ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,821 έως 2,835 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #379613

    ΚΑΠΟΙΑ » ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΑ» ΣΗΜΕΡΑ, ΜΟΥ ΦΩΛΙΑΣΑΝΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΕΓΑΛΗ ΘΛΙΨΗ!!!!!

    ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ 🙁 ΚΡΙΜΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    slatsTHOMAS στις #379690

    ΖΗΤΩ ΕΝΑΝ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟ ΣΤΗ ΠΕΡΙΩΧΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΝΑ ΒΑΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ……. ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!

    Ελα, εγώ ειμαι μέσα.

    Προϋπόθεση , βαρέσουμε δεν βαρέσουμε πάνω απο όλα είναι η βόλτα, η παρέα και η αγάπη για το κυνήγι.

    Εαν συμφωνείς

    slatsth@yahoo.gr

    για να κανονίσουμε τα λοιπά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #380714

    το σαββατο μια παρεα χτυπησε ενα λαγο απεναντι μας …αυτο ειναι το φυσιολογικο της υποθεσης…το μη φυσιολογικο ειναι οτι οταν βρεθηκαμε με τον τυπο και του ειπαμε οτι ειχε αμολυσει το σκυλι του απο τις 6.45 το πρωι και διωκε το λαγο ,ενω το φεξιμο γινοταν στις 7.30 περιπου λογω συννεφιας ,εκεινος μας ειπε οτι ο λαγος αυτος τον ειχε παιδεψει 4-5 φορες …αφου γελασα με τον ισχυρισμο του ,του ειπα οτι οσο λαθροθηρας ειναι αυτος που κτυπα λαγους τη νυχτα με φαναρια ,αλλο τοσο ειναι και αυτος που αμολα το σκυλι του μια ωρα σχεδον νυχτα για να μην αφησει το θηραμα να πιασει γιατακι και τον δυσκολεψει …τι γνωμη εχετε επ αυτου βρε παιδια ;;;μαλιστα του ειπα οτι την επομενη φορα που θα το ξανακανει θα καλεσω θηροφυλακα και θα κανω επωνυμη καταγγελια ..η απαντηση του ηταν οτι την επομενη φορα θα αμολυσει απο τις 6.30….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #380788

    το σαββατο μια παρεα χτυπησε ενα λαγο απεναντι μας …αυτο ειναι το φυσιολογικο της υποθεσης…το μη φυσιολογικο ειναι οτι οταν βρεθηκαμε με τον τυπο και του ειπαμε οτι ειχε αμολυσει το σκυλι του απο τις 6.45 το πρωι και διωκε το λαγο ,ενω το φεξιμο γινοταν στις 7.30 περιπου λογω συννεφιας ,εκεινος μας ειπε οτι ο λαγος αυτος τον ειχε παιδεψει 4-5 φορες …αφου γελασα με τον ισχυρισμο του ,του ειπα οτι οσο λαθροθηρας ειναι αυτος που κτυπα λαγους τη νυχτα με φαναρια ,αλλο τοσο ειναι και αυτος που αμολα το σκυλι του μια ωρα σχεδον νυχτα για να μην αφησει το θηραμα να πιασει γιατακι και τον δυσκολεψει …τι γνωμη εχετε επ αυτου βρε παιδια ;;;μαλιστα του ειπα οτι την επομενη φορα που θα το ξανακανει θα καλεσω θηροφυλακα και θα κανω επωνυμη καταγγελια ..η απαντηση του ηταν οτι την επομενη φορα θα αμολυσει απο τις 6.30….

    Απαγορεύεται. Το κυνήγι είναι από την ανατολή έως την δύση του ηλίου.

    Εκτός της απαγόρευσης όμως, θεωρώ αυτούς τους τύπους λαθροθήρες κατά συνείδηση. Ο σκύλος είναι η κάλυψή τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #380805

    τζιμι ,το θεμα ειναι οτι ο τυπος ειναι παλιος λαγοκυνηγος με ονομα στην περιοχη…ειλικρινα ,εχω σχηματισει αποψη για αυτα τα ατομα ,αλλα εκεινο που με εκανε να τα παρω στο κρανιο ειναι το εξης …εμεις λυσαμε το σκυλο μας στις 7,25 στη λακα και παρολο που η μερα ηταν αθλια με νοτιοδυτικο ανεμο,το σκυλακι μας με τεραστια υπομονη ,εκοψε το λαγο και τον εβαλε κατω για βγαλσιμο μεσα σε ενα κλειστο…λιγα λεπτα πριν σηκωσει το λαγο,η διωξη της αλλης παρεας ειχε ερθει κοντα μας περιπου στα 70 μετρα απεναντι στο ρεμα και η τουφεκια που επεσε σε συνδυασμο με τις φωνες τους εκανε το σκυλι μας να παρανταλιασει…. και φυσικα το κυνηγι μας πηγε περιπατο …αφου λοιπον εισαι τοσο μαγκας και κυνηγαρας και εχεις και σκυλια αιθερες πηγαινε στη λακα το πρωι και λυσε το σκυλακι σου και προσπαθησε να βγαλεις το λαγο…αλλα οπως ομολογησε(4-5 φορες) και ο ιδιος οσες φορες πηγε ετσι για λαγο ,δεν κατορθωσε να τον σηκωσει …

    το βραδυ της κυριακης βρεθηκα με κατι φιλους και ο ενας απο αυτους που κυνηγουσε με αυτον τον τυπο ,μου ειπε οτι ο λογος που διεκοψε μαζι του ηταν αυτος…δηλαδη οτι αμολουσε μια ωρα νυχτα πριν οι λαγοι πιασουν γιατακι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    149
    BAIKALAKIAS στις #380808

    ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΗΣ ΩΡΑΣ. ΑΝΑΤΟΛΗ 7:30. ΑΡΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ, ΔΛΔ 7.00

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #380863

    για εμενα δεν εχει σημασια το τυπικο.δηλαδη αν ειναι παρανομος για 15 λεπτα η για μιση ωρα.

    εχει μεγαλη σημασια οτι τον ευχαριστει να παρει το θηραμα με μπαμπεσια.

    το κυνηγι ειναι αντρικο σπορ.παρε το θηραμα λεβεντικα και καθαρα και φυγε απο τον κυνηγοτοπο με ψηλα το κεφαλι και γεματος.

    ολα τα αλλα ειναι για τους λυγουρηδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #380963

    ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΗΣ ΩΡΑΣ. ΑΝΑΤΟΛΗ 7:30. ΑΡΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ, ΔΛΔ 7.00

    Δεν καταλαβαίνω με ποια έννοια το λες, όμως το ολίγον παράνομος δεν ισχύει.

    για εμενα δεν εχει σημασια το τυπικο.δηλαδη αν ειναι παρανομος για 15 λεπτα η για μιση ωρα. εχει μεγαλη σημασια οτι τον ευχαριστει να παρει το θηραμα με μπαμπεσια. το κυνηγι ειναι αντρικο σπορ.παρε το θηραμα λεβεντικα και καθαρα και φυγε απο τον κυνηγοτοπο με ψηλα το κεφαλι και γεματος. ολα τα αλλα ειναι για τους λυγουρηδες.

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Καλώς ή κακώς και εγώ όταν είπα για παρανομία δεν εννοούσα το νομικό του θέματος, αλλά το ηθικό και τους άγραφους νόμους του κυνηγιού. Οι οποίοι μάλιστα είναι πιο αυστηροί. Λαγό μπορείς να χτυπήσεις με διάφορους τρόπους. Αυτό δεν σε κάνει και κυνηγό ή λαγοκυνηγό. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με την μπεκάτσα με το καρτέρι.  Ή με το ορτύκι και τα μηχανάκια. Ο κοψιδάς δεν θα αισθανθεί ποτέ κυνηγός.

    Ανδρέα ήμουν σίγουρος πως δεν το έκανε πρώτη φορά και γι’ αυτό  τον χαρακτήρισα λαθροθήρα κατά συνείδηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #380969

    εγω παντως απο τοτε που θυμαμαι τον πατερα μου και τον εαυτο μου να κυνηγω λαγο ,δεν θυμαμαι ποτε να λυσαμε σκυλι νυχτα για να κυνηγησει λαγο…παντα αμολουσαμε οταν εφεγγε και μαλιστα σε σημειο που να εισαι σε θεση να ριξεις στο θηραμα ακομη και αν το σηκωσεις ενα λεπτο μετα το λυσιμο του σκυλιου…δηλαδη να ειναι μερα…οπως επισης θεωρω μπαμπεσια να πας 2 ωρες νυχτα στο βουνο για να δεις λαγο στα φωτα και να βαλεις το σκυλι κατευθειαν στο ντορο …ετσι εχω μεγαλωσει βρε παιδια τι να κανω;;;θυμαμαι πολλες περιπτωσεις οπου εχουμε δει λαγο στα φωτα και τον εχουμε αγνοησει πηγαινοντας να κυνηγησουμε αλλου και εκει που ειχαμε βαλει στοχο απο το προηγουμενο βραδυ…η πιο προσφατη συνεβει την προηγουμενη τεταρτη ……

     

    \εξαλου ποιος ο λογος να κυνηγας ετσι;;;για ποιο λογο ανατρεφεις και εκπαιδευεις ενα λαγοσκυλο;;;για να τρως λαγο καθε σ-κ με καθε τροπο;;;η μαγεια του παλικαρισιου λαγου δεν συγκρινεται με τιποτε …………

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    antonis xalkideos στις #380992

    Χαίρεσαι τα σκυλιά σου, όταν κανουν ολοκληρωμένη τη δουλειά τους, δηλαδή ιχνηλάτηση, ξεφώλιασμα, δίωξη.Ο άλλος ξεκίνησε από το τρίτο, που, φυσικά νύχτα, είναι ανορθόδοξο. Δεν είναι τυχαίο που τα κουτάβια μερικοί τα ξεκινάνε νύχτα, γιατί ο λαγός δεν κάνει “κορδελάκια”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    pausanias hunter στις #381383

    γεια σας και από εμένα θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για φυσίγγια διασποράς στο λαγό και εγώ και ο θείος μου που κυνηγάμε μαζί φέτος χάσαμε αρκετούς λαγούς στο πέταμα χρησιμοποιούμε τα remington και τα rotweil  τα γερμανικά ν6 με πεντάρι τσοκ αλλά οι λαγοί λογού τους κλειστού που κυνηγάμε δεν τουφεκάμε πάνω από 8 μετρά όπως  καταλαβαίνεται οι τουφεκιές οι πρώτες είναι ενστικτωδώς και χωρίς προσκόπευση   και πολλές φορές δεν μας δύνεται η δυνατότητα για άλλες. πολύ μας είπαν για το lambro το κίτρινο διασποράς ν5  αλλά εγώ  έβαλα στο μάτι το καινούργιο το direct 34gr n5 της lambro το έχει δοκιμάσει κανένας ακούω γνώμες .αν εχετε και άλλες προτάσεις και για αλλά φυσίγγια δεκτές. Υ.Σ ο θείος μου είπε να πάρουμε μια χούφτα φυσίγγια και μόλις τον βλέπουμε να τα ρίχνουμε μεγαλύτερη επιτυχία θα είχαμε χαχαχα  😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #381386

    εαν τουφεκας μεχρι 10-15 μετρα ριξε και 8αρια …μια χαρα θα πεσει …

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #381573

    ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΗΤΤΑ ΣΗΜΕΡΑ,ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ.

    ΤΡΕΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΤΟΥ ΕΡΙΞΑ ΣΤΑ 25 ΜΕΤΡΑ

    Κ ΑΚΟΜΑ ΤΡΕΧΕΙ.

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΩΝΕΨΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΤΥΠΗΣΑ

    Κ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΛΑΜΙΑ.

    ΑΝΑΠΗΡΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    LAGOKILLER στις #381592

    Παλικαρια ειπαμε ας βλεπουμε το χρωμα του και δεν πειραζη να μην τον πιανομε.Ολα στο παιχνιδι ειναι.Παντως εγω για πρωτη τουφεκια και τετοια εποχη χρησιμοποιω τα Φελτρο της Λαμπρου η JK6 εξαρια.Γενικα καλα αποτελεσματα για κοντινες αποστασης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #381609

    γεια σας και από εμένα θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για φυσίγγια διασποράς στο λαγό και εγώ και ο θείος μου που κυνηγάμε μαζί φέτος χάσαμε αρκετούς λαγούς στο πέταμα χρησιμοποιούμε τα remington και τα rotweil τα γερμανικά ν6 με πεντάρι τσοκ αλλά οι λαγοί λογού τους κλειστού που κυνηγάμε δεν τουφεκάμε πάνω από 8 μετρά όπως καταλαβαίνεται οι τουφεκιές οι πρώτες είναι ενστικτωδώς και χωρίς προσκόπευση και πολλές φορές δεν μας δύνεται η δυνατότητα για άλλες. πολύ μας είπαν για το lambro το κίτρινο διασποράς ν5 αλλά εγώ έβαλα στο μάτι το καινούργιο το direct 34gr n5 της lambro το έχει δοκιμάσει κανένας ακούω γνώμες .αν εχετε και άλλες προτάσεις και για αλλά φυσίγγια δεκτές. Υ.Σ ο θείος μου είπε να πάρουμε μια χούφτα φυσίγγια και μόλις τον βλέπουμε να τα ρίχνουμε μεγαλύτερη επιτυχία θα είχαμε χαχαχα

     

    Καλημερα

     

    Φιλέ ναχεις υποψην παντα ομως οτι εμεις που κυνηγαμε καβαλα και σε κλειστα, εχουμε συνηθως τα σκυλια ενα μετρο πισω απ το λαγο, οποταν δεν μπορεις ουτε και πολυ ανοικτα να ριχνεις.

    Τα direct λενε ειναι πολυ ανοικτα φυσιγγια.

     

    Λαβε υποψην οτι ο λογος ποθ χανουμε συνηθως το λαγο , εγω προσωπικα ειναι διοτι το ματι παιζει και στα σκυλια που τον εχουν ξοπισω. Σχεδον παντα το λαγο το κτυπαει ο συντροφος μου που ναι σε θεση και σε ασφαλες σημειο.

     

    Εγω παντως χρησιμοποιω golden wing 36γρ – το κοκκινο με ταππα( οχι διασπορας – οχι ποτηρακι) σε 5αρι , η ακομη και εφταρι εαν ειναι παρα πολυ κλειστο το σημειο.ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

    Μας εχουν μεινει μονο 15 μερες και δεν περναει ο καιρος, αν και δυο βδομαδες τωρα δεν ειμαι και στα χαι μου.

    Ο συντροφος ειναι στο νοσοκομειο με πνευμονα και η σκυλα τσακωθηκε με την αλλη του πεθερου μου σε απογευματινο, και την εσκισε απ το ματι μεχρι τα σαγονια….φρανκεσταιν την εκανε…αποτελεσμα…μια ωρα χειρουργειο και αντιβιωση.

    Τη καταρα ειναι αυτη δεν μπορω να καταλαβω…….οποταν αναμενω να δω νεα και απ τους δυο για να δω εαν θα μπορεσω να βγω στην εναρξη.

     

    Αν ειμαστε καλα φετος θα παρω και ενα ντραχταρακι κατα τα Χριστουγεννα, αρκει να βρω καλα κυνηγετικα αιματα και να μην θελουν εξωπραγματικα ποσα.

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,821 έως 2,835 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων