ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #335170

     Παιδια SOS.

     Μπηκα στο Cabela’s και σκεφτομαι να παραγειλω την Μec 600. Ομως μαζι λεει οτι χρειαζεται και καποια εξαρτηματα για την δοσομετρηση του μπαρουτιου και των σκαγιων(bushings και charge bar). Προσπαθωντας να δω ποια χρειαζομαι, για γομωσεις 30-34 γρ σκαγια, ειδα οτι οι τιμες τους ειναι σε oz. Mηπως εχει κανενας ιδεα πως κανουμε την μεταφορα σε γραμμαρια?

     Επισης, αν εχει κανεις εμπειρια απο την 600, και αν τα bushings και charge bar, που ερχονται μαζι με την μηχανη ειναι αρκετα για τις γομωσεις που θελω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #35613

    28 gr—–>1 oz

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35621

    7/8   oz = 24,806 gr

    1 oz = 28,349 gr

    1 1/16 oz = 30,121 gr

    1 1/8 oz = 31,893 gr

    1 1/4 oz = 35,437 gr

    1 1/2 oz = 42,524 gr

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #335175

    Κώστα, αλήθεια η απόσταση είναι λίγο ταξίδι. Και το κακό είναι ότι την Μ.Πέμπτη εγώ δουλεύω. Την Μ.Παρασκευή όμως είμαι ΟΚ. Αν μπορείς έρχομαι μετά χαράς, αλλιώς την Τρίτη του Πάσχα ίσως;

    Όσο για τον τρόπο, αν μου δώσεις με ένα private, διεύθυνση και περισσότερες οδηγίες (από Κηφισού -> Π.Ράλλη -> Λαμπράκη -> μετά;) θα μπορέσω να έρθω μόνος μου.

    Σε κάθε περίπτωση, συνέχισε να δοκιμάζεις. Θα μάθεις μέσα από τα παθήματα σου και όπως σου είπα, αφού πρώτα χαλάσεις κάμποσα φυσίγγια. Το καλό είναι όμως πως όταν πετύχεις την ρύθμιση, πολύ δύσκολα θα χρειαστεί να ξαναπειράξεις κάτι.

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35635

    Τα πρώτα φυσίγγια δοκιμάστηκαν σήμερα το απόγευμα στο σκοπευτήριο του Σχιστού.

    Πολύ καλά αποτελέσματα, δεν περίμενα οτι η socol βγάζει τόσο καλές τουφεκιές.Το μόνο που πρέπει να αλλάξω είναι η ποσότητα της πυρίτιδας από 1,7γρ. σε 1,65 η 1,6 γρ.

    Στο τεστ διάτρησης με 7,5 αρια σκάγια  σε τηλεφωνικό κατάλογο βρεγμένο πέρασε τις 270 σελίδες ( απο τα 30 μέτρα περίπου ). Ο συγκεντρωτήρας καρφώνονταν στο χαρτόνι λές και έριχνα από τα 15 μέτρα.

    Οι κατανομές ήταν αρκετά καλές, δεν μέτρησα συγκεντρώσεις γιατί εριχνα με το S/P που είναι κύλινδρος/βελτ. κύλινδρος.

    Έριξα παράλληλα μερικά από  τα κόκκινα του Στόκα για σύγκριση, τα δικά μου ήταν πολυ καλύτερα (Λεωνίδα ήταν αυτά που μου είχες δώσει, πως να πάρεις πουλί με τέτοιες κατανομές?) ίσως με λιγότερη μπαρούτι και με καλύτερης ποιότητας συγκεντρωτήρα σφίξει περισσότερο η ντουφεκιά, αν και έτσι όπως είναι δεν περνάει τίποτα μέσα από τον δραστικό κύκλο, απλά θα ήθελα να περιορίσω τα περιφεριακά σκάγια.

    Έριξα και μερικά στο σκιτ, πραγματικά το έκαιγαν το πιάτο σ΄αυτές τις αποστάσεις.

    Αν η socol αποδίδει και στην υγρασία όπως λένε, δεν νομίζω να χρειαστεί να ψαχτώ με πολλές πυρίτιδες. Σίγουρα θα δοκιμάσω και την JK6 που την θεωρώ Νο1 στην παγωνιά.

    Η μηχανή μου κάνει νούμερα καθώς έχει πρόβλημα το αμορτισέρ και σκαλώνει κατα διαστήματα. Νωρίτερα γέμισα καμιά 50αρια δουλευοντας την χειροκίνητα (μετακινούσα τους κάλυκες με το χέρι θέση – θέση).

    Με τις ρυθμίσεις τα κατάφερα και με μεταχειρισμένο κάλυκα η χρήση ρελιάστρας δεν είναι απαραίτητη.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #35638

      Κωστα ,εαν θελεις απασφαλισε και ακινητοποιησε  το γαντζακι που περιστρεφει τον δακτυλιο  και γυριζε μονος σου τα φυσιγγια.Το μονο φυσιγγι που θα ακουμπας θα ειναι το πρωτο

      Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #35641

    Κώστα, μπράβο. Και γρήγορα τις πέτυχες τις ρυθμίσεις!

    Φυσικά, θα πρέπει να πειραματιστείς με αυξομειώσεις της πυρίτιδας, ή και των σκαγιών για να πετύχεις το ιδανικό. Πάντως είσαι σε καλό δρόμο, αφού δοκίμασες και σου άρεσαν. Εγώ τα δικά μου 50 πρώτα φυσίγγια, τα είχα πετάξει μετά την πρώτη δοκιμή!

    Η SOKOL με ενδιαφέρει κι εμένα, αφού είναι αρκετά πιο οικονομική από την SIDNA που χρησιμοποιώ για τσίχλα. Κράτα μας ενημερωμένους για την πορεία των δοκιμών σου.

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35649


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 08 Aπρίλιος 2004


    Έριξα παράλληλα μερικά από  τα κόκκινα του Στόκα για σύγκριση, τα δικά μου ήταν πολυ καλύτερα (Λεωνίδα ήταν αυτά που μου είχες δώσει, πως να πάρεις πουλί με τέτοιες κατανομές?)


    [/indent]

     

    Τι να σου πω ρε Κωστή, είναι πάντως αδιανόητο, μεγάλες φυσιγγοβιομηχανίες να βγάζουν τέτοιες σαβούρες. Και δεν κατηγορώ τον Στόκα, με όλους τα έχω πάρει στο κρανίο, τελευταία και με την Baschieri & Pellagri.

    Όταν κατασταλάξεις με το κυνηγετικό σου φυσίγγι, θα ασχοληθείς μετά και με σκοπευτικό;

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35655

     Νομιζω οτι γενικα συμβαινει αυτο Λεωνιδα. Υπαρχουν εταιρειες που με γνωμονα την κερδοφορια τους, αντι να επενδυουν σε καλυτερα προιοντα και να κερδιζουν πελατες, μειωνουν το κοστος και κερδιζουν βραχυπροθεσμα, αλλα χανουν πελατες.

     Παντως και γω θα αρχισω να κανω τις δικες μου γομωσεις, ειδικα στις τσιχλες, που μπορω να κανω και πειραματα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35662

    Για συντομία θα απαντήσω με ένα μήνυμα σε όλους μαζί.

    Κωστα ,εαν θελεις απασφαλισε και ακινητοποιησε  το γαντζακι που περιστρεφει τον δακτυλιο  και γυριζε μονος σου τα φυσιγγια.Το μονο φυσιγγι που θα ακουμπας θα ειναι το πρωτο

    Μιχάλη παρέληψα να σου πω οτι αυτό ακριβώς έκανα, Προσπαθώ να διαπιστώσω αν φταίει και κάποιο άλλο ανταλλακτικό για να τα παραγγειλω όλα μαζί. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει η ασφάλεια της μπάρας, οπότε για να μην πέφτουν κατω οι μπαρούτι και τα σκάγια πρέπει να βάζω καινούς κάλυκες από κάτω.

    Η SOKOL με ενδιαφέρει κι εμένα, αφού είναι αρκετά πιο οικονομική από την SIDNA που χρησιμοποιώ για τσίχλα. Κράτα μας ενημερωμένους για την πορεία των δοκιμών σου.

    Βαγγέλη οι περισσότερες συνταγές είναι στάνταρ, αυτό που διπιστώνω είναι η σπουδαιότητα του συγκεντρωτήρα και η ακρίβεια των υλικών. Βάζοντας 1,70 γρ με 31,5 γρ σκάγια παρέβλεψα την συνταγή με αποτέλεσμα να βγεί ένα δυνατό φυσίγγι χειμωνιάτικο θα έλεγα, με πολύ καλές αρχικές ταχύτητες και ανάλογο κλώτσημα (στο δικό μου όπλο απόλυτα ανεκτό λόγω βάρους). Το κλείσιμο ήταν καλό και δεν έδινε εξτρα πιέσεις, τό είδε ένας μικρός κατασκευαστής φυσιγγίων (Σαριζόγλου) που ήταν στο σκοπευτήριο και αφού έκοψε μια φλούδα με το μαχαίρι από το φυσίγγι μου είπε ότι από πιέσεις δεν έχει κανένα πρόβλημα.

    Όταν κατασταλάξεις με το κυνηγετικό σου φυσίγγι, θα ασχοληθείς μετά και με σκοπευτικό;

    Λεωνίδα έχω αρχίσει ήδη να ψάχνομαι, απλά δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία διαθέσημων σκοπευτικών μπαρουτιών. Μου έχουν υποσχεθεί μια ποσότητα F2, παράλληλα ψάχνω και μόνος μου γιατί τα σκοπευτικά με επείγουν περισσότερο.

    Πάντως για να πέσει το κόστος θα πρέπει να μαζευτούμε 3-4 και να πάρουμε ένα 20 κιλο χονδρική από τον Μαυρούλη, γιατί έτσι ανεβαίνει το κόστος. Βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν θα ξεπεράσει τα 2,8 ευρώ ακόμα και έτσι όπως αγοράζω τα υλικά. Θα πάω τώρα στον Θεωδορίδη μήπως βρώ καμια σκοπευτική μπαρούτι για δοκιμές.

    Παντως και γω θα αρχισω να κανω τις δικες μου γομωσεις, ειδικα στις τσιχλες, που μπορω να κανω και πειραματα…

    Βίκτωρα προχώρα με 3 ευρώ κόστος θα έχεις ένα άριστο φυσίγγι όπως εσύ το θέλεις.


    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #335188

    γιατί τα σκοπευτικά με επείγουν περισσότερο

    Κώστα, αφού έχεις SOKOL, δοκίμασε μια συνταγή που δίνει ο Χατζιώτης στο βιβλίο του, στην σελίδα 219, Γόμωση 331:

    Καψούλι Fiocchi 616 (πιστεύω ότι άνετα το αλλάζεις με CX2000) πυρίτιδα 1,30 γρ. σκάγια 24 γρ.

    Δεν μας είπες αν το πήρες το βιβλίο, γι’αυτό πήρα το θάρρος να προτείνω αυτή τη συνταγή.

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335190


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από vagelisdr στίς 08 Aπρίλιος 2004


    γιατί τα σκοπευτικά με επείγουν περισσότερο

    Κώστα, αφού έχεις SOKOL, δοκίμασε μια συνταγή που δίνει ο Χατζιώτης στο βιβλίο του, στην σελίδα 219, Γόμωση 331:

    Καψούλι Fiocchi 616 (πιστεύω ότι άνετα το αλλάζεις με CX2000) πυρίτιδα 1,30 γρ. σκάγια 24 γρ.

    Δεν μας είπες αν το πήρες το βιβλίο, γι’αυτό πήρα το θάρρος να προτείνω αυτή τη συνταγή.


    Βαγγέλη σε πρόλαβα έχω ήδη ετοιμάσει 35 φυσίγγια με αυτήν την γόμωση και άλλα τόσα με την σκοπευτική AS24 της Vectan. Το κακό είναι οτι δεν βρήκα 9αρια σκάγια και τα γέμισα με 8,5 άρια 2,1mm 16 σκάγια στο γραμμάριο σύνολο 384 στα 24 γραμμάρια. Αν είναι ανοικτό αύριο το σκοπευτήριο Ελευσίνας θα τα δοκιμάσω.

    Την Sidna την βρήκα 30 ευρώ το κιλό, εσύ πόσο την αγοράζεις?

    Το βιβλίο ναι το πήρα.

    [/indent]<SCRIPT language=javascript>postamble();
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #35762

      FILE KOSTASK AN SOU XREIASTEI RIKSE MIA MATIA GIA SIGENTRWTIRES STO SITE:http://www.gualandi.it STIN ITALIA THEWRITE KORIFI KAI POLLES GNWSTES ETERIES FISSIGIWN EDW TOUS XRISIMOPOIOUN.O PATERAS MOU GEMIZEI GIA TO DIKANO MOU ME C7 PERFECTA,POLI KALI TOUFEKIA ALLA POLI SAMATATZIDIKI PIRITIDA.SIGOURA ME DOKIMES THA VREIS TO KATALILO FISIGI GIA SENA.AN XRIASTIS KATI APO EDW,STIN DIATHESI SOU.VANGELIS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    GARFIELD στις #35788

    Χριστός Ανεστη και καλημέρα, ΄θελω να ρωτήσω τη τίτλο έχει το βιβλίο του Χατζιώτη και απο ποιες Εκδόσεις είναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35806

    “Συνταγές γομώσεων με τις σύγχρονες πυρίτιδες” Κυνηγετικές εκδόσεις.

    Λεωνίδας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων