ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,321 έως 1,335 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Dalezios Antonis στις #379795

    Ο αλφισμός ή αλμπινισμός ή λευκοπάθεια είναι πάθηση που εμφανίζεται εκ γενετής σ’ ένα άτομο και σαν κύρια συνέπεια έχει το λευκό χρώμα στο δέρμα και στις τρίχες των μαλλιών.Ο αλφισμός προκαλείται από την έλλειψη χρωστικής και οφείλεται σε βλάβη των γονιδίων που καθορίζουν τη σύνθεση της μελανίνης. Η έλλειψη αυτή μπορεί να είναι κληρονομική, μπορεί όμως να είναι και αποτέλεσμα του γενετικού φαινόμενου της μεταλλαγής. Στα ζώα τα συμπτώματα του αλφισμού παρουσιάζονται όπως ακριβώς και στον άνθρωπο.

    ΓΙΑΤΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #379840

    [/URL]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #379859

    LOYIS ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ, ΒΡΗΚΕ ΚΟΠΑΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΤΟΝ ΑΥ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ!

    Για μενα η περδικα στην αττικη δεν πρεπει να κυνηγιετε πουθενα,,ειναι πουλια που αφησαν συλογοι για εμπλουτισμο

    και για να εχει ο αθηναιος κυνηγος ενα μερος να βγαζει τα σκυλια του χωρις να πρεπει να κανει πολλα χιλιομετρα

    αλλα παντα υπαρχουν ανθρωποι που για καποιους λογους βαρανε αυτα τα πουλια που προσπαθουν με νυχια και δοντια να αυξηθουν

    για μενα ειναι κριμα και εγω δεν θα σηκωνα ποτε το οπλο σε αυτο το πουλι,,οποιος θελει να χουφτωσει περδικες

    ας παει εκει που ζουν στα αγριοβουνια να τις κυνηγισουν να δουν και τι εστι περδικα,,και τι εστι περδικοσκυλο

    εγω ξερω στην αττικη δυο κοπαδακια γκρεκα σε κοντινο μου μερος,,και ειναι αγριες περδικες,,αλλα δεν τις κυνηγαω με τιποτα

    θα ημουν πολυ κοπανος αμα βαραγα αυτα τα πουλια,,και μια μερα τα εκανα τοκα με ενα φιλο του φορουμ οταν κυνηγουσαμε μπεκατσα

    μολις ειδα οτι επιασε μυρωδια η σκυλα και ειδα και τα σκαψιματα κατω απο περδικες εφυγα αμεσως,,γιατι αμα σηκωνα το κοπαδι

    και ηταν καλο σε αριθμο 1-2 τουφεκιες θα τους επεζα,,οποτε απωχορισα αμεσως για να μην τις δω καθολου

    για εκει που με ρωτας δεν ξερω αν βαρεθηκαν τα πουλια,αλλα αν κρινω απο παλιοτερα και αυτα την ιδια τυχη θα εχουν

    ΥΣ ωραιος ο βικτωρας  χουφτωστες χουφτωστες βικτωρα 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #379868

    Ο αλφισμός ή αλμπινισμός ή λευκοπάθεια είναι πάθηση που εμφανίζεται εκ γενετής σ” ένα άτομο και σαν κύρια συνέπεια έχει το λευκό χρώμα στο δέρμα και στις τρίχες των μαλλιών.Ο αλφισμός προκαλείται από την έλλειψη χρωστικής και οφείλεται σε βλάβη των γονιδίων που καθορίζουν τη σύνθεση της μελανίνης. Η έλλειψη αυτή μπορεί να είναι κληρονομική, μπορεί όμως να είναι και αποτέλεσμα του γενετικού φαινόμενου της μεταλλαγής. Στα ζώα τα συμπτώματα του αλφισμού παρουσιάζονται όπως ακριβώς και στον άνθρωπο. ΓΙΑΤΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ

     

    ναι ολλα καλλα και με βρισκεις σημφονο με αυτα αλλα ο συκγεκριμενος τυπος δεν νωμηζω τα συκγεκριμενα πουλια να ειναι απο παθηση νωμιζω οτι εχει θεμα γενετηκης..

    εαν δεις και τα υπολυπα βιντεο οπου εχει αναρτησει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #380213

    Καλησπερα ειχα λιγες μερες να μπω.Σεβαστες οι αποψεις σας,ομως δεν με βρισκουν συμφωνο για τους εξης λογους.Πρωτον, θεωρω πολυ πιο δυσκολα τα πουλια της Αττικης γιατι δεχονται μεγαλη πιεση σε σχεση με αλλα μερη.Δευτερον καλοπροαιρετα παντα,οπως ειναι για μας βουνα στα 60χμ ειναι και για τον Αρτινο,για τον Τριπολιτσιωτη,τον Λαμιωτη τα περδικοβουνια,οποτε δεν ειναι σωστο να πηγαινουμε κ εκει…Τριτον συμφωνω απολυτα για μερη που απαγορευονται η που εχει γινει εμπλουτισμος,ομως υπαρχουν κοπαδια απο παλια που παρα το κυνηγι ειναι ακομα στις βουνοκορφες και επιβιωνουν δειχνοντας το μεγαλειο τους!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #380218

    Φιλε μου μαλον αστεια το λες οτι η αττικη ειναι πιο δυσκολο μερος,,αμα θες πηγενε καποια μερα για γκρεκα στην δυρφη [κοντα ειναι]

    και θα μου πεις μετα πιο μερος ειναι πιο ευκολο,και πια  πουλια δεχοντε πιεση,,μιλαμε για τεραστιες περιοχες που εχουν τοσο αραια τα κοπαδια

    που φτινεις αιμα να κανεις εστω και ενα σηκωμα, τα αλλα δεν τα σχολιαζω,,ο καθε ενας εχει την αποψη του για το τι και που το κυνηγα

    ολες η περδικες στην αττικη ειναι απο απελευθερωσεις συλογων,εκτος απο καποιες γκρεκα στο ορος τις παρνηθας

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #380225

    Η Διρφυ ειναι κ αυτη κοντινη στην Αττικη και δεχεται πιεση και απο Αθηναιους κυνηγους,ομως υπαρχουν κ αλλα βουνα ψηλα εντος Αττικης που μπορει απλα να μην γνωριζεις τα αραια κοπαδια τους και την ιστορια τους…Aν ειναι αστειο πες το σε αυτους που πηγαν σε αλλες πλαγιες την πρωτη μερα και το Σαββατο,εφαγαν τα ποδια τους και δεν σηκωσαν ουτε μια,η τις ειδαν στα 100 μετρα.Την σεβομαι την αποψη σου κ ας διαφωνω.Δεν χρειαζεται να μηδενιζουμε οτι δεν μας αρεσει.Φυσικα ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει εφοσον συμβαδιζει με τους νομους γραπτους κ αγραφους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    ANTONIO στις #380250

    κυριοι αλλο η περδικα και αλλο η ορνιθα,αν εισαι περδικας ξερεις απο αγγουρια στα κατσαβραχα στα 1500μετρα+,τωρα να θες να χτυπας τις ορνιθες,αυτο δεν περδικοκυνηγι ειναι εξασκηση στη σκοποβολη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #380258

    δεν ειναι οι περδικες κραους οπου το χειμονα ειναι ασπρες ειναι οι περδικες τσουκας δηλαδη οι νησιοτησες..

    υπαρχουν νησιοτησες σε τοσα μεγαλα υψομετρα οπου να αλαζουν χρωμα;;;

    http://youtu.be/sFi5Oacrs1E

    herdi εχεις δικιο μπερδευτηκα με τις περδικες του βορρα……… 😳 😯

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #380264

    Οσο για την λογομαχια περι βουνων και ειδη περδικας εγω μεταφερω τα δικα μου συναισθηματα.Εχω κυνηγησει και τα δυο ειδη περδικας και σε νησια (Κρητη κυριως) αλλα και σε πολλα βουνα μας.Καθε κυνηγι εχει τις δυσκολιες του και τις ομορφιες του.Παντος φιλαρακια μου οταν πιανω στα χερια μου μια γκρεκα ΕΓΩ προσωπικα νοιωθω τετοιο δεος που δεν μπορω χροοονια τωρα να το εξηγησω…..αυτα ειναι προσωπικα συναισθηματα και δεν θελω να υποτιμησω κανεναν.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #380287

    προσωπικα πιστεω πως στην greca θα πρεπει να δωθει ενα κυνηγετικο διαλειμα. Αλλα δεν αρκει αυτο. θα πρεπει να γινουν παραληλα μελετες και εκτιμησεις των βιοτοπων τους κατα την διαρκεια αυτης της παυσης. αλλα και να εκτιμηθουν κατα τοπους ολες οι επιζημιες καταστασεις που επιδρουν αρνητικα αλλα και οι πιθανες θετικες και αλλα πολλα……..

    στο ΜΑΛΛΟΝ ΠΙΟ ΑΓΕΡΟΧΟ ΚΑΙ ΑΡΧΕΓΟΝΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΒΟΥΝΩΝ. θελω να πιστευω πως ολοι οσοι καταπιανονται μ αυτο το θηραμα περαν του παθους τους  για την πραγματικα δυσκολοτατη θηρευση του σε σκυλια και ανθρωπο.. πρεπει να τρεφουν και αμερηστη αγαπη για αυτο το θηραμα.!!

     η κατα τοπου απαγορευση και ο αριθμος θηρευσης που ειναι για ολα τα κυνηγοτοπια ιδιος…λες και ολα τα κυνηγοτοπια αντεχουν το ιδιο… δεν αρκει.

     Θα πρεπει ολοι να συμφωνησουμε πως το κυνηγι και η διαχειριση..( που ειναι ουσιαστικα παντελως απουσα απο καταβολης κυνηγετικης πρακτικης )δεν πρεπει να συνεχισθει με ενα ΨΥΧΡΟ ΚΑΘΑΡΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ…   του τυπου και του υφους,,,ΤΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ,,ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ,ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΥΝΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ… ψεκασαμε σκουπησαμε τελειωσαμε  δασικοφωστηρες και κυνηγετικοι φορεις….. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟΔΟΣΗ Φ.Π.Α Η ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΜΕ ΦΤΕΡΑ ΛΕΒΕΝΤΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΑΣ ΒΟΥΝΩΝ.

     mark cal 20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #380517

    διαβαζοντας τα τελευταια ποστ για τα περδικια γεμιζουν τα ματια μου βλεποντας πως και ο δικός μου τόπος οδευει πρως την εξαφανηση τον άγριων πέρδικίων!
    οι κυνηγοι περισσοτεροι μεγαλοι σε ηλικια και τσιχλαριδες αρνουνται πεισματικά να σταματήσουν να πυροβολούν τα περδικια στο ποστο με αποτελεσμα να λεμε καθε περσυ και καλητερα!
    Καταντησα να βγενω στο βουνο επανω και να κοιταω πισω μου στους δρομους μην εχει κυνηγους στα καρτερια για να σταματησω το σκυλι πρην τα βγαλει και αθελα μου τα στειλω επανω τους!
    ένα μικρό δήγμα του τι γίνεται εδω από τους φονιάδες που τα ανεβαζουν και στο διαδικτυο http://www.youtube.com/watch?v=elh-hmszczA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    gravara στις #380551

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΤΑ ΧΘΕΣΙΝΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΕ ΟΡΕΙΝΗ ΓΚΡΕΚΑ.ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΚΕΛΑΪΔΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΧΕ ΝΟΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ .ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΕΙΔΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΦΕΡΜΕΣ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΠΕΡΑΣΕ ΛΙΓΟ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ.  ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΗ ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #380725

    καλησπερα σε ολουσ τους περδικαδες .Φιλε γραβαρα για αυτα που περασες σημερα θα ξαναπας την τεταρτη.ετσι ειναι οι περδικες και για αυτο μας αρεσει το κυνηγ[ τους.Τιποτε δεδομενο και σιγουρο!!παντα θα μας συναρπαζει η συναντηση!!ειναι μεγαλη η ικανοποιηση να τις βρεις ονειρο ,χαρα αλλα και λυπη να καρπωθεις ενα πουλι.δεν πειραζει σημασια εχει το ταξιδι οχι ο προορισμος….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #380760

    καλημερα σε ολλα τα κοπελια και απο κρητη..

    χθεσηνη βολτα και βγαλαμαι την σκυλαμας για δευτερη φορα μετα την γενα για περδικες.

    ειχε καμποση ζεστη αλλα φισουσε ενα δροσερο αερακη οπου ηταν σοτηριο..

    εγω με 3 ωρες υπνο το βραδυ(λογο δουλειας) εκανα οτη μπορουσα αν και δεν ηταν αρκετο κατη το ξενιχτη κατη η κακια στηγμη με αποτελεσμα να βρουμαι τα πουλια οπου ηταν αρκετα σπασαναι απο τα κοπαδια οπου τα κηνηγησαμαι ωραια …

    πρεπει να συκοσα πανω απο 50περδικες (καπιες ηταν τα ιδια πουλια) η σκυλα εκαναι αψογα την δουλειατης οπου απο αυτες τουφεκουσα και εριξα ενα ολοκληρο φησεκλικη και ΔΕΝ ΠΕΙΡΑ ΟΥΤΕ ΦΤΕΡΟ..το ιθικομου για το σκυλο πολυ καλο αλλα για μενα αστα να παναι στο διαολο……

    δεν πειραζει ομως την αλλη φορα.

    ολλα τα πουλια ειταναι μεγαλα σε μεγεθος και ο φιλοσμου που ειταναι μαζιμου καταφεραι και πειρε τρια απο αυτα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,321 έως 1,335 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων