ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    GARFIELD στις #35810

    Ευχαριστώ πολύ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35820

    Το σκοπευτικο φυσιγγι γεμισμενο με την AS24 βγήκε αρκετά καλό. Δεν είχα όμως σκάγια 9 1/2, έτσι έβαλα 8αρια (380 σκάγια/ φυσίγγι).

    Το δοκίμασα στο σκοπευτήριο χτές το απόγευμα, καλή ντουφεκιά αλλά λόγω λίγων σκαγιών έπρεπε να είσαι καλά στο πιάτο για να το σπάσεις. Πολύ γρήγορο, πιθανώς χρειάζεται να κατέβει η δοσολογία της πυρίτιδας από 1,25 που προτίνει ο Χατζιώτης σε 1,20 γραμ για πιο μαλακή τουφεκιά τώρα το καλοκαίρι.

    Μόλις βρώ σκάγια 9 1/2 (1,9mm) θα γεμίσω κάμποσα για τον Leo και τον Duckhunter να μου πουν την γνώμη τους. Κόστος 2,52 ευρω το κουτι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35823

    Κώστα, καλημέρα και χρόνια πολλά.

    Το κόστος είναι πραγματικά πολύ δελεαστικό. Μετά χαράς να σου πω την γνώμη μου όταν το δοκιμάσω.

    Λίγο προσοχή χρειάζεται στο νούμερο των σκαγιών, μιας και με τις διαφορετικές ονομασίες ανά κράτος, έχει δημιουργηθεί σύγχιση. Η ISSF επιτρέπει την χρήση σκαγιών μέχρι 2,00 χιλιοστά +/- 0,05 του χιλιοστού, επομένως το 1,90 είναι παράνομο για χρήση σε αγώνες. Το 9 1/2 που αναγράφουν τα σκοπευτικά φυσίγγια του skeet, το δανείζονται από την Ιταλική μονάδα μέτρησης, και πρακτικά συμπίπτει με το Ελληνικό Νο 9, δηλαδή 2,00 mm.

    Κάποτε δεν έδινα και πολύ σημασία, αλλά όταν στον πρώτο αγώνα της Α κατηγορίας, μου πήρανε δείγμα φυσιγγίων μέσα από το όπλο, άρχισα να γίνομαι πολύ προσεκτικός.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35829

    To 9 1/2 του Μαυρούλη είναι 2,0 mm και είναι το καταλληλότερο. Αν δεν το βρώ θα πάρω από τον Alfa Game τα αντιμονίου που βάζει στο δικό του σκιτοφύσιγγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    pcwgr στις #35933

    Agapitai Kosta

    Asholoume me idiogomosis fissigion pano apo 20 xronia.  Prin apo merikes imeres anakalipsa to E-Artemis kai exo efharistithi ton kosmo edo kai tis gnosis sas.  Erhome apo ton Canada opou ta pragmata htan diaforetika.  Eiha kai ego MEC mhxani paleotera kai siga siga epairna kaliteres analoga me tin anages mou.  Edo stin Ellada efera mia Hornady Pacific mihani apo tin kaliteres pou ipirhan.  Efera apo ekso ilika gia na gemiso 10,000 fisigia.  Exo terastia bibliothiki giro apo Shotguns kai gomoseon.  Malista katafera na vro edo kai piritides amerikanikes.  Eiha fere kalikes Winchester kai Federal apo Canada malista kai 100 kila skagia Winchester 8.5 aria.  Ean pote boro na voithiso kanenan apo edo efharistos.  Edo stin Ellada eho katastima pliroforikis stin Argyroupoli ( 12 xronia ) otidipote theli kanis apo to E-Artemis tha exei EIDIKI DIAHIRISI.

    Stin diathesi sas.

    ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΝΑΒΟΣ   ΤΗΛ. 6944304647 ΜΑΓΑΖΙ  210 9936811

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335223

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από pcwgr στίς 14 Aπρίλιος 2004


    Agapitai Kosta

    Asholoume me idiogomosis fissigion pano apo 20 xronia.  Prin apo merikes imeres anakalipsa to E-Artemis kai exo efharistithi ton kosmo edo kai tis gnosis sas…………


    [font=” Verdana”]Σταύρο καλώς ήλθες στο forum, σ’ ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και θα θέλαμε να γράφεις όσο πιο συχνά μπορείς για τις εμπειρίες σου στα κυνήγια του Καναδά.[/font]

    [font=” Verdana”]Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχουν ελάχιστες Αμερικάνικες πυρίτιδες και ακόμα λιγότερα καψούλια. Γενικά τα Ευρωπαικά υλικά δεν συνεργάζονται με τα Αμερικάνικα.[/font]

    [font=” Verdana”]Στις ελαφρές γομώσεις θεωρώ τις περισσότερες ευρωπαϊκές πυρίτιδες καλύτερες και κατά πολύ φτηνότερες από τις υπάρχουσες Αμερικάνικες. Στις βαριές όμως τα αμερικάνικα φυσίγγια είναι άπαιχτα. Στο κυνήγι του Λαγού  [/font]χρησιμοποιώ  μόνο Γερμανικά (Rottweil[font=” Verdana”]) και [/font]Winchester[font=” Verdana”].[/font]

    [font=” Verdana”]Το μοντέλο της [/font]MEC[font=” Verdana”] που χρησιμοποιώ είναι το κορυφαίο (9000 [/font]SERIES[font=” Verdana”]) χρειάζεται όμως ένα σέρβις, θα παραγγείλω κάποια εξαρτήματα και θα γίνει σαν καινούργια, είναι πολύ γερή μηχανή, όλο ατσάλι.[/font]

    [font=” Verdana”]Μην διστάσεις να γράψεις την γνώμη σου σε ότι αφορά τις ιδιογομώσεις.[/font]

    [font=” Verdana”](Είχα στον στρατό ένα Καναβό από την Αργυρούπολη, μήπως είναι συγγενής σου? Τώρα θα είναι 42 ετών.)[/font]

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36156

    Επανέρχομαι στο «πρόβλημα» με τους συγκεντρωτήρες στα τσιχλοφύσιγγα που γεμίζω.

    Όταν κάποιος ξεκινά την διαδικασία της ιδιογόμωσης είναι φυσικό να ρωτά διάφορους που γεμίζουν  χρόνια και υποτίθεται ότι έχουν ανάλογη πείρα.

    Το ίδιο έκανα κι εγώ, αλλά έκανα το λάθος να απευθυνθώ και σε άτομα εκτός του φόρουμ τα οποία απορρίπτουν την εξέλιξη της τεχνολογίας και αντιτίθενται σε κάθε  συμβουλή των βλητικών και κατασκευαστών.

    Αποτέλεσμα ήταν να με τρελάνουν  με την άποψη τους, ότι  ο δακτύλιος  που βρίσκεται κάτω από το ποτηράκι του συγκεντρωτήρα (μιλάω για τους GUALANDI η τύπου  GUALANDI) δεν πρέπει να χάνει λόγω πίεσης του κλεισίματος, το εν ηρεμία σχήμα του, δηλαδή να μην μεταβάλλεται η διάμετρος του καθόλου μετά το κλείσιμο.

    Από την αρχή μου φαίνονταν λάθος κάτι τέτοιο δεδομένου ότι ο δακτύλιος αυτός, έχει σκοπό να λειτουργεί σαν αμορτισέρ.

    Κάναμε κάποιες δοκιμές με το φίλο Vagelisgr το πάλεψα κι εγώ και κατάφερα με τις ρυθμίσεις να πιέζεται ο δακτύλιος όσο το δυνατόν λιγότερο. Όμως οι ειδήμονες  επέμεναν ότι ακόμα κι έτσι δεν είναι σωστό το φυσίγγι, ότι έχει πιέσεις, ότι στις κοντινές αποστάσεις θα έχω διαμπερή τραύματα και ζωντανά πουλιά και άλλες τέτοιες Λαλακίες, μέχρι που πίστεψα κι εγώ ότι κλωτσάει περισσότερο.

    Μέσα μου όμως με έτρωγε η αμφιβολία  ότι δεν μπορεί να είναι έτσι αφού ο δακτύλιος γι’ αυτό το λόγο υπάρχει.

    Μπήκα λοιπόν στο site της GUALANDI  όπου αναφέρεται ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, έχει μάλιστα και σκίτσο που δείχνει τον δακτύλιο εντελώς πιεσμένο χωρίς να επηρεάζονται τα βλητικά δεδομένα.

    Έψαξα και βρήκα εισαγόμενα  φυσίγγια  που χρησιμοποιούν αυτού του είδους συγκεντρωτήρα, τα έσκισα στο πλάι και πράγματι δεν είχαν καμιά διαφορά με τα δικά μου.

    Τσάμπα λοιπόν τα ξενύχτια μου να ψάχνω για σωστή ρύθμιση της μηχανής.

    Ποτέ ξανα λοιπόν συμβουλές από τον κάθε κυρ Μήτσο, πολύ Διάβασμα και συμβουλές μόνο από ανθρώπους που έχουν γνώσεις βασισμένες σε επιστημονικά δεδομένα.

    Το φυσίγγι μου είναι μια χαρά, με άριστες συγκεντρώσεις, ικανοποιητική διάτρηση στον βρεγμένο τηλεφωνικό κατάλογο, τεστ το οποίο αμφισβητούν οι «ειδήμονες» αναγκάζοντας με να πω σε κάποιον απ΄ αυτούς αν θέλει να στήσει τον πισινό του για να δούμε την διάτρηση.

    Γενικά στο σκοπευτήριο που πάω για τις δοκιμές, ακούω πολλά όμως είμαι αναγκασμένος να κάνω αρκετές δοκιμές για να έχω όσο δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα. Απλά την επόμενη φορά, όταν κάποιος απ΄αυτούς λέει τα δικά του θα φοράω τις ωτασπίδες μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #36167

    Κωστα,

    Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω με εναν τετοιο “ειδικο”. Το “ποδαρακι” του συγκεντωτηρα πιεζοταν και με ειχε πρηξει! “Ειναι πολυ δυνατο”, “Θα κλωτσαει σα μουλαρι”, “Ειναι επικινδυνο”, “Θα εχεις διαμπερη”, “Υπερβολικη διασπορα” κλπ. Τελικα τα φυσσιγγια μου ειναι μια χαρα, με φοβερη διατρηση, κανονικο λακτισμα και πολυ ωραιες συγκεντρωσεις. Η καλυτερη συμβουλη ειναι αυτο που εκανες κι εσυ: διαβαζεις, παιρνεις τη γνωμη των πραγματικα ειδικων, και κανεις πολλες πολλες δοκιμες μεχρι να βρεις αυτο ακριβως που θες εσυ και κανενας αλλος. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν μπηκα στη διαδικασια να πω τη γνωμη μου για την ταδε και την δεινα γομωση.

    Αλεξανδρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #36169

     Καταρχην ενα τεραστιο ευχαριστω στον Κωστα, εστω και λιγο καθυστερημενα. Μιλησαμε μαζι μερικες μερες πριν, λιγο πριν παραλαβω την μηχανη μου, και μου εδωσε μερικες συμβουλες, που ηταν αρκετα χρησιμες. Μεχρι στιγμης, δεν εχω κανει ουτε ενα φυσιγγι, περιμενω μια ζυγαρια ακριβειας απο ενα φιλο, και μετα μια βολτα στα μαγαζια για διαφορα υλικα.

     Αυτο που εκανα, ηταν να “ψωνισω” αρκετους καλυκες απο το σκοπευτηριο, να εξοικειωθω με τη μηχανη και το πως δουλευει, και σιγα σιγα θα μπω σε ενα ρυθμο.

     Παντως, επειδη οι γνωμες ειναι σαν τους κ…λους, λενε, ακουσα και εγω οτι οι καλυκες του σκητ, ειναι λεει μιας χρησεως και δεν κανει να ξαναγεμιζονται. Δεν πιστευω να ισχυει, αλλα μηπως κανω και λαθος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36175

    Βίκτωρα, καμία σχέση, οι σκοπευτικοί κάλυκες είναι ίδιοι με αυτούς που χρησιμοποιούνται στα κυνηγετικά φυσίγγια και ορισμένοι ακόμα καλύτεροι.

    Μην ξεχνάς οτι τα σκοπευτικά φυσίγγια γεμίζονται με ταχύκαυστες πυρίτιδες και ισχυρά καψούλια, με αποτέλεσμα να παράγοναι πιέσεις της τάξεως των 570-640 bars P-max. ’ρα δεν γίνεται να υστερούν οι κάλυκες τους.

    Το μόνο που θα σου έλεγα είναι να μην γεμίζεις με κάλυκες της Bassieri – Pelagri, αν και είναι από τους καλύτερους, στο ξεκαψούλιασμα βγαίνουν φλούδες από το πλαστικό μέρος δίπλα στο καψούλι.

    Να προτιμίσεις κάποιους με μαλακό πλαστικό γιατί κλείνουν καλύτερα. Καλό είναι γεμίζεις πάντα με τον ίδιο, γιατί λέγεται (αν και δεν το έχω διαβάσει σε κάποιο έγκυρο έντυπο) οτι αλλάζουν τα δεδομένα όταν έχουμε διαφορετικό πυθμένιο. Οπότε ας διαλέξεις αυτούς που βρίσκεις ευκολότερα αφού όλοι είναι το ίδιο καλοί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #36180

    Κώστα,

    Πολλοί κάλυκες Β&P έχουν το Gordon System και είναι μιας χρήσης. Το εν λόγω σύστημα είναι πατέντα της εταιρίας που λίγα λόγια είναι ένα πυθμένιο που παραμορφώνεται προκείνου να μειωθεί το λάκτισμα (ετσι υποστηρίζει η εταιρία).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #36181

     Κωστα, μαζεψα καμμια 500αρια απο AZ 20 και καμμια 300αρια RC και Cheddite. Τα B&P δεν μου γεμισαν το ματι, ασε που στο καλυμπραρισμα δεν εβγαιναν ευκολα απο τη μηχανη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    ASPETIS στις #36203

    ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΙΔΕΩΝ:

     

    Από μικρό παιδί, δίπλα στον πατέρα μου (1955 και μετά) και μέχρι το έτος 1990 είχα ασχοληθεί με τις ιδιογομώσεις. Παλιότερα με τον πατέρα μου για το κυνήγι του λαγού, (καψούλια Φερμέ, 6,45 κλπ) και αργότερα στο κυνήγι τις τσίχλας. Όταν σταμάτησα  να γεμίζω μου έμεινα μίά ποσότητα μπαρούτι  NOBEL 80 περίπου 500 γρ. Είναι κλεισμένο αεροστεγώς σε κονσέρβα από το έτος 1990 περίπου ή λίγο αργότερα δεν θυμάμαι ακριβώς σε σταθερή θερμοκρασία και από ότι αντιλήφθηκα από την μυρωδιά του δεν έχει προχωρήσει σε αποσύνθεση. Μήπως ξέρει κανένας  αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σήμερα για γόμωση ?

     

    Έχω ένα μικρό απόθεμα από γνήσιες μάλλινες τάπες (περίπου 200 – 300 τεμάχια,) λιπασμένες (απ αυτές μου όταν τις τοποθετήσεις σε φλόγα μυρίζουν καμένο μαλλί και όχι καμένο χαρτί), και καμιά 50ρια διαφανείς κάλυκες αχρησιμοποίητους με καψούλι 215 (για να φαίνεται η γόμωση εσωτερικά). Δεν θα τις ρίξω σε τσίχλες, αλλά ψάχνω να βρω μία γόμωση για να φτιάξω φυσίγγια για το λαγό (κάτι δηλαδή όπως το παλιό  JK – 6 (πχ 210Χ34 κλπ), με σκάγια 3,00 χιλ (Νο 5).  Χωρίς μηχανή, θα τα γεμίσω ένα – ένα και σε κάθε γόμωση θα ζυγιάζω τα υλικά. Εξ άλλου στο κυνήγι αυτό δεν χρειάζεται μεγάλος αριθμός φυσιγγίων επομένως αξίζει τον κόπο μια τέτοια ιεροτελεστία, για να γεμίσω 5-10 φυσίγγια με σκοπό να επιτύχω την απόλυτη  ποιότητα.

     

    Έχει κανείς καμιά ιδέα ?

    Ευχαριστώ πολύ σ΄ όσους απαντήσουν

    Aspetis

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335326

    Φίλε Aspetis,

    Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά της πυρίτιδας που αναφέρεις, όμως αν είσαι σίγουρος οτι έχει διατηρηθεί καλά και έχεις καψούλια απ’ αυτά που χρησιμοποιούσες τότε, κάνε μια δοκιμή. Μην επιχειρίσεις να βάλεις κάποιο συχρονο καψούλι γιατί το πιθανότερο είναι πως δεν θα συνεργάζεται καλά με την πυρίτιδα.

    Τώρα για τις μάλινες τάπες εφόσον δεν έχουν ξεραθεί μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις, ειδικά με την JK6 μπορείς να δοκιμάσεις την εξής συνταγή:  σε 70αρι κάλυκα 1,80 γραμ. πυρίτιδας Χ 34 γραμμάρια σκάγια με καψούλι 616 της Fiocchi. Βλέπεις με τα σύχρονα καψούλια  πόσο λιγότερη πυρίτιδα χρειάζεται σε σχέση με το 2,10γρ που ήξερες?

    Ένα καλό τέστ για να δεις αν οι τάπες είναι εντάξι, κάψε μία, αν ο χρόνος που χρειάζεται για να καεί ολοσχερώς είναι πάνω από 5 λεπτά είναι άριστα λιπασμένη.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36210


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 19 Aπρίλιος 2004


     Κωστα, μαζεψα καμμια 500αρια απο AZ 20 και καμμια 300αρια RC και Cheddite. Τα B&P δεν μου γεμισαν το ματι, ασε που στο καλυμπραρισμα δεν εβγαιναν ευκολα απο τη μηχανη.


    Ο Nobel sport της ΑΖ-20 είναι πολύ καλός αν και λίγο σκληρός.

    Ο μωβ της RC κάνει καταπληκτικό κλείσιμο, ενώ ο μαύρος με το 27αρι μεταλλο είναι ότι πρέπει για βαρύτερες γομώσεις.

    Εγώ χρησιμοποιώ ένα 8αρι της Nobel Sport χρώματος μπλέ σκούρο που τον βρίσκω σε μεγάλες ποσότητες στο σκοπευτήριο του Σχιστού. Είναι πολύ μαλακός και κάνει τέλειο κλείσιμο. Έχω μαζέψει πάνω από 2000 κάλυκες.

    Επίσης μαζεύω και τα άδεια χάρτινα κουτιά για να βάζω τα γεμισμένα φυσίγγια. Εχω τυπώσει στον πρίντερ μου αυτοκόλλητες ετικέτες τις οποίες κολλάω στο κουτί για να ξέρω τι είναι. Γράφω την γόμωση και την ημερομηνία γεμίσματος.

    Στον χώρο που γεμίζω έχω εγκαταστήσει θερμόμετρο – υγρόμετρο και ένα αφυγραντήρα. Τον βρήκα στο Πράκτικερ.

    [/indent]
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων