ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΙΑ AUTO 5?

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 31 έως 43 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Browning

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #367136

    Αγόρασα όπλο και το δήλωσα στην αστυνομία πριν 2 χρόνια.
    Θα χρειαστεί ξανά χαρτί από γιατρό?

    OXI, αν έχει εκδοθεί άδεια κατοχής και ΔΕΝ έχει παρέλθει η 3ετία δεν χρειάζεσαι νέο χαρτί γιατρού όπως και νέα βεβαίωση ποινικού μητρώου. Αν σου ζητήσουν πες του το παραπάνω και παρεπεμψε τους να διαβάσουν τον νόμο. Τα ξέρω καλά φίλε μου γιατί τα πέρασα πολύ πρόσφατα. Φυσικά αν τους το πας το παίρνουν αλλά γιατί να τρέχεις και να πληρώνεις επισκέψεις;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #367664

    Αγόρασα όπλο και το δήλωσα στην αστυνομία πριν 2 χρόνια.
    Θα χρειαστεί ξανά χαρτί από γιατρό?

    Δες και εδώ
    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?sh…c=4355&st=0

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #369046

    Μανο το Σάββατο φέρε και αυτή να κατεβάζουμε τις φάσσες απο τα ουράνια???????B)

    Eχω ακουσει απο κατοχο του Auto-5 οτι εχει βλητικη ικανοτητα που μονο η Cosmi διαθετει σε συγκεντρωση-διατρηση,σε επιπεδα 10αριου και δοκιμες σε τηλ.καταλογους με τις διπλασιες σελιδες σε διατρηση απο μια συμβατικη 12αρα καννη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #369110

    Eχω ακουσει απο κατοχο του Auto-5 οτι εχει βλητικη ικανοτητα που μονο η Cosmi διαθετει σε συγκεντρωση-διατρηση,σε επιπεδα 10αριου και δοκιμες σε τηλ.καταλογους με τις διπλασιες σελιδες σε διατρηση απο μια συμβατικη 12αρα καννη.

    Αυτό είναι κάπως αυθαίρετο, πρέπει να ξέρουμε πως έγινε η συγκκεκριμένη δοκιμή… αν και πιστεύω πως αυτό είναι θέμα φυσιγγίου, αυλού και πολλών άλλων παραμέτρων που δεν σχετίζονται με το όπλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #130128

    Συμφωνο μαζι σου σε αυτο,ο συγκεκριμενος που τα υποστιριζει αυτα θα τον καλεσω να μου τα δειξη στη πραξη συντομα κοντρα σε ενα Μπενελι η Μπαικαλ σε βρεγμενους τηλ.καταλογους,η χρονογραφο πατεντα δικια μου (αν διαβασει στα 35 μετρα και περα) αλλιως στους βρεγμενους καταλογους.Να δουμε κατα ποσο ισχυουν αυτα που του εχουν πει αυτοι που εκαναν τη δοκιμη στο σκοπευτηριο της Παρνηθας απ οτι μου ειπε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #369169

    Να δουμε κατα ποσο ισχυουν αυτα που του εχουν πει αυτοι που εκαναν τη δοκιμη στο σκοπευτηριο της Παρνηθας απ οτι μου ειπε.

    Πες μου ποιοι έκαναν τη δοκιμή, να σου πω πόσο αξιόπιστοι είναι! B) B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ximikos στις #401141

    Καλημέρα σε όλους. 

    Ποσό κοστολογείτε μια καραμπίνα Browning Auto 5 “light twelve” made in Japan ατουφέκιστη?  

     Σε τι υπερτερεί ή μειονεκτεί από μια αντίστοιχη  made in Belgium?

     Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Ximikos

    Καλές γιορτές σε όλους

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #401158

    Καλημέρα σε όλους. Ποσό κοστολογείτε μια καραμπίνα Browning Auto 5 “light twelve” made in Japan ατουφέκιστη? Σε τι υπερτερεί ή μειονεκτεί από μια αντίστοιχη made in Belgium? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Ximikos Καλές γιορτές σε όλους

    από 1000 έως 1500 ευρώ είναι οι τιμές που πωλούνται οι auto5 ανάλογα την κατάσταση τους και κάποιοι ζητούν και παραπάνω

    έχοντας στην κατοχή μου παλαιότερα και την βέλγικη και την γιαπωνέζικη δεν είχα δεί διαφορά στην ποιότητα κατασκευής και την βλητική απόδοση,η βέλγικη είχε σταθερά τσοκ και η γιαπωνέζικη είχε τσοκ invector,αν θέλουμε να πούμε κάποια διαφορά ίσως ήταν τα μέταλα κατασκευής,τα βέλγικα θεωρούνται ίσως καλύτερα από τα γιαπωνέζικα που είναι δεύτερης επεξεργασίας από λιωμένα βαπόρια συνήθως αλλά προσωπικά δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη σημασία,απλά τα βέλγικα όπλα ήταν μιά παγκόσμια πρωτοπορία όταν κυκλοφόρησαν και διατηρούν την φήμη τους μέχρι σήμερα για όσους ψάχνονται λίγο περισσότερο

    γενικά και τα γιαπωνέζικα είναι υπεράριστα όπλα και αν μειώνεται λίγο η αξία τους είναι σε κάποια μοντέλα που είχαν κυκλοφορήσει με αλουμινένια μέρη στο μηχανισμό σκανδάλης

    αν θέλεις να το αγοράσεις αξίζει τον κόπο αν θέλεις να το πουλήσεις η γνώμη μου είναι μην το κάνεις 😉

    καλή χρονιά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #401186

    πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει αυτό το όπλο  και βαράει τόσο καλά , τα μέταλλα είναι το σταθερό τσοκ είναι …..

     

     

    το δικό μου το είχε φέρει ο πατέρας μου από Αμερική για τον παππού μου ,πριν 22 χρόνια  το είχε πάρει μεταχειρισμένο από έναν φίλο του παλαβό παπιοκυνηγο  , ούτε και εγώ ξέρω πόσα φυσίγγια έχει ρίξει  δεν του έχω αλλαξει ούτε ελατήριο όταν το πείρα εγώ είχε και μια ελαφριά ψώρα στην κάννη . Με βλέπουν κάτι γεροντάκια στον δρόμο και με αναγνωρίζουν και μου λένε  αν το έχω ακόμα το τουφέκι το αμερικανικό που είχε ο παππούς και βαραγε τα κουνέλια και τους λαγούς  στα 50 μέτρα  κτλ .

    είχε φέρει και μια 1100 μαζί , αλλά με τπτ δεν την έφτανε την αυτο5  ούτε στο κυνήγι ούτε στο χαρτι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    Ο ΚΡΗΤΙΚΟΣ στις #461095

    Παιδες καλησπερα..σκευτομαι να αγορασω μια browning auto 5… κλεινω προς 70 cm κανη 2**η κ 3* χωρις ριγα σε αριστη κατασταση….εχω βρει κατι αγγελιες…μια Γιαπονεζα της κουτας….σε καλη τιμη…κ μια Γαλιδα με 76cm κανη ομως με ριγα…full choke…Η γαλιδα ειναι σε πολυ καλη κατασταση…αλλα οχι οπως την γιαπονεζα η οποια ειναι με εσωτερικα chokes εναλασομενα…..Ψαχνω καπια να μην με κουραζει στον λαγο….βοιθηστεμε να βρω καπια λυση…κ βεβαια αν πουλαει καποιος καπια αυτο5 χωρις ριγα 70 cm…με 2η κ 3 τε full choke δεκτο ας μου στιλει μην inbox…τις γνωμες παρακαλω….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #461097

    Παιδες καλησπερα..σκευτομαι να αγορασω μια browning auto 5… κλεινω προς 70 cm κανη 2**η κ 3* χωρις ριγα σε αριστη κατασταση….εχω βρει κατι αγγελιες…μια Γιαπονεζα της κουτας….σε καλη τιμη…κ μια Γαλιδα με 76cm κανη ομως με ριγα…full choke…Η γαλιδα ειναι σε πολυ καλη κατασταση…αλλα οχι οπως την γιαπονεζα η οποια ειναι με εσωτερικα chokes εναλασομενα…..Ψαχνω καπια να μην με κουραζει στον λαγο….βοιθηστεμε να βρω καπια λυση…κ βεβαια αν πουλαει καποιος καπια αυτο5 χωρις ριγα 70 cm…με 2η κ 3 τε full choke δεκτο ας μου στιλει μην inbox…τις γνωμες παρακαλω….

    76 full και τα μυαλα στα καγκελα φιλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    FILA στις #461101

    Δεν υπάρχει αυτο το οπλο ….ειχε μια ο θειος μου που πεθανε ..τα ξαδερφια δεν κυνηγανε και την ειχα παρατησει αλλα δεν την δινανε κιολας ….τελικα καταφερα να την πάρω ….μιλάμε το οπλο γαζωνει ειναι με δυο κανες η μια αριγη ** η αλλη εχει ενσωματομένο πολυτσοκ …..βελγιου του 1958 μιλάμε για τις τουφεκιές…..εχω αλλα τεσσερα οπλα μεταξυ αυτων και μερκελ 200Ε του 1958 και αυτο …απο τοτε που επιασα την Α5 ΔΕΝ ΡΙΧΝΩ ΜΕ ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ …………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #461369

    Καλησπερα σε ολους τους φιλους,
    Κατοχος πλεον μιας light twelve και με δεδομενο την υπαρξη ελατηριου και οχι αεριων/αδρανειας καθε ποτε
    θεωρειτε σωστο το ανοιγμα του οπλου για καθαριοτητα/συντηρηση?
    Σημειωστε οτι το οπλο αγοραθηκε επειδη εκτιμω την ποιοτητα κατασκευης του και σαφως την ιστορια του και οχι
    τοσο για κυνηγετικη χρηση, παρ´ολα αυτα καποιες πληροφοριες ειναι απολυτως χρησιμες.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 31 έως 43 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων