ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,276 έως 7,290 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #384034

    Σημερα που ημουν για καμια τσιχλα κοντα στον Ωρωπο περασε ψηλα ενα κοπαδακι με 20 πουλια και μια χαμηλα σε αλλο καρτερι την οποια και χαιρετησαν με δυο αστοχες τουφεκιες.Παντως εδω στην Αττικη συνηθως εβλεπα περισσοτερα πουλια τις ιδιες ημερομηνιες….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #384036

    Σημερα που ημουν για καμια τσιχλα κοντα στον Ωρωπο περασε ψηλα ενα κοπαδακι με 20 πουλια και μια χαμηλα σε αλλο καρτερι την οποια και χαιρετησαν με δυο αστοχες τουφεκιες.Παντως εδω στην Αττικη συνηθως εβλεπα περισσοτερα πουλια τις ιδιες ημερομηνιες….

    Φίλε ένας δικός μου μου είπε σήμερα πως σε αυτή την περιοχή βαρέσανε 4 φάσσες και 17 τσίχλες!!!Παίζει η μου λέει

    ποιήματα???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    mitsos στις #384045

    πειτε ενα γαμημενο καλημερα ρε δεν κοστιζει τιποτα.

    +++++

     

     

    Μολις γυρισα απο περιοχη Κονιτσας . Ολο και ολο ενα κοπαδακι μπηκε ψηλα.

    Νομιζω τελοιωσαν τα περασματα γιατι τις επομενες μερες θα βρεχει. Οτι πουλια μπηκαν , μπηκανε την προηγουμενη παρασκευη (19-10)

    που εγω δεν βγηκα. Απο την επομενη βγηκα ολες τις μερες που πηρα αδεια . Συνολο 4 φασσες (οι 3 απο το ιδιο κοπαδι).

    Τωρα στο ψαξιμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #384050

    falcon wrote:
    ΑΠΟ ΣΕΡΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ? https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    Οκ αλλάζει τότε το θέμα.Εκεί πάνω είστε γαμώ τα παιδιά. Εξω καρδιά και φιλόξενοι… Νόμιζα πως ήσουν από Πρέβεζα και έγραφες τα παραπάνω με τις καλημέρες. Επειδή πηγαίνω 18 χρόνια στην Πρέβεζα το μόνο που έχω να πω είναι ότι όχι μόνο δε πρόκειται να ακούσεις καλημέρα από ντόπιο αλλά 2 φορές κόντευα να ντουφεκιστώ στο βουνό και τις δύο ήταν με Πρεβεζάνους. Για τσαμπουκάδες και τσακωμούς δε συζητάμε έτσι??? καθημερινό φαινόμενο του στυλ σήκω φύγε από εδώ «εδώ είναι το χωράφι μου» δε με νοιάζει αν ήρθες νωρίτερα εγώ κυνηγάω εδώ από παιδί»κλπ κλπ κλπ.Χαρακτηριστικά να σου πω πως κοντεύαμε να σκοτωθούμε στην κυριολεξία όχι επειδή έπιασα καρτέρι ντόπιου ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΟΥ.Φίλε Πάνο από Πρέβεζα sorry για τα παραπάνω αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

    φιλε δεν ξερω για ποιο μερος μιλας αλλα τουλαχιστον στο χωριο μου δεν παιζει να γεινε τετοιο πραμα. εγω χτες το πρωι χαιρετησα 20 ατομα απο διαφορα μερη της ελλαδας και οι μονοι που χαιρετησαν ηταν 3 κυριοι απο αθηνα γυρω στα 70 χρονων, και ενα αλλο σκηνικο περυσι απο κατι παλικαρια δεν θελω να πω απο ποια περιχη και δεν χρειαζετε νομιζω, μπηκαν μεσα στο χωραφι με της ελιες για τσιχλες εκοψαν μερικες κλαρες απο τα δεντρα για να κανουν φυλαχτρα και πεταξαν πλαστικα ποτηρια σακουλακια απο φαι και αλλα διαφορα μεσα στο χωραφι, αι πες μου εσυ μετα ποιος θα χε δικιο αμα τους εβρισκα μεσα? δε λεω κυνηγα, αλλα σεβασου και τη δουλεια του αλλου κριμα ειναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #384051

    falcon wrote:
    πειτε ενα γαμημενο καλημερα ρε δεν κοστιζει τιποτα.

    +++++ Μολις γυρισα απο περιοχη Κονιτσας . Ολο και ολο ενα κοπαδακι μπηκε ψηλα. Νομιζω τελοιωσαν τα περασματα γιατι τις επομενες μερες θα βρεχει. Οτι πουλια μπηκαν , μπηκανε την προηγουμενη παρασκευη (19-10) που εγω δεν βγηκα. Απο την επομενη βγηκα ολες τις μερες που πηρα αδεια . Συνολο 4 φασσες (οι 3 απο το ιδιο κοπαδι). Τωρα στο ψαξιμο.

    mitso για ποια περιοχη μιλας φιλε? αν θες στειλε σε πμ. και εγω αυτες της πληροφοριες εχω οτι εκοψαν μαχαιρι τα πουλια μετα το σαββατο 20/10  οπου καναμε και 2 πουλια, απο κει και περα πηγα δευτερα και τεταρτη και μπηκαν ελαχιστα πουλια πολυυυυ ψηλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #384054

    που να ερθετε κ πελοπονησσο δλδ…….εδω να δεις τι καλα παιδια υπαρχουν…. 👿 ….οφτοπικ βεβαια αλλα εγω εχω βρει ενα κηπο απο μια θεια που τη ρωτησα πριν μπω για κυνηγι κ μετα δε βρισκει ουτε καλυκα κατω ουτε τιποτα,αμα ποαει αλλος εκει θα τα κανει χαλια κ απ οσκουπιδια κ ζημιες σιγουρα….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #384056

    fassas1976 wrote:

    falcon wrote:
    ΑΠΟ ΣΕΡΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ? https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    Οκ αλλάζει τότε το θέμα.Εκεί πάνω είστε γαμώ τα παιδιά. Εξω καρδιά και φιλόξενοι… Νόμιζα πως ήσουν από Πρέβεζα και έγραφες τα παραπάνω με τις καλημέρες. Επειδή πηγαίνω 18 χρόνια στην Πρέβεζα το μόνο που έχω να πω είναι ότι όχι μόνο δε πρόκειται να ακούσεις καλημέρα από ντόπιο αλλά 2 φορές κόντευα να ντουφεκιστώ στο βουνό και τις δύο ήταν με Πρεβεζάνους. Για τσαμπουκάδες και τσακωμούς δε συζητάμε έτσι??? καθημερινό φαινόμενο του στυλ σήκω φύγε από εδώ «εδώ είναι το χωράφι μου» δε με νοιάζει αν ήρθες νωρίτερα εγώ κυνηγάω εδώ από παιδί»κλπ κλπ κλπ.Χαρακτηριστικά να σου πω πως κοντεύαμε να σκοτωθούμε στην κυριολεξία όχι επειδή έπιασα καρτέρι ντόπιου ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΟΥ.Φίλε Πάνο από Πρέβεζα sorry για τα παραπάνω αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

    φιλε δεν ξερω για ποιο μερος μιλας αλλα τουλαχιστον στο χωριο μου δεν παιζει να γεινε τετοιο πραμα. εγω χτες το πρωι χαιρετησα 20 ατομα απο διαφορα μερη της ελλαδας και οι μονοι που χαιρετησαν ηταν 3 κυριοι απο αθηνα γυρω στα 70 χρονων, και ενα αλλο σκηνικο περυσι απο κατι παλικαρια δεν θελω να πω απο ποια περιχη και δεν χρειαζετε νομιζω, μπηκαν μεσα στο χωραφι με της ελιες για τσιχλες εκοψαν μερικες κλαρες απο τα δεντρα για να κανουν φυλαχτρα και πεταξαν πλαστικα ποτηρια σακουλακια απο φαι και αλλα διαφορα μεσα στο χωραφι, αι πες μου εσυ μετα ποιος θα χε δικιο αμα τους εβρισκα μεσα? δε λεω κυνηγα, αλλα σεβασου και τη δουλεια του αλλου κριμα ειναι.

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    Λευτέρη σίγουρα έχεις δίκιο όταν μπαίνει ο άλλος και κόβει κλάρες και κάνει ρημάδι το χωράφι.Τα σκηνικά όμως που γίνονται τον Σεπτέμβρη για μπασίματα στην Νικόπολη στο Μιχαλίτση και στον Παντοκράτορα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!Μου έχει πέσει σκοτωμένο τρυγόνι μέσα σε χωράφι που καθόταν άλλος και ο τύπος δε με άφηνε να μπώ να το πάρω!!!Μιλάμε για τέτοια θέματα!!! Από την στιγμή που είσαι και από εκεί σίγουρα θα έχεις ακούσει παρόμοια σκηνικά.Δεν το έχω δεί πουθενά…Υπάρχουν και περιοχές όπως είναι στα Φλάμπουρα που εκεί είναι όντως καλά παιδιά.Αλλά δυστυχώς είναι εξαίρεση στον κανόνα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #384096

    Πιστεύω πως αυτό το site δεν είναι για να γράφει ο καθένας ότι του κατέβει, δίνοντας λάθος πληροφορίες για το αν είδε πουλιά. Καλό θα είναι, αν λέμε κάτι να είναι διασταυρωμένο γιατί ταλαιπωρούμαστε όλοι χωρίς λόγο. Το να βλέπεις ένα ή δύο μπουλουκάκια δεν είναι πέρασμα. Είναι απλές μετακινήσεις κατά την άποψη μου. Εγώ μιλώντας με φίλους από Δράμα, ορεινή Ναυπακτία και Καλάβρυτα ούτε που την έχουν δει. Πόσο μάλλον με του νοτιάδες που έρχονται….

     

    φιλε θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου στο σκελος που γραφεις για τους αριθμους των πουλιων και τον αριθμο των κοπαδιων σε περασμα. αλλωστε το ειχα γραψει και εγω οταν πρωτομπηκα σε αυτο το φορουμ.

    στο σκελος ομως που γραφεις για τις πληροφοριες, και για το αν θα επρεπε να αναφεροντε εδω, εισαι λαθος. και θα σου πω γιατι..

    πρωτον. κυνηγαω φασσα απο το 1987. αυτο που εχω μαθει, ειναι πως αν δεν βασιστεις σε πληροφοριες απο διαφορους γνωστους, και αν δεν χαραμισεις καυσιμο, φασσες δεν θα κανεις ποτε. εκτος και αν εισαι φαρδος.

    εχω κανει φοβερες γνωρημιες στα χωρια οπου κυνηγαω. απο βοσκους, ξυλαδες, μεχρι που δεν μπορεις να φανταστεις. μονο γουρουναδες δεν πιστευω. αυτοι θα σε στειλουν μακρια απο το μερος που κυυνηγανε.

    το σιγουρο ειναι πως απο αυτες τις πληροφοριες, τις αξιολογεις και αναλογα πρατεις. και μαληστα στην γνωση σου θα ξερεις πως αυτες δεν ειναι αληθηνες. (ταχυδρομιο που λεμε και εμεις εδω στην καβαλα).

    εχω φαει που λες πολλα ταχυδρομια. αλλα εχω κανει και μεγαλους αριθμους μεσω αυτων των πληροφοριων. και για να δεις το φρεσκο….   εχει εδω και 3 μερες που μου αναφερουν πληροφοριες, πηγα, και δεν ειδα ουτε φασσα. σκεφτεικα πως εφαγα ταχυδρομιο. αλλα απο πηγη εμπιστη, εμαθα πως αληθεια πριν 1-2 μερες απο την μερα που ειχα παει, ειχε πουλια.,

     

    λοιπον φιλε μου. την φασσα θα πρεπει να την μελετησεις. αν κυνηγας στις ιδιες περιοχες, να ξερεις που θα εχει τον επομενο σταθμο της αν φαει ξυλο στα πρωτο μερος. θα πρεπει να ξερεις που κουρνιαζει και που εχει νερο. να ξερεις ποιες περιοχες διαλεγει αναλογα με την θερμοκρασια της εποχης και αν εχει χιονι η οχι.

     

    αυτα τα λιγα απο μενα, απο εναν ανθρωπο που θελω να πιστευω πως ξερω λιγα πραγματα και θελω να τα μοιραστω, οπως και καποιοι αλλοι τα μοιραστικαν μαζι μου.  ελπιζω να μην κουρασα.

    υγ. να πω πως ρεκορ εχω 58 σε νουμερο, τελη νοεμβρη του 2008, και εποχη με χιονι. 🙂

    cks wrote:

    Πιστεύω πως αυτό το site δεν είναι για να γράφει ο καθένας ότι του κατέβει, δίνοντας λάθος πληροφορίες για το αν είδε πουλιά. Καλό θα είναι, αν λέμε κάτι να είναι διασταυρωμένο γιατί ταλαιπωρούμαστε όλοι χωρίς λόγο. Το να βλέπεις ένα ή δύο μπουλουκάκια δεν είναι πέρασμα. Είναι απλές μετακινήσεις κατά την άποψη μου. Εγώ μιλώντας με φίλους από Δράμα, ορεινή Ναυπακτία και Καλάβρυτα ούτε που την έχουν δει. Πόσο μάλλον με του νοτιάδες που έρχονται….

    Είμαστε ενήλικες και όχι ανήλικα για να παραπλανούμαστε από κάποιον. Ο καθένας από εμάς αξιολογεί αυτά που γράφονται και πράττει ανάλογα. Δεν συμφωνώ μαζί σου με τις απόψεις που έχεις και ούτε μπορείς να υποχρεώνεις τους ανθρώπους να μην γράφουν, .

     

    +1 στο απο πανω ποστ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #384098

    nicks wrote:
    Πιστεύω πως αυτό το site δεν είναι για να γράφει ο καθένας ότι του κατέβει, δίνοντας λάθος πληροφορίες για το αν είδε πουλιά. Καλό θα είναι, αν λέμε κάτι να είναι διασταυρωμένο γιατί ταλαιπωρούμαστε όλοι χωρίς λόγο. Το να βλέπεις ένα ή δύο μπουλουκάκια δεν είναι πέρασμα. Είναι απλές μετακινήσεις κατά την άποψη μου. Εγώ μιλώντας με φίλους από Δράμα, ορεινή Ναυπακτία και Καλάβρυτα ούτε που την έχουν δει. Πόσο μάλλον με του νοτιάδες που έρχονται….

    arnea30 wrote:
     

    φιλε θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου στο σκελος που γραφεις για τους αριθμους των πουλιων και τον αριθμο των κοπαδιων σε περασμα. αλλωστε το ειχα γραψει και εγω οταν πρωτομπηκα σε αυτο το φορουμ.

    στο σκελος ομως που γραφεις για τις πληροφοριες, και για το αν θα επρεπε να αναφεροντε εδω, εισαι λαθος. και θα σου πω γιατι..

    πρωτον. κυνηγαω φασσα απο το 1987. αυτο που εχω μαθει, ειναι πως αν δεν βασιστεις σε πληροφοριες απο διαφορους γνωστους, και αν δεν χαραμισεις καυσιμο, φασσες δεν θα κανεις ποτε. εκτος και αν εισαι φαρδος.

    εχω κανει φοβερες γνωρημιες στα χωρια οπου κυνηγαω. απο βοσκους, ξυλαδες, μεχρι που δεν μπορεις να φανταστεις. μονο γουρουναδες δεν πιστευω. αυτοι θα σε στειλουν μακρια απο το μερος που κυυνηγανε.

    το σιγουρο ειναι πως απο αυτες τις πληροφοριες, τις αξιολογεις και αναλογα πρατεις. και μαληστα στην γνωση σου θα ξερεις πως αυτες δεν ειναι αληθηνες. (ταχυδρομιο που λεμε και εμεις εδω στην καβαλα).

    εχω φαει που λες πολλα ταχυδρομια. αλλα εχω κανει και μεγαλους αριθμους μεσω αυτων των πληροφοριων. και για να δεις το φρεσκο…. εχει εδω και 3 μερες που μου αναφερουν πληροφοριες, πηγα, και δεν ειδα ουτε φασσα. σκεφτεικα πως εφαγα ταχυδρομιο. αλλα απο πηγη εμπιστη, εμαθα πως αληθεια πριν 1-2 μερες απο την μερα που ειχα παει, ειχε πουλια.,

     

    λοιπον φιλε μου. την φασσα θα πρεπει να την μελετησεις. αν κυνηγας στις ιδιες περιοχες, να ξερεις που θα εχει τον επομενο σταθμο της αν φαει ξυλο στα πρωτο μερος. θα πρεπει να ξερεις που κουρνιαζει και που εχει νερο. να ξερεις ποιες περιοχες διαλεγει αναλογα με την θερμοκρασια της εποχης και αν εχει χιονι η οχι.

     

    αυτα τα λιγα απο μενα, απο εναν ανθρωπο που θελω να πιστευω πως ξερω λιγα πραγματα και θελω να τα μοιραστω, οπως και καποιοι αλλοι τα μοιραστικαν μαζι μου. ελπιζω να μην κουρασα.

    υγ. να πω πως ρεκορ εχω 58 σε νουμερο, τελη νοεμβρη του 2008, και εποχη με χιονι.

    cks wrote:

    Πιστεύω πως αυτό το site δεν είναι για να γράφει ο καθένας ότι του κατέβει, δίνοντας λάθος πληροφορίες για το αν είδε πουλιά. Καλό θα είναι, αν λέμε κάτι να είναι διασταυρωμένο γιατί ταλαιπωρούμαστε όλοι χωρίς λόγο. Το να βλέπεις ένα ή δύο μπουλουκάκια δεν είναι πέρασμα. Είναι απλές μετακινήσεις κατά την άποψη μου. Εγώ μιλώντας με φίλους από Δράμα, ορεινή Ναυπακτία και Καλάβρυτα ούτε που την έχουν δει. Πόσο μάλλον με του νοτιάδες που έρχονται….

    Είμαστε ενήλικες και όχι ανήλικα για να παραπλανούμαστε από κάποιον. Ο καθένας από εμάς αξιολογεί αυτά που γράφονται και πράττει ανάλογα. Δεν συμφωνώ μαζί σου με τις απόψεις που έχεις και ούτε μπορείς να υποχρεώνεις τους ανθρώπους να μην γράφουν, .

     

    +1 στο απο πανω ποστ.

    ΠΟΙΟ ΑΠ ΟΛΑ??? 😆 😆 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #384099

    και μια ακομα πληροφορια. τεταρτη και πεμπτη περασαν απο τα κερδυλια αρκετα πουλια. σημερα ουτε πουπουλο. αλλα βλεποντας τα περασματα ολων αυτων των χρονων απο την περιοχη θα σας πω το εξης. περασματα ακομα δεν εγιναν. αυτα ειναι για ζεσταμα.  αν ερθει ο καιρις για να περασει η φασσα, θα το καταλαβουμε ολοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #384102

    και μια ακομα πληροφορια. τεταρτη και πεμπτη περασαν απο τα κερδυλια αρκετα πουλια. σημερα ουτε πουπουλο. αλλα βλεποντας τα περασματα ολων αυτων των χρονων απο την περιοχη θα σας πω το εξης. περασματα ακομα δεν εγιναν. αυτα ειναι για ζεσταμα. αν ερθει ο καιρις για να περασει η φασσα, θα το καταλαβουμε ολοι.

    Συμφωνώ απολύτως!!!

    Να κανω και μια πρόβλεψη…..  Απο 4-11ου και μετα!!! :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #384104

    4-11? γιατι ετσι? τι εχεις στον νου σου? :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #384124

    Αττική… Φωκίδα… Φθιώτιδα (τουλάχιστον στα μέρη πού έχω γυρίσει εγώ), παρόλο που υπάρχει τροφή άφθονη, πουλιά σε ικανοποιητικούς αριθμούς δεν συνάντησα πουθενά… μόνο μερικά σκόρπια.

    Ελπίζω κάτι να αλλάξει στη συνέχεια, γιατί μέχρι στιγμής δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #384161

    Είμαστε ενήλικες και όχι ανήλικα για να παραπλανούμαστε από κάποιον. Ο καθένας από εμάς αξιολογεί αυτά που γράφονται και πράττει ανάλογα. Δεν συμφωνώ μαζί σου με τις απόψεις που έχεις και ούτε μπορείς να υποχρεώνεις τους ανθρώπους να μην γράφουν, .

     

    ΠΟΙΟ ΑΠ ΟΛΑ???   

    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

     

     

    αυτο  ^

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    kostask στις #384175

     

    falcon αύριο θα είμαι στα μέρη σου πες τα πουλιά να είναι ευγενικά μαζί μου !!! 😆

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,276 έως 7,290 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων