Ο δρομος προς την διοφθαλμη σκοπευση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    stergios laika στις #264907

    εδω στην Θεσσαλονικη υπαρχει καποιος που εξειδικευται στη διοφθαλμη σκοπευση ωστε να μας κανει καποιο σεμιναριο?καλα ειναι να τα διαβαζεις αλλα αν δεν τα δεις απο κοντα αν δεν στηθεις με το τουφεκι στα χερια δεν μπορεις μονος να δουλεψεις!!

    τελικα υπαρχει???


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #188583

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #188974

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #263877

    [color=”#000000″][size=2]Το να μεταβείς από μονόφθαλμη σκόπευση σε Διόφθαλμη σκόπευση είναι ένα από τα ευκολότερα πραγματα που μπορεί να κάνει κάποιος δύστυχος ο πολύς ο κόσμος έχει μάθει παντελώς λάθος πράγματα αν και αυτό δεν είναι και τόσο τραγικό αφού με σωστή προσέγγιση και δουλεία όλα διορθώνονται το δύσκολο είναι να κατανόηση ότι κάνοντας λάθος πράγματα εξ αρχής δεν θα έχει τα επιθήματα αποτελέσματα Όσο και να προσπαθείς

    1) Θα πρέπει να κατανοήσετε ότι καθημερινός και αδιάλειπτος εκτελείτε την Διόφθαλμη σκόπευση στην καθημερινότητα σας .. οδηγώντας,δείχνοντας ένα υποτιθέμενο σημείο σε κάποιον κάνετε Διόφθαλμη σκόπευση κοινώς (κατάδειξη στόχου ) τόσο απλά

    2) Θα πρέπει να κατανοήσετε στον μέγιστο βαθμό τον ρολό που παίζει οι αυτοσυγκέντρωση στον στόχο εκτελώντας την κάθε άσκηση πρώτα σε ξηρα προπόνηση και μετά στον στόχο στον μέγιστο βαθμό αυτοσυγκέντρωσης τα αποτελέσματα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα θα σας φαίνετε παιχνιδάκι

    3)Εντελώς άλλο είναι το να βλέπω απλά τον στόχο και τελείως διαφορετικό είναι το να κοιτάζω τον στόχο ………. Το να βλέπω τον στόχο δεν έχω σαφείς πληροφορίες το τι ακριβώς είναι αυτό ………. κοιτάζοντας τον στόχο με την απολυτή αυτοσυγκέντρωση αυτόματος υπεισέρχεστε σε μια εγκεφαλική διαδικασία ( Ζουμάρισμα .. Κλείδωμα του στόχου ) που με τον καιρο ( προπόνηση ) σας γίνετε συνηθεια και χωρείς να το καταλάβετε φτάνετε να το εκτελείτε εντελώς αυτοματοποιημένα [/size][/color]
    [color=”#000000″][size=2]
    4) δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι το να έχεις συνηθίσει το λάθος αλλά να νομίζεις ότι δεν κάνεις λάθος ……… είμαι στην δυσάρεστη θέση που το γραφώ αλλά είμαι πλέων βεβαίως ότι το μεγάλο πρόβλημα τον περισσοτέρων είναι ότι το δεν γνωρίζουν το τι κάνουν ακριβώς με την εμφάνιση και όχι μόνο του στόχου…….Ένας αχταρμάς περιττών κινήσεων οπου μονο επιτυχία δεν φέρνει… ΠΧ……… σταμάτημα της κίνησης του όπλου κατά το πυροβολισμό παρόλο που έχουν την εικόνα το τι είναι μπροστά από αυτόν δεν καταλαβαίνουν ότι μένουν πίσω

    5) το μεγαλύτερο θέμα όλον είναι οι επωμιση και κατ επεκτασην τα απόλυτα μετρά του κοντακίου….. ευτυχώς υπάρχουν δάσκαλοι σκοποβολής όπου αν τους επισκεφτείτε τα ωφέλει είναι ανυπολογιστως πολλά σε σχέση με αυτά τα όποια θα είχατε επιτύχει μονή σας… σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα

    6) στο γενικό του σύνολο το όλο θέμα είναι οι οικονομία κινήσεων στον μέγιστο βαθμό η αυτοματοποίηση ο απόλυτος έλεγχος τον κινήσεων του όπλου οι ( μυϊκοί εκμάθηση ) όλα τα παραπάνω χρειάζεται να τα σπάσετε σε κομμάτια και να τα δουλέψετε κομμάτι κομμάτι ώστε να σας αποδώσουν όλα μαζί στο μέγιστο όταν θα χρειαστεί…………. Δουλεύοντας ένα ένα κομμάτι δίνουμε τον απαραίτητο χρόνο στον εγκέφαλο αλλά και στο ( μυϊκό μας σύστημα ) να αποτύπωση την όλοι διαδικασία ώστε αυτός με την σειρά του ενώνοντας τα κομμάτια να μας φαίνετε κάτι το εντελώς φυσιολογικό ……. Κλείνοντας αυτό που θα ήθελα να επισημάνω ως το κυριότερο όλον είναι ο εγκέφαλος και μόνον αυτός θέλει δουλεία……….. ΠΧ Πηγαίνοντας σε ένα σκοπευτήριο θα προσέξετε ότι η περισσότερη αν όχι όλοι αυτό που κοιτούν είναι τον αν έσπασε το πιάτο και όχι το πώς το έσπασε ο εκάστοτε σκοπευτής ….. το ίδιο ακριβός είναι και στο κυνήγι βλέποντας κάποιον ο όποιος θηρεύει κατά βούληση… αυτό για μένα είναι και το μεγαλύτερο λάθος τον περισσοτέρων κοιτούν το αποτέλεσμα και όχι το σύνολο τον κινήσεων του σκοπευτή κυνηγού
    [/size][/color]

    γιωργαρα ποσα θες για ιδιαιετερο μαθημα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #263870

    [color=”#000000″][size=2]Το να μεταβείς από μονόφθαλμη σκόπευση σε Διόφθαλμη σκόπευση είναι ένα από τα ευκολότερα πραγματα που μπορεί να κάνει κάποιος δύστυχος ο πολύς ο κόσμος έχει μάθει παντελώς λάθος πράγματα αν και αυτό δεν είναι και τόσο τραγικό αφού με σωστή προσέγγιση και δουλεία όλα διορθώνονται το δύσκολο είναι να κατανόηση ότι κάνοντας λάθος πράγματα εξ αρχής δεν θα έχει τα επιθήματα αποτελέσματα Όσο και να προσπαθείς

    1) Θα πρέπει να κατανοήσετε ότι καθημερινός και αδιάλειπτος εκτελείτε την Διόφθαλμη σκόπευση στην καθημερινότητα σας .. οδηγώντας,δείχνοντας ένα υποτιθέμενο σημείο σε κάποιον κάνετε Διόφθαλμη σκόπευση κοινώς (κατάδειξη στόχου ) τόσο απλά

    2) Θα πρέπει να κατανοήσετε στον μέγιστο βαθμό τον ρολό που παίζει οι αυτοσυγκέντρωση στον στόχο εκτελώντας την κάθε άσκηση πρώτα σε ξηρα προπόνηση και μετά στον στόχο στον μέγιστο βαθμό αυτοσυγκέντρωσης τα αποτελέσματα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα θα σας φαίνετε παιχνιδάκι

    3)Εντελώς άλλο είναι το να βλέπω απλά τον στόχο και τελείως διαφορετικό είναι το να κοιτάζω τον στόχο ………. Το να βλέπω τον στόχο δεν έχω σαφείς πληροφορίες το τι ακριβώς είναι αυτό ………. κοιτάζοντας τον στόχο με την απολυτή αυτοσυγκέντρωση αυτόματος υπεισέρχεστε σε μια εγκεφαλική διαδικασία ( Ζουμάρισμα .. Κλείδωμα του στόχου ) που με τον καιρο ( προπόνηση ) σας γίνετε συνηθεια και χωρείς να το καταλάβετε φτάνετε να το εκτελείτε εντελώς αυτοματοποιημένα [/size][/color]
    [color=”#000000″][size=2]
    4) δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι το να έχεις συνηθίσει το λάθος αλλά να νομίζεις ότι δεν κάνεις λάθος ……… είμαι στην δυσάρεστη θέση που το γραφώ αλλά είμαι πλέων βεβαίως ότι το μεγάλο πρόβλημα τον περισσοτέρων είναι ότι το δεν γνωρίζουν το τι κάνουν ακριβώς με την εμφάνιση και όχι μόνο του στόχου…….Ένας αχταρμάς περιττών κινήσεων οπου μονο επιτυχία δεν φέρνει… ΠΧ……… σταμάτημα της κίνησης του όπλου κατά το πυροβολισμό παρόλο που έχουν την εικόνα το τι είναι μπροστά από αυτόν δεν καταλαβαίνουν ότι μένουν πίσω

    5) το μεγαλύτερο θέμα όλον είναι οι επωμιση και κατ επεκτασην τα απόλυτα μετρά του κοντακίου….. ευτυχώς υπάρχουν δάσκαλοι σκοποβολής όπου αν τους επισκεφτείτε τα ωφέλει είναι ανυπολογιστως πολλά σε σχέση με αυτά τα όποια θα είχατε επιτύχει μονή σας… σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα

    6) στο γενικό του σύνολο το όλο θέμα είναι οι οικονομία κινήσεων στον μέγιστο βαθμό η αυτοματοποίηση ο απόλυτος έλεγχος τον κινήσεων του όπλου οι ( μυϊκοί εκμάθηση ) όλα τα παραπάνω χρειάζεται να τα σπάσετε σε κομμάτια και να τα δουλέψετε κομμάτι κομμάτι ώστε να σας αποδώσουν όλα μαζί στο μέγιστο όταν θα χρειαστεί…………. Δουλεύοντας ένα ένα κομμάτι δίνουμε τον απαραίτητο χρόνο στον εγκέφαλο αλλά και στο ( μυϊκό μας σύστημα ) να αποτύπωση την όλοι διαδικασία ώστε αυτός με την σειρά του ενώνοντας τα κομμάτια να μας φαίνετε κάτι το εντελώς φυσιολογικό ……. Κλείνοντας αυτό που θα ήθελα να επισημάνω ως το κυριότερο όλον είναι ο εγκέφαλος και μόνον αυτός θέλει δουλεία……….. ΠΧ Πηγαίνοντας σε ένα σκοπευτήριο θα προσέξετε ότι η περισσότερη αν όχι όλοι αυτό που κοιτούν είναι τον αν έσπασε το πιάτο και όχι το πώς το έσπασε ο εκάστοτε σκοπευτής ….. το ίδιο ακριβός είναι και στο κυνήγι βλέποντας κάποιον ο όποιος θηρεύει κατά βούληση… αυτό για μένα είναι και το μεγαλύτερο λάθος τον περισσοτέρων κοιτούν το αποτέλεσμα και όχι το σύνολο τον κινήσεων του σκοπευτή κυνηγού
    [/size][/color]

    Δεν έχω μάθει και πολλά σχετικά με την σκόπευση και τα μυστικά της αλλά μπορώ ν' αναγνωρίσω τους πολύ ψαγμένους σαν και ΄σένα :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #188986

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #263856

    [color=”#000000″][size=2]Σταυρο καλησπέρα ούτε ήμουν ούτε είμαι αλλά και ούτε με ενδιαφέρει το διδασκαλική αυτό που κάνω της περισσότερες το περιπτώσεων είναι να λέω αυτά τα όποια έχουν δουλέψει σε έμενα και μόνο σε έμενα τώρα αν αυτά που γραφώ πιάνουν και τόπο έχει καλώς
    [/size][/color]

    [color=”#000000″][size=2]Γιάννη αυτό που κάνει την διαφορα σε όλο αυτό είναι το τι θέλεις να κάνεις εξ άρχεις και τι στόχους έχεις θέση το πώς θα τους επιτύχεις είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα αυτό που δεν θα πρέπει να ξεχνάς είναι ότι είναι πολύ λίγη αυτοί που πραγματικά μπορούν αλλά κυρίως ξέρουν το πώς και το γιατί εγώ είχα την τύχη να συναντήσω κάποιους από αυτούς και το μόνο που έκανα είναι να ανοίξω διάπλατα τα αυτιά μου και να αδειάσω το μυαλό μου κάνοντας όλα τα παραπάνω αυτό που διαπίστωσα με τα χρόνια είναι ότι κατά κυριολεξία το κεφαλαίο σκοποβολή διαμορφώνει πλήρως τον χαρακτήρα του ανθρώπου και την στάση ζωής αυτού…… κοινός αρχίζεις και βλέπεις πιάτα πουλιά σε ( slow motion )
    [/size][/color]

    H αλήθεια είναι ότι λείπουν οι ψαγμένες συζητήσεις περί σκόπευσης ως άθληση εδώ μέσα πλέον.

    Ξεκινήσαμε κάποιοι ν' ασχολούμαστε ποιο ζεστά αλλά λίγο οι οικονομικές δυσκολίες λίγο οι αποτυχίες κάποιων στις πρώτες τους επαφές με το σκοπευτήριο, λίγο κάποια ατυχή γεγονότα και δηλώσεις χάλασαν το κλίμα.

    Κρίμα γιατί πολλά από αυτά που θ΄ακουγόντουσαν θα βοηθούσαν πολλούς και κυνηγετικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #263828

    [size=3]H αλήθεια είναι ότι λείπουν οι ψαγμένες συζητήσεις περί σκόπευσης ως άθληση εδώ μέσα πλέον.

    Ξεκινήσαμε κάποιοι ν' ασχολούμαστε ποιο ζεστά αλλά λίγο οι οικονομικές δυσκολίες λίγο οι αποτυχίες κάποιων στις πρώτες τους επαφές με το σκοπευτήριο, λίγο κάποια ατυχή γεγονότα και δηλώσεις υπευθύνων χάλασαν το κλίμα.

    Κρίμα γιατί πολλά από αυτά που θ΄ακουγόντουσαν θα βοηθούσαν πολλούς και κυνηγετικά. [/size]

    ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΒΟΗΗΘΗΘΕΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #188997

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #195874

    Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου. Δουλεύω τον τελευταίο καιρό την διόφθαλμη σκόπευση και έχω παρατηρήσει το εξής. Ενώ όταν κλείνω το αριστερό μάτι βλέπω κανονικά δεξιά του όπλου, αν έχω και τα 2 ανοιχτά δεξιά του όπλου δεν βλέπω καλά.

    ΥΓ. Έκανα τις δοκιμές για να δω αν έχω κυρίαρχω το αριστερό ή το δεξί και όσες φορές το δοκίμασα, το δεξί φαίνεται για κυρίαρχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #247632

    Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου. Δουλεύω τον τελευταίο καιρό την διόφθαλμη σκόπευση και έχω παρατηρήσει το εξής. Ενώ όταν κλείνω το αριστερό μάτι βλέπω κανονικά δεξιά του όπλου, αν έχω και τα 2 ανοιχτά δεξιά του όπλου δεν βλέπω καλά.

    ΥΓ. Έκανα τις δοκιμές για να δω αν έχω κυρίαρχω το αριστερό ή το δεξί και όσες φορές το δοκίμασα, το δεξί φαίνεται για κυρίαρχο.

    Δεν εστιάζεις καλά στον στόχο μάλλον ………………. το παθαίνω και 'γω και πολλοί άλλοι :) .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #247626

    Δεν εστιάζεις καλά στον στόχο μάλλον ………………. το παθαίνω και 'γω και πολλοί άλλοι :) .

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #195918

    Εμένα κυρίαρχο μάτι είναι το αριστερό, αλλά επωμίζω από δεξιά και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.
    Μήπως η μονόφθαλμη σκόπευση είναι μονόδρομος για εμένα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #247518

    Εμένα κυρίαρχο μάτι είναι το αριστερό, αλλά επωμίζω από δεξιά και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.
    Μήπως η μονόφθαλμη σκόπευση είναι μονόδρομος για εμένα;

    Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν κάποιες λύσεις, αλλά πρέπει να γνωρίζεις πόσο κυρίαρχο είναι το αριστερό, αν είναι πράγματι. Πέρνα ένα μεσημεράκι από το Σχιστό να ρίξω μια ματιά αν θέλεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #244826

    Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου. Δουλεύω τον τελευταίο καιρό την διόφθαλμη σκόπευση και έχω παρατηρήσει το εξής. Ενώ όταν κλείνω το αριστερό μάτι βλέπω κανονικά δεξιά του όπλου, αν έχω και τα 2 ανοιχτά δεξιά του όπλου δεν βλέπω καλά.

    ΥΓ. Έκανα τις δοκιμές για να δω αν έχω κυρίαρχω το αριστερό ή το δεξί και όσες φορές το δοκίμασα, το δεξί φαίνεται για κυρίαρχο.

    Συνεχίζω να δουλεύω την διόφθαλμη σκόπευση και παρατηρώ όλο και πιο συχνά το αριστερό να γίνεται πιο κυρίαρχο μάτι, ενώ αρχικά έβλεπα κανονικά την ρίγα τώρα βλέπω όλη την αριστερή πευρά του όπλου :angry: .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων