ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,151 έως 9,165 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #383330

    ΦΙΛΕ ΒΙΚΤΩΡΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 16ΑΡΙ, ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ! ΟΝΤΩΣ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΥΝΗΓΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΝΤΕΛΙΚΑΤΟ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΥ (ΣΥΝΗΘΩΣ) ΑΠΟ ΤΟ 12ΑΡΙ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ. ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ, ΤΟ 16 ΚΑΙ ΤΟ 28 (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ… ΜΑΓΚΝΟΥΜΙΤΙΔΑ) ΕΧΟΥΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑ “ΚΟΝΤΙΝΑ” ΤΟΥΣ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ 20 ΚΑΙ 36 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ, ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ!!!… ΤΙ ΕΝΝΟΩ?….. ΣΑΦΩΣ ΤΟ 16ΑΡΙ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΝΟΡΜΑΛ 28-29 ΓΡ. ΣΚΑΓΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, ΑΠ’ ΟΤΙ ΤΟ 20ΑΡΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΡ. ΣΚΑΓΙΑ (ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΙΝΑΙ 26-28 ΓΡ. ΣΚΑΓΙΑ!). ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 28ΑΡΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ .410. ΤΑ 18-21 ΓΡ. ΤΟΥ 28ΑΡΙΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΓΡ. ΤΟΥ 36 ΜΑΓΚΝΟΥΜ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ-ΤΕΛΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ ΜΑΓΚΝΟΥΜ, Π.Χ. ΤΟ 20ΑΡΙ ΜΑΓΚΝΟΥΜ, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΟΜΩΣΗ ΜΕ ΤΟ 12ΑΡΙ? ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 12ΑΡΙ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΓΚΝΟΥΜ… ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΓΟΜΩΣΗ 12ΑΡΙΟΥ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΓΚΝΟΥΜ (60 ΓΡ.) ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΓΟΜΩΣΗ ΣΕ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ 10. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΨΗΦΙΖΩ 16 ΚΑΙ 28 ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ!  ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ (ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΕ), ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΟΣ 28, ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ!  Υ.Γ. ΦΙΛΕ ΒΙΚΤΩΡΑ, ΣΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΟΠΛΟ ΣΕ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ 16 ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΣΟΥ, ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΣΙΔΑΚΗ! ΤΟ ΠΗΡΕΣ? ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ 16ΑΡΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕRΚΕL ΜΟΥ.


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #383345

    πανεμορφα φιλε οπλα!!!

    Ναι ρε συ Βυκτωρα φαυλος ο κυκλος οπως το λες… μα μακαρι το 12αρι να μην ειχε αναγκη ιδογομωσης οπως για τα μικροτερα διαμετρηματα,,λογω απουσιας ουσιαστικα ετοιμων και μεγαλης τιμης. αλλα απ οτι βλεπεις..αν και τα ραφια ειναι γεματα ετοιμα 12αρια για καθε βαλαντιο.. το μεγεθος μηνυματων στο θεμα ιδογομωση αφορα 12αρια…..

    βεβαια ειναι ακριβοτερη η αποκτηση ενος οπλου απο 12 και κατω.. υπαρχουν ομως ακομα λογικες τιμες..αλλα πληθος επιλογων ελαχιστο. τωρα το οτι βασταν μεγαλες τιμες ειναι εσκεμενο απο τους κατασκευαστες.. τους βολεβει παραγωγικα να βγαζουν ενα,,,και τελος.. τα 16αρια τα 20αρια ειχαν πολυ λογικες τιμες,, σε πολλες δε περιπτωσεις ηταν και φτηνοτερα των 12αριων… ξαφνικα δηλ τι αλαξε ???? στην ουσια κατασκευης και υλικων απολυτως τιποτα. το αντιθετο μαληστα!!! τους βολευει απλα για καθαρα μαρκετινκ λογο η μονοδρομηση… και αυτο κανουν. το κακο ειναι πως με την παροδο του χρονου.. εχουν καταφερει και την αλαγη νοοτροπιας στην σκεψη του κυνηγου… που στην λεξη κατω απο μικρο.. η απαντηση στο μυαλο ειναι μια… μπα λιγοτερα σκαγια ακρηβο οπλο ανεπαρκες που να τρεχω τωρα… ασε μορε βλακειες…καλα ειμαι με το 12αρι μου… το πολυ πολυ να φτιαχνω και τα φυσιγγια μονος αμα δε μαρεσει του των μαγαζιων.. που ακομα και ετσι..τα υλικα των μικρων ακομα και εκει  ακρηβοτερα ειναι…..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #383366

    Το θεμα ειναι ομως, οτι περαν του 12αριου, αρκετος κοσμος προτιμαει και τα 20αρια, και τα 28αρια, για καποια κυνηγια, αν οχι για τα περισσοτερα. Ομως διαμετρηματα οπως το 32, το 24, και το 16 σχεδον εξαφανιστηκαν. Ισως θεμα μαρκετιγκ, ισως αναγκη των εταιριων να μην εχουν μεγαλες γραμμες παραγωγης. Για μενα ολα τα οπλα εχουν θεση, ακομα και τα 10αρια αν θες, αλλα το καθενα εχει το αντικειμενο του, και το θηραμα που προτιμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #383370

    ειμαι συμφωνος μ αυτα Βυκτωρα ειδικα τα 32 ,,24  ειναι ουσιαστικα ανυπαρκτα το 16αρι θαλεγα δεν εχει παει εκει ακομα ειναι υπο αυστηρη επιβλεψη… κατι σαν προστατευομενο ειδος απο το βε-βε- 😯 εφ….. κριμα κριμα… παρ αυτα εδω και αρκετο καιρο περιμενω να ερθει στα χερια μου και στην κατοχη μου ενα 24αρι πλαγιο ..ιταλικης κατασκευης… μαλλον rossi ταλαιπορημενο ελαφρως μα με ενδιαφερον τσοκαρισμα στα 4-2 το περιμενω εδω και μηνες.. και καθυστερω τα υλικα που θα χρειαστουν για τα φυσιγγια του…. με το που θα το εχω στα χερια θα αναρτησω και φωτο… αλλα και καμια τουφεκια επι χαρτου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #383564

    Αντε καλοριζικο το ξανα κενουριο foroum

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Giannis Papas στις #383573

    Γεια σας. Ειμαι καινουργιο μελος σε αυτο το Υπεροχο Forum. Μηπωσ καποιοσ φιλοσ γνωριζει που μπορω να προμυθευτο

    Μπαρουτη tis HODGON tυπος LONGSHOT.   Εστω απο γειτωνικη Χωρα. Χρηση για Δραμια. Ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #383579

    Αντε καλοριζικο το ξανα κενουριο foroum

    Καλώς τον (Μάκη;) που είσουν εξαφανισμένος τόσο καιρό; αν δεν απατώμαι χρόνια είχες να γράψεις!  🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #383580

    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στα περισσότερα που γράφτηκαν.

    Θα σταθώ στην αρμονία των μικρότερων διαμετρημάτων,αλλά και στις “χειρότερες” επιδόσεις τους όταν καλούνται να βάλουν γομώσεις μεγαλύτερου διαμετρήματος….

    Η επιλογή διαμετρήματος όμως είναι και θέμα παράδοσης η οποία εκπορεύεται  από τις τοπικές κυνηγετικές συνθήκες!

    Δεν είναι τυχαίο π.χ. ότι τα μικρά διαμετρήματα χαίρουν εκτίμησης στην Χίο και σε άλλα νησιά όπου το κυνήγι μικρόπουλων ήταν ευρέως διαδεδομένο, ενώ στην ηπειρωτική χώρα ήσαν σχεδόν άγνωστα!!!

    Όσον αφορά το “μάρκετινγκ”, έχω την εντύπωση πως τα τελευταία χρόνια οι εταιρείες έχουν δώσει έμφαση στα “μικρά” διαμετρήματα προκειμένου να δημιουργήσουν “νέες αγορές” και να πουλήσουν “νέα” όπλα σε ένα κορεσμένο από το 12αρι καταναλωτικό κοινό.  Δυστυχώς στην προσπάθειά τους αυτή δεν αποφεύγονται υπερβολές ως προς την προβολή βλητικών χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων που δυστυχώς δεν έχουν τα μικρά διαμετρήματα, αν μη τι άλλο, λόγω έλλειψης ικανού φορτίου σκαγίων για κάποια κυνήγια.

    Και για να επανέλθουμε στο Θέμα μας,

    η σπανιότητα των έτοιμων φυσιγγιών σε μικρά διαμετρήματα, οδηγεί στον μονόδρομο της ιδιογόμωσης, παρότι κι εκεί δεν υπάρχουν σε αφθονία τα υλικά (κυρίως βυσματώσεις) αλλά και οι πληροφορίες, γι’ αυτό ο ρόλος έμπειρων ιδιογομωτών, που μας μεταφέρουν τις εμπειρίες τους, όπως ο φίλος μας ο Μάρκος, είναι σημαντικότατος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #383592

    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στα περισσότερα που γράφτηκαν. Θα σταθώ στην αρμονία των μικρότερων διαμετρημάτων,αλλά και στις «χειρότερες» επιδόσεις τους όταν καλούνται να βάλουν γομώσεις μεγαλύτερου διαμετρήματος…. Η επιλογή διαμετρήματος όμως είναι και θέμα παράδοσης η οποία εκπορεύεται από τις τοπικές κυνηγετικές συνθήκες! Δεν είναι τυχαίο π.χ. ότι τα μικρά διαμετρήματα χαίρουν εκτίμησης στην Χίο και σε άλλα νησιά όπου το κυνήγι μικρόπουλων ήταν ευρέως διαδεδομένο, ενώ στην ηπειρωτική χώρα ήσαν σχεδόν άγνωστα!!! Όσον αφορά το «μάρκετινγκ», έχω την εντύπωση πως τα τελευταία χρόνια οι εταιρείες έχουν δώσει έμφαση στα «μικρά» διαμετρήματα προκειμένου να δημιουργήσουν «νέες αγορές» και να πουλήσουν «νέα» όπλα σε ένα κορεσμένο από το 12αρι καταναλωτικό κοινό. Δυστυχώς στην προσπάθειά τους αυτή δεν αποφεύγονται υπερβολές ως προς την προβολή βλητικών χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων που δυστυχώς δεν έχουν τα μικρά διαμετρήματα, αν μη τι άλλο, λόγω έλλειψης ικανού φορτίου σκαγίων για κάποια κυνήγια. Και για να επανέλθουμε στο Θέμα μας, η σπανιότητα των έτοιμων φυσιγγιών σε μικρά διαμετρήματα, οδηγεί στον μονόδρομο της ιδιογόμωσης, παρότι κι εκεί δεν υπάρχουν σε αφθονία τα υλικά (κυρίως βυσματώσεις) αλλά και οι πληροφορίες, γι” αυτό ο ρόλος έμπειρων ιδιογομωτών, που μας μεταφέρουν τις εμπειρίες τους, όπως ο φίλος μας ο Μάρκος, είναι σημαντικότατος

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

     

    Θα συμφωνισω απολυτα και ειδικοτερα στην τελευταια παραγραφο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #383650

    καλημερα στην παρεα!! θελω να σας μεταβιβασω τον προβληματισμο μου… γεμισα καμποσα φυσιγγια με cx2000- MBx32 1,70 x 33 gr No 7 – θωδη 24 – *- 57,6.

    ολα τα πουλια επεφταν ζωντανα η εβγαζε πολλα πουπουλα και εκαναν πως επεφταν και πριν πεσουν ξανα πεταγαν. μετρησα ταχυτητα στο 1,5 μετρο απο την καννη 400 μ/δ.

    δεν καταλαβαινω τι παιζει… καθε βοηθεια η γνωμη δεκτη.

     

    φιλικα θωμας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #383652

    Mηπως τα πετυχαινες με τα εξωτερικα σκαγια; Γιατι μιλαμε για 7αρι, σχετικα χοντρο σκαγι για τσιχλα. Οσες φορες εχω δει αυτο το φαινομενο, συνηθως ειναι απο σκοπευση λαθος, που πετυχαινω το πουλι μεν, αλλα με περιφερειακα σκαγια. Οσα εχω βρει απο αυτα, ασχετως συνταγης, οταν τα μαδαω βλεπω οτι εχουν 1 σκαγι ή 2 και αυτα σε σημειο που δεν ειναι ζωτικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #383656

    καλημερα βικτωρα και συλλυπητηρια. η αληθεια ειναι οτι απο τα 6 που πηρα στα χερια μονο τα δυο ειχαν σκαγια στο σωμα. τα αλλα ειτε τα πηρε 1 στο κεφαλι και κανα δυο θα επαθαν συγκοπη απο το μπαμ 😆  ομως και αυτα που τα ειχε παρει στο στηθος επεσαν ζωντανα απλα δεν μπορουσαν να κουνηθουν. το πιο πιθανο ειναι η σκοπευση να ειναι λαθος γιατι ειχα συνηθησει τα φυσιγγια με aquila που εφτιαχνα. θα κανω ενα κοπο σημερα να τα ριξω και σε χαρτι γιατι πολυ τα στενοχωρεθηκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #383706

    νομιζω το 7αρι ειναι υπερβολη για τσιχλα… ειναι σαν να κυνηγαμε φασσες με 2αρια ,,3 αρια η  ταχυτητα του ειναι μια χαρα… νομιζω ειναι απο κακη σκοπευση το φαινομενο.. αν ηταν 9αρια 10αρια ακομα και με τα εξασθενημενα σκαγια να βληθει..το σαφως μεγαληερο πληθος σκαγιων θα δωσει αμεση καταβολη….

     και μια ερωτηση.. αν και νομιζω θελει παραπομπη… στο μιθ μπαστερ….. 😆  ειναι παντα δεδομενο πως τα περιφεριακα σκαγια ειναι αυτα που εχουν την χαμηλωερη κινητικη ενεργεια…???? ερωτηση προς ολους μας φυσικα…..

     προσωπικα ειμαι πολυ κοντα στο να απαντησω…. εχω αρχισει μια μινι ερευνα επι του θεματος…. νεοτερα,,, συνεχεια… αλλα και τα αποτελεσματα μου στο …μιθ μπαστερ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #383707

    Tα περιφερειακα σκαγια, εφοσον ειναι εκεινα που ειναι παραμορφωμενα. Αν με καποιο τροπο μπορουσαμε να εχουμε ολα τα σκαγια να διατηρουν το σχημα τους, θα ηταν εξισου φονικα με τα κεντρικα. Απλα το κεντρο δινει καλυτερες κατανομες, αρα και πολλαπλα τραυματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #383708

    Tα περιφερειακα σκαγια, εφοσον ειναι εκεινα που ειναι παραμορφωμενα. Αν με καποιο τροπο μπορουσαμε να εχουμε ολα τα σκαγια να διατηρουν το σχημα τους, θα ηταν εξισου φονικα με τα κεντρικα. Απλα το κεντρο δινει καλυτερες κατανομες, αρα και πολλαπλα τραυματα.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    +1

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,151 έως 9,165 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων