ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΙΑ AUTO 5?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Browning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #366991

    Μία auto 5 την αγοράζεις γιατί εκτιμάς αυτό που είναι, την ιστορία της, τα προτερήματα και τα κουσούρια της, τις παραξενιές της, την ποιότητά της και τόσα άλλα. Δεν την αγοράζεις για να την πετσοκόψεις. Άσε λοιπόν το όπλο να το πάρει κάποιος άλλος γι αυτό που πραγματικά είναι. Ή αγόρασέ την και μεταπώλησέ την στα διπλάσια χρήματα. Γιατί αν είναι ατουφέκιστη, έχει πολύ μεγάλη αξία.

    +1.

    Όσο για τον φίλο πιο πάνω με την SL80, η Benelli την ξαναέβγαλε στην παραγωγή με την επωνυμία Pasion άρα θα βρει κανονικά ανταλλακτικά πέρα από αυτά της vittoria.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #366992

    +1.

    Όσο για τον φίλο πιο πάνω με την SL80, η Benelli την ξαναέβγαλε στην παραγωγή με την επωνυμία Pasion άρα θα βρει κανονικά ανταλλακτικά πέρα από αυτά της vittoria.

    Eεε χμμ, όχι ακριβώς. Η Passion λέει made in Spain… ΕΙΝΑΙ η Vitoria.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ximikos στις #128773

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Το όπλο ακόμη δεν το έχω δει.
    Αν είναι με άσπρη βάση σίγουρα θα την παρω.

    Τις μετατροπές τις είδα στο ιντερνέτ σε κάποια Αμερικάνικα sites και άρχισα να κατεβάζω ιδέες.

    Ηδη εχω μια γιαπωνέζικη Daiwa Auto 500 (αντίγραφο της Browning Auto 5) και ξέρω τι όπλο είναι.

    Θα την δω και θα αποφασίσω.

    Φιλικά

    Ximikos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ximikos στις #128776

    – Πως θα βγάλω άδεια κατοχής για αυτό το όπλο?
    – Θα έχω πρόβλημα με τη αστυνομία που είναι αδήλωτο?

    Φιλικά
    Ximikos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #366995

    Eεε χμμ, όχι ακριβώς. Η Passion λέει made in Spain… ΕΙΝΑΙ η Vitoria.

    Ε ακόμη καλύτερα τότε :D :D

    ximike περιμένουμε νέα με την αγορά,
    εφόσον δεν έχει δηλωθεί εάν δεν κάνω λάθος θα μπορέσεις να το νομιμοποιήσεις με την διαδικασία για τα αδήλωτα όπλα η οποία νομίζω ισχύει μέχρι τέλους του 2009.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #366996

    – Πως θα βγάλω άδεια κατοχής για αυτό το όπλο?
    – Θα έχω πρόβλημα με τη αστυνομία που είναι αδήλωτο?

    Φιλικά
    Ximikos

    Αυτός που την έφερε από Αμερική δεν έχει κανένα χαρτί;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #128777

    Πάντως ότι είναι να κάνεις αποφασισε το γρήγορα γιατί αν δεν κάνω λάθος η προθεσμία για τα αδήλωτα τελειώνει 23/12/09 και μετά είναι άγνωστο πότε θα ξανα μπορέσεις.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367019

    – Πως θα βγάλω άδεια κατοχής για αυτό το όπλο?
    – Θα έχω πρόβλημα με τη αστυνομία που είναι αδήλωτο?

    Φιλικά
    Ximikos

    Δεν θα εχεις προβλημα,μπορεις να πεις οτι ειναι κληρονομια η δωρεα απο συγγενη σου,η προθεσμια οντως ειναι μεχρι τις 23/12.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #128793

    Καλημέρα,
    Όπως λέει ο φίλος ALTAIR LUSSO η προθεσμία για τα αδήλωτα τελειώνει 23/12/09.
    Επομένως με μια Υ.Δ του παλιού Νο. 105 την δηλώνεις στο Α.Τ της περιοχής σου άμεσα.

    Τώρα για τα παραπάνω που συζητάτε θα σου πω την εμπειρία μου επειδή έχω Auto 5 και κυνηγούσα με αυτήν πολλά χρόνια.
    Πρώτα από όλα μπαίνουν μόνο εξωτερικά τσοκ είτε franci είτε Breda αφού κόψεις την κάνη νομίζω 10 με 11 εκατοστά, διότι η Browning Βελγίου έχουν από τα μακρύτερα τσοκ.
    Για να την κάνεις buck bore δεν γίνετε είναι από τα σκληρότερα ατσάλια.
    Για να φτιάξεις κώνο προσαρμογής είναι εύκολο.

    Έκανα πλήρες servis στην καραμπίνα μου πριν από δυο χρόνια και έφτιαξα δυο κάνες 61cm μια με ρίγα κανονικά 18,45 αυλό με τσοκάκια, και μια με σκοπευτικά 18,5 αυλό χρωμιωμενη κάνη με τσοκάκια, ζύγισμα του όπλου και κοντακι. Δηλαδη ανακαινηση εκ θεμελίων.
    Και τις δύο κάνες που έφτιαξα στον Κουρκουλο με απόλυτη επιτυχία (έχω ξαναπεί ότι τον θεωρώ άριστο). Έβαλα σπείρωμα franci και στις δυο, μου έκανε γυάλισμα εσωτερικά στην κάνη με την ρίγα (που είναι αχρωμίωτη), έβαλα σκοπευτικά Remicton στην άλλη κάνη αφού αφαιρέθηκε η ρίγα, αγόρασα τσοκακια από τον Παπατσαρουχα (τα δικά του είναι τα καλύτερα), εκτός από τα άλλα μου έφτιαξε ένα ειδικά για τα γουρούνια και από τον Κουρκουλο ένα, 3 άστρα (franci νομίζω αξιολόγηση 0 σκούριασε στην πρώτη βροχή).

    Τιμές δεν ξέρω να σου πω, ρώτησε τον.

    Τώρα η τιμή μιας Auto 5 παίζει από το ποιος πουλαει, γιατί πουλαει, αν ξέρει τι έχει στα χέρια του, και τέλος πάντων εγώ δεν πουλαω κάτω από 2000 euro.
    Άμα έχεις χρόνο πέρνα από τον Κουρκουλο και ζήτα του να σου δήξει την Auto 5 που έχει και ρώτα τιμή.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #367025

    Δεν θα εχεις προβλημα,μπορεις να πεις οτι ειναι κληρονομια η δωρεα απο συγγενη σου,η προθεσμια οντως ειναι μεχρι τις 23/12.

    Για την κληρονομιά ζητάνε

    -πιστοποιητικό θανάτου και οικογενειακής καταστασης του εκλιπόντος
    -υπεύθυνη δήλωση από αδέρφια και συγγενείς πρώτου βαθμού οτι δεν διεκδικούν το όπλο.

    συν μετά από σενα γιατρό, φωτο, υπευθυνη δήλωση ότι δεν έχεις καταδικαστει για νόμο περι οπλοχρησίας κτλ κτλ.

    Με λίγα λόγια η κληρονομιά το κάνει Γολγοθά. :D

    Η δωρεά προυποθέτει μεταβίβαση. Με λίγα λόγια η συμβολή του Ελληνοαμερικάνου στην συγκεκριμενη περίπτωση θεωρείται αναγκαία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #367033

    Για την κληρονομιά ζητάνε

    -πιστοποιητικό θανάτου και οικογενειακής καταστασης του εκλιπόντος
    -υπεύθυνη δήλωση από αδέρφια και συγγενείς πρώτου βαθμού οτι δεν διεκδικούν το όπλο.

    συν μετά από σενα γιατρό, φωτο, υπευθυνη δήλωση ότι δεν έχεις καταδικαστει για νόμο περι οπλοχρησίας κτλ κτλ.

    Με λίγα λόγια η κληρονομιά το κάνει Γολγοθά. :D

    Η δωρεά προυποθέτει μεταβίβαση. Με λίγα λόγια η συμβολή του Ελληνοαμερικάνου στην συγκεκριμενη περίπτωση θεωρείται αναγκαία.

    Μην μπλέξεις με κληρονομικά κ.λ.π είναι ταλαιπωρία. Πήγαινε στο Α.Τ με το ντουφέκι και μια Υ.Δ που θα γράφει ότι το έχεις στην κατοχή σου τα τελευταία 10 χρόνια. Τίποτα άλλο. Δεν σου ζητανε τίποτα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Εγώ δήλωσα δυο φλομπερακια με αυτό τον τρόπο και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    Θυμήσου γιατρό και φωτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ximikos στις #367037

    Μην μπλέξεις με κληρονομικά κ.λ.π είναι ταλαιπωρία. Πήγαινε στο Α.Τ με το ντουφέκι και μια Υ.Δ που θα γράφει ότι το έχεις στην κατοχή σου τα τελευταία 10 χρόνια. Τίποτα άλλο. Δεν σου ζητανε τίποτα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Εγώ δήλωσα δυο φλομπερακια με αυτό τον τρόπο και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    Θυμήσου γιατρό και φωτο.

    Αγόρασα όπλο και το δήλωσα στην αστυνομία πριν 2 χρόνια.
    Θα χρειαστεί ξανά χαρτί από γιατρό?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #367041

    Αγόρασα όπλο και το δήλωσα στην αστυνομία πριν 2 χρόνια.
    Θα χρειαστεί ξανά χαρτί από γιατρό?

    ΝΑΙ.
    Με βάση τον νόμο (ανά 3 χρόνια) δεν χρειάζεται, συνήθως όμως τα Α.Τ ζητιάνε επιπλέον του νόμου να καταθέτεις χαρτί γιατρού.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #128805

    ας πω κι εγω την γνωμη μου

    φιλε μου μην το πειραξεις το οπλο καθολου!!!!!!!!!ουτε κοψιμο ουτε ραψιμο!!

    αν θελεις να το αποκτησεις κρατησε το οπως ειναι και σε μερικα χρονια θαχει διπλασια αξια εφοσον οπως λες ειναι σε σχεδον αριστη κατασταση!!!!!!
    ΠΑΡΤΟ δεν χανονται αυτα τα οπλα!!
    τιμη να το παλεψεις στα 800 euro
    και ψαχνεις να βρεις μια μεταχειρισμενη καννη με 200-250 euro θα αποκτησεις!! φυσικα 71 ποντους.
    αν καταλαβα καλα αυτη ειναι 81 ?

    μην το χασεις και μην το πειραξεις!!!!!!!!!!!!

    εχω την συλλεκτικη Auto 5 την οποια αγορασα καινουργια το 1997 και την εχω στην βαλιτσα του!!αυτα τα οπλα δεν θα ξαναβγουν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #367045

    εχω την συλλεκτικη Auto 5 την οποια αγορασα καινουργια το 1997 και την εχω στην βαλιτσα του!!αυτα τα οπλα δεν θα ξαναβγουν!

    Μανο το Σάββατο φέρε και αυτή να κατεβάζουμε τις φάσσες απο τα ουράνια???????:D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων