ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,676 έως 9,690 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #450401

    Καλημέρα σε όλους χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε εσάς και τις οικογένειες σας με χαρά ευτυχία και πάνω απο όλα υγεία για να χαιρόμαστε αυτά και αυτούς που αγαπάμε


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    Giorgos Kinigos στις #450415

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ,ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ,ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ Β.ΕΒΡΟ.ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΧΑΛΑΣΤΡΑ Ο ΝΟΤΙΑΣ ΚΑΙ Η ΠΡΩΙΝΗ ΟΜΙΧΛΗ!!!ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ 3 ΠΟΥΛΙΑ ΗΤΑΝ Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #450452

    καλες γιορτεςσε ολους ευχομαι. παντα υγεια..

    ααα και κατι ακομη. μην ψαχνετε τζαμπα φασσες. μονο αν εισαι φαρδος θα πεσουν αυτες επανω σου. εσυ επανω τους φετος δεν γινετε να πεσεις.. αχαχαχαχα!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    Πρώτα να ευχηθώ χρόνια Πολλά σε όλους.
    Φίλε Γιάννη επειδή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία και επειδή όλα μπορεί να συμβούν εγω θα περιμένω να πέσουν αυτές πάνω μου για να τους δώσω και τις ευχές μου για το …νέο έτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #450514

    Σήμερα η μέρα ξεκίνησε με συννεφιά η οποία πύκνωνε όσο πέρναγε η ώρα .Οι ομίχλες που άρχισαν να βγαίνουν απο όλες τις ρεματιές έκαναν να διαγράφεται το ανάγλυφο του τοπίου με κάθε λεπτομέρεια και σιγά σιγά άρχιζε να ρίχνει χιονόνερο το οποίο μετα τις 11 έγινε βροχή .Στις κορυφές του Τζουμέρκου και των γύρω βουνών χιόνιζε.Στον ορίζοντα όμως τίποτα απο πουλιά.Γύρω στις 10 πετάνε 2 πουλιά πολυ ψηλά. Απελπισία. Γύρω στις 12 φεύγω για άλλετο μέρος με πολλές αριές πιστεύοντας ότι με τέτοια μέρα θα έχουν ..λουφάξει εκεί.
    Είχα δίκιο αλλα ήταν μόνο 5 πουλια όλα κι’όλα. Μετά απο 2 ώρες κατάφερα και πήρα μια ξεκομένη που πέρασε.Κάθισα μέχρι τις 3 αλλά τίποτα.
    Απογοήτευση και μουσκίδι μέχρι το κόκαλο.Δεν με πειράζει αυτό .Αλλωστε το ευχαριστιέμαι,αν είχε όμως και λίγο ενδιαφέρον απο πουλιά θα ήταν καλύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #450524

    Χρονια πολλα σε ολους ευχωμε και πανο απο ολα υγεια.χτες αν και δεν ειχα σκοπο να παω στο κυνηγι βγηκα μια βολτα το μεσημερακι οπου επεσα πανο σε κατι πουλακια.σημερα στο ιδιο μερος 3 ατομα σε αποσταση ο ενας απο τον αλον για να δουμε πως θα πεξουν τα πουλια.ουτε που την ειδαμε.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Αλεκος στις #450527

    Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους και στις οικογένειες σας!!!Πάλι καλά που βάζετε καμιά φοτό…αλλιώς θα είχα ξεχάσει τι χρώμα έχουν!!!Δημήτρη διστυχώς τα πουλιά στην ευρύτερη περιοχή της Άρτας είναι ελάχιστα και από τις δικές μου πληροφορίες και στα δικά μου μέρη(Κάτω Αθαμάνιο) δεν έχει βελάνι ούτε η αριά!!!Σε κάποια μέρη προς τα Γιάννινα που έχει βελάνι έκανε μια βόλτα ένας γνωστός μου πριν λίγες μέρες και δεν είδε ούτε ένα πουλί!!!Ας ελπίσουμε μέσα στο Γενάρη να βάλει τίποτα πουλιά να ανέβω και εγώ μπας και θυμηθώ πως είναι το κυνήγι της αλλιώς πάμε για του χρόνου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    sotosk13 στις #450529

    Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους και στις οικογένειες σας!!!Πάλι καλά που βάζετε καμιά φοτό…αλλιώς θα είχα ξεχάσει τι χρώμα έχουν!!!Δημήτρη διστυχώς τα πουλιά στην ευρύτερη περιοχή της Άρτας είναι ελάχιστα και από τις δικές μου πληροφορίες και στα δικά μου μέρη(Κάτω Αθαμάνιο) δεν έχει βελάνι ούτε η αριά!!!Σε κάποια μέρη προς τα Γιάννινα που έχει βελάνι έκανε μια βόλτα ένας γνωστός μου πριν λίγες μέρες και δεν είδε ούτε ένα πουλί!!!Ας ελπίσουμε μέσα στο Γενάρη να βάλει τίποτα πουλιά να ανέβω και εγώ μπας και θυμηθώ πως είναι το κυνήγι της αλλιώς πάμε για του χρόνου!!!

    στο παλιουρι τραβα,παρε το ρεμα ευθεια κατω …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Αλεκος στις #450530

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Αλεκος wrote:</div>
    Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους και στις οικογένειες σας!!!Πάλι καλά που βάζετε καμιά φοτό…αλλιώς θα είχα ξεχάσει τι χρώμα έχουν!!!Δημήτρη διστυχώς τα πουλιά στην ευρύτερη περιοχή της Άρτας είναι ελάχιστα και από τις δικές μου πληροφορίες και στα δικά μου μέρη(Κάτω Αθαμάνιο) δεν έχει βελάνι ούτε η αριά!!!Σε κάποια μέρη προς τα Γιάννινα που έχει βελάνι έκανε μια βόλτα ένας γνωστός μου πριν λίγες μέρες και δεν είδε ούτε ένα πουλί!!!Ας ελπίσουμε μέσα στο Γενάρη να βάλει τίποτα πουλιά να ανέβω και εγώ μπας και θυμηθώ πως είναι το κυνήγι της αλλιώς πάμε για του χρόνου!!!

    στο παλιουρι τραβα,παρε το ρεμα ευθεια κατω …

    Ευχαριστώ για την πληροφορία…αν και δεν τα ξέρω τα μέρη,θα το έχω στα υπόψιν μου όταν ανέβω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    xristos62 στις #450547

    στο παλιουρι τραβα,παρε το ρεμα ευθεια κατω …
    [

    καλημερα και χρονια πολλα σε ολους με υγεια .sotosk13 εσυ που το ξερεις το παλιουρι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Αλεκος στις #450585

    στο παλιουρι τραβα,παρε το ρεμα ευθεια κατω …<br>
    [

    καλημερα και χρονια πολλα σε ολους με υγεια .sotosk13 εσυ που το ξερεις το παλιουρι?

    Μάλλον για άλλη περιοχή μιλλάς εσύ φίλε μου εκτός και αν είσαι από τα μέρη μας…ορεινή Άρτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #450591

    δυσκολα τα πραγματα φετος…
    στο ενα μερος εχει 100 πουλια,στο αλλο 50,στο παρ αλλο 150….και στο παρ αλλο το δυσκολο 1000…
    και σε ενα αλλο καταφυγιο 3000 πουλια αλλα σε κοροιδευουνε,ερχοντε μεχρι το οριο σου τα δειχνουνε και γυρνανε..
    δεν κανουμε δουλεια…κατι πρεπει να γινει…καπου θα ειναι μαζεμενα αλλα που….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #450611

    δυσκολα τα πραγματα φετος…<br>
    στο ενα μερος εχει 100 πουλια,στο αλλο 50,στο παρ αλλο 150….και στο παρ αλλο το δυσκολο 1000…<br>
    και σε ενα αλλο καταφυγιο 3000 πουλια αλλα σε κοροιδευουνε,ερχοντε μεχρι το οριο σου τα δειχνουνε και γυρνανε..<br>
    δεν κανουμε δουλεια…κατι πρεπει να γινει…καπου θα ειναι μαζεμενα αλλα που….

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Eγώ λέω να πάμε σε χαρτορίχτρα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #450641

    Ιασονα απο τα ροκετ που φαινονται στη φωτο εχεις μεινει ικανοποιημενος??<br>
    Τα φτιαχνουν εδω κοντα(Θερμο) και χρησιμοποιω τα super στις τσιχλες με καλα αποτελεσματα..Σκεφτομουν μηπως επαιρνα και τα extra για τις φασσες γι’αυτο σε ρωταω.Καλη συνεχεια..<br>
    Καλα Χριστουγεννα σε ολους…

    Χρησταρα δεν τα ριχνω εγω αλλα ο θανασης,εχει τυχει ομως να ριξω και πανε πολυ καλα στην φασσα!!
    να σου πω κι ολας οτι την πιο ψηλωμενη φασσα την εχω δει να πεφτει με αυτα!!
    επειδη εχουμε σχεσεις με τον συγκεκριμενο που τα φτιαχνει,και χωρις να του κανω διαφημηση ειναι καλος στην δουλεια του και κανει τρομερα φυσιγγια,αν θα πας να τον ρωτησεις να παρεις τα φυσιγγια για φασσα που ειναι γεμισμενα με TECNA!
    Δεν θυμαμαι αν ειναι τα extra η καποια αλλα…
    σε τσιχλες ομως οποιο κ να παρω απ τον ροκετ ειναι καλα,μια φορα εκει στα μερη μας δεν ειχα χοντρα και επεσα πανω σε φασσες και τις βαραγα με 8ΑΡΙΑ του ροκετ τα economic!πολυ καλα στην τσιχλα!και φθηνα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #450656

    εδω εγω μια φορα τα βαραγα γεναρη μηνα με 9ρια πρασινα λαμπρο. αχαχαχαχαχα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #450677

    Σήμερα μια ακόμη μέρα απελπισίας με ελάχιστες φάσσες ,λιγότερες και απο τα δάκτυλα των χεριών.
    Κατάφερα να ντουφεκίσω μία που την πήρα .Μετά άχισαν οι παγάνες των γουρουνάδων και ….μετακόμισα πιο βόρεια .
    Φτάνοντας λοιπόν στο σημείο Β’ μετά απο περπάτημα 30 λεπτών μπάινω σε δασομένο με αριές.Πλαγιά με πολύ ψηλά δέντρα. Προχωρώντας σιγά σιγά μήπως σηκώσω τίποτα κλαρωμένες σκοντάφτω και πάνω απο το κεφάλι μου φεύγουν γύρω στα 5 πουλιά.Προχωράω λίγο και φτάνοντας εκεί που ήθελα και σταματάω.
    Επειδή στο κομάτι αυτό κυκλοφορούν και πολλά τριχωτά έχω σαν τρίτο ένα REMINGTON 9βολο.Πρώτο ένα 6άρι Percorso caccia και δευτερο ενα 5άρι LAMBRO μπλέ.
    Mετά απο 5 λεπτά ακούω εναν ήχο και δεν μπορώ να το πιστέψω.Ανάμεσα στους κορμούς διακρίνω μια σκια.Και ναι είναι ένα αγριογούρονο που ανενεβαίνει διαγώνια .Τρελαίνομαι γιατί σε τόσο πυκνό οι ελπίδες είναι λίγες με το 9βολο τρίτο.Δεν είχα επιλογές. Η απόφαση έπρεπε να παρθεί γρήγορα.Και τότε αποφασίζω να ρίξω και τα τρία φυσίγγια όσο πιο γρήγορα μπορούσα.Και τότε πράγματι αδειάζω την καραμπίνα σε μια τριάρα που πιο γρήγορη δεν έχω ξαναρίξει ,ελπίζοντας να προλάβουν τα 9βολα να κάνουν τη δουλειά τους.
    Το αποτέλεσμα ήταν το γουρούνι να είναι τέζα σε μια βολή γύρω στα 25 μέτρα τουλάχιστον.
    Ηχαρά μου μεγάλη αλλα μετριάστηκε όταν σκέφτηκα τι με περιμένει για να το κουβαλήσω μέχρι το αμάξι που ήταν γύρω στα 2 χλμ.Αυτό που τράβηξα δεν περιγράφεται.Το γουρουνάκι ήταν γύρω στα 45 κιλά και έβγαλε καθαρό κάπου 28.
    Το σημαντικό είναι ότι οταν το έγδαρα δεν υπήρχε τραυμα απο 9βολο.Τα 5άρια το έστειλαν κανονικά.Στο συκώτι είχε πάνω απο 8 σκάγια και στην καρδιά 5.Όλα τα σπλάχνα ήταν γεμάτα από σκάγια.
    Η τουφεκιά πάνω του ήταν σαν να την έφαγε στα 10 μέτρα.
    Μπορεί να βγήκα εκτός θέματος αλλα εγω για φάσσες πήγα….χα χα χα χα
    Και μια φωτό της μεγαλύτερης φάσσας που χτύπησα ποτέ !

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,676 έως 9,690 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων