MYTHBUSTERS – Μύθοι και Πραγματικότητα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #349594

    NA ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΔΙΛΗΜΜΑ. ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΕ 70ΑΡΑ ΘΑΛΑΜΗ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤA OΠΛA ME 76AΡΑ, ΟΤΑΝ ΒΑΛΛΟΥΝ ΦΥΣΙΓΓΙ 70ΜΜ. ΜΥΘΟΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?

    [font=”Verdana”]
    Πολύ ωραίο θέμα έθεσες!!!!
    Από μελέτες των Oberfell & Thompson, φαίνεται να ισχύει ακριβώς το αντίθετο!!!!! δηλαδή "μάγκνουμ" θαλάμες με απλό φυσίγγι δίνουν (έστω και ελάχιστα) βελτιωμένα βλητικά αποτελέσματα!!!!
    Άλλοι συγγραφείς λένε ακριβώς το αντίθετο!!!
    Από τις ελάχιστες δοκιμές που έχω κάνει, δεν μπορώ να καταλήξω σε ασφαλή συμπεράσματα… άλλωστε δεν έχω όπλα με θαλάμη 76 mm (για διάφορους λόγους).
    Πιθανολογώ ότι παίζουν ρόλο πολλοί άλλοι παράγοντες (πιέσεις, μήκος και είδος κώνου συναρμογής, είδος βυσμάτωσης κ.λ.π.)
    Περιμένω απόψεις!!!!

    Γι' αυτό που είμαι σχετικά βέβαιος είναι: θαλάμη 89 mm (super magnum) & φυσίγγι 70 mm ή 76 mm = χειριστη βλητική απόδοση…[/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #349595

    [font=”Verdana”][color=”#A0522D”]
    Πολύ ωραίο θέμα έθεσες!!!!
    Από μελέτες των Oberfell & Thompson, φαίνεται να ισχύει ακριβώς το αντίθετο!!!!! δηλαδή "μάγκνουμ" θαλάμες με απλό φυσίγγι δίνουν (έστω και ελάχιστα) βελτιωμένα βλητικά αποτελέσματα!!!!
    Άλλοι συγγραφείς λένε ακριβώς το αντίθετο!!!
    Από τις ελάχιστες δοκιμές που έχω κάνει, δεν μπορώ να καταλήξω σε ασφαλή συμπεράσματα… άλλωστε δεν έχω όπλα με θαλάμη 76 mm (για διάφορους λόγους).
    Πιθανολογώ ότι παίζουν ρόλο πολλοί άλλοι παράγοντες (πιέσεις, μήκος και είδος κώνου συναρμογής, είδος βυσμάτωσης κ.λ.π.)
    Περιμένω απόψεις!!!!

    Γι' αυτό που είμαι σχετικά βέβαιος είναι: θαλάμη 89 mm (super magnum) & φυσίγγι 70 mm ή 76 mm = χειριστη βλητική απόδοση…[/color][/font]

    Κι εγώ έχω διαβάσει αντικρουόμενες απόψεις. Η δική μου εμπειρία λέει ότι υπάρχει διαφορά. Σε ένα mega test όπλων που είχαμε κάνει οι leo, androu & old-timer, υπήρξε ένδειξη ότι οι 76άρες θαλάμες προκαλούν έκπτωση στις αρχικές ταχύτητες. Λέω ένδειξη γιατί συγκρίθηκαν ένα Miroku 81 εκ με 70άρες θαλάμες και αυλό 18,7 με ένα Perazzi 80 εκ. με 76άρες θαλάμες και αυλό 18,6. Δοκιμάστηκαν πολλά όπλα εκείνη την ημέρα, απλά αναφέρω αυτά τα δύο σαν κοντινότερα σε προδιαγραφές. Η διαφορά στις αρχικές ταχύτητες ήταν περίπου 5% υπέρ του Miroku.

    Νομίζω πάντως ότι με τα δικά μας μέσα είναι πολύ δύσκολο να έχουμε αποδείξεις.

    Αυτό που ξέρω είναι ότι τα όπλα για ολυμπιακά αγωνίσματα, που ρίχνουν αποκλειστικά γομώσεις των 24 γραμμαρίων, έχουν πάντα 70άρες θαλάμες. Ίσως αυτό συμβαίνει επειδή δεν χρειάζονται θαλάμες magnum. Ίσως πάλι επειδή υπάρχουν πράγματι απώλειες. Δεν ξέρω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    amarkou στις #107236

    Λεο μιας και μιλάμε για δοκιμές. Υπαρχει κάποιο μέρος που μπορούμε " Νόμιμα" να κάνουμε δοκιμές με τα όπλα μας;;;; Δεν μιλάω για επίσημες δοκιμές, απλά να δοκιμάσουμε μερικά φυσίγγια και τσοκάκια για να βρούμε τι ταιριάζει στο όπλο μας… Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107237

    Καλημερα

    Να εμπλουτισω λιγο τη συζητηση; Περσυ τετοια εποχη περιπου, εγω και ενας φιλος καναμε δοκιμες με τα οπλα μας σε φυσιγγια εργοστασιακα και φτιαγμενα απο μενα. Και τα 2 οπλα ηταν με 76αρες θαλαμες, και αυλους 18.6. Ειχαμε παρατηρησει μια δραματικη αυξηση της διασπορας σε φυσιγγια εργοστασιακα (εκτος ενος σκοπευτικου Rotweill) σε σχεση με τα δικα μου. Ισως να εχει σχεση με την ταχυτητα των γομωσεων, σε σχεση με την διαμετρο του αυλου.
    Πληροφοριακα τα ιδια φυσιγγια ειχαν αλλη αποδοση με πιο σφικτα τσοκ στα ιδια οπλα, και σε οπλο με αυλο 18.3

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107239

    Αυτό το περι δικάννο και καραμπίνας ισχύει αλλά όχι ετσι απλα – ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΟΠΛΟ – ΚΑΘΕ ΚΑΝΝΗ εχει τις δικές της παραμέτρους που επηρεάζουν την απόδοση του φυσίγιου.
    Σίγουρα δεν έχει απώλειες ενεργείας το δίκαννο έναντι της καραμπίνας, και σίγουρα το ίδιο φυσίγγι δεν έχει την ίδια απόδοση μεταξύ ενός δικάννου και μια καραμπίνας άεριων ή ακόμα και μεταξύ καραμπίνων αερίων – αδρανειας.
    Το ποσοστό απώλειας είναι τέτοιο ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ την απόδοση του φυσιγγίου. ΗΤΕ ΥΠΕΡ ΗΤΕ ΚΑΤΑ αυτό εξαρτάται από το για ποιο όπλο είναι φτιαγμένο το φυσίγγι.
    Εαν μιλάμε τώρα για φυσίγγια έτσι γενικής χρήσης !!!!!!!!!!!!!! Το πιθανότερο είναι οτι δεν θα αποδίδουν το 100% σε κανένα από τα δύο.
    Εχω κάνει τέτοια τεστ ουκ ολίγα και με επώνυμα φυσίγγια στο παρελθόν – Τα όπλα που δοκιμαστηκαν ήταν V. bernadelli (δίκαννο) 71 cm κάννη 9/10 – 18,4 και beretta A300 71cm 18.4 8/10 – 18.4 – & της ίδιας υποθετικά σχολής.
    Οι δοκιμές μεταξύ καραμπίνας Α300 – και 686 με 67αρα κάννη και το ίδιο τσοκ και ίδιο αυλό και μεταξύ τους και τα 3 το καθένα βγάζει τα δικά του
    ΟΤΑΝ θελουμε το maximum της απόδοσης του όπλου μας τότε το φυσίγγι θα πρέπει να είναι φτιαγμένο για το όπλο μας,

    Το πόσο τραγικό και πόσο επηρεάζει η διαφορά του όπλου (δίκαννο – καραμπίνα) ετο νοιώθεται όλοι οι δικανάδες όταν έρχεται η ώρα να αγοράσεται τσιχλοφύσιγγα – Προσωπικά τραβάω κάθε χρόνο τα πανδεινα. Μόλις πάρω την καραμπίνα όλα λύνονται, Εαν τώρα ψάχνεται να βρείτε διαφορές μεταξύ φυσιγγίων που βγάζουν 50%-55% στα 36,5 μέτρα με 3/4 τότε ήτε με καραμπίνα ρίχνεται ήτε με δίκαννο χάλια είναι χαλια παραμένει.
    Από πότε απώλειες της τάξης του 3-4 % είναι αμελητέες.Εδώ επενδύονται του κόσμου τα χρήματα και εργατοώρες για μικρότερα κέρδη.
    να το κάνουμε λιανα μιλάμε για 10-12 μέτρα ανα sec/ Αυτό μπορεί να μεταφραστεί εαν είναι στο όριο η ντουφεκια σε 5% στην συγκέντρωση ΕΝΑ ΤΣΟΚ ΚΑΤΩ. !!!!!!!!!!11111
    Tα ζεστά και κρύα ας το αφησουμε για το καφενείο- ούτε συζήτηση – σωστή κατανομή ισομερής και ώς προς την διασπορα και ώς προς το μήκος. και άς λένε ότι θέλουν για ζεστά και κρύα.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    VAR7 στις #107240

    Το πόσο τραγικό και πόσο επηρεάζει η διαφορά του όπλου (δίκαννο – καραμπίνα) ετο νοιώθεται όλοι οι δικανάδες όταν έρχεται η ώρα να αγοράσεται τσιχλοφύσιγγα – Προσωπικά τραβάω κάθε χρόνο τα πανδεινα. Μόλις πάρω την καραμπίνα όλα λύνονται

    file mou ti ennoeis mou eksigeis ligo…se aytes tis dio sires….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #107241

    Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως αναλόγως της χρήσης πρέπει να κάνεις και τις επιλογές σου .

    Σε ένα όπλο που δεν πρόκειτε να το χρησιμοποιήσεις με φυσίγγια magnum , οι αντίστοιχες θαλάμες είναι άχρηστες .
    Μάλιστα αν σινδυάζονται με λίγα γραμμάρια (πχ 24) , τότε το όπλο γίνεται ιδιότροπο σε φυσίγγια .

    Έτσι ήταν το Perazzi μου. Έβγαζε φανταστικές κατανομές , αλλά μόνο με υψηλής ποιότητας φυσίγγια .
    Με τα υπόλοιπα απλά ήταν καλές , αλλά όχι στο επίπεδο άλλων Perazzi με 18,4 αυλούς και 70άρες θαλάμες.

    Το τωρινό μου τραποντούφεκο (DT10) που έχει 18,4 αυλούς , 70άρες θαλάμες και σταθερά τσοκ δεν το έχω δοκιμάσει σε χαρτιά , μόλις το κάνω θα σας γράψω τα αποτελέσματα.

    Στα κυνηγετικά όπλα , όμως που μπορείς να ρίχνεις περισσότερα γραμμάρια , παίζοντας με τον σινδυασμό φυσίγγι – τσοκ μπορείς να φέρεις τις κατανομές και τις ταχύτητες εκεί που τις θέλεις . Άλλωστε ειδικά όταν μιλάμε για καραμπίνες οι απώλειες από τις θαλάμες σινδυάζονται με τις απώλειες από το σύστημα λειτουργίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #349596

    Το πόσο τραγικό και πόσο επηρεάζει η διαφορά του όπλου (δίκαννο – καραμπίνα) ετο νοιώθεται όλοι οι δικανάδες όταν έρχεται η ώρα να αγοράσεται τσιχλοφύσιγγα – Προσωπικά τραβάω κάθε χρόνο τα πανδεινα. Μόλις πάρω την καραμπίνα όλα λύνονται

    file mou ti ennoeis mou eksigeis ligo…se aytes tis dio sires….

    Μάλλον εννοεί ότι τα περισσότερα τσιχλοφύσιγγα εν Ελλάδει φτιάχνονται με γνώμονα την χρήση με αυτογεμές. Αυτό που λέμε …"ανδρικά"! :) :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #349597

    Λεο μιας και μιλάμε για δοκιμές. Υπαρχει κάποιο μέρος που μπορούμε " Νόμιμα" να κάνουμε δοκιμές με τα όπλα μας;;;; Δεν μιλάω για επίσημες δοκιμές, απλά να δοκιμάσουμε μερικά φυσίγγια και τσοκάκια για να βρούμε τι ταιριάζει στο όπλο μας… Ευχαριστώ

    Δυστυχώς όχι Θανάση. Οι περισσότεροι περιμένουμε να ανοίξει το κυνήγι και τότε κάνουμε τις δοκιμές μας. Μετά τις 20/8 έλα στην "παιδική χαρά" μου να δοκιμάσουμε ό,τι θέλεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #349598

    Κανονικά πρέπει πάνω στο κουτί να γράφει την ένδειξη … ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΡΑΜΠΙΝΟΦΥΣΙΓΓΟ :D :) ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    amarkou στις #349599

    Δυστυχώς όχι Θανάση. Οι περισσότεροι περιμένουμε να ανοίξει το κυνήγι και τότε κάνουμε τις δοκιμές μας. Μετά τις 20/8 έλα στην "παιδική χαρά" μου να δοκιμάσουμε ό,τι θέλεις.

    και που ακριβως είναι αυτη η παιδική χαρά;;;;;;;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #107242

    Koντά στο σπίτι μου (Πικέρμι). Αλλά είμαστε off topic.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #107244

    Χωρίς να έχω κάνει τις δικές μου συγκριτικές δοκιμές, απλά από όσα λένε και γράφουν ειδικοί και μή, έχω την πεποίθηση ότι οι απλές θαλάμες αποδίδουν καλύτερα σε συγκεντρώσεις και κατανομές σε σχέση με magnum θαλάμες, με όλους τούς άλλους παράγοντες σταθερούς.
    Πιθανόν η διαφορά να είναι μικρή και το τελικό αποτέλεσμα να επηρεάζεται τόσο πολύ από άλλους παράγοντες ώστε τελικά η διαφορά να είναι πρακτικά αμελητέα.

    Πάντως, τώρα πιά, περισότερο από ποτέ, υπάρχει ένας σοβαρός λόγος να προtιμήσουμε ένα magnum όπλο για το κυνήγι μας : Οταν και εάν τελικά επιβληθεί η χρήση ατσάλινων σκαγιών για να έχουμε καλά βλητικά αποτελέσματα θα αναγκαστούμε να αυξήσουμε γομώσεις και διάμετρο σκαγιών. Μια επίκεψη στη ιστοσελίδα της Remington και θα δείτε ότι τα 36 γρ. υπάρχουν μόνο σε κάλυκα 3", ακόμα και τα 32γρ. βγαίνουν σε 3".

    Για το σκοπευτικό μας βέβαια δεν υπάρχει θέμα, η παλιά καλή θαλάμη των 2 3\4" θα μας κάνει την δουλειά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #349601

    Μια διόρθωση παιδιά, τα 36 γρ βγαίνουν και σε κάλυκες 70 χλ. Συγνώμη και μην βιαστείτε να πάρετε magnum :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #349603

    Δεν νομίζω Σπύρο. Για δώσε link… Για 24 & 28 το γνωρίζω. Άντε πιεσμένα (χωρίς καθόλου αμορτισέρ στον συγκεντρωτήρα) να πάρει και 32. Αλλά 36;;;;; :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων