Ο δρομος προς την διοφθαλμη σκοπευση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #206210

    Όντως Τάκη aυτό είνaι κaι το μέγa θέμa με τa κρύστaλλa τa κέντρa τους είνaι τοποθετημένa έτσι ώστε γυρνώντaς τa μάτιa με στaθερό το κεφάλι γιa νa δεις το πιάτο η το πουλί … aρχίζουν τa ζεμπεκικa στο φaκό όλο aυτό εξaλείφετε πάει όπου πάει κaι το μάτι ..

    Πaμε γιa φaκους επaφης.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    clouris στις #208423

    Παντως δεν ειναι σιγουρο ότι η διόφθαλμη είναι πάντα και καλή συμφωνα με αυτο http://www.ihunt.gr/node/113/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #209470

    Μaτιa aνοιχτa!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=BExYu2FTodE

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    STK στις #212717

    Ρε παιδες μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο γιατί έχω μπερδευτεί.

    Παίρνω μια κόλλα Α4, έχω κάνει μια τρύπα 1εκΧ1εκ και εστιάζω σε ένα αντικείμενο με τα δύο μάτια ανοιχτά. Κλείνω το δεξί και το αντικείμενο παραμένει στην τρύπα, κλείνω το αριστερό και το αντικείμενο χάνετε. Ποιό είναι το κυριάρχο μάτι μου;

    Εχω αρχίσει και αγχώνομαι οχι τόσο για το αν θα μπορέσω να το λύσω γιατί είναι νέος και στο κυνήγι και στα όπλα οπότε θα τα μάθω απο την αρχή όλα, όσο γιατί μόλις σήμερα πήρα την άδεια κατοχής του όπλου μου μια Beretta al390 και φοβάμαι ότι αν χρειαστεί να αλλάξω πλευρά, τα φυσίγγια θα πετάγονται στο προσωπό μου. Όποτε μάλλον άχρηστο θα βγεί το όπλο και θα κλαίω τα λεφτά που έδωσα.

    Τάκης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #212734

    Συμφωνα με αυτα που λες εχεις κυριαρχο αριστερο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #212782

    STK     Ρε παιδες μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο γιατί έχω μπερδευτεί.

     

    Παίρνω μια κόλλα Α4, έχω κάνει μια τρύπα 1εκΧ1εκ και εστιάζω σε ένα αντικείμενο με τα δύο μάτια ανοιχτά. Κλείνω το δεξί και το αντικείμενο παραμένει στην τρύπα, κλείνω το αριστερό και το αντικείμενο χάνετε. Ποιό είναι το κυριάρχο μάτι μου;

    Εχω αρχίσει και αγχώνομαι οχι τόσο για το αν θα μπορέσω να το λύσω γιατί είναι νέος και στο κυνήγι και στα όπλα οπότε θα τα μάθω απο την αρχή όλα, όσο γιατί μόλις σήμερα πήρα την άδεια κατοχής του όπλου μου μια Beretta al390 και φοβάμαι ότι αν χρειαστεί να αλλάξω πλευρά, τα φυσίγγια θα πετάγονται στο προσωπό μου. Όποτε μάλλον άχρηστο θα βγεί το όπλο και θα κλαίω τα λεφτά που έδωσα.

    Τάκης

     
    Tακη,εγω ειμαι αριστεροεπωμιζων.Χρονια κυνηγουσα με καραμπινες οι οποιες ειχαν το κλειστρο δεξια.Κανενα φυσιγκι δεν μου ηρθε στα ματια ποτε (!!!!!)  παρα μονο οταν φυσουσε πολυ μου ερχοταν (μετριμενες στα δακτυλα οι φορες) πυριτιδα στα ματια.Και αυτο το ελυσα,φορωντας σκοπευτικα γυαλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    STK στις #212804

    παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Εχω ηδη μιλησει με δασκαλο κ θα αρχισω μαθηματα, ομως επειδη στην πρωτη μας συναντηση δεν ενθουσιαστηκε με την καραμπινα κ μου ειπε να κοιταξω και κανα sp αν μου κανει, δεν θελω να υπαρχει αφορμη για να αλλαξω οπλο. Η αληθεια ειναι οτι ανυπομονω να το χρησιμοποιησω κ εχω ξενερωσει με την ιδεα οτι υπαρχει περιπτωση να μην μπορω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #212814

    .,.,.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #212874

    Εφόσον με ανοιχτό το αριστερό μάτι βλέπεις το αντικείμενο, αυτό θα είναι και το κυρίαρχο, το να στραβωθείς αν επωμίζεις από αριστερά με καραμπίνα με κλείστρο δεξιά δεν παίζει. Όσο για τα sp που σου είπανε μη μασάς, καλή είναι και η καραμπίνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    mazetas στις #213215

    Tasos75 wrote:

    Μου φaίνετaι ότι η όλη δυσκολίa στην ορθή (δηλ νa πετύχεις το στόχο) εφaρμογή της διόφθaλμης σκόπευσης δεν είνaι το νa ρίχνεις με aνοιχτά κaι τa δύο μάτιa aλλά νa κaτaφέρνεις νa εστιάζεις όσο πιο κaλά μπορείς στο στόχο χωρίς νa ψάχνεις νa bρεις τη ρίγa-στόχaστρο. Aν aποσπάτaι η προσοχή σου aπό το όπλο το πιο πιθaνό είνaι νa μείνεις πίσω. Επίσης διόφθaλμη με κοντάκι με λάθος μέτρa δεν νομίζω νa δώσει aποτελέσμaτa. Aν το κοντάκι είνaι λάθος ο άλλος θa aνaγκάζετaι νa διορθώνετaι στη 2η ή 3η bολή κλείνοντaς μάτι.

    Πραγματικά η σωστή επώμιση  είναι το παν.  Πολλές φορές μετά από ποοοολλαααα φυσίγγια ακόμα και σε όπλα με λάθος μέτρα ο άνθρωπος συνηθίζει. Η καθυστέρηση όμως της σκόπευσης…φέρνει πολλά κακά μαζί της και στο τέλος το ίδιο αποτέλεσμα……αστοχία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    STK στις #216039

    Παίδες σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Χθές τελικά στο πρώτο μάθημα που έκανα με τον δάσκαλο επιβεβαιώσαμε το αριστερό κυρίαρχο μάτι και αμέσως ξεκινήσαμε αριστερή επώμιση (δεν μπήκαμε κάν στη συζήτηση για εναλλακτικές λύσεις). Μού είπε να πάω να βάλω φλάντζα cast on στο κοντάκι και όλα καλά. Δεν τον ρώτησα βέβαια για το πόσο δύσχρηστο και δύσκολο είναι, αν είναι, οτι το κλείστρο είναι δεξιά, αλλα θεωρώ  όπως μου είπαν και οι συνάδελφοι εδώ ότι δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα, ίσως να χρειαστώ το πολύ πολύ γυαλιά.

    Υπάρχει κάποιος άλλος με σχετική εμπειρία (αριστεροεπομίζων με δεξιά κλείστρο) να μου πεί τη γνώμη του. Διαβάζω και κάτι άρθρα στο ιντερνετ που μου χαλάνε την ψυχολογία…ρε γαμώτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    kostastzotzos στις #391642

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΡΘΡΟ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΜΑΤΙ…

    http://www.ihunt.gr/%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%BF-%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #426135

    Άντε να της πεις ότι δεν πρέπει να κλείνει το μάτι … 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    krisxa994 στις #452974

    Γεια σας παιδια! ειμαι νεος κυνηγος και στις εξορμησεις μου προσπαθω να ριχνω παντα με τα δυο ματια ανοιχτα!! αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι στα πουλια που ερχονται στρωμενα απο πανω μου(κυνηγι τσιχλας καρτερι/περπατητο) η γενικα σε μακρινη αποσταση τα χανω..μπερδευονται τ ματια μου και ριχνω τελειως λαθος…αντιθετα οσες τουφεκιες εγιναν ενστικτωδως(δλδ να πεταχτει το πουλι σε πολυ κοντινη αποσταση και αποτομα) με ανοιχτα τ δυο ματια τα χω παρει ολα ομως. ξερει καποιος να μου προτεινει μια λυση??? βσκ ξερω οτι η καλυτερη λυση ειναι το σκοπευτηριο αλλα μ ειναι λιγο δυσκολο να παω σε σκοπευτηριο και να μαθω σωστα την ολη διαδικασια.. γ αυτο αν μπορει καποιος ας βοηθησει! Ευχαριστω εκ των προτερων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #452986

    Γειά σου φίλε,Δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα αλλα εγω θα έλεγα πως αν μπερδευονται τα μάτια σου με τη διοφθαλμη (συμβαινει και σε μένα αυτό γιατι βλεπω είδωλο της κανης με τα δυο ανοιχτα) και δεν μπορείς να πας σε δάσκαλο κλπ νομίζω καλύτερα να τουφεκάς μονόφθαλμα.Αυτο κάνω κι εγω,ξερω ότι μπορει να χάνω λιγο σε σχεση με διοφθαλμη αλλα αφου είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα δεν το ψαχνω περισσότερο. κι εγω στις κοντινες με ανοιχτα τουφεκαω αλλα στις μακρινες κλεινω ελαφρώς το μάτι γιατι βλέπω ειδωλο της κανης… Για μένα ίσως να έπρεπε να αλλάξω πλευρά επώμισης αλλα δοκίμασα και…δεν…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων