν στα χέρια τους
    ο σεβασμός στην αρχόντισσα με γνώση της περιοχής και του κοπαδιού σε συνδυασμό με καλά ποδάρια και καλό σκυλί
    δίνει μια μοναδική μαγεία,
    εγώ για τους λόγους που λέει ο Ηλίας σπάνια πάω πια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #465296

    για μενα η περδικα ειναι το καλυτερο κυνηγη , που μου αρεσει πολυ και δεν χανω μερα απο 15 σεπτευριου μεχρη 30 νοεμβριου, δεν κυνηγαω τιποτα αλλο μονο αυτην με κραταει τσιτα ολο αυτο το διαστημα ,βεβεα τα αποτολεσματα τωρα τελεταια που δεν εχω καλο σκυλο ειναι πενηχρα εδω και 5 χρονια κανω το χρονο απο 15 πουλια μεχρη 25 που παλια με αστερι σκυλο επιανα τα 50 πουλια μεχρη και 60 το χρονο φετος ελπηζω να παω καλυτερα με το καινουριο κουταβι που εχω 9 μηνων επανιελ μπρετον δηχνει σιγα σιγα τα προσοντα του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #465334

    Συνχαρητηρια σε ολους για τις επιτυχιες στην ορεινη. Προκειται για λεβεντικο κυνηγι για αυτο πλεον λιγοι το ασκουν με αποτελεματα. Ο φιλος Λουης τα λεει πολυ σωστα κι αν σκεφτονταν ολοι ετσι οι περδικες θα ηταν πολυ περισσοτερες στα βουνα μας. Με καταγωγη κι εγω απο οικισμο των Αγραφων την πρωτοκυνηγησα την δεκαετια του 90 κι εχω ομορφες εικονες απο τοτε! Πλεον μενω μονιμα στην Κρητη κι ασχολουμαι με την νησιωτικη. Το να ακους ομως το γλυκοχαραμα την ορεινη να το λεει με φοντο το αλπικο τοπιο και πολλες φορες πανω απο τα συννεφα στην κυριολεξια απλα δεν συγκρινεται και δεν ξεχνιεται ποτε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #465335

    εγω μονο τσουκαρ την ορεινη δεν την εχω γνωρηση ακομα που ευχομε να την γνωρησω καπια στιγμη για να βγαλω συμπερασμα που νομηζω οτι ειναι ιδιες με την τσουκαρ σε δυσκολια μονο που η τσουκαρ την βρησκεις και ποιο χαμηλα ακομα και κοντα σε θαλασσα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #465364

    Πρωτη εξορμηση της χρονιας στην περδικα αυριο για εμενα και ειμαι σε τρελη αναμονη μεχρι τα χαραματα στις 4:00 που θα ξεκινησω.
    Καλο Σ/Κ σε ολους και καλα να περασετε οσοι βγητε στο βουνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #465428

    Για τον φιλο απο τα αγραφα,και ολους τους περδικαδες,εκει πανω εφαγα τα νιατα μου

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #465430

    Για τον φιλο απο τα αγραφα,και ολους τους περδικαδες,εκει πανω εφαγα τα νιατα μου

    ανατριχιλα. ποσα παπουτσια ελιωνες εκει απανω ρε ηλια το χρονο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #465434

    Η πρώτη έξοδος έγινε. Βιαστικά βέβαια (υπήρχαν έκτακτες υποχρεώσεις), αλλά τουλάχιστον πατήσαμε βουνό, για ένα τρίωρο. Δεν την είδα, αλλά το σκυλί σε κάποιο σημείο που δεν έβγαινε επάνω, (προσπαθούσε να ανεβεί το βράχο και γλύστραγε και έπεφτε πίσω), πρέπει να είχε πάρει την μυρωδιά τους. Προσπάθησα να βγω ψηλότερα και πάλι είχαν ανέβει σε άλλο στεφάνι ψηλότερα. Ο καιρός είχε κλείσει από πάνω και είχε ομίχλη. Έπρεπε να γυρίσω και γρήγορα και τις παράτησα. Εκεί θα είναι και την επόμενη φορά που θα πάω πρώτα ο Θεός.
    Καλή συνέχεια σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #465435

    Μπραβο βασιλη και στα ταιρια τους,απο ολα ειχε βλεπω ο μπακτσες,θα φατε και το στιφαδο σας

    Λευτερη δυσκολα μερη η ευρυτανια,βουνα με μεγαλη κληση,και οροσειρες απερναντες,ποδια να εχεις να περπατας μερες
    εκει πανω πηγα κατι παληκαρακια που μου το παιζανε ταχα μου περδικαδες και ειπαν τον δεσποτη παναγιωτη χαχαχα
    τα τοπια φιλε ειναι αυτα που σε μαγεουν στα βουνα τις περδικας,,ο κοπος σου ολος ειναι ενα τιποτα μπροστα σε αυτη την θεα
    η περδικα ειναι το κερασακι στην τουρτα οταν μπορεσεις να δεις το βουνο πισω απο την κουρτινα του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #465480

    Μπραβο σε ολα τα παιδια.
    Και σε αυτους που την χαιδεψαν, και σε αυτους που δεν ηταν τυχεροι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #465481

    Mπραβο λευτερη αντε και στα ταιρια τους φιλε,η χρονια στην γκρεκα φετος θα ειναι δυσκολη λογο οτι ειχε πολλα νερα<br>
    στην ευρυτανια εχουν ενα μεχρι δυο μικρα η πιο πολλες φωλιες,οποτε τι να λεμε,εγω δεν εχω σκυλι και δεν θα παω φετος<br>
    οτι θα βγω καποια στιγμη στην περδικα με ξενο σκυλι για να ανεβω στην κορυφη αυτο καθε χρονο θα το κανω,αλλα για μενα οι γκρεκες<br>
    μετα απο 25 χρονια που τις κυνηγαω πλεον ανοικουν στο παρελθον,με κουρασε το κυνηγι τους,στο οποιο πολλες φορες περασα τα ορια μου
    και αυτο μου αφησε τα σημαδια του,και επιδη θελω να μπορω να περπατω και να κηνηγαω την μπεκατσουλα μου μεχρι να αποθανω
    τερμα η περδικες για μενα,να ξερετε οτι η περδικα ειναι το πιο κουσουριαρικο κυνηγι,σπαει ποδια, μεση, γονατα,και τρως κρυωματα σουπερ ουαου που γινεσε μετα τα 45 μετερεωλογικος σταθμος απο τους πονους

    οποτε αντε το πολυ μια δυο εξοδους τον χρονο ετσι για το καλο,και ελπιζω το κουταβι μου να μην βγει τοσο καλος περδικας
    οσο ειναι ο πατερας του, γιατι μετα την χεσαμε την βαρκα χα χα,μην με βαλει στην μπριζα παλι ο κερατας

    ευχομαι σε ολα τα παιδια να πανε καλα,και να σεβοντε την περδικα πιο πολυ απο ολα τα θηραματα,γιατι ειναι το δικο μας πουλι
    ειναι το συμβολο τις πατριδας μας,τις λεβεντιας μας και τις κουλτουρας μας,για αυτο οταν οταν την βρειτε μην την γαμητε χα χα
    καλο βολι σε ολους,και προσοχη στο βουνο,η πετρα κυλαει,ο κεραυνος σκοτωνει,και η ομιχλη τυφλωνει

    Αυτο ειναι ενα απο τα ποστ που με κανουν να συνεχιζω να μπαινω και να διαβαζω αυτο το φορουμ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,756 έως 1,770 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων