ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,166 έως 9,180 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #444389

    Καλημερα!
    παιδια οσο αφορα τις κουρνιες δεν υπαρχει το αν πρεπει η δεν πρεπει…η ειναι λαθος-σωστο..
    αντε θα συμφωνησω οτι ειναι λαθος γιατι και γω,
    ποτε μα ποτε δεν πηγαινα στην κουρνια,ημουν αυτης της αποψης…

    αν τις τουφεκισεις στην κουρνια το μονο σιγουρο ειναι οτι για 5 εως 7-8 μερες τις ξεχνας…
    υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις ομως…υπαρχουν μερη και μερη…
    τι εννοω…αλλες κουρνιες της βορ.ελλαδος,αλλες κουρνιες της στερεας και νοτιας ελλαδας..
    αλλη περιπτωση να μπορεις να τις βαρεσεις στο περασμα,στην βοσκη,στο κλαρωμα και να πας και στην κουρνια..εκει εισαι λιγο χαζος..αν μπορεις στο περασμα,στο περασμα,αν μπορεις στο κλαρωμα,στο κλαρωμα!μετα ερχετε η βοσκη και τελευταια περιπτωση η κουρνια!
    οπουδηποτε και να τις βαρεσεις,θα αλλαξουν..ειτε ειναι περασμα,ειτε ειναι κλαρωμα,ειτε βοσκη,κουρνια!
    σε ολες τις περιπτωσεις τα πουλια θα αλλαξουν,απλα η κουρνια ισως τα διωξει απο παντου τα πουλια..και παλι ομως..οχι παντου!εχουμε κουρνιες που παμε που ξερω οταν θα τις τουφεκισω σε ποια αλλη κουρνια θα πανε…ξερω οτι στο συγκεκριμενο μερος δεν φευγουν τα πουλια…και παλι ομως η κουρνια θα ειναι τελευταια περιπτωση!αν αυτο ομως το εκανα στην αιτ/νια π.χ. τα πουλια θα αλλαζαν νομο!!
    εγω πηγαινω στις κουρνιες,εκει που πρεπει ομως!οταν θα βρω κουρνια που δεν μπορω να τα τουφεκισω αλλου θα παω!
    π.χ.βρηκα περσυ 1000 πουλια,βρισκω την κουρνια,βρισκω την τροφη σε απαγορευμενο(καταφυγιο) και το περασμα ηταν στα 500 μετρα υψος…και το πρωι και το απογευμα…τι θα κανω ρε παιδια???δεν θα παω στην κουρνια??
    εννοειτε αν μπορει ο καθενας να τα βαραει στο περασμα θα ειναι το καλυτερο,για μια δυο μερες και εκει ομως…μετα αλλαζουν!
    οπου κι αν την βαρεσεις την φασσα την διωχνεις..απλα κουρνια-βοσκη τις διωχνεις πιο γρηγορα!
    για να μην διωξεις πουλια,θα πρεπει να τουφεκας μονο μεμονομενες,να μην ριχνεις καραμπινιες αλλα μονο μονοτουφεκα…και καθε φορα να περνεις μονο ενα-δυο πουλια και να φευγεις…ποιος το κανει αυτο?
    ουτε γω που το λεω…αν ημουν ντοπιος σε ενα χωριο και τα ειχα μονος μου τα πουλια διπλα μπορει να το εκανα…
    εδω ρε παιδια απο θεσσαλια και κατω σκοτωνομαστε για ενα καρτερι αν πεσουν πουλια,θα αφησει καποιος την κουρνια,την βοσκη η θα ριξει να παρει ενα πουλι και θα φυγει?
    τεσπα μην ξεφευγουμε…αυτο που θελω να πω ειναι οτι το που κ το πως θα την κυνηγησεις ειναι στην κριση του καθενος…
    στο σημερα τωρα….πουλια υπαρχουν..εχω δυο μερη τα οποια εχουν πουλακια πιασμενα..δυστυχως δεν μπορουμε να παμε…η τσεπη δεν μας κραταει…αχαχαχ
    υπαρχει και βελανι…και αν κ φαινοταν ασχημη χρονια για βελανι υπαρχουν δεντρα με καλο καρπο..
    να τα ψαχνουμε τα δεντρα,μπορει σε μια πλαγια με δρυ να μην βλεπεις καρπο πουθενα και στην μεση που δεν μπαινεις να εχουν καρπο τα δεντρα!
    ακους σπατουλιαρη????που βρισκεις πουλια στο βελανι και μου λες οτι δεν εχει καρπο???δεν πεφτει ο καρπος μονο στο καθαρο..πρεπει να ιδρωσει λιγο κ ο ποπος…αχαχαχαχ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #444404

    Καλημερα για να καταλαβετε ποσο γ@ματο ηταν το κυνηγι στα μπασιματα παραθετω τις αποδειξεις

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #444407

    Ναυπακτια και δυτικοτερα εχει περιοχες με βελανι και πολυ αρια αλλα οπως ειπε και ο Σταθης αγουρο ακομα,αναμονη λοιπον.

    Καλημερα!<br>
    παιδια οσο αφορα τις κουρνιες δεν υπαρχει το αν πρεπει η δεν πρεπει…η ειναι λαθος-σωστο..<br>
    αντε θα συμφωνησω οτι ειναι λαθος γιατι και γω,<br>
    ποτε μα ποτε δεν πηγαινα στην κουρνια,ημουν αυτης της αποψης…

    αν τις τουφεκισεις στην κουρνια το μονο σιγουρο ειναι οτι για 5 εως 7-8 μερες τις ξεχνας…<br>
    υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις ομως…υπαρχουν μερη και μερη…<br>
    τι εννοω…αλλες κουρνιες της βορ.ελλαδος,αλλες κουρνιες της στερεας και νοτιας ελλαδας..<br>
    αλλη περιπτωση να μπορεις να τις βαρεσεις στο περασμα,στην βοσκη,στο κλαρωμα και να πας και στην κουρνια..εκει εισαι λιγο χαζος..αν μπορεις στο περασμα,στο περασμα,αν μπορεις στο κλαρωμα,στο κλαρωμα!μετα ερχετε η βοσκη και τελευταια περιπτωση η κουρνια!<br>

    οπουδηποτε και να τις βαρεσεις,θα αλλαξουν..ειτε ειναι περασμα,ειτε ειναι κλαρωμα,ειτε βοσκη,κουρνια!<br>
    σε ολες τις περιπτωσεις τα πουλια θα αλλαξουν,απλα η κουρνια ισως τα διωξει απο παντου τα πουλια..και παλι ομως..οχι παντου!εχουμε κουρνιες που παμε που ξερω οταν θα τις τουφεκισω σε ποια αλλη κουρνια θα πανε…ξερω οτι στο συγκεκριμενο μερος δεν φευγουν τα πουλια…και παλι ομως η κουρνια θα ειναι τελευταια περιπτωση!αν αυτο ομως το εκανα στην αιτ/νια π.χ. τα πουλια θα αλλαζαν νομο!!<br>
    εγω πηγαινω στις κουρνιες,εκει που πρεπει ομως!οταν θα βρω κουρνια που δεν μπορω να τα τουφεκισω αλλου θα παω!<br>
    π.χ.βρηκα περσυ 1000 πουλια,βρισκω την κουρνια,βρισκω την τροφη σε απαγορευμενο(καταφυγιο) και το περασμα ηταν στα 500 μετρα υψος…και το πρωι και το απογευμα…τι θα κανω ρε παιδια???δεν θα παω στην κουρνια??<br>
    εννοειτε αν μπορει ο καθενας να τα βαραει στο περασμα θα ειναι το καλυτερο,για μια δυο μερες και εκει ομως…μετα αλλαζουν!<br>
    οπου κι αν την βαρεσεις την φασσα την διωχνεις..απλα κουρνια-βοσκη τις διωχνεις πιο γρηγορα!<br>
    για να μην διωξεις πουλια,θα πρεπει να τουφεκας μονο μεμονομενες,να μην ριχνεις καραμπινιες αλλα μονο μονοτουφεκα…και καθε φορα να περνεις μονο ενα-δυο πουλια και να φευγεις…ποιος το κανει αυτο?<br>
    ουτε γω που το λεω…αν ημουν ντοπιος σε ενα χωριο και τα ειχα μονος μου τα πουλια διπλα μπορει να το εκανα…<br>
    εδω ρε παιδια απο θεσσαλια και κατω σκοτωνομαστε για ενα καρτερι αν πεσουν πουλια,θα αφησει καποιος την κουρνια,την βοσκη η θα ριξει να παρει ενα πουλι και θα φυγει?<br>
    τεσπα μην ξεφευγουμε…αυτο που θελω να πω ειναι οτι το που κ το πως θα την κυνηγησεις ειναι στην κριση του καθενος…<br>
    στο σημερα τωρα….πουλια υπαρχουν..εχω δυο μερη τα οποια εχουν πουλακια πιασμενα..δυστυχως δεν μπορουμε να παμε…η τσεπη δεν μας κραταει…αχαχαχ<br>
    υπαρχει και βελανι…και αν κ φαινοταν ασχημη χρονια για βελανι υπαρχουν δεντρα με καλο καρπο..<br>
    να τα ψαχνουμε τα δεντρα,μπορει σε μια πλαγια με δρυ να μην βλεπεις καρπο πουθενα και στην μεση που δεν μπαινεις να εχουν καρπο τα δεντρα!<br>
    ακους σπατουλιαρη????που βρισκεις πουλια στο βελανι και μου λες οτι δεν εχει καρπο???δεν πεφτει ο καρπος μονο στο καθαρο..πρεπει να ιδρωσει λιγο κ ο ποπος…αχαχαχαχ<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    συμφωνω απολυτα μαζι σου Ιασωνα ειναι αναλογα τον τοπο και τις δυνατοτητες που σου δινει αλλα ο γενικος κανονας ειναι αμα μπορεις να αποφυγεις την κουρνια θα εχεις πουλια για αρκετο καιρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #444408

    Καλημερα!<br>
    παιδια οσο αφορα τις κουρνιες δεν υπαρχει το αν πρεπει η δεν πρεπει…η ειναι λαθος-σωστο..<br>
    αντε θα συμφωνησω οτι ειναι λαθος γιατι και γω,<br>
    ποτε μα ποτε δεν πηγαινα στην κουρνια,ημουν αυτης της αποψης…

    αν τις τουφεκισεις στην κουρνια το μονο σιγουρο ειναι οτι για 5 εως 7-8 μερες τις ξεχνας…<br>
    υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις ομως…υπαρχουν μερη και μερη…<br>
    τι εννοω…αλλες κουρνιες της βορ.ελλαδος,αλλες κουρνιες της στερεας και νοτιας ελλαδας..<br>
    αλλη περιπτωση να μπορεις να τις βαρεσεις στο περασμα,στην βοσκη,στο κλαρωμα και να πας και στην κουρνια..εκει εισαι λιγο χαζος..αν μπορεις στο περασμα,στο περασμα,αν μπορεις στο κλαρωμα,στο κλαρωμα!μετα ερχετε η βοσκη και τελευταια περιπτωση η κουρνια!<br>
    οπουδηποτε και να τις βαρεσεις,θα αλλαξουν..ειτε ειναι περασμα,ειτε ειναι κλαρωμα,ειτε βοσκη,κουρνια!<br>
    σε ολες τις περιπτωσεις τα πουλια θα αλλαξουν,απλα η κουρνια ισως τα διωξει απο παντου τα πουλια..και παλι ομως..οχι παντου!εχουμε κουρνιες που παμε που ξερω οταν θα τις τουφεκισω σε ποια αλλη κουρνια θα πανε…ξερω οτι στο συγκεκριμενο μερος δεν φευγουν τα πουλια…και παλι ομως η κουρνια θα ειναι τελευταια περιπτωση!αν αυτο ομως το εκανα στην αιτ/νια π.χ. τα πουλια θα αλλαζαν νομο!!<br>
    εγω πηγαινω στις κουρνιες,εκει που πρεπει ομως!οταν θα βρω κουρνια που δεν μπορω να τα τουφεκισω αλλου θα παω!<br>
    π.χ.βρηκα περσυ 1000 πουλια,βρισκω την κουρνια,βρισκω την τροφη σε απαγορευμενο(καταφυγιο) και το περασμα ηταν στα 500 μετρα υψος…και το πρωι και το απογευμα…τι θα κανω ρε παιδια???δεν θα παω στην κουρνια??<br>
    εννοειτε αν μπορει ο καθενας να τα βαραει στο περασμα θα ειναι το καλυτερο,για μια δυο μερες και εκει ομως…μετα αλλαζουν!<br>
    οπου κι αν την βαρεσεις την φασσα την διωχνεις..απλα κουρνια-βοσκη τις διωχνεις πιο γρηγορα!<br>
    για να μην διωξεις πουλια,θα πρεπει να τουφεκας μονο μεμονομενες,να μην ριχνεις καραμπινιες αλλα μονο μονοτουφεκα…και καθε φορα να περνεις μονο ενα-δυο πουλια και να φευγεις…ποιος το κανει αυτο?<br>
    ουτε γω που το λεω…αν ημουν ντοπιος σε ενα χωριο και τα ειχα μονος μου τα πουλια διπλα μπορει να το εκανα…<br>
    εδω ρε παιδια απο θεσσαλια και κατω σκοτωνομαστε για ενα καρτερι αν πεσουν πουλια,θα αφησει καποιος την κουρνια,την βοσκη η θα ριξει να παρει ενα πουλι και θα φυγει?<br>
    τεσπα μην ξεφευγουμε…αυτο που θελω να πω ειναι οτι το που κ το πως θα την κυνηγησεις ειναι στην κριση του καθενος…<br>
    στο σημερα τωρα….πουλια υπαρχουν..εχω δυο μερη τα οποια εχουν πουλακια πιασμενα..δυστυχως δεν μπορουμε να παμε…η τσεπη δεν μας κραταει…αχαχαχ<br>
    υπαρχει και βελανι…και αν κ φαινοταν ασχημη χρονια για βελανι υπαρχουν δεντρα με καλο καρπο..<br>
    να τα ψαχνουμε τα δεντρα,μπορει σε μια πλαγια με δρυ να μην βλεπεις καρπο πουθενα και στην μεση που δεν μπαινεις να εχουν καρπο τα δεντρα!<br>
    ακους σπατουλιαρη????που βρισκεις πουλια στο βελανι και μου λες οτι δεν εχει καρπο???δεν πεφτει ο καρπος μονο στο καθαρο..πρεπει να ιδρωσει λιγο κ ο ποπος…αχαχαχαχ<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    κ γω κατι τετοιο εγραψα χθες αλλα μου τοφαγε το μυνημα.
    οπου τις βρητε βαρατε τες.
    μια κουρνια την φυλαγα 2 βδομαδες μεχρι που τις βρηκαν δυο μπεκατσαδες κατα λαθος
    εκαναν απο 20 τουφεκια ο καθενας πηραν απο μια γιατι δεν ειχαν δει που ειναι καθαρο
    για να τις βρισκουν κ εγιναν αφαντες κ γω εκατσα να τους κοιταω απο
    υην απεναντι πλαγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #444411

    βαρατες στο περασμα και στο φαει δεν εχουν προβλημα δεν τις ενοχλει… τουλαχιστον ετσι εχω παρατηρισει γιατι εχει τυχει να τις βαραω στιν βοσκη και μετα απο λιγο να ξαναερχονται και τιν επομενη μερα παλι τα ιδια και για μερες πιο μετα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #444414

    βαρατες στο περασμα και στο φαει δεν εχουν προβλημα δεν τις ενοχλει… τουλαχιστον ετσι εχω παρατηρισει γιατι εχει τυχει να τις βαραω στιν βοσκη και μετα απο λιγο να ξαναερχονται και τιν επομενη μερα παλι τα ιδια και για μερες πιο μετα!!![

    και παλι στην τροφη θελει μετρημενες τουφεκιες και οχι καραμπινιες γιατι δεν ειναι χαζες ενοχλουνται και την κανουν με ελαφρα ακτος και αν δεν εχει πουθενα αλλου τροφη αλλα και παλι με μετρο τουφεκισμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #444415

    Πάντως απόψε θα κοιμάμαι και θα ακούω τον θορυβο που κάνανε ,αφού τον ακούω ακόμη και στο ξύπνιο μου…φα φα φα φα φα φα ……..χα χα χα χα

    [/quote]

    αυτο θα πει Δημητρη ονειρα γλυκα χαχα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #444416

    καμερα turbo-x τοποθετηση στο οπλο για οποιον ενδιαφερετε.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444421

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mitsos wrote:</div>
    Να και ενα βιντεακι απο το κυνηγι

    Μήτσο το βιντεάκι τα σπάει!!!Πές μου κάμερα να πάω να την παραγγείλω αυριο κιόλας!!!Απ’ότι κατάλαβα την έχεις πάνω στο οπλο σωστά???

    καλα ρε μητσο. οταν ηρθες επανω, δεν την ειδες που την ειχα επανω στο οπλο μου? αχαχαχα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    thanasisdroom στις #444422

    καλησπερα σε ολους την κυριακη δικαιωθηκαμε να παμε για φασσες αντι για μπεκατσα πηραμε 9 στο χερι και αλλες 5 που δυστυχως δεν βρικαμε ολα αυτα ορεινη ναυπακτια δεν ξερω αν ηταν μπασιαρικες αλλα μας επεσαν πανω μας 2 μεγαλα κοπαδια πανω απο 300 πουλια επαιζαν ομως και πολλες μονες διπλες θελω βοηθεια να ανεβασω φωτο να μην ξεχασω 3 ατομα ημασταν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #444423

    Η άδεια έλαβε τέλος σήμερα χωρίς κυνήγι αλλά αφιερώμενο για βόλτα με την σύζυγο(Μετά από 15 μέρες συνεχόμενο κυνήγι,χαχα!!!).Αποτέλεσμα : 2 φάσσες όλες και όλες με πολλή δυστυχώς ατυχία (πχ άλλαξα το καρτέρι που ήμουν για 5 μέρες σερί και περάσαν 2 μπουλούκια 15-30 πουλιά έκαστο σύρτα τελείώς!!!)Το σάββατο πήγα με φίλο λαγοκυνηγό σε καρτέρι κοφτήριο στην ορεινή φωκίδα αλλά ήταν πιασμενο μάλλον νύχτα,χαχα!!!ευχαριστήθηκα διαδρομή προς Ψηλό Χωριό και Διχώρι αλλά από φάσσες όλες και όλες περάσαν 8 πουλιά!!!απο πληροφορίες γουρνιάρηδες της περιοχής πουλιά δεν έχει κρατημένα και από φαί λίγο!!!Μέρη απίστευτα που η Ελβετία είναι μια τρίχα από τα @ρχιδι@ τους κυριολεκτικα!!την Κυριακή πήγα για λαγό και τον έχασα στον παρατσάκ(όπως είπε ό φίλος λαγοκυνηγός πήδηξε ο λαγός από την κατσαρόλα μας,χαχα!!)Πάντως γενικά, πουλιά από ΝΔ Δωρίδα αλλά και στον Άβορο δεν είχε ιδιαίτερα!!!πάαααρα πολλά πουλιά πέρασαν από Ναυπακτία!!!Να ευχηθώ και του χρόνου τα περάσματα με υγεία πάνω από όλα σε όλους μας και υπομόνη και τύχη για την..συνέχεια!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444428

    καλησπερα σε ολους την κυριακη δικαιωθηκαμε να παμε για φασσες αντι για μπεκατσα πηραμε 9 στο χερι και αλλες 5 που δυστυχως δεν βρικαμε ολα αυτα ορεινη ναυπακτια δεν ξερω αν ηταν μπασιαρικες αλλα μας επεσαν πανω μας 2 μεγαλα κοπαδια πανω απο 300 πουλια επαιζαν ομως και πολλες μονες διπλες θελω βοηθεια να ανεβασω φωτο να μην ξεχασω 3 ατομα ημασταν

    δες την παρακατω φωτο..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    thanasisdroom στις #444431

    μολισ γυρισει η γυναικα μου απο δουλεια θα την βαλω να προσπαθησει γιατι εγω ειμαι σκραπας με αυτα ευχαριστω πολυ εκ των προτερον για την βοηθεια οσο για την ορεινη ναυπακτια εβαλε οντως πουλια σε συγκεκριμενες περιοχες και μερη οσο για φαγητο θα συμφωνησω δεν εχειβελανι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostas στις #444445

    Να ρωτήσω αν κάποιος φίλος βρέθηκε αυτές τις μέρες στην Κρανιά Γρεβενών και αν παίζει τίποτα στα κλασικά καρτέρια της περιοχής.?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #444448

    Να ρωτήσω αν κάποιος φίλος βρέθηκε αυτές τις μέρες στην Κρανιά Γρεβενών και αν παίζει τίποτα στα κλασικά καρτέρια της περιοχής.?

    Φιλε μου αν κοιταξεις στην προηγουμενη σελιδα το ποστ που εχω κανει με φωτο θα καταλαβεις σκετη κολαση.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,166 έως 9,180 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων