ΔΟΛΩΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    Simis Jr στις #115480

    Καλο δωλομα ο φαραω..δεν λεω.!!! Αλλα το να πληρωνεις 15ευρω κ να μην εχει κ ψαρια ειναι λιγο ξενερα…!!!!
    Ετσι λοιπον προτεινω σουπια,μονοδολια κ στρομπο……….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #115766

    και εδω παραθετω επιτελους την ψαρια εκεινης της ημερας για την οποια μιλαω παραπανω.

    παρατηρηστε και το ενα μελανουρι που κατι του εχει φαει την ουρα……….ε ρε και τι θα γινοταν απο γοφαρια εκεινο το βραδυ…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    manoshunter στις #355399

    λοιπον φιλοι και φιλες…..ακουσατε ακουσατε!!!!!

    καταφερα και δοκιμασα σαν δολωμα το σκουληκι του οποιου το ονομα δεν γνωριζω(το ακριβες ονομα)…ειτε σκολοπενδρα….ειτε λαλα οπως το λενε εδω δουλευει μια χαρα.

    εχουμε και λεμε, πριν κανα μηνα ειχαμε ριξει παραγαδι και ετυχε να πιαστουν 3-4 απο αυτα στα αγκιστρια…..το φιλαρακι που παμε παρεα κοροιδευε και δεν ηθελε καν να μπει στη διαδικασια να κρατησουμε καποιο απο αυτα….εν τελει για να μην τα πολυλογω κρατησα δυο. αφου τα παστωσα και τα εβαλα καταψυξη (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩς ΔΕΝ ΤΑ ΕΠΙΑΣΑ ΜΕ ΓΥΜΝΑ ΧΕΡΙΑ….ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΦΟΒΗΘΕΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ!!!!)……ερχεται λοιπον μια καλη ημερα που θα πηγαιναμε για παραγαδι.δολωσαμε το παραγαδι 150 αγκιστρια, τα130 με τσουτσουνι ,15 με λαλα, 5 με γαριδα.

    στα 15 αγκιστρια που ειχα δολωσει λαλα ειχα δεσει κορδονακια στο πρωτο και το δεκατοπεμπτο παραμαλο, κι αυτο για να εντοπισω τα αγκιστρια με το συγκεκριμενο δολωμα σηκωνοντασ το. εκεινη η ψαρια μας εδωσε 5 κιλα, μελανουρια,σαργουδακια,κανα 2 σαβριδια και δυο γοφαρια 800γρ και 1κιλο.

    και στα 15 αγκιστρια με λαλα δεν υπηρχε δολωμα, συν το οτι τα δυο γοφαρια,ενα σαβριδι και δυο μελανουρια ηταν μεσα στα 15 αγκιστρια που ειχαν λαλα………!!!!

    θελετε να το πειτε τυχη,κωλοφαρδια και δεν ξερω εγω τι αλλο?…..γνωμη μου ειναι οτι το σκουληκι αυτο αποτελει τροφη για τα ψαρια. οποτε ξαναβρω θα δοκιμασω να το δολωσω και θα ενημερωσω. θα παρεθετα τη φωτογραφια της ψαριας μα δυστυχως δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι και η φωτο ειναι στο κινητο μου. αυτες τις μερες αναμενω εναν υπολογιστη,βαζοντας ιντερνετ θα την ανεβασω.

    παντως οσοι πιασετε αυτο το σκουληκι δοκιμαστε το, μην το πιασετε με γυμνα χερια δεν ξερω τι προκαλει, απ οτι λενε οι πολλοι….φαγουρα. το θεμα ειναι οτιο κατι παρομοιο ακουγοταν και για το γυαλισιο, γυαλοπουτσο ;) μα ειναι εντελως ακακος.δοκιμαστε και περιμενω νεα σας.

    ΦΙΛΕ ΑΥΤΟ ΙΝΑ ΕΝΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙ ΚΟΚΚΙΝΟΠΟ ΜΕ ΑΣΠΡΑ ΠΟΔΙΑ..ΣΑΝ ΣΑΡΑΝΤΑΠΟΔΑΡΟΥΣΑ..ΠΟΥ ΖΕΙ ΑΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #355424

    Δεν ξερω πολλα γι αυτο το σκουληκι.

    Οσες φορες το συναντησα ηταν πιανοντας το με το παραγαδι!!
    Μια φορα το ειχαμε ριξει μερα με καλαμαρι σε μερος με βραχακια λασπη κ φυκια και το σηκωσαμε με τα απο 6 ωρες. Το παραγαδι ειχε 150 αγκιστρια. Πιασαμε 1 λυθρινι 300γρ πρεπει να χαμε πιασει και καναν 2 αλλα μικρα(οτι να ναι), και χωρις υπερβολες καμια 60αρια απο αυτα τα σκουληκια.Βεβαια τοτε δεν το ειχα εκμεταλευτει, και η επομενη φορα ειναι αυτη που περιεγραψα και το δολωσα.

    ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ….ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΦΑΓΟΥΡΑ!!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ
    Μοιαζει αρκετα στο φαραω,μονο που εχει κατι σαν ασπρες τριχες?…μοιαζουν με αγκαθια αλλα δεν ειναι, το σωμα του ειναι βαθυ πορτοκαλοκοκκινο,πιο κοκκινο απο το φαραω(βασικα ο φαραω ειναι καφεκοκκινο).Πιανοταν κανονικοτατα απο τα αγκιστρια καταπινε το δολωμα.Α! κατι ακομα ειναι μικροτερο απο το φαραω σε μηκος, αρκετα μικροτερο.

    Τελος παντων ετσι οπως το ειδα την πρωτη φορα ειπα ειναι δυνατον να μην το τρωνε?……αφου ειναι κοτζαμ σκουληκαρα…..δεν παιζει να μην εχει εχθρους….Ηθελα να κρατησω κανα δυο μα δε με αφησε το φιλαρακι που ειχαμε παει παρεα,λογω φαγουρας κλπ κλπ.Την επομενη φορα που τα κρατησα, τα εβγαλα με ενα πανι απο τ αγκιστρια τα χωσα στον καταψυκτη με αλατι και μετα απο κατι μερες τα δολωσα….με γαντακια;)

    Οποτε το ξαναβρω το στανταρ ειναι οτι θα ξαναδοκιμασω….

    Ξερεις κατι αλλο γι αυτο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    manoshunter στις #355427

    Δεν ξερω πολλα γι αυτο το σκουληκι.

    Οσες φορες το συναντησα ηταν πιανοντας το με το παραγαδι!!
    Μια φορα το ειχαμε ριξει μερα με καλαμαρι σε μερος με βραχακια λασπη κ φυκια και το σηκωσαμε με τα απο 6 ωρες. Το παραγαδι ειχε 150 αγκιστρια. Πιασαμε 1 λυθρινι 300γρ πρεπει να χαμε πιασει και καναν 2 αλλα μικρα(οτι να ναι), και χωρις υπερβολες καμια 60αρια απο αυτα τα σκουληκια.Βεβαια τοτε δεν το ειχα εκμεταλευτει, και η επομενη φορα ειναι αυτη που περιεγραψα και το δολωσα.

    ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ….ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΦΑΓΟΥΡΑ!!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ
    Μοιαζει αρκετα στο φαραω,μονο που εχει κατι σαν ασπρες τριχες?…μοιαζουν με αγκαθια αλλα δεν ειναι, το σωμα του ειναι βαθυ πορτοκαλοκοκκινο,πιο κοκκινο απο το φαραω(βασικα ο φαραω ειναι καφεκοκκινο).Πιανοταν κανονικοτατα απο τα αγκιστρια καταπινε το δολωμα.Α! κατι ακομα ειναι μικροτερο απο το φαραω σε μηκος, αρκετα μικροτερο.

    Τελος παντων ετσι οπως το ειδα την πρωτη φορα ειπα ειναι δυνατον να μην το τρωνε?……αφου ειναι κοτζαμ σκουληκαρα…..δεν παιζει να μην εχει εχθρους….Ηθελα να κρατησω κανα δυο μα δε με αφησε το φιλαρακι που ειχαμε παει παρεα,λογω φαγουρας κλπ κλπ.Την επομενη φορα που τα κρατησα, τα εβγαλα με ενα πανι απο τ αγκιστρια τα χωσα στον καταψυκτη με αλατι και μετα απο κατι μερες τα δολωσα….με γαντακια ;)

    Οποτε το ξαναβρω το στανταρ ειναι οτι θα ξαναδοκιμασω….

    Ξερεις κατι αλλο γι αυτο?

    ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΟΥΛΗΚΙ ΛΕΜΕ ΦΙΛΕ…ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ..ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ..ΤΣΙΜΠΗΣΕ ΕΠΑΝΟ ΣΤΟ ΑΓΚΙΣΤΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΤΡΒΗΞΑ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΝΑΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΦΑΓΟΥΡΑ..ΕΓΩ ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ…ΚΑΙ ΕΤΥΧΕ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΒΡΑΧΟ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #355430

    Εγω παντως το συστηνω σαν δολωμα, εξιστορω πιο πανω την ψαρια και παραθετω φωτο, καθυστερησα επειδη τωρα εβαλα ιντερνετ στο σπιτι.

    Μακαρι να το ξαναπετυχω καπου ωστε να μπορω να κανω πιο αξιοπιστες παρατηρησεις για την ποιοτητα του ως δολωμα.Ενα απο αυτα που βγαλαμε στο παραγαδι την τελευταια φορα ηταν κομμενο, τωρα κατι το εφαγε?….κοπηκε καθως ερχοταν?

    Δεν ξερω μα για μενα η οψη του δινει την εντυπωση ενος καλου σκουληκιου για δολωμα.Εχω παροτρυνει και παλιοτερα τους παντες εδω μεσα να το χρησιμοποιησουν και να αναφερουν τα αποτελεσματα τους, ωστε να εχουμε μια σφαιρικη αποψη;)

    Μακαρι να το ξαναπετυχω καπου σου λεω…..και ο παλιοκαιρος δε λεει να φτιαξει αλλο εδω στην Κερκυρα….βροχη…βροχη….βροχη….ΣΑΠΙΣΑΜΕ:angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    ainaftis στις #142156

    Καλησπέρα παιδία , νέος στο φόρουμ και νέος στο παράκτιο ψάρεμα, παλιότερα έκανα λίγο ψαροντουφεκο και κατάδυση με φιάλες (ποτέ φιάλες και ψάρεμα) ,μόλις γράφτηκα , διάβασα για τα δολώματα και είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα ,και για τους τύπους δολωμάτων αλλά και μερικές πληροφορίες για να βγάλουμε μόνοι μας κάποια δολώματα , γιατί κοστίζουν ακριβά και βάζοντας και της βενζίνες και όλα τα παρελκόμενα ανεβάζουν πολύ το κόστος σε ένα ψάρεμα , υπάρχει κάτι νεότερο για το πως μπορούμε να βγάλουμε μόνοι μας σκουλήκια φαραώ κλπ , κάποιες τεχνικές κάποια κόλπα ,πως καταλαβαίνουμε που υπάρχει δόλωμα ,κάποιες ώρες οι συνθήκες η εποχές πιθανώς ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #142949

    Χαιρετω την παρεα,

    Σχετικα με αυτο το σκουληκι εαν εχω καταλαβει σωστα, εμεις εδω το λεμε πυλλιποθκια η πολυποθκια(πολυποδια) και μοιαζει καπως με σαρανταποδαρουσα.

    Εκτος απο το κνισμο εαν το πιασεις, μετα απο ενα αρκετα εντονο τσουξιμο-φαγουρα, θα δεις οτι αφηνει σημαδια στο χερι απο τα ποδια του και κοκκινιλλα.

    Τα σκουλικια αυτα μπορουν να σου καταστρεψουν ψαρι σε δευτερολεπτα, γιαυτο και στο παραγαδι,εμεις στην Κυπρο τουλαχιστον το μαζευουμε οχι πριν το χαραμα(γιανα ψαρεψει οση ωρα χρειαζεται), αλλα ουτε και μετα που βγαινει ο Ηλιος…….εκει κοντα στην ωρα που χαραζει….ειναι η πιο ιδανικη στιγμη.

    Με τον Ηλιο βγαινουν μαζικα αυτα τα σκουλικια και τρωνε το ψαρι ολοκληρωτικα πανω στο αγγιστρι, μεχρι να μεινει τ οκοκκαλο….γιαυτο και τα παιδια πιο πανω τα εβγαζαν μαζικα στα αγγιστρια τους.

    Προσωπικα μου χει τυχει πολλες φορες σε πολυαγγιστρο με σαρδελλα ,μερα, να την βγαλω εντελως φαγομενη με μια μπαλα απο τετοια σκουλικια.

    Ζωντανα οπως ειναι στο αγγιστρι δεν προκειται να δωσουν ψαρια……δεν εχω προσεξει να τσιμπαει σε αυτα ψαρι οταν ειναι ζωντανα.

    Καποτε ομως στο ψαροντουφεκκο εκανα μια ανακαλυψη.

    Τοτε ενα τετοιο, ειχε τσιμπισει τον αδερφο μου…..και τα ειχα αχτι….ετσι μολις βρηκα ενα στον βραχο…..εβγαλα το μαχαιρι…..το σηκωσα……και το εκοψα στην μεση………το νερο γεμισε με μια πρασινοκαφε ουσια…………και ξαφνικα χιλιαδες μικροψαρα, παπαδιτσες κλπ………..το καταβροχθησαν σε δευτερολεπτα.Ειχα πασμωσει την περιοχη….ηταν ενα εξαιρετικο ειδος μαλαγγρας.

    Ηταν κατι προτογνωρο για μενα……τοτε…..που το χα ξεχασει στην μια δεκαετια που χω να κανω ψαροντουφεκκο…..και μολις διαβασα για το σκουλικι το θυμηθηκα….

    Πρεπει μαλλον να λειτουργει σαν το αχινο…..που αν τον σπασεις στο νερο τραβαει σαν μαγνητης.

    Οποταν….μην το πιανετε με τα χερια……..και δολωστε το σε κομματια……..λογικα θα εχει αποτελεσμα.

    Πειτε μου νεα, θα ηθελα πολυ να μαθω….γιατι δεν προκειτε να παω ψαρεμα συντομα.
    Μακαρι να εχω χρονο να βγαζω για εκπαιδευτικα το σκυλι, που να χω την πολυτελεια και για ψαρεμα.

    Να στε καλα λεβεντες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #143072

    Εμεις αυτο το σκουληκι το λεμε σκουλοπετριδα και δεν το βαζουμε για δολωμα ποτε.

    Κατι αλλο τωρα,
    για ζωντανο σε παραγαδι τι βαζετε εσεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #143572

    Κανενα τροπο για να πιασουμε σουπιες ξερει κανεις? Εχω ακουσει μερικους αλλα δεν ξερω ποσο αποδοτικοι ειναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #143721

    Με πρόλαβε ο SECTOR…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #143723

    To καλητερο δολωμα για τσιπουρα για μενα ειναι το σκαρτσινι……..
    δεν πανα μην τρωνε τα ψαρια.. οπου το βρουν αυτο το ρουφανε για πλακα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #143800

    Οσο αφορα το <σκαλτσινι> προκειται για τον< Κοκκινο ερημητη καβουρα> που ειναι αρθροποδο.
    Συχνα συμβιωνει με τοξικες θαλασσιες ανεμωνες στο κελυφος ενω περιεργως ειναι απροβληματιστος απο το δηλητηριο τους.
    Αν δεν κανω λαθος αυτη ειναι και η περιπτωση ειναι της πρωτης φωτογραφιας του Ηλια.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Οταν μεγαλωνει(στην περιπτση που χρησιμοποιει κελυφος) απλα ψαχνει για νεο αδειο .
    Αυτο της φωτο πιθανως δεν ανηκει στα δικα μας νερα.
    Δυστυχως δεν ξερω το επιστημονικο ονομα που θα βοηθουσε για περισσοτερα.
    Αν το γνωριζει καποιος………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #143805

    Σκαρτσίνι καρτσίνα ποδαράς ή ερημίτης είναι μερικές από τις πολλές ονομασίες που έχουν δοθεί σε αυτό το καβουράκι που αποτελεί ένα από τα πιο εκλεκτά δολώματα περισσότερο για τις τσιπούρες όσο και για πολλά άλλα είδη ψαριών.

    Υπάρχουν περίπου πεντακόσια είδη καβουριών ερημιτών και ζουν από τις ρηχές ζώνες έως και τις πολύ βαθιές. Το καβούρι ερημίτης για να προστατευθεί από τα αρπακτικά του θαλάσσιου κόσμου κατοικεί μέσα σε κοχύλια σαλιγκαριών. Η μαλακιά άκρη της κοιλιάς του προσαρμόζεται στα κενά κοχλιωτά κοχύλια και ζει εκεί. Δεδομένου ότι ο ερημίτης αυξάνεται σε μέγεθος πρέπει να βρει ένα μεγαλύτερο κοχύλι και να εγκαταλείψει το προηγούμενο. Επειδή ο πληθυσμός των κενών κοχυλιών είναι περιορισμένος υπάρχει μεταξύ τους μεγάλος ανταγωνισμός για την αναζήτηση νέας κατοικίας. Η ανάπτυξη του εξαρτάται άμεσα από το κοχύλι που έχει οικειοποιηθεί. Αυτή η συνήθεια της διαβίωσης του έδωσε την αφορμή για το δημοφιλές όνομα του «καβούρι ερημίτης». Συχνά θα το δούμε να φέρει επάνω του θαλάσσιες ανεμώνες. Αυτός είναι άλλος ένας τρόπος για προφυλάσσεται από τους εχθρούς του ενώ όταν θα αναζητήσει νέα κατοικία οι ανεμώνες θα μετακομίσουν μαζί του. Σε μεγάλα βάθη το μέγεθος του μπορεί να φτάσει όσο μιας καρύδας.

    Το σκαρτσίνι είναι άλλο ένα δόλωμα που για να το προμηθευτούμε πρέπει να το βρούμε μόνοι μας, αφού δεν διατίθεται στα καταστήματα ειδών αλιείας. Τα μέρη στα οποία θα το αναζητήσουμε, είναι συνήθως κλειστοί κόλποι που αποτελούνται από φυκιάδες και βραχάκια με λασπώδη βυθό τις περισσότερες φορές. Το καλοκαίρι, έχουμε την δυνατότητα ακόμα και όταν κάνουμε μπάνιο, να το αναζητήσουμε με μια μάσκα. Τον χειμώνα θα το ψάξουμε από την ξηρά, μέσα σε μικρές λίμνες που δημιουργούν τα βράχια η σε λιμανάκια που ξεψαρίζουν οι βάρκες τα δίχτυα τους. Ο πιο εύκολος τρόπος βέβαια, είναι να το προμηθευτούμε το πρωί από τα ψαροκάικα. Πολλά είναι τα είδη των ψαριών που μπορούμε να πιάσουμε με αυτό το δόλωμα ανάλογα πάντα με το μέγεθος του. Μερικά από αυτά είναι η μουρμούρα, ο σαργός, το λυθρίνι κ.α. Ιδιαίτερη όμως αδυναμία στο σκαρτσίνι, έχει η τσιπούρα και ειδικά στα μεγάλα αυτού του είδους. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν βγει τσιπούρες πάνω από δυο κιλά σε μεγάλα βαθιά λιμάνια με αυτό το δόλωμα. Ο τρόπος που θα το συντηρήσουμε αν έχουμε βρει αρκετά είναι να τα διατηρούμε υγρά και σε δροσερό μέρος

    Το σκαρτσινακι της φωτο ειναι ελληνικοτατο φιλε sector απλα ειναι απο βαθια νερα……αυτο ειναι το κλασικο μεγεθος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #143808

    Φανταζομαι το θηριο δεν θα κανει για δολωμα!!!!!! Λογικα δεν μπορεις να το κοψεις κομματια………
    Ετσι δεν ειναι;;;;;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων