ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #36213

    Εσύ Κώστα μου κοντεύεις να το κάνεις κανονική βιοτεχνία…

    “EL KAZERO” CARTRIDGES… Πώς ακούγεται;

    Λεωνίδας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335329


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 20 Aπρίλιος 2004


    Εσύ Κώστα μου κοντεύεις να το κάνεις κανονική βιοτεχνία…

    “EL KAZERO” CARTRIDGES… Πώς ακούγεται;

    Λεωνίδας


    [/indent]

    Πες το ψέματα, με την μηχανή αυτή γεμίζω άνετα 800 φυσίγγια την ώρα και ταυτόχρονα κάνω γυμναστική ανεβοκατεβάζοντας τόσες φορές τον μοχλό.:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17>

    Πέρα από την πλάκα μπαίνοντας στο λούκι του γεμίσματος, για να φτιάξεις κάτι καλό πρέπει να δώσεις σημασία στην λεπτομέρια. ’λλωστε αυτή θα είναι η διαφορά από τα έτοιμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #36227

    ΚΩΣΤΑ,

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ “ΠΑΙΖΕΣΑΙ”. ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝΑ….ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΜΑΣΤΟΡΑΣ!

    ΜΠΡΑΒΟ!

    ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΝΟΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΟΥ (ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ) ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΠΛΟΠΩΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ….ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #36230


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 19 Aπρίλιος 2004



    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 19 Aπρίλιος 2004


     Κωστα, μαζεψα καμμια 500αρια απο AZ 20 και καμμια 300αρια RC και Cheddite. Τα B&P δεν μου γεμισαν το ματι, ασε που στο καλυμπραρισμα δεν εβγαιναν ευκολα απο τη μηχανη.


    Ο Nobel sport της ΑΖ-20 είναι πολύ καλός αν και λίγο σκληρός.

    Ο μωβ της RC κάνει καταπληκτικό κλείσιμο, ενώ ο μαύρος με το 27αρι μεταλλο είναι ότι πρέπει για βαρύτερες γομώσεις.

    Εγώ χρησιμοποιώ ένα 8αρι της Nobel Sport χρώματος μπλέ σκούρο που τον βρίσκω σε μεγάλες ποσότητες στο σκοπευτήριο του Σχιστού. Είναι πολύ μαλακός και κάνει τέλειο κλείσιμο. Έχω μαζέψει πάνω από 2000 κάλυκες.

    Επίσης μαζεύω και τα άδεια χάρτινα κουτιά για να βάζω τα γεμισμένα φυσίγγια. Εχω τυπώσει στον πρίντερ μου αυτοκόλλητες ετικέτες τις οποίες κολλάω στο κουτί για να ξέρω τι είναι. Γράφω την γόμωση και την ημερομηνία γεμίσματος.

    Στον χώρο που γεμίζω έχω εγκαταστήσει θερμόμετρο – υγρόμετρο και ένα αφυγραντήρα. Τον βρήκα στο Πράκτικερ.

    [/indent]<SCRIPT language=javascript>postamble();


    [/indent]

     Καλημερα Κωστα, αυτον τον 8αρη της Νοbel Sport, δεν καταφερα να τον βρω, ασε που ηταν και μερικοι τυποι εκει γυρω που χαζευαν ενα παλαβο να γεμιζει το αμαξι του με σκουπιδοσακουλες . Βρηκα ομως περιπου 100 διαφανους καλυκες απο ενα φυσιγγι ασχετο. Απο δοκιμες που εκανα, οντως ο RC κλεινει πολυ καλα, οπως και ο Nobel.

     Kαλη η ιδεα με το κουτι και τις ετικετες επισης.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #36231


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ASPETIS στίς 19 Aπρίλιος 2004


    ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΙΔΕΩΝ:

     

    Από μικρό παιδί, δίπλα στον πατέρα μου (1955 και μετά) και μέχρι το έτος 1990 είχα ασχοληθεί με τις ιδιογομώσεις. Παλιότερα με τον πατέρα μου για το κυνήγι του λαγού, (καψούλια Φερμέ, 6,45 κλπ) και αργότερα στο κυνήγι τις τσίχλας. Όταν σταμάτησα  να γεμίζω μου έμεινα μίά ποσότητα μπαρούτι  NOBEL 80 περίπου 500 γρ. Είναι κλεισμένο αεροστεγώς σε κονσέρβα από το έτος 1990 περίπου ή λίγο αργότερα δεν θυμάμαι ακριβώς σε σταθερή θερμοκρασία και από ότι αντιλήφθηκα από την μυρωδιά του δεν έχει προχωρήσει σε αποσύνθεση. Μήπως ξέρει κανένας  αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σήμερα για γόμωση ?

     

    Έχω ένα μικρό απόθεμα από γνήσιες μάλλινες τάπες (περίπου 200 – 300 τεμάχια,) λιπασμένες (απ αυτές μου όταν τις τοποθετήσεις σε φλόγα μυρίζουν καμένο μαλλί και όχι καμένο χαρτί), και καμιά 50ρια διαφανείς κάλυκες αχρησιμοποίητους με καψούλι 215 (για να φαίνεται η γόμωση εσωτερικά). Δεν θα τις ρίξω σε τσίχλες, αλλά ψάχνω να βρω μία γόμωση για να φτιάξω φυσίγγια για το λαγό (κάτι δηλαδή όπως το παλιό  JK – 6 (πχ 210Χ34 κλπ), με σκάγια 3,00 χιλ (Νο 5).  Χωρίς μηχανή, θα τα γεμίσω ένα – ένα και σε κάθε γόμωση θα ζυγιάζω τα υλικά. Εξ άλλου στο κυνήγι αυτό δεν χρειάζεται μεγάλος αριθμός φυσιγγίων επομένως αξίζει τον κόπο μια τέτοια ιεροτελεστία, για να γεμίσω 5-10 φυσίγγια με σκοπό να επιτύχω την απόλυτη  ποιότητα.

     

    Έχει κανείς καμιά ιδέα ?

    Ευχαριστώ πολύ σ΄ όσους απαντήσουν

    Aspetis


    [/indent]

     Φιλε Aspetis, το ιδιο ακριβως ειχα και εγω παλιοτερα, οταν ειχα βρει μια αρκετα μεγαλη ποσοτητα πυριτιδας IDEAL, μαλλινες ταπες, και αντιστιχους καλυκες με καψουλι 6.45. Εκανα δοκιμες με τις δοσεις που ελεγε στο κουτακι της πυριτιδας, και με ζυγαρια εβαζα τα υλικα. Το αποτελεσμα ηταν ενα αρκετα μαλακο φυσιγγι, το οποιο το χρησιμοποιουσα οσο καιρο κρατησε η πυριτιδα. Προσοχη ομως, επειδη ο συνδυασμος αυτων των 3 και του παραδοσιακου ρελιασματος, δημιουργει ενα φυσιγγι που τα υλικα ειναι αρμονικα μεταξυ τους, η προυποθεση ειναι οτι δεν θα μεταβαλλεις κανενα απο τα 4 συστατικα. Αν βαλεις πχ, αλλο καψουλι συγχρονο, η αλλη πυριτιδα, η κλεισεις αστερι με μηχανη, το αποτελεσμα ισως να ειναι απο απογοητευτικο εως ακρως επικινδυνο.

     Γιαυτο λοιπον φιλε μου, οσο εχεις αυτα τα υλικα κανε τις δοκιμες σου, οταν ομως σου τελειωσει το μπαρουτι η οι ταπες, τοτε καλυτερα παρατησε τα υπολοιπα.

     Καλη επιτυχια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #36272

    AAAA Kostak !!!!! sa na vlepo ton kataskeuasti ton fussigion e-artemis pou  legame kapote edo sto forum!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36311

    Ανδρέα μου και να μπορούσα να γεμίσω τόσα φυσίγγια που χρειαζόμαστε, θα με κλείνανε μέσα….

    Προς Leo

    Λεωνίδα αν έλθεις σήμερα στο σκοπευτήριο (Μαλακάσα), σου έχω ετοιμάσει ένα κουτί φυσίγγια σκοπευτικά για δοκιμή.

    Θα ήθελα αν μπορέσεις κάποια μέρα (Σάββατο η Κυριακή) να πάμε πρωί – πρωί στην Ελευσίνα ή στο Σχιστό να δοκιμάσουμε κάποιες κυνηγετικές γομώσεις.

    Έχω καταλήξει στις εξής πυρίτιδες: JK6B, Sokol και Sipe για τις μέρες με υγρασία και νοτιάδες.

    Συγκεντρωτήρες έχω δοκιμάσει τους Gualandi, Jiovani (Ελληνικός, καλός αλλά όχι Gualandi) και ένα άλλο Ελληνικό του Θώδη ο οποίος εμφανισιακά δεν σου γεμίζει το μάτι αλλά βγάζει καλές κατανομές.

    Καψούλι βάζω το CX2000 .

    Με τις μέχρι τώρα δοκιμές μου μεταξύ JK6B και Sokol, ενώ βγάζουν περίπου τις ίδιες συγκεντρώσεις, η  Sokol παρουσιάζει μεγαλύτερη διατριτηκότητα στον τηλεφωνικό κατάλογο, περισσότερη ίσως απ΄όση χρειάζεται αν και έχω κατέβει σε γραμμάρια από την συνταγή του κατασκευαστή.

    Θα γεμίσω μερικά δείγματα με διαφορετικούς συγκεντρωτήρες για να κάνουμε τις δοκιμές μας.

    Πάντως θα προτιμούσα να ασχοληθώ με την  JK6B η οποία παρουσιάζει τις μικρότερες διαφορές από LOT σε LOT και μπορώ να την βρίσκω πάντα. Έπειτα με κόστος 2,9 ευρώ/κουτί μπορώ να έχω ένα φυσίγγι που πωλείται 5,3 ευρώ και με μεγάλο εύρος βαρών (από 32 γρ μέχρι 36).

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #36313

    Ευχαριστώ Κώστα,

    Θα τα πούμε σίγουρα το απόγευμα στην Μαλακάσα.

    Για την JK6 στο είχα πει από την αρχή, ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για πολύ μεγάλη γκάμα γομώσεων, ενώ ταυτόχρονα “συγχωρεί” και κάποια λαθάκια.

    Πάντως σε παραδέχομαι. Όταν ασχολείσαι με κάτι, ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ!

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #36389

     Λοιπον,

     Μολις τωρα τελειωσα τη γομωση των πρωτων 12 φυσιγγιων. Με βαση τη συνταγη Νο 10, στο βιβλιο με τις συνταγες του Χατζιωτη, διατηρησα ιδιο το καψουλι, ιδια τα γραμμαρια, και “επαιξα” με το βαρος απο 1,60 εως 1,64 ανα 0,2.

     Αναρωτιεμαι αν ειναι πολυ ελαφρια τουφεκια, αν και το οπλο δοκιμης θα ειναι ενα πλαγιοκαννο Ugartechea, με μισο και φουλ τσοκ, και φυσικα το δικο μου.

    Περισσοτερα απο Δευτερα που θα εχω παει στο σκοπευτηριο να τα δοκιμασω.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36394

    Βίκτωρα καλη επιτυχία.

    Οι συνταγές του Χατζιώτη (όπως παραδέχεται και ο ίδιος) δεν είναι τίποτα άλλο από τις προτεινόμενες γομώσεις των κατασκευαστών που παράγουν τίς πυρίτιδες.

    Από τις μέχρι τώρα δοκιμές μου, ειδικά σε πυρίτιδες μεγάλου όγκου, η πιστή εφαρμογή της συνταγής μου έδωσε άριστα αποτελέσματα. Μην ακούς κανένα ακολούθησε πιστά τις οδηγείες και ασχολείσου περισσότερο τώρα στην αρχή με την σωστή κατασκευή και εύρεση υλικών. Αφού βρείς τον κατάλληλο συγκεντωτήρα δώσε βάση στο να βγαίνουν ομοιόμορφα όλα τα φυσίγγια που γεμίζεις. Εκεί που γίνονται τα περισσότερα λάθη είναι στο τελικό φινίρισμα με την έξτρα ρελιάστρα. Εγώ έφτιαξα μια, χρησιμοποιόντας μια καλή και βαριά βάση για δράπανο και ένα εξάρτημα που έφτιαξα στον τόρνο για να πατάει το φυσίγγι την ώρα που κατεβαίνει η ρελιάστρα. Πρόκειται για μια κωνική βάση (ένας ατσάλινος κύλινδρος) που επιτρέπει στον κάλυκα να παραμένει ελεύθερος και να κεντράρεται από την ρελιάστρα, εξασφαλίζοντας οτί δεν θα πατηθεί στραβά.

    Παραγωγικό γέμισμα δεν θα κάνω πριν την έναρξη της κυνηγ. περιόδου γιατί θέλω να δώ και στην πράξη τις ριξιές μου. Μαζεύω σιγά σιγα τα υλικά και περνάω την ώρα μου ψάχνοντας και για άλλα φυσίγγια πέρα από τα κλασσικά της τσίχλας και του τρυγονιού.

    Σήμερα έφτιαξα ένα τέλειο κατασκευαστικά λαγοφύσιγγο. Είναι το ιδανικό για το κυνήγι που κάνω, 36 γραμμάρια γεμισμένο με JK6, 1,73γρ CX2000  και σκάγια ντουμπλέ Νο 4-6 και 3-5 (18γρ/μέγεθος) κάτω τα ψηλά. Λογικά θα έχει πολύ ικανοποιητικές αρχικές ταχύτητες σε σχέση με τα βαριά λαγοφύσιγγα και μειωμένο λάκτισμα. Πιστεύω θα είναι καλό για τους Φθινοπωρινούς μήνες. Θα το δοκιμάσω στο χαρτί και βλέπουμε.

    Σειρά έχει ένα ελαφρύ φυσίγγι για τα ορτύκια, 29 γραμμάρια με Sokol και συγκεντρωτήρα που θα του ανοίγω πρίν το γεμίσω τις εγκοπές στα φύλλα ώστε να έχει καλύτερο άνοιγμα στις κοντινές βολές.

    Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα γνήσιες λιπασμένες μάλλινες τάπες για να πειραματιστώ. Αυτές που κυκλοφορούν είναι φτιαγμένες από πεπιεσμένο χαρτόνι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #36400

    Κώστα, αντί για μάλλινες τάπες, ψάξε καλύτερα να βρεις πλαστικές “μισόταπες”, που και την διασπορά της μαλλινόταπας εξασφαλίζουν αλλά και την καλή έμφραξη του συγκεντρωτήρα. Εξάλλου, στο όπλο σου, που έχει διευρυμένους αυλούς, η μαλλινόταπα δεν εγγυάται τέλεια έμφραξη αν δεν συνοδεύεται από πλαστική φουστίτσα από κάτω.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #36403


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 22 Aπρίλιος 2004


    Κώστα, αντί για μάλλινες τάπες, ψάξε καλύτερα να βρεις πλαστικές “μισόταπες”, που και την διασπορά της μαλλινόταπας εξασφαλίζουν αλλά και την καλή έμφραξη του συγκεντρωτήρα. Εξάλλου, στο όπλο σου, που έχει διευρυμένους αυλούς, η μαλλινόταπα δεν εγγυάται τέλεια έμφραξη αν δεν συνοδεύεται από πλαστική φουστίτσα από κάτω.

    Φιλικά, Λεωνίδας


    [/indent]

     Kαλημερα,

     Κωστα, τις συνταγες του Χατζιωτη τις πηρα σαν βαση πειραματισμου, αλλα οπως εξηγησα, πηρα αυτην με τη μικροτερη ποσοτητα μπαρουτιου, για ευνοητους λογους. Τα φυσιγγια βγηκαν τελειως ομοια στο υψος, περασμενα απο μια δυνατη λαμπα ωστε να βλεπω το υψος του μπαρουτιου, και με ολα τα υλικα ζυγισμενα με ζυγο ακριβειας.

     Το κλεισιμο εγινε πολυ καλο, χωρις καμμια ρυθμιση της μηχανης, μονο λιγο πιο βαθυ στη μεση, ισως λογω μικρης ποσοτητας μπαρουτιου η μεγαλου μεγεθους συγκεντρωτηρα. Εχω επισης ενα εργαλειο για κλεισιμο, αλλα δεν μου εδωσε τα αποτελεσματα που περιμενα, καθως τα χειλη του φυσιγγιου γινοταν πιο φαρδια, αντι να γινονται οπως ολα τα ρελιαστα κλεισιματα.

     Αν θες Κωστα, εχω αρκετες τετοιες ταπες που λεει ο Λεωνιδας, τις οποιες δεν χρειαζομαι, και μπορω να στις στειλω να τις δοκιμασεις.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36435

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 22 Aπρίλιος 2004


     Κωστα, τις συνταγες του Χατζιωτη τις πηρα σαν βαση πειραματισμου, αλλα οπως εξηγησα, πηρα αυτην με τη μικροτερη ποσοτητα μπαρουτιου, για ευνοητους λογους. Τα φυσιγγια βγηκαν τελειως ομοια στο υψος, περασμενα απο μια δυνατη λαμπα ωστε να βλεπω το υψος του μπαρουτιου, και με ολα τα υλικα ζυγισμενα με ζυγο ακριβειας.

    Δουλεύοντας την μηχανή θα διαπιστώσεις οτι: στην πυρίτιδα η ποσότητα που αφήνει το ογκομετρικό είναι αμετάβλητη και απλά χρειάζεται κάποιος έλεγχος ανα 10-15 φυσίγγια. Οι αποκλίσεις στα σκάγια δεν ξεπερνούν σε καμιά περίπτωση τα 0,35 του γραμμαρίου. Βέβαια μιλάω για την Universal charge bar (μάλλον το σκότωσα στα Αγγλικά) την οποία δεν ξέρω αν την έχεις.

     Το κλεισιμο εγινε πολυ καλο, χωρις καμμια ρυθμιση της μηχανης, μονο λιγο πιο βαθυ στη μεση, ισως λογω μικρης ποσοτητας μπαρουτιου η μεγαλου μεγεθους συγκεντρωτηρα.

    Είναι αυτό που σου έλεγα, αν δεν βρείς τα κατάλληλα υλικά δεν μπορείς να κάνεις δοκιμές βολής γιατί Π.Χ. όταν το φυσίγγι έχει βαθύ κλέισιμο προξενεί άνοιγμα της τουφεκιά. Στην περίπτωση σου το βαθύ κλείσιμο έγινε μάλλον γιατί χρησιμοποίησες χαμηλότερο συγκεντρωτήρα.

    Αν θές πές μου το βάρος γόμωσης και την μάρκα του συγκεντρωτήρα για να σου πω ποια θα χρησιμοποιήσεις.

    Πάντως για τα 32-33 γραμμάρια στους Gualandi καλός είναι ο 19mm και ο 21mm, στους Jiovani o 22mm και στου Θώδη ο 22mm.

     Εχω επισης ενα εργαλειο για κλεισιμο, αλλα δεν μου εδωσε τα αποτελεσματα που περιμενα, καθως τα χειλη του φυσιγγιου γινοταν πιο φαρδια, αντι να γινονται οπως ολα τα ρελιαστα κλεισιματα.

    Είναι πολύ σημαντικό να γίνεται σωστό ρέλιασμα γιατί οποιοδήποτε λάθος δίνει διαφορετικές πιέσεις στον συγκεντρωτήρα, διαφορετικό ύψος κλεισμένου κάλυκα σε κάθε πλευρά της περιφέρειας του φυσιγγίου.

    Αν θές μπορώ να σού αγοράσω ένα ρελιαστήρι στο οποίο προσαρμόζω μια βίδα (που τις έχω κόψει το κεφάλι) με κόντρα παξιμάδι για να μπαίνει στο δράπανο. Το κόλπο αυτό μου το έδειξε ο Vangelisdr, εγώ απλά πρόσθεσα στην όλη κατασκευή την κωνική βάση στήριξης του κάλυκα.

    Επίσης για να καταλάβεις πώς λειτουργεί η όλη κατασκευή του ρελιάσματος, μπορώ να το φωτογραφίσω με την ψηφιακή και να σου στείλω τις pics στο email σου.

     Αν θες Κωστα, εχω αρκετες τετοιες ταπες που λεει ο Λεωνιδας, τις οποιες δεν χρειαζομαι, και μπορω να στις στειλω να τις δοκιμασεις.

    Να μην σε βάζω σε κόπο, αν δεν βρώ εδώ τότε μου τις στέλνεις. 

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #36441


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 22 Aπρίλιος 2004


    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 22 Aπρίλιος 2004


     Δουλεύοντας την μηχανή θα διαπιστώσεις οτι: στην πυρίτιδα η ποσότητα που αφήνει το ογκομετρικό είναι αμετάβλητη και απλά χρειάζεται κάποιος έλεγχος ανα 10-15 φυσίγγια. Οι αποκλίσεις στα σκάγια δεν ξεπερνούν σε καμιά περίπτωση τα 0,35 του γραμμαρίου. Βέβαια μιλάω για την Universal charge bar (μάλλον το σκότωσα στα Αγγλικά) την οποία δεν ξέρω αν την έχεις.

    Καταρχην, χρησιμοποιησα την Α1.

    Λοιπον, την εχω ηδη παραγγειλει, απλα αυτα που μου στειλαν με την μηχανη δεν εριχναν αρκετη ποσοτητα γι αυτο και τα ζυγισα ενα ενα με τη ζυγαρια.

     Είναι αυτό που σου έλεγα, αν δεν βρείς τα κατάλληλα υλικά δεν μπορείς να κάνεις δοκιμές βολής γιατί Π.Χ. όταν το φυσίγγι έχει βαθύ κλέισιμο προξενεί άνοιγμα της τουφεκιά. Στην περίπτωση σου το βαθύ κλείσιμο έγινε μάλλον γιατί χρησιμοποίησες χαμηλότερο συγκεντρωτήρα.

    Αν θές πές μου το βάρος γόμωσης και την μάρκα του συγκεντρωτήρα για να σου πω ποια θα χρησιμοποιήσεις.

     Δυστυχως τη μαρκα του συγκεκτρωτηρα δεν την ξερω. Ξεχασα να ρωτησω, απλα μετρησα το ποτηρακι και ειναι 21mm. Aρα εχουμε 3 διαφορετικες γομωσεις, 1,60 – 1,62 – 1,64 γρ Α1, καψουλι Μ688, και 32 γρ σκαγια.

    Αν σου ειναι ευκολο φωτογραφισε τους συγκεντρωτηρες και στειλε μου να σου πω αν ειναι καποιος απο αυτους.

    Πάντως για τα 32-33 γραμμάρια στους Gualandi καλός είναι ο 19mm και ο 21mm, στους Jiovani o 22mm και στου Θώδη ο 22mm.

    Είναι πολύ σημαντικό να γίνεται σωστό ρέλιασμα γιατί οποιοδήποτε λάθος δίνει διαφορετικές πιέσεις στον συγκεντρωτήρα, διαφορετικό ύψος κλεισμένου κάλυκα σε κάθε πλευρά της περιφέρειας του φυσιγγίου.

    Αν θές μπορώ να σού αγοράσω ένα ρελιαστήρι στο οποίο προσαρμόζω μια βίδα (που τις έχω κόψει το κεφάλι) με κόντρα παξιμάδι για να μπαίνει στο δράπανο. Το κόλπο αυτό μου το έδειξε ο Vangelisdr, εγώ απλά πρόσθεσα στην όλη κατασκευή την κωνική βάση στήριξης του κάλυκα.

    Επίσης για να καταλάβεις πώς λειτουργεί η όλη κατασκευή του ρελιάσματος, μπορώ να το φωτογραφίσω με την ψηφιακή και να σου στείλω τις pics στο email σου.

    Θα σου ημουνα υποχρεος και με βοηθουσε παρα πολυ, ειδικα οι φωτογραφιες.

    Να μην σε βάζω σε κόπο, αν δεν βρώ εδώ τότε μου τις στέλνεις. 

    Και συ θα μπεις σε κοπο, οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Αλλωστε δεν ειναι και κανενας φοβερος κοπος. Ευχαριστω παντως εκ των προτερων.

     

     

     

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #36539

    Κώστα μιά ερώτηση ,

    η μηχανή αυτή που γεμίζεις τα φυσίγγια κάνει και για άλλα διαμετρήματα ?

    πχ 16 , 20 , 28 και 36

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων